Čo vidieť v Dalamane v Turecku a tipy od Milana Bez Mapy

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Dalamane v Turecku? Kedysi som si povedal, že chcem, aby bol na tomto blogu článok o každom jednom meste, kam sa dá letieť priamo z Bratislavy. Dalaman v Turecku je nová linka od Ryanairu z hlavného mesta. Z Dalamanu som priletel včera a dnes vám v článku prinášam tipy a pár mojich poznatkov na to čo vidieť v Dalamane, na čo si dať pozor, ako je to s bezpečnosťou v Turecku, kam ísť, čo vidieť a ako nájsť pekné pláže.

Čo vidieť v Dalamane v Turecku podľa Milana Bez Mapy

Čo vidieť v Dalamane v Turecku a tipy od Milana Bez Mapy
Čo vidieť v Dalamane v Turecku a tipy od Milana Bez Mapy

Tu vám pridávam odkaz na aktuálne akciové letenky do Dalamanu. Predávajú sa už od 15 EUR za jeden smer, let z Bratislavy trvá dve a pol hodiny. Na svojom Instagrame @milan_bezmapy som dal hlasovanie, v ktorom ste sa mohli opýtať na veci, ktoré vás ohľadne Dalamanu zaujímajú. Boli to otázky týkajúce sa najmä ubytovania, dopravy z letiska, kedy ísť, kde sú pekné pláže a ako je to tu s bezpečnosťou.

Praktické informácie a tipy, ktoré vedieť pred návštevou Dalamanu v Turecku

 • Aký cestovný doklad treba na vstup do Turecka
 • Moje tipy na dopravu z letiska a po okolí
 • Kedy ísť do Dalamanu a aké tam bude počasie
 • Aká je bezpečnosť v Turecku, obzvlášť pre ženy

Cestovné doklady do Turecka a platba kartou

Zbystrite. Na cestu do Turecka je potrebné mať cestovný pas, ktorého platnosť nekončí skôr ako 6 mesiacov po vstupe do krajiny. Väčšina krajín má v požiadavkách iba tri mesiace a práve kvôli tomuto fuckupu vás na letisku otočia. Presne toto sa stalo môjmu kamarátovi, ktorý mal ísť so mnou, no jeho pas končil skôr ako o pol roka a do Turecka ho nepustili. Išiel som teda sám =) Tiež je potrebné vyplniť špeci vírusový formulár jeden deň pred odletom.

Bol som veľmi milo prekvapený, ako ľahko sa dá všade v Dalamane a okolí platiť kartou. Samozrejme, vždy je dobré mať pri sebe aspoň trochu hotovosti. V príletovom terminále sú dve zmenárne s fajn kurzom.

Doprava z letiska Dalaman a prenájom auta

Na čom som sa ja popálil najviac, je komplikovaná miestna doprava. Dodnes som nezistil, ako tu chodia autobusy, kedy, odkiaľ a ako sa platí za lístok. Autobus prišiel kedy chcel, zastavil kde chcel, a mám pocit, že zaplatil len ten, kto chcel. Nejakým zázrakom sa však každý dostal do cieľa. Jednoznačne vám odporúčam prenajať si auto alebo vyhradiť rozpočet na taxíky, ak sa nechcete stresovať autobusmi a väčšinu dovolenky v Dalamán stráviť na autobusových zastávkach. Tie taxíky tu nie sú drahé, za taxi z mesta Göcek, čítaj Goček, pol hodinu od letiska, kde som bol ubytovaný, stojí 200 lír, čo je okolo dvanásť eur. Vymoženosti ako Uber či Bolt tu neexistujú.

Na druhej strane, z letiska Dalaman chodia pravidelné autobusy spoločnosti Havas. Sú zaparkované pred príletovým terminálom a chodia do rôznych častí v okolí. Stačí sa pozrieť, čo majú na tabuli.

Doprava z letiska Dalaman a prenájom auta
Doprava z letiska Dalaman a prenájom auta

Kedy ísť do Dalamanu v Turecku a aké je tam počasie

Turistická sezóna v okolí Dalamanu začína niekedy v polovici apríla a trvá až do jesene. Keď som sa  rozprával s taxikárom, vravel, že určite sa do Dalamanu oplatí ísť v apríli, máji a júni. Potom až v septembri. Letá sú tu extrémne horúce. Pán povedal, že teploty tu neraz vybehli na 48 stupňov Celzia, čo už nie je zábava. Počasie v takýchto krajinách treba sledovať, aby ste sa neupiekli. Teplota vody na kúpanie v mori je ideálna už od mája.

