7 tipov na miesta čo navštíviť na Slovensku s turistom zo zahraničia

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo navštíviť na Slovensku s turistom zo zahraničia? Slovensko je malá no pritom veľmi zaujímavá krajina, ktorá leží v samotnom srdci Európy. Veľká rozmanitosť krajiny a nádherná príroda sú jedny z mála dôvodov prečo túto malebnú krajinu navštíviť. V tomto článku teda nájdete 7 nádherných miest Slovenska, ktoré jednoducho stoja za návštevu.

7 tipov na miesta čo navštíviť na Slovensku s turistom zo zahraničia

7 tipov na miesta čo navštíviť na Slovensku s turistom zo zahraničia
7 tipov na miesta čo navštíviť na Slovensku s turistom zo zahraničia

Bratislava a Košice

Bratislava, hlavné mesto Slovenska, ktoré je zároveň najväčším mestom tejto krajiny. Bratislava má mnoho rôznych tvárí a to je hlavným dôvodom prečo ju navštíviť a čo ju robí tak fascinujúcou. V historickom srdci mesta nájdete nádherný Bratislavský hrad priamo na kopci a takisto množstvo stredovekých a gotických budov spolu s nádhernými barokovými palácmi. Po opustení starého mesta nájdeme mnoho betónových blokov z čias komunizmu ležiacich pozdĺž rieky Dunaj, ktorá preteká Bratislavou.

Ešte ďalej narazíme na malebné farmy, polia a dediny, ktoré mesto obklopujú. Práve preto môžeme povedať že Bratislava má mnoho tvárí. Medzi fascinujúcou zmesou starého a nového je v meste množstvo barov a reštaurácií, ktoré môžu návštevníci vyskúšať, pričom každý rok v meste pribúdajú luxusné butiky a trendy kaviarne. Odporúčam môj obľúbený Brioxton house alebo Moja srdcovka.

Bratislava nikdy nezostarne a to preto že sa môže pochváliť neustále sa meniacou ponukou miest, ktoré môžete vidieť a aktivít, ktoré môžete robiť. Tu si prečítajte môj článok na tipy čo robiť v Bratislave. Ak by ste však niekedy pocítili potrebu zmeniť scenériu tak Viedeň aj Budapešť ležia neďaleko Bratislavy čo jej dáva veľkú výhodu.

Košice sú druhým najväčším mestom Slovenska nachádzajúcim sa na opačnej strane krajiny. V priebehu storočí Košice ovládali od Maďarov, Turkov až po Čechov a Slovákov. Existuje nespočetné množstvo úžasných pamiatok, sôch a kultúrnych pamiatok, ktoré si môžete v Košiciach pozrieť. Toto mesto má množstvo skvelých vecí, ktoré môžete vidieť a robiť a zároveň navštíviť fantastická bary, reštaurácie a obchody.

Na voľný čas v meste taktiež nájdete mnoho umeleckých galérií, múzeí a divadiel prípadne Paypal casino a množstvo ďalších online a offline slovenských kasín, ktoré stoja za navštévu. Zatiaľ čo jeho prosperujúca umelecká a kultúrna scéna určite stojí za preskúmanie žiadna návšteva Košíc nemôže byť úplná bez toho aby ste si neprehliadli všetky fantastické pamiatky a architektúru, ktoré nájdete v ich veľkolepom starom meste. Okrem ohromujúcej katedrály zo 14. storočia tu môžete vidieť obrovské množstvo kostolov. Mnoho ľudí využíva Košice ako základňu, z ktorej môžu preskúmať množstvo úžasných pamiatok, ktorými je posiaty veľkolepý východ krajiny. Prečítajte si môj článok čo vidieť v Košiciach.

Čo navštíviť na Slovensku

Spišský hrad

Ako sme spomenuli v predošlom odseku, východ Slovenska má veľkolepú prírodu a nie len to. Ďalšie miesto, ktoré jednoznačne stojí za návštevu je Spišský hrad. Rozľahlé zrúcaniny Spišského hradu spolu s výhľadom na mesto Spišské Podhradie z vrcholu kopca zaberajú obrovské územie. Preto nie je prekvapením, že ide o jeden z najväčších hradných komplexov v celej strednej Európe.

Putovanie po jeho mnohých hradbách, opevneniach a vežiach je úžasným zážitkom práve pre jeho veľkosť a rozsah. Spišský hrad bol kedysi hlavné mocenské centrum okolitého regiónu. Lokalita pre výstavbu hradu nebola vybraná náhodne. V minulosti tam žili slovanské a keltské kmene, preto sa jej pripisovala magická moc a panstvo tak verilo, že bude chrániť aj ich stavbu. Dnes je jedným z najobľúbenejších turistických cieľov na Slovensku. Pochopíte prečo najmä keď sa priblížite k hradu a uvidíte jeho nezabudnuteľné čaro.

