Kam ísť do Mexika & tvoj veľký návod na cestovanie po Mexiku

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Kam ísť do Mexika a čo vidieť? Nuž, kde začať… Tak veľkú krajinu zhrnúť do jedného článku bude fuška. Už len to množstvo fotiek, ktoré mám. V Mexiku som pri svojej prvej návšteve ostal takmer dva mesiace a mohol by som ešte oveľa dlhšie. Navštívil som väčšinu toho, čo má Mexiko v ponuke a keďže išlo o moju prvú návštevu, išiel som na overenú klasiku a typické turistické destinácie. Prečítaj si, kam ísť do Mexika.

Kam ísť do Mexika a kedy je najlepšie ísť

V Mexiku som navštívil štáty Quintana Roo, Oaxaca, Mexico a Guanajuato. Článok som rozdelil do niekoľkých častí podľa toho, čo ťa zaujíma. Scrolni si tam, kde si chceš prečítať viac:

 1. Najlepšie plážové destinácie v Mexiku.
 2. Historické Mexiko, pyramídy a pamiatky.
 3. Menej turistická časť Mexika.
 4. Rušné veľkomestá.

Základné praktické tipy a rady o Mexiku, ktoré sa ti určite zídu:

 • Turistické víza ti platia 180 dní, čo je pol roka. Pri vstupe do krajiny sa však musíš preukázať spiatočnou letenkou. Môžeš si však vytvoriť falošnú spiatočnú letenku.
 • Kedy ísť do Mexika? Ideálne medzi novembrom a aprílom, kedy prší najmenej. Ja som tu bol celý január a február a striedali sa horúčavy s dňami, kedy iba pršalo.
 • Mexiko je rozdelené na bezpečné a nebezpečné časti. V tomto článku spomínam len časti, ktoré sú bezpečné pre turistov a môžeš po nich v pohode cestovať.
 • Základy španielčiny sa ti zídu, niektorí Mexičania vôbec nehovoria po anglicky.
 • Po Mexiku sa môžeš pohybovať autobusmi alebo lietadlami. Z autobusov sa mi osvedčili ADO bus, no lístky sa nedajú zaplatiť online so slovenskou kartou (iba mexickou). Z leteckých spoločností som najčastejšie lietal s Volaris a Interjet. Letenky po celom Mexiku predávajú od 15 €, čo je mega cena. Skús si letenky rezervovať cez ich mobilné appky, cez ne dávajú často ešte zľavy navyše. Na menšie vzdialenosti používaj collectivo, čo sú malé vany, ktoré vyrazia, keď sa naplnia.
 • V Mexiku sa voda z vodovodu proste nepije, inak sa poserieš. Avšak, tie šesť litrové bandasky stoja v obchodoch okolo jedného eura.
 • Na ubytovanie použi Airbnb, tu ti dávam 20 € kredit na tvoje prvé ubytovanie.
 • Ak ješ v reštaurácii, čašníci očakávajú tringelt v hodnote 10 až 20% z sumy účtu.

Bezpečnosť v Mexiku

Pokiaľ nečítaš miestne noviny, všetko je v poriadku. Ako som spomínal, Mexiko má bezpečné a nebezpečné časti. Tie bezpečné sú všetky, kde sa pohybujú turisti. Počas môjho dvojmesačného pobytu v Mexiku som nezažil nič nepríjemné a nestretol sa s nikým zlým. Naopak, Mexičania sú veľmi milý národ.

Avšak, titulky v miestnych novinách ignoruj – tu nepoznajú cenzúru a sú preplnené prestrelených hláv a krvavých tiel s pekne detailnými zábermi. Áno, Mexiko je divoké, no miestne kartely a pod. nechcú medzinárodnú pozornosť, čiže turistov sa tieto veci netýkajú.