Bezpečnosť v Dalamane v Turecku, Islam a sviatok Ramadán

Turecko je moslimská krajina, no zo všetkých, ktoré som navštívil, mi prišla najviac tolerantná, čo sa týka náboženstva. Jednou z vašich otázok na Instagrame bolo aj to, či je krajina bezpečná pre ženy. Z toho čo som videl a zažil si dovolím tvrdiť, že minimálne Dalaman a okolie určite áno. Nie všetky ženy tu chodili zahalené a ak by som nevidel na každom kroku mešitu, ani by som nevedel, že som v moslimskej krajine. Dokonca určite ide o destináciu vhodnú s deťmi.

Dokonca tu počas mojej návštevy začal moslimský sviatok Ramadán, ktorý trvá mesiac. Počas jeho osláv nemôžu moslimovia cez deň jesť, piť, mať sex alebo fajčiť. Tí ortodoxní neprehĺtajú ani svoje sliny. V konečnom dôsledku sú viac podráždení, no v Turecku som to vôbec nepozoroval. Všetko fungovalo normálne. Prečítajte si moje tipy ako sa pripraviť na cestovanie počas Ramadánu.

Hotely obvykle fungujú počas Ramadánu v obmedzenom režime, rovnako ako v mnohých krajinách, majú tiež zatvorené obchody a reštaurácie. Všetko s výnimkou Turecka. V Dalamane dokonca podávali alkohol, čo je na moslimskú krajinu veeeeeeľmi pokrokové, verte mi. Výhodou cestovania počas Ramadánu sú nižšie ceny za všetko.

Kam ísť v Dalamane a čo vidieť podľa Milana Bez Mapy

Aby sme si to ujasnili, Dalaman je mesto v ktorom je letisko. V ňom ale, preboha, nezostaňte. Okolo sú štyri turistické hot spoty, ktoré môžete zvážiť. Sú to mestá Marmaris, Göcek, Fethiye a Ölüdeniz. Kúsok ďalej je aj obľúbená Antalya. Ako si z nich vybrať? Poďme si k nim niečo povedať a na konci článku vám napíšem môj osobný názor.

Čo vidieť v Dalamane?

 • mesto Marmaris a Kleopatrin ostrov
 • tické mesto Göcek plné jácht
 • Fethiye a údolie motýľov
 • Ölüdeniz a jeho pláže

Dovolenka v Marmarise

Tento stredomorský rezort ponúka množstvo aktivít súvisiacich s morom, samozrejme, ako je plávanie, leňošenie na pláži či opaľovanie. Pláže v Marmarise sú krásne a veľmi obľúbené. Môžete si tu tiež prenajať loď či jachtu a plaviť sa po okolí, skúsiť parasailing, wakeboard alebo vodné lyže. Mesto Marmaris bolo obohnané hradbami približne 3000 rokov pred Kristom, avšak hrad, ktorý sa nachádza na malom polostrove medzi prístavom a plážou, bol postavený neskôr. Dnes je hrad domovom archeologického múzea s artefaktmi z doby kamennej a môžete sa tu dozvedieť viac o histórii mesta a jeho obyvateľov.

Výlet na ostrov Kleopatra z Marmarisu

Ostrov Sedir, prezývaný Kleopatrin ostrov, je jedným z najlepších miest v Marmarise. Verí sa, že Kleopatra sa na tomto ostrove stretla so svojím milencom Marcusom Antoniusom, teda podľa tohto názvu. Dlhé roky bol ostrov idealizovaný prepojením na jeden z najromantickejších príbehov v histórii. Dnes je ostrov hotspotom pre džípové safari a plavby loďou z pevniny.

Göcek patrí pod osobitnú ochranu Turecka

Čítaj Goček, je malé romantické mestečko na polceste medzi letiskom a mestom Fethiye. Ja som sa rozhodol ubytovať práve tu. Prečo? Prišlo mi veľmi štýlové, s krásnou promenádou, marínou a je tak „v strede“ všetkého. Také pekné, upratané a čisté. Proste na úrovni. Ak máte auto, odtiaľto sa dostanete všade za relatívne dobrý čas. Göcek sa stal známym aj medzi skupinami umelcov a básnikov Turecka.

Vďaka svojej polohe má prirodzene vysoký potenciál pre jachtársky turizmus. V roku 1988 bol Göcek vyhlásený za registrovanú oblasť osobitnej ochrany. Preto nie sú povolené viacposchodové budovy, turistickými ubytovacími zariadeniami sú poschodové hotely, motely, apartmánové hotely a penzióny situované v centre mesta a na jeho periférii. Göcek má všetku potrebnú infraštruktúru, kapacitu a vybavenie, ktoré sa očakáva v centre cestovného ruchu, no je známe ako oveľa pokojnejšie ako niektoré iné turistické oblasti v okolí.