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica, ktorá leží nie len v strede Slovenska ale aj v strede bývalého sopečného útvaru je fascinujúcim mestom na objavovanie. Veľká časť jeho rozprávkového bohatstva pochádza z bohatých ložísk nerastov, ktoré sa kedysi nachádzali v zemi okolo mesta. Banská Štiavnica je známa bohatou banskou históriou. V spojitosti s baníctvom sú známe aj tajchy, ktorých je v okolí naozaj dosť. Tajchy kedysi vybudovali baníci, išlo o medzi sebou poprepájané vodné nádrže, ktoré dodávali energiu pre baníctvo. Do súčasnosti sa ich zachovalo 24 a využívajú sa na prírodné kúpanie, člnkovanie, rybačku či na korčuľovanie v zime. Bývalé banícke mesto má nádherné historické centrum s množstvom krásnych kostolov, palácov a múzeí a nie len to – nádherné kaviarne a reštaurácie potešia nejedného návštevníka.

Pri potulkách mestom prejdete okolo mnohých úžasných historických a kultúrnych pamiatok. K tomu všetkému má Banská Štiavnica k dispozícii aj dva fantastické zámky. Za návštevu stojí aj Banícky skanzen, ktorý vás zavedie hlboko pod zem aby ste videli aký bol v skutočnosti život v baniach.

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry sú domovom najvyšších veľhôr krajiny vďaka čomu sú nezabudnuteľnou turistickou a horolezeckou návštevou. V zime je v Tatrách množstvo skvelých svahov a zjazdoviek kde sa dá lyžovať. Majestátne pohorie je skutočne úžasným prírodným úkazom. Národný Park Vysoké Tatry je najstarším zo všetkých slovenských národných parkov. Bol založený v roku 1948. Je taktiež prvým parkom v Európe, ktorý  susedí s iným, a to konkrétne s Tatrzański Park Narodowy, ktorý sa nachádza v Poľsku. Jeho masívne štíty sa hrdo týčia k nebesiam a medzi jeho mnohými svahmi a údoliami možno nájsť trblietavé jazerá a lúky.

Vysoké Tatry, ktoré zastávajú dôležité miesto v národnej hrdosti sú národným symbolom a zasnežený Kriváň je najvýraznejším vrcholom. Vďaka úchvatne krásnej krajine sa pohorie dokonale hodí na všetky rôzne druhy outdoorových aktivít. Existuje množstvo chodníkov a turistických trás, na ktoré sa môžete vydať na túru, bicyklovať alebo lyžovať a ich výhľady sú jednoducho ako z iného sveta.

Národný park Slovenský raj

Slovensko je známe svojimi nádhernými národnými parkami. Národný park Slovenský raj, ktorý zahŕňa širokú škálu divokej a drsnej krajiny je úchvatnou a krásnou časťou krajiny, ktorú jednoducho treba preskúmať – hlboké kaňony, údolia a rieky prerezávajú nekonečné lesy. Scenéria tohto národného parku je pre návštevníka úplne ohromujúca nech ste kdekoľvek tohto zázračného miesta. 

Uprostred hustého porastu nájdete trblietavé vodopády a hlboké skalnaté rokliny, pričom jednou z jeho hlavných atrakcií je úžasná Dobšinská ľadová jaskyňa. Táto jaskyňa je najväčšia zaľadnená jaskyňa na Slovensku a svojim návštevníkom ponúka viac ako 500 metrov sprístupnený okruh, na ktorý už nikdy nezabudnete. Vďaka všetkým úžasným prírodným pamiatkam, ktoré sa v parku nachádzajú je naozaj potešením preskúmať ho. Cez nádherné pohorie sa vinie nespočetné množstvo ciest a chodníkov.

Občas musíte prejsť cez chatrné mosty, ktoré sa neisto kývajú sem a tam a vyšplhať sa po strmých rebríkoch, ktoré objímajú útes ale tá krása jednoducho stojí za to. Najobľúbenejšou časťou je túra cez roklinu Suchá Belá.

Bardejov

Ďalším z pokladov východného Slovenska je mesto Bardejov. Zachovalé stredoveké mesto Bardejov s nádherným historickým centrom, ktoré môžete preskúmať určite stojí za návštevu ak máte príležitosť. Je totiž ťažké predstaviť si malebnejšie miesto ako je Bardejov. Život v malom meste sa točí okolo jeho krásneho trhoviska rovnako ako pred všetkými toľkými storočiami kedy boli srdcom mnohých miesto práve takého trhoviská. Elegantný kostol sv. Egídia, ktorý leží v jeho srdci obklopuje množstvo pekných gotických a renesančných mestských domov.

Je tu tiež nádherná stará synagóga, ktorú si môžete pozrieť alebo napríklad aj malá židovská štvrť, ktorá je bohužiaľ všetko, čo zostalo z kedysi prosperujúcej židovskej populácie v meste. Mesto sa nachádza na severovýchode krajiny. S pohorím Beskydy okolo neho mesto obklopuje aj fantastické opevnenie zo 14. a 15. storočia s niekoľkými zaujímavými drevenými kostolmi roztrúsenými po okolitej krajine.

Dúfam, že som vás inšpiroval navštíviť tieto nádherné miesta na Slovensku. Sedem zďaleka nie je finálne číslo. Slovensko ponúka mnoho miest, ktoré stoja za návštevu. Či už mestá, dediny, kultúrne pamiatky, hrady a zámky alebo samotnú nedotknutú prírodu v každej časti tejto krajiny.

S láskou, Milan Bez Mapy

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.