Čo vidieť v Bostone za jeden deň a pár tipov na plynulú návštevu

124,940FansLike
210,903FollowersFollow
114,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 infuencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Bostone? Pred mojim výletom do Bostonu som sa rozprával s ľuďmi, ktorí tam už boli a skoro všetci mi povedali, že sa im Boston páčil oveľa viac ako napríklad New York. Vtedy som tomu nerozumel, no teraz, keď som sa vrátil z Bostonu už viem, o čom všetci hovorili. Prečítajte si, čo vidieť v Bostone.

Čo vidieť v Bostone

TIP: Na návštevu Bostonu ti odporúčam Boston City Pass. Obsahuje viacero vstupov a vyjde ťa to lacnejšie, než by si si mal lístky kupovať osamote. Prečítaj si tiež môj článok o tom, či sa oplatí City Pass, na konkrétnom príklade z New Yorku.

Do Bostonu som vlastne ani v blízkej dobe naplánoval ísť, nakoľko je stále na svete veľa miest, na ktoré sa chcem pozrieť najskôr. Dva dni pred tým, ako som odišiel z východného pobrežia na západ, do Kalifornie sa moji kamaráti rozhodli ísť navštíviť Boston.

Z Torringtonu v Connecticute to nieje až tak ďaleko, celkový čas je asi 3 hodiny jazdy po diaľnici. Pridal som sa k ním, nakoľko som neočakával že by som sa vybral do Bostonu len tak, sám od seba. Diaľnice medzi štátmi Connecticut a Massachusetts sú na veľmi dobrej úrovni, rýchle, čisté a očividne nové. Cesta bola veľmi pohodlná a o to pohodlnejšia, keď sme zistili, že sú aj lacné. Jeden smer cesty nás  vyšiel na 2,50 $ plus 1,25 $ pred zjazdom z diaľnice do mesta, asi dáka daň. Amerika fičí na autách a benzíne.

Univerzita v Harvarde

Moja prvá zastávka bola na Harvarde, slávnej právnickej univerzite. Univerzita sa nachádza v Cambridge, čo je trošku mimo mesta. Trochu som bol sklamaný, možno kebyže prídem s nižšími očakávaniami, pomohlo by to. Univerzitný komplex vyzerá nádherne, upravene a zhodli sme sa na tom, že nám veľmi pripomína britské mestečká, nakoľko Harvard je vybudovaný z červených tehál.

Ak sa sem vyberiete, ne očakávajte, že sa dostanete úplne všade. Väčšina komplexu je prístupná návštevníkom, no natrafíte aj na miesta, kam budete potrebovať zamestnaneckú kartu pre vstup. Na druhej strane tomu rozumiem, stále je to škola v ktorej prebieha výuka a tisícky turistov denne môžu na budúcich právnikov pôsobiť rušivo. O tom, ako prebieha návšteva Harvardu, čítaj tu.

AUTOM ČI AUTOBUSOM?

Ak vyslovene nemusíte ísť do Bostonu autom, vyhnite sa tomu a kúpte si autobusový lístok. Parkovanie v centre je jednoducho nemožné, pokiaľ nemáte rezidenčnú kartičku. Ak ju nemáte a chcete parkovať v centre, využite parkovacie domy, no pripravte si okolo 20-30 $ za deň parkovania. V niektoré dni alebo časti dňa môžete dostať zľavy na parkovanie, čo sa oplatí využiť. Parkovací dom pod budovou na 225 Franklin Street stojí po 17h len 8 $, čo je veľmi výhodné.

Ďalšou možnosťou je parkovať v prístave, kde je parkovanie lacnejšie. Odtiaľto sa môžte do centra prejsť, čo trvá zhruba 40 minút, alebo sa zviesť metrom. Lístok na jednu jazdu stojí niečo málo cez 2 $.