Vďaka svojmu podnebiu je populárny pestovaním mandarínok a citrónov, ako aj pomarančov. No prežije tu aj tropické ovocie, ako sú banány. V Gočeku ma fascinovala miestna promenáda pri mori s výhľadom na jachty. Určite odporúčam raňajky v TheWickerbythesea pri móle. Sem som zbehol vždy na raňajky s perfektným espressom. Z raňajkového menu vám odporúčam hneď to prvé, najdrahšie, turecké raňajky. V prepočte stoja okolo 8 eur, no hladní budete až večer, haha. Večere mi najviac chutili vo West Café, no reštaurácií je tu toľko, že odporučiť len jednu, by bolo gastronimické barbarstvo. Skúste všetky, rad za radom.

Južne od mesta je dlhá pláž Blue Point Beach s krásnym morom. Hoci počas mojej návštevy v apríli bola voda ešte studená, viem si tu predstaviť perfektné leto s drinkom v ruke. V meste som objavil D-Resort Gocek. Ide o wellnessový rezort so saunami, fitkom a vonkajším bazénom. Celodenný vstup stojí okolo 24 EUR, no je neobmedzený ako časovo, tak aj aktivitami, ktoré tam môžete robiť. Ja som si dobre zacvičil a využil príjemné sauny.

Raňajky v TheWickerbythesea v Gocek
Raňajky v TheWickerbythesea v Gocek
Pláž Blue Point Beach
Pláž Blue Point Beach

Čo vidieť v Dalamane v Turecku a tipy od Milana Bez Mapy

TIP: Odporúčam vám prejsť si diskusiu pod týmto príspevkom na mojom Facebooku, v ktorej moji čitatelia odporučili ďalšie miesta a dali tipy na ubytovanie:

🇹🇷 To je rýchlosť, včera som sa vrátil, dnes mám pre vás hotový článok o Dalamane. Novej priamej linky z Bratislavy do…

Uverejnil používateľ Milan Bez Mapy Streda 6. apríla 2022


Fethiye a Amyntasova hrobka

Ľudia v tomto meste žijú už 5000 rokov. Fethiye, kedysi Telmessos, je súčasť starovekej Lýcie, konfederácie nezávislých mestských štátov. Lýkijci boli známi svojimi jedinečnými pohrebnými zvykmi a v uliciach Fethiye zanechali 2500 rokov staré sarkofágy a nádherné skalné hrobky na útesoch mimo mesta.

Fethiye je dnes prázdninovým rezortom a pohodlným vstupným bodom do ruín iných lýkijských miest, kaňonu Saklikent a výnimočnej pláže a lagúny v Ölüdeniz. 40 kilometrov východne od mesta, v národnom parku vytvorenom v roku 1996 nájdete dychberúcu prírodu. Kaňon v národnom parku Saklikent je dlhý 18 kilometrov a 300 metrov hlboký. Toto všetko tu vytesalo rameno rieky Eşen v Karaçay. Do kaňonu takmer nesvieti slnko, takže je to najlepšie miesto na útek pred letnými horúčavami. Prineste si topánky do vody, ak ich máte, aby ste sa mohli pohybovať po klzkých skalách a buďte pripravení namočiť sa až po pás, ak chcete plný zážitok.

Samotné mesto ma ale vôbec neoslovilo a som rád, že som sa tu neubytoval. Prišlo mi to ako mierne chaotické prašné mesto, no veľkú úlohu v tom zohral príjemný Goček, kde som bol ubytovaný.

Fethiye a promenáda
Fethiye a promenáda
Turecký obed na promenáde vo Fethyie
Turecký obed na promenáde vo Fethyie

Ölüdeniz, pláž a údolie motýľov

Len desať kilometrov južne od starého mesta Fethiye nájdete najkrajšie pláže v okolí. Pláž Ölüdeniz s čistou vodou s očarujúcim tyrkysovým odtieňom, ktorý žiari v slnečnom svetle, je miesto, kam chcete ísť k vode, keď je teplo. Za severným koncom pláže nájdete lagúnu, na ktorej brehoch stoja plážové kluby s lehátkami alebo si prenajať vodný bicykel na malú plavbu.

Južne od Ölüdeniz je pláž, ktorá je prakticky neprístupná po súši, pretože leží na konci kaňonu so skalnatými stenami, ktoré sa týčia do výšky 350 metrov. Údolie motýľov, ktoré sa tak nazýva kvôli