…ak chceš pláž

 • Cancún

Na začiatok poviem, že v Cancúne som nebol. Prečo? Všetci Mexičania mi hovorili, že tam ani nemám chodiť. Síce verím, že tam je more pekné, ja chcem niečo viac mexickejšie a hotelové rezorty a hlučné párty ma nezaujímajú. Avšak, do Cancúnu sú často lacné letenky z Európy, kde vždy vyskočí dáka akcia za 300 € spiatočne z Európy.

 • Tulum a Playa del Carmen

Tulum a Playa del Carmen sú po Cancúne najturistickejšie časti Mexika, pre svoje fakt pekné pláže. Ide tiež o tú drahšiu časť Mexika, no stále za relatívne dobré ceny. Ja som do Cancúnu ani nešiel a celý čas ostal v Tulume v Playi a na ostrove Cozumel, o ktorom si prečítaš nižšie. Tulum a Playa del Carmen sú oveľa lacnejšie ako Cancún a majú aj trochu mexickejší nádych. Určite odporúčam jedlo v akejkoľvek „taquerii“, kde robia tie najlepší tacos. Moje najobľúbenejšie tacos je „chorrizo con queso“. V Tulume sú tiež obľúbené zrúcaniny a pyramídy. O tých ale nižšie. Playa del Carmen je takou lacnejšou verziou Cancúnu. Prečítaj si kam ísť do Mexika.

Tip na skvelú reštauráciu v Playa del Carmen: V El Fogón som bol varený-pečený. Majú viac reštaurácií po celom meste a u nich som jedol najlepšie tacos z celého Mexika. Navyše, na to, ako vyzerajú, berú karty.

Tip na skvelú reštauráciu v Tulume: El Carboncito v centre mesta je mega. Objednaj si tacos ale všetky ingrediencie zvlášť. Môžeš si ho robiť podľa seba a za 2 eurá sa naješ ako kráľ.

Ja som bol ubytovaný priamo v meste v Tulume, kde som si prenajal bicykel a robil si výlety. Pláž je asi 20 minút bajkom z centra popri zrúcaninách, no popri pláži sa nachádza viacero rezortov a hotelov. Najviac ich je v okolí klubu Gitano, ktorý je cez deň reštaurácia. Playa del Carmen je viac na severe, asi dve hodiny autobusom smerom ku Cancúnu. Ide o echt mesto plné klubov, tichých miest, dlhej pláže a obchodov. Na môj vkus trochu preplnené a v Tulume som sa cítil lepšie.

Tulum pláže
Vlastné tacos v El Carbonicito.
Tulum pláže
Pláže v Tulume.
Tulum pláže
Bude pršať?
Tulum pláže
Idylka v Tulume na pláži.
playa del carmen v mexiku
Pláže v Playa del Carmen.
playa del carmen v mexiku
Trochu viac turistov.
playa del carmen v mexiku
Playa del Carmen.
 • Ostrov Cozumel

Ostrov Cozumel je asi najobľúbenejší mexický ostrov, lebo sem často chodia výletné lode, ktoré ho majú ako zastávku počas plavby po Karibiku. Ja som na ňom strávil týždeň a trochu sa tu nudil. Po Austrálii má Cozumel druhý najväčší koralový útes na svete, čiže je rajom potápačov. Potápal som sa tu s kamošom, ktorý bol v Egypte a povedal, že nič moc. Na Cozumel sa dostaneš loďou z Playa del Carmen, ktorá ide približne 30 minút, no má aj vlastné letisko. Prečítaj si, aké pláže na Cozumeli som navštívil, ktoré odporúčam a ktorým sa vyhni.

Tip na skvelú reštauráciu na Cozumeli: Skús Taqueria El Pique. Veľmi dobré tacos za super ceny. Jedol som tu každý večer. Pre zmenu je tiež super Crazy King Burrito bližšie k prístavu.

Tip na skvelý podnik na Cozumeli: Aj keď do barov moc nechodím, dobre vychladená Corona niekedy super padne. Zastav sa v Coconuts na východnej strane ostrova.