Čo vidieť v Bostone

Dôvod prečo mi mnohí povedali, že sa im Boston páčil viac ako New York city je jednoduchý. Boston nieje tak rušný a má mnoho zelene. Boston je doslova zelené mesto a miestami som prechádzal ulicami s ústami dokorán. Pokosený trávnik, pitné fontány, smetné koše a muškáty visiace z kvetináčov na lampách verejného osvetlenia robia toto mesto veľmi útulným. Toto mesto je naozaj okúzlujúce a má jednu výhodu, mestské centrum nieje až také rozsiahle čo znamená, že sa všade dostanete peši. Mestské centrum prechádza postupne renováciami za takmer 4 bilióny dolárov. Stavajú sa divadlá, otvárajú nové reštaurácie a v posledných rokoch sa sem presťahovali mnohí ľudia. Hlavná ulica, v úplnom centre nazvaná Washington Street je vyhradená len pre peších a je to ideálne miesto, odkiaľ začať prechádzku. Odtiaľto sa dostanete všade do desiatich minút a na tejto ulici je aj mnoho módnych obchodov, kde môžete nakupovať.

Kostol Trinity v Bostone

Tento známy kostol bol navrhnutý architektom menom Henry Robson Richardson a postavený v rokoch 1872 až 1877. Toto je perfektné miesto kde môžeme vidieť ako sa architektúra navzájom rešpektuje. Autor mrakodrapu ktorý sa týči vysoko nad kostolom musel byť dostatočne vynaliezavý a musel prísť na to, ako spraviť mrakodrap tak, aby neodpútaval pozornosť od tohto kostolíka, ktorý pod mrakodrapom vyzerá ako malý domček. Architekt sa rozhodol mrakodrap pokryť sklom, ktoré odráža všetko naokolo a stáva sa tak prakticky neviditeľným. Funguje to a moderný mrakodrap mi vôbec neprekážal pri pohľade na Richardsonovo dielo. Okrem toho skvostu architektúry môžeme v Bostone vidieť mnoho iného. Čo vidieť v Bostone?

Pre mňa číslom jeden je rozhodne verejný park Boston Common. Mohol by som tu ležať na tráve celý deň a pozorovať domácich aj turistov ako kráčajú okolo s myšlienkami ponorenými do vlastných životov. Tento park je plný ľudí na bicykloch, ľudí čítajúcich knihy či kŕmiacich veveričky. Nájdete tu verejné toalety a v blízkosti turistického centra aj WiFi zadarmo.

Do parku sa dostanete za 5 minút chôdze z Washington Street. Ďalším zaujímavým miestom je State House postavený v roku 1798. Tiež je súčasťou Boston Common parku a týči sa na kopci zvanom Beacon hill. Kupola je pokrytá 23 káratovym zlatom a vidno ju zďaleka, nakoľko sa veľmi leskne ak na ňu svieti slnko. Tu je turistov trochu viac, no stále sa oplatí zastaviť sa tu.

Neočakával som že vo mne Boston zanechá takéto pozitívne myšlienky, a očividne som ho podcenil. Určite si sem naplánujte cestu, nakoľko nieje na svete veľa miest, kde môžte na jednej fotografií zachytiť modernú architektúru ako ide ruka v ruke s históriou ako keby tu tie budovy stali odjakživa spolu. Boston je plný kostolov a historických budov v tieni mrakodrapov a vôbec spolu nepôsobia rušivo. Zatiaľ čo v iných mestách sa staré budovy búrajú a nahrádzajú novými, v Bostone to je inak a nájdete tu oboje.

Ak sa má niekto opýta, či sa mi viac páči New York alebo Boston, poviem mu toto „Nevedel by som žiť v New Yorku, toto mesto je príliš rušné a preplnené. Ak by som však žil v Bostone, rád by som sa vracal do New Yorku a vždy sa tešil naspäť, do kľudného a čistého domova“. Prečítaj si tiež, čo vidieť v New Yorku.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.