Čo vidieť na Orave, kam ísť a miesta, ktoré odporúčam navštíviť

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť na Orave? Nie nadarmo sa hovorí, že na Orave dobre, na Orave zdravo. Ej, ale na Orave…Po Orave som cestoval presne štyri dni a aj tak nestihol všetko, čo som chcel. Prečítaj si čo vidieť na Orave a kam ísť. Do článku tiež pridávam pár tipov na ubytovanie.

Čo vidieť na Orave a tipy na miesta, ktoré navštíviť

 • Dolný Kubín
 • Oravský hrad
 • Oravská priehrada
 • Slanický ostrov a plavba loďou
 • Rio de Klin
 • Kubínska hoľa
 • Kvačiansky Mlyn Oblazy
 • Oravská lesná železnica (nestihol som)
 • Drevený artikulárny kostol Istebné (nestihol som)

Dolný Kubín a čo vidieť

Samotné mesto Dolný Kubín je ideálne miesto kde sa ubytovať, ak chceš cestovať po Orave, no stále ostať „blízko“ všetkého. Ja som bol ubytovaný v Hoteli Park v Dolnom Kubíne. Prečítaj si celú recenziu. Oceňujem najmä wellness, ktorý som si užil oba večery po tom, ako som pobehoval po celej Orave.

Samotný Dolný Kubín má pekné centrum a námestie (od ktorého je iba kúsok spomínaný Hotel Park). Nájdeš tu pamätný dom Martina Kukučína v Jasenovej, cyklotrasy, Oravské múzeum, či Kolonádový most (ktorý krásne večer svieti, odporúčam romantickú prechádzku).

Hotel Park Dolný Kubín
Hotel Park.
Hotel Park Dolný Kubín & recenzia môjho pobytu a wellnessu
Hotel Park.

Oravský hrad

Oravský hrad je absolútne „must see“ na Orave. Ja o ňom viem už z detstva, keďže sa tu nakrúcal aj kultový horor Upír Nosferatu. Dnes je ten film celkom nepozerateľný, keďže bol točený ako nemý už v roku 1922, no pre fanúšikov Drakulu, akým som aj ja, určite odporúčam pozrieť. Nižšie prikladám celý film.

Oravský hrad vyzerá naozaj veľmi dramaticky. Podobne, ako sa mi veľmi páčil aj hrad Revište, Oravský hrad ma nesklamal. Odporúčam ti prejsť sa Oravským Podzámkom, z každého uhlu hrad vyzerá inak a vždy lepšie. Mám asi milión fotiek. Dá sa tu absolvovať veľká, stredná aj malá prehliadka, iba so sprievodcom a majú to celkom šikovne vymyslené – stojíš pri vstupnej bráne do hradu a začiatok každej prehliadky je ohlásený z mikrofónu na dverách. Veľakrát som počul, že ide o jeden z najkrajších hradov na Slovensku. Nevidel som všetky, no predbežne s tým súhlasím.

Oravský hrad
Oravský hrad.
upír nosferatu oravský hrad
Záber z filmu vs. moja fotka.

Upír Nosfetaru celý film online


Oravská priehrada a loď na Slanický ostrov

Keď som sa opýtal svojich čitateľov cez Instagram, aby mi odporučili, čo vidieť na Orave, veľa z nich sa zhodlo na tom, že sa mám prejsť loďou po Oravskej priehrade a ísť aj na Slanický ostrov. Každý vie, že pod Oravskou priehradou leží päť zatopených obcí, Slanica, Osada, Oravské Hámre, Ľavkovo a Ústie. Čiastočne boli tiež zatopené Námestovo s Bobrovom.