Kam ísť do Mexika a kedy je najlepší čas na dovolenku

cozumel v mexiku
Potápanie na ostrove.
cozumel v mexiku
V bare Coconuts.

Tip od Milana: Na Cozumeli som ochutnal tradičný mezcal a zistil, aký je rozdiel medzi mezcalom a tequilou. Prečítaj si v článku.

cozumel v mexiku
Ostrov Cozumel.
cozumel v mexiku
Potulky po Cozumeli.
 • Pláže v Oaxace

Na druhej strane krajiny je štát Oaxaca, ktorý je tiež známy svojimi plážami. Tie najkrajšie sú v okolí mesta Zipolite. Sem som to mal namierené, no nestihol som to a ostal len v meste Oacaxa.

 • Baja

Populárna destinácia medzi Američanmi, Baja California. Keďže je z Tijuany, ktorá je na hranici so San Diegom v Kalifornii iba na skok, veľa ľudí si tu prenajme auto a odvezie sa celým polostrovom až na juh. Mesto La Paz a Cabo rozhodne stoja za návštevu.


…ak chceš pamiatky

Zrúcaniny v Tulume, štáte Yuccatan a Mexico city

Zrúcanín je veľa po celom Mexiku. Odporúčam najmä zrúcaniny v Tulume (ktoré ma až tak nenadchli) no vedľa nich sú krásne pyramídy v Cobá. Tie sa mi dokonca páčili oveľa viac. Odporúčam tiež div sveta, Chichen Itza. Ak zamieriš do Mexico city, zamier do Teotihuacánu. Ono, kam sa v Mexiku pozrieš, nájdeš tam malé pyramídové mestečko alebo dáke ruiny. Toto sa mi na Mexiku veľmi páčilo – jeden deň strávim na pláži a druhý skúmaním Aztéckych miest.

Čo sa týka lozenia po pyramídach, na mnohé to je už zakázané. Na veľkú pyramídu v Coba sa však môže, no ja som sa odvážil iba do polovice. Videl som, ako odtiaľ padol týpek a rozbil si hlavu a prišla mu sanitka. Ďakujem, toto nie je pre mňa.

zrúcaniny v mexiku
Pyramídové mesto v Coba leží v džngli

Ja nechápem, prečo majú ľudia potrebu loziť na pyramídy. Mne sa v polovici tak točila hlava, že som sa radšej otočil. Krátko na to odtiaľ padol chalan a rozbil si hlavu. Skôr by ma zaujímalo to, čo je vo vnútri pyramídy.

zrúcaniny v mexiku
Selfie s pyramídou.
zrúcaniny v mexiku
Vyššie som sa bál ísť.
teotihuacan v mexiku
Teotihuacán pri Mexico city.
teotihuacan v mexiku
Pyramídy v Teotihuacáne.

…ak chceš zažiť skutočné Mexiko

Medzi menej turistické, no stále bezpečné časti Mexika by som zaradil mesto Oaxaca a San Miguel de Allende. Musím povedať, že obe mestá mi veľmi učarovali a oveľa viac, ako plážové destinácie.

San Miguel de Allende

San Miguel de Alledne je rozhodne najkrajšia časť Mexika, ktorú som za dva mesiace navštívil. Práve tu som zažil skutočné krásy tejto krajiny a doteraz si pamätám, ako som si každé ráno chodil kupovať čerstvý freš z opuncií k svojej obľúbenej predavačke. V San Miguel de Allende som strávil presne jeden týždeň a aj keď som sa tu po pár dňoch nudil, stále ho pokladám za najkrajšie mesto Mexika, ktoré som doteraz navštívil. Kam ísť do Mexika? Sem.

Okrem NÁDHERNÉHO HISTORICKÉHO CENTRA je tu aj super botanická záhrada vedľa hlbokého kaňonu. No jednoducho láska na prvý pohľad. Kam ísť do Mexika? Ak hľadáš ozajstné mexické mesto, San Miguel de Allende je pre teba.

san miguel de allende navsteva
Centrum mesta.
san miguel de allende navsteva
Ráno v uliciach.
san miguel de allende navsteva
Centrum.
san miguel de allende navsteva
Tie autá jazdili.
san miguel de allende navsteva
Typické sombréra.
san miguel de allende navsteva
Kaňon v botanickej záhrade.
kam ísť do mexika
Milujem to tu.

Oaxaca city

Oaxaca (čítaj Uahaka) je hlavné mesto štátu Oaxaca a často sa o nej hovorí ako o fontáne jedla v Mexiku. Stále platí, že najlepšie som sa najedol v Playa del Carmen, no na tie čerstvá mangá každé ráno som si v Oaxaca ľahko zvyklo. Toto mesto bola moja posledná zastávka v Mexiku, odkiaľ som odletel ranným letom do Tijuany a prešiel pešo hranicu do USA. Chcel som ísť aj na pláž do Zipolite, no časovo som to nestíhal.

Oaxaca má super centrum plné rôznych reštaurácií, námestí a podobne, no tiež odporúčam výlet do Monte Albán nad mestom. Oaxaka je fakt kultúrne srdce Mexika a stále sa tu niečo oslavuje. Pozri si fotky a rozhodni sa kam ísť do Mexika.

monte albán v mexiku
Monte Albán nad mestom.
oaxaca cestovanie
Oslavy v centre.
oaxaca cestovanie
Oaxaca žije.
oaxaca cestovanie
Krásne mesto.
oaxaca cestovanie
Babky kšeftujú.

…ak chceš rušné mesto

Mexico City je latinská verzia New Yorku

Mexico city oficiálne prirovnávam v k lacnejšej verzii New Yorku. Mesto, do ktorého som sa v momente zamiloval. Pôvodne som tu chcel ostať len pár dní, no nakoniec som tu bol takmer dva týždne a ešte sa vrátil. Mexiko je moderné, metropolitné, rušné, no zároveň veľmi zelené mesto. Ubytuj sa v časti La Condesa, ktorá je veľmi populárna a bezpečná. Alternatívou je aj Polanco. Ak nevieš kam ísť do Mexica, začni v Mexico city.

Mexiku sa hovorí aj CDMX (Ciudad de México). Môj obľúbený park Chapultepec s korytnačkami v jazierkach, kaviarne na každom kroku a perfektný street food. To všetko s nádychom amerického New Yorku. Zájdi aj do centra na námestie Zocalo, ktoré ti rýchlo pripomenie, že si v Strednej Amerike. Tiež odporúčam jazdu metrom, ktorá je skutočným miestnym zážitkom.

mexico city návšteva
Trhy v meste.
kam ísť do mexika
Architektúra.
mexico city návšteva
Pohľad na centrum.
mexico city návšteva
Historická štvrť.
mexico city návšteva
Vitaj v meste.
mexico city návšteva
Chapultepec park.
kam ísť do mexika
Západ slnka nad Mexikom.

V Mexico city bývajú často zemetrasenia. Tiež som zažil jedno, kedy nás o jednej v noci evakuovali na ulicu v pyžamách. Našťastie bolo slabé. V Mexico city by som vedel žiť a robiť si výlety po ostatných častiach Mexika. Stále nevieš kam ísť do Mexika?


mexiko
Mexiko.

10 COMMENTS

 1. Tak sme sa šťastne vrátili z Yucatánu. Žiaľ, drony sú pri pamiatkach zakázané, jediná možnosť ich oficiálneho použitia je vybaviť si špeciálne povolenie za dosť mastnú sumu. Pyramídy boli dokonalé. Krajšie ako v Egypte. Len nechápem, že taký chlap ako ty nezvládol pyramídu v Coba? Ja som si to užila a ten výhľad bol dokonalý. A áno, chápem, že by sme nemali loziť po historických pamiatkach, ale skôr mi vadí jazdenie na slonoch a podobné hovadiny. Asi tak. Pekný dník ti.

 2. Ahoj Milan. Chystáme sa na Yucatán a chcem sa spýtať, či pri svojich cestách používaš dron. Ak áno , aké sú obmedzenia pri ich použití v Mexiku? My sme si kúpili DJI mavic mini kôli jeho váhe a veľkosti. Za akých podmienok je tam možné použiť? Ak vieš, poraď. Ďakujem

 3. Cau Milan..super clanok…kde v Tulume si byval??ako sa vola hotel??my tam ideme teraz v novembri tak zbieram informacie.tiez na trip po yucatane..a neviem sa rozhodnut ci v tulume byvat na plazi alebo v meste..ako je to s plazami??mozem si zavesit hojdaciu siet kde chcem a relaxovat ci musim prenajat lehatko??a co pocasie??vycital som ze november december januar februar je to vecer na mikinu dik za info

  • Ahoj Milan, tvoje články o Mexiku ma zaujali. Chcela by som ísť v lete a v podstate sama (s 13 ročným synom) na miesta ako Tullum, Merida…. Držať sa viac-menej turistických oblastí, keďže budem skoro sama a aspoň na 5 týždňov. Bývať asi skôr cez Airbnb, po týždni sa presunúť, cestovať autobusmi, jesť vonku. Myslíš, že je to dobrý nápad? Dík Zuzana

 4. Cau Milan..super clanok…kde v Tulume si byval??ako sa vola hotel??my tam ideme teraz v novembri tak zbieram informacie.tiez na trip po yucatane..a neviem sa rozhodnut ci v tulume byvat na plazi alebo v meste..ako je to s plazami??mozem si zavesit hojdaciu siet kde chcem a relaxovat ci musim prenajat lehatko??dik za info

 5. Dobrý deň. My sme boli v Mexiku tri krát, vždy to boli hotelové komplexy s all inclusive na Playa del Carmen, Riviera Maya. Nakoľko máme menšie deti, dovolili sme si iba menšie výletíky. Medzi tie tie najlepšie určite patril XCaret. Super, niečo neuveriteľné. Boli sme aj v zime / obdobie sucha/ aj v mesiaci jún, júl. Obdobie dažďov. Nám viac vyhovoval ten mesiac júl. Bolo síce teplejšie, ale zrážok bolo oproti februáru neporovnateľne menej. Mexiko, pláže, more a celý all inclusive sa nám veľmi páči, je super. Asi najlepší čo sme kde kade vo svete boli a preto sa tam určite ešte vrátime. Tento rok je na plážach extrémne veľa morských tráv. Ak to nevyriešia budú mať veľký problém. A čo sa týka samotnej kriminality, tá je vysoká aj v Cancune aj v Playa del Carmen. Ale tak ako ste povedali, radšej nečítať dennú tlač.

  • Velmi pekny komentar, Patrik. Dakujem. Ano, mne v Mexiku v januari celkom vela prsalo a casom mi to uz liezlo na nervy. A ohladne tych miestnych novin, tym sa vyhybat, haha.

 6. My sme v Mexiku 7.mesiac, precestovali sme ho na bicykli, tak si trufam povedat, ze sme ho videli z trochu inej perspektivy. Nazvat San Miguel de Allende skutocnym Mexikom (kedze v centra je to samy American a Kanadan, ktori tu chodia na dochodok zit), mi pride viac nez vtipne (nepopieram, ze je to pekne mesto). Vyliezt na Cobá je skvely zazitok, len tam budte hned rano, aby ste sa vyhli tej tragedii, ktoru vidno na fotke. Ked tam sedite sami, pripadne s dalsimi dvomi ludmi, je to magicke, divate sa ponad dzunglu a vdychujete maysku historiu. Urcite sa este vrat 🙂 oplati sa.

  • San Miguel De Allende ma perfektnu mexicku atmosferu a nevyzera to tak, ze tu ziju ludia v chudobe, ako niektore casti Mexika. A ten vystup na Coba v ziadnom pripade neodporucam.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.