Čo vidieť v Darjeelingu & sprievodca krajom najlepšieho čaju

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Darjeelingu? Myslím, že Darjeeling v Západom Bengálsku dal môjmu mesačnému cestovaniu po Indii perfektné intro. Ani neviem, prečo som sa sem rozhodol prvoplánovo ísť, možno len preto, že sa mi nepáčil film Darjeeling Limited.

Možno tiež preto, že Darjeeling je jedna z najznámejších oblastí pestovania čaju na svete. A možno pre to, že to je super čast Indie, odkiaľ sa dá ľahko dostať do Nepálu. Čítaj ďalej a pozri si akciové letenky do Indie, ak chceš naplánovať návštevu Darjeelingu. 

Čo vidieť v Darjeelingu a tipy

  • Darjeeling ZOO
  • Himalayian Moutaineering Instutute
  • Tiger Hill s ranným trekom pri východe slnka
  • Batasia Loop a vyhliadková cesta himalájskou železnicou
  • Darjeeling Mall (čo nie je obchod, ale celá štvrť s trhmi)
  • ochutnaj Darjeeling čaj,
  • chrámy, ktoré som úspešne odignoroval.

Čo očakávať od Darjeelingu a ako sa pripraviť

Musíš si uvedomiť jednu vec. Nadmorská výška viac ako 2000 metrov spôsobuje, že tu je pekne zima, často prší a je hmla. Ak si na internete videl tie pekné obrázky Darjeelingu s výhľadom na Himaláje, je veľmi malá šanca, že také počasie bude aj vtedy, keď tu budeš. Vezmi si preto sveter, dlhé nohavice a dáždnik. Najkrajšie počasie býva ráno, kedy som sem-tam videl aj dáke to slniečko. Inak fúka a je zima. Nuž, sú to hory. Podobné počasie som zažil aj v Bogote, ktorá má podobnú nadmorskú výšku.

Čo vidieť v Darjeelingu
Typickí počasie v tejto nadmorskej výške.

Ako sa dostať do Darjeelingu a verejná doprava

Nuž, to je otázka za milión a cesta sem je horor. Naozaj. Ja som išiel takto a dal to v čo najkratšom čase, ako to bolo možné. Ako sa dostať do Darjeelingu?

13:30 – pristávam lietadlom v meste Bagdogra, najbližšie letisko k Darjeelingu.
13:50 – si beriem taxík do mesta Siliguri na „Darjeeling jeep stop“. Platím 450 rupií, čo je asi 5 €.
14:15 – vystupujem v taxíku po tom, čo sa musel taxikár v Siliguri pýtať na cestu.
14:20 – nastupujem do džípu a vodičovi platím 150 rupií (2 €) za 80 kilometrovú cestu
18:00 – vystupujem z džípu v Darjeelingu a už chápem, prečo treba džíp a prečo sa ide 80 kilometrov takmer 4 hodiny. Nonstop sme boli v zákrute a išili stále dokopca. Darjeeling je vo výške viac ako 2000 m.n.m.
18:01 – hrozím sa toho, keď budem musieť o dva dni cestu džípom absolvovať znova naspäť, dole do Siliguri.

Celá doprava do Darjeelingu z letiska v Bagdogre, taxíkom do Siliguri a cestou do Darjeelingu ma stála 600 rupií a trvala takmer 4 hodiny. Taxíky vraj vychádzajú okolo 3000 rupií a dajú to za 2 hodiny. Ak ste skupina, určite sa to oplatí. Tá cesta džípom bol ozajstný horor a opačným smerom mi to trvalo ešte dlhšie, lebo sme išli do kopca. No des, ale zážitok. Časť cesty džípom je vidno aj v mojom vlogu zo série #SkajpBezMapy o tom, čo vidieť v Darjeelingu.

Čo vidieť v Darjeelingu
Himalájska želenica.

Ubytovanie v Darjeelingu

Som prekvapený, ako veľa luxusných hotelov je v Darjeelingu. Samý retreat, butique a hviezdičky. Ja som však tentokrát volil AirBnb a neľutujem. Aj tento článok píšem priamo zo svojej izby v Darjeelingu, lebo je tu dobrý internet, haha. Mám kopec inej roboty, no z Darjeelingu som tak nadchnutý, že toto musím dopísať.

Bývam u indickej rodiny, no mám svoju vlastú izbu – pozri si ju na stránke AirBnb a prečítaj si tiež moje skúsenosti s AirBnb. TIP: Vezmi si môj 30 € poukaz na ubytovanie cez AirBnb kdekoľvek vo svete. Použiť ho môžeš aj na ubytovanie v Darjeelingu, budeš mať zaň zhruba dve noci zadarmo.

Čo vidieť v Darjeelingu
Tu žijú ľudia.
Čo vidieť v Darjeelingu
Ulice Darjeelingu.
Čo vidieť v Darjeelingu
Darjeeling Mall.
Čo vidieť v Darjeelingu
Prechádzka mestom.

Ako chutí Darjeeling čaj, kde má pôvod a aké sú jeho účinky?

Darjeeling čaj je známy po celom svete. Keď som sa trepal tým džípom zo Siliguri, videl som nekonečné čajové plantáže, že omg! Môj Airbnb hostiteľ mi robil čaj celý deň, večer, stále. Pijú ho tu stále, na rôzne druhy. Darjeelingský čaj chutí naozaj intenzívne a preto ho často sladia. Ja si čaje nesladím, no tento mi chutil až moc a nevedel som mu povedať nie.

Ak si chceš kúpiť dáky pekný s chutnom balení ako suvenír, kúsok od Clock Tower sa nachádza veľké obchodné centrum s viacerými obchodmi s čajom. Inak kúpiť Darjeeling čaj úplne všade. Jeho pôvod je z tejto oblasti a keďže je originálne čierny čaj, má povzbudivé účinky, keďže obsahuje kofein.


Tip na super reštauráciu, pekáreň a kaviareň v Darjeelingu

V Darjeelingu je veľa reštaurácií, kaviarní a podobne. Všetky sú ale také…ako by som to povedal. Až príliš pre miestnych. Rozhodne by som si tam neobjednal jedlo pre pochybnosti o hygiene v kuchyni. Možno podceňujem, ale radšej ako skončiť v nemocnici.

Avšak, v Darjeelingu som objavil perfektnú kaviareň, reštauráciu a podnik so živou hudbou. Navyše, so strešným výhľadom na Darjeeling. Volá sa Glenary’s Bakery Resturant & Pub a je úplne v centre. Jedol som tu raňajky, obedy, večere, dezerty a chodil sem aj pracovať, keďže tu majú fakt stabilný internet. Ceny sú tu úplne super. V prepočte za 5 € som mal hlavné jedlo, dezert a čaj. Čo vidieť v Darjeelingu? Najskôr sa dobre najedz.

Čo vidieť v Darjeelingu
Výhľad z vonkajšej terasy Glenary’s Bakery a moje raňajky.

Z Darjeelingu som bol celkom milo prekvapený. Bola to moja prvá zastávka pri prvej ceste do Indie a nemohla byť lepšia. Nevedel som, čo mám očakávať, no ak celá India vyzerá takto, tak super. Haha, viem, že nevyzerá a chladné počasie nie je pre Indiu zrovna najtypickejšie, no Darjeeling je super.

Stačia ti tu maximálne 3 dni, podľa toho, či chceš robiť aj dáke treky. Potom sa môžeš, podobne ako ja, presunúť do Nepálu. Avšak, nezabudni, že aj do Nepálu treba víza. Čo vidieť v Darjeelingu? Nechaj sa prekvapiť.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.