To, že tu kedysi žili ľudia, už pripomína iba Slanický ostrov, kde sa zachoval kostolík a časť krížovej cesty. Išlo o kopec medzi dedinami, ktorý ako jediný ostal trčať nad vodou. Aj keď veľmi na kostolíky nie som, tento ma zaujal pre svoj príbeh. Krížová cesta nie je kompletná a jej časť leží pod vodou. Navyše, kostolík nevyzerá tak, ako ostatné kostoly na Slovensku. Vo vnútri nie sú lavice, chýba tu oltár a namiesto toho je tu galéria. Mal som z toho zimomriavky a neviem si predstaviť vžiť sa do kože niekoho, komu povedia, že jeho dom a cintorín, kde má známych, bude ležať na dne jazera.

Oravskú priehradu napúšťali jeden rok. Nápad postaviť ju tu vznikol hlavne z toho dôvodu, že obce, ktoré tu ležali, boli často zatápané riekami. Čítaj ďalej čo vidieť na Orave.

Loď Slanický Ostrov
Loď Slanický ostrov.
Slanický Ostrov
Z lode.
Slanický Ostrov
Slanický ostrov.
Slanický Ostrov
Kostol na ostrove.

Lode na Slanický ostrov chodia od 15.mája do 15.septembra z prístavu č.2 OG SLANICA, každé dve hodiny od 9:00 do 16:30. Počas zimy je prístup zatvorený. Cena je 6 € pre dospelého, 4 € pre študenta, 2 € pre deti. Plavba trvá zhruba hodinu a pol s tým, že v cene vstupenky je zahrnutá okružná plavba po Oravskej priehrade. Chodí tu aj iná spoločnosť, ktorá kotví na druhej strane ostrova, kde sa extra pripláca za vstup do galérie na ostrove – neriešil som to moc a išiel rovno s OG SLANICA.

V prípade, že je zlé počasie (prší, ide búrka) odporúčam zavolať do prístavu, či sa plavby konajú (+421905915108). Oravská priehrada bola v roku 1989 vypustená, pozri si, ako vyzerá jej dno:


Rio de Klin a socha Krista

Keď som prvýkrát videl na obrázku Rio de Klin, neveril som, že je na Slovensku. Ide o takmer 10 metrovú sochu Ježiša Krista, ktorá stojí nad obcou Klin. Avšak, táto socha je tu už od roku 2008. Ako to, že som sa o nej dozvedel až o desať rokov neskôr? Každopádne, určite pekná zastávka na ceste Oravou, aj keď nie si veriaci.

Na celom svete sa nachádzajú len tri takéto sochy, v meste Lisabon a, samozrejme, v Rio de Janeiro, ktorú pozná každý. Súčasťou tejto sochy je aj krížová cesta, ktorá vedie po prístupovom chodníku od parkoviska. Určite odporúčam, ten výhľad na celú Oravu a Oravskú priehradu je nenormálny. Veď pozri:

Rio de Klin
Rio de Klin.
Rio de Klin
Aká tvár, haha.

Kubínska hoľa, lanovka, Puchmajerovej jazierko, trojkolky a Tarzania

Ak sa aj tebe Kubínska hoľa spájala prevažne s lyžovaním, mám pre teba dobrú správu. Spúšťajú tu aj letné aktivity. Prečítaj si čo robiť na Kubínskej holi. Ja som sa tu doslova vybláznil a večer si užil wellness v Hoteli Green, na ktorý si prečítaj recenziu.

Kubínska hoľa je zábavná aj v lete. Vyskúšaj trojkolky, lanovku či Tarzaniu, ktorá sa nachádza hneď za spomínaným Hotelom Green. Navyše, vybudovali tu celkom hustú sieť cyklotrás a ja som tu stretol veľa cyklistov aj s deťmi. Súdim, že tie cyklotrasy musia byť naozaj jednoduché a nenáročné. Je tu aj jazero, kde sa môžeš člnkovať, či Puchmajerovej jazierko, ktoré je chránené. Viaže sa k nemu niekoľko legiend.

lanovka na kubínsku hoľu
V lanovke na Kubínsku.
trojkolka
Ide sa dole.
ubytovanie na kubinskej holi
Hotel Green.

Múzeum Oravskej dediny v Zuberci

Rozhodne (pre mňa) najkrajšia časť Oravy je Múzeum Oravskej dediny. Bol som tu už dvakrát a pri mojej poslednej návšteve tu dokonca spieval dáky folklórny súbor ľudové pesničky, čo mi túto oravskú atmosféru len a len zosilňovalo. Ide o súbor domov, ktoré sem boli prenesené z rôznych častí Oravy a už minule som povedal, že by sa tu perfektne natáčal dáky film typu The Village.

Nájdeš ho asi 3 kilometre od Zuberca a je tu viac ako 50 domov ľudovej architektúry. Majú symbolizovať jednotlivé časti Oravy a toho, ako kedysi Oravčania žili. Odporúčam hlavne časť Goralské lazy. Priamo v areáli je mini bufet, kde robia tie najlepšie langoše na svete a tiež odporúčam vyskúšať miestne toalety vedľa bufetu, uvidíš prečo. Ak hľadáš zoznam toho, čo vidieť na Orave, toaletu by si tam nečakal, že?

TIP: Oproti Múzeu Oravskej dediny je Brestovská jaskyňa. Čo vidieť na Orave? Múzeum Oravskej dediny a jaskyňu tiež.

Múzeum Oravskej Dediny
Oravská dedina.
Múzeum Oravskej Dediny
Burgyňa.
Múzeum Oravskej Dediny
Bod za autenticitu.
Múzeum Oravskej Dediny
Folklórny súbor.
Múzeum Oravskej Dediny
Oravská keramika.
Múzeum Oravskej Dediny
Ten langoš je najlepší.

Kvačiansky mlyn Oblazy

V Kvačianskej doline leží veľmi pekný mlyn, ktorý by tiež mal byť zastávkou na tvojej ceste Oravou. Najskôr boli v Kvačianskje doline až tri mlyny, no zobrala ich voda a zachoval sa len tento. Ide o perfektnú turistiku, keďže najbližšie parkovisko je až v dedine, odkiaľ to je peši asi 40 minút. Každopádne, stojí to za to. Pre mňa bolo fascinujúce vidieť, ako mlyn funguje dodnes. Tiež to, že v minulosti vedeli ľudia fungovať bez elektriny. Pôvodné stroje pracujú nonstop, poháňané iba vodou. Mlyn v Oblazoch je súčasťou náučného chodníka Prosiecka a Kvačianska dolina.

Plus, od Mlynu je to asi desať minút peši k Ráztockému vodopádu. Šup tam! Keď som tam bol ja, málo pršalo a tieklo z neho ako zo zle zatvoreného vodovodného kohútika.

Čo vidieť na Orave
Kvačiansky Mlyn Oblazy.
Kvačiansky Mlyn Oblazy
Priehrada.
Kvačiansky Mlyn Oblazy
Behajú tu len tak.

Ostatné zastávky, ktoré som nestihol:

 • Oravská lesná železnica
 • Drevený artikulárny kostol Istebné

Avšak, pri mojej najbližšej ceste chcem vyskúšať aj plte na Orave, Bobrovu raľu, rozhľadňu nad Tvrdošínom a vyhliadkovú vežu v Zakamennom, Mačie diery v Zuberci a Lúčanský vodopád.

9 COMMENTS

 1. Ahoj, ja by som ti odporučila pri najbližšej návšteve Oravy ešte výstup na Babiu horu a krátku návštevu dvoch atrakcií, ktoré sú po ceste, prameň Slanej vody, či Hviezdoslavovú hájovňu. Je to síce trochu makačka zdolať ten kopec, ale fakt to stojí za to.

 2. Ahoj, v časti o Oblazoch máš chybu 🙂 Zachovali sa 2 mlyny, horný Gejdošovský (prvá fotka) a dolný Brunčiakovský (druhá fotka). Inak si vybral dobrú lokalitu, je tam krásne 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.