Prečo navštíviť Budapešť, mesto, ktoré som kedysi neznášal

Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny

Stratený kufor na letisku dokáže pokaziť celú dovolenku, hoci letecká spoločnosť za to nemôže. Neveríte? Čítajte ďalej. V dnešnom článku mám pre vás tipy...

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Prečo navštíviť Budapešť? To som sa dlho pýtal samého seba. Na prvý pohľad som sa do Budapešti vôbec nezamiloval a toto mesto sa mi vôbec nepáčilo. Postupom času som ale svoj názor zmenil a rozhodol sa napísať článok o tom, prečo navštíviť Budapešť.

Prečo navštíviť Budapešť a čo sa oplatí vidieť

Milan radí: V Budapešti som natočil rýchly vlog s maďarským prízvukom (po maďarsky neviem), tak čekni:

Budapešť bola pre mňa dlho iba prestupná stanica po ceste na letisko. Priamo v centre som bol niekoľkokrát, no nikdy to nebola láska na prvý pohľad, ako napríklad Sydney či New York. Dnes sa na mesto pozerám inak a aj keď nepatrí medzi najkrajšie mestá Európy, rád sem zbehnem na víkend.

Dôvody, prečo sa mi Budapešť zo začiatku nepáčila, sú, že tu je v uliciach veľa bezdomovcov. Stačí sa prejsť v piatok večer po meste a je až neuveriteľné, že pomaly pred každým vchodom spí dáky bezdomovec na krabici. Necítil som sa tu bezpečne. Avšak, po čase si na to človek zvykne.

Prečo navštíviť Budapešť
Typická architektúra.
Prečo navštíviť Budapešť
Ulice Budapešti.

Milan radí: Prečítaj si čo vidieť v Budapešti.

  • Budapešť ma veľké historické centrum s pamiatkami UNESCO

Popravde, skús sa niekedy rozhliadnuť smerom nahor a všimni si všetky tie krásne budovy a architektúru. Okrem úplnej klasiky, ako je budova parlamentu, navštív aj citadelu a promenádu popri Dunaji. Mesto je známe svojou secesnou architektúrou, no nájdeš tu tiež veľa gotických a renesančných, no aj klasicistických a barokových štruktúru po celom historickom centre. Budapešť by som rozhodne odporučil všetkým, čo milujú architektúru. Na zadok padneš minimálne z Four Seasons Gresham Palace.

Navyše, mnoho z tých najlepších pamiatok je úplne zadarmo. Od St. Stephen’s Basilica, cez prechod mostom Chain Bridge, až po námestie budovy parlamentu. Návšteva nádvoria Rybárskej bašty a výhľad na celé je tiež zadarmo. A to mi ver, ten rozhodne stojí za všetko. Mesto, ktoré podobne ako Bratislava, leží na Dunaji sa stalo domovom pre ľudí už v dobe kamennej a hrad Buda je pamiatkou UNESCO.

Návšteva Budapešti

Prečo navštíviť Budapešť
Ranné mesto.
Prečo navštíviť Budapešť
Pohľad cez Dunaj.
  • Budapešť má svetoznáme termálne kúpele

Kúpele v Budapešti sú známe po celom svete. Ak hľadáš relax počas objavovania mesta, v jedných kúpeľoch sa určite zastav. Kúpele tu majú veľmi dlhú tradíciu a často ponúkajú aj extra služby, ako sú masáže či wellness a saunovanie. Hoci som nevyskúšal zatiaľ žiadne, musím si do dať ako ďalší bod toho, čo robiť v Budapešti.

O kúpeľoch som počul už veľa a vyzerá to ako celkom kvalitne strávený čas počas sychravej jesene alebo zimy. Prezývkou Budapešti je „mesto spa“ a nie je to len tak z brucha. Termálnych kúpeľov je tu niekoľko a medzi tie najobľúbenejšie patria Széchenyi spa komplex či Király baths.

Hovorí sa, že Budapešť má viac ako 1 000 horúcich prameňov práve vďaka tenkému zemskému povrchu, na ktorom mesto leží. Navštív tiež Margarit island, čo je ostrov na Dunaji, na ktorý sa dostaneš peši po moste.

  • Budapešť je lacná a má famózne jedlo

Povedzme si na rovinu, Budapešti nie je tak draho, ako v Prahe alebo vo Viedni. Navyše, ak máš rád maďarskú kuchyňu, v Budapešti sa rozhodne obžerieš. Je tu toľko reštaurácií, že je ťažké si vybrať. Vyskúšal tradičnú gulášovú polievku či miestne víno. Jedna cesta hromadnou dopravou tu stojí približne euro a ubytovanie tu nájdeš od skutočne lacného v hosteloch, až po drahé butique hotely. Výborne tu funguje AirBnb. Tu si vezmi 20 € poukaz na tvoje prvé ubytovanie.

Prečo navštíviť Budapešť

Prečo navštíviť Budapešť
Budova parlamentu.
Prečo navštíviť Budapešť
Rybárska bašta.
Milan Bardún blog instagram
Ahoj.
  • Budapešť má letisko s lacnými letenkami

Spomínal so už, že Budapešť má perfektné letisko? Lieta odtiaľ veľa nízko nákladových leteckých spoločností za úplne smiešne ceny. Prečítaj si môj video článok ako sa dostať na letisko v Budapešti a naplánuj si svoju cestu tak, aby si videl aj niečo z mesta.

Milan radí: Pozri si zoznam aktuálnych akciových leteniek z Budapešti.

Stále nie som do Budapešti zamilovaný, no ak by ma sem niekto zavolal na romantický víkend plný váľania sa spa a jedenia v dobrých reštauráciách, nepovedal by som nie. Budapešť má tú výhodu, že je blízko z celého Slovenska. Iba z Bratislavy to sem trvá približne tri a pol hodiny z centra do centra. Ak sa budeš pýtať, prečo navštíviť Budapešť, ulož si tento článok a sprav si príjemný víkend.

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

2 comments

  1. Ja Budapest milujem. Ked sme tam boli prvý krat, nestihli sme toho vela. Druhy krat uz sme ju presacovali celu a teda po Prahe je to pre mna najkrajsie europske mesto.
    Az na ten jazyk.. :D

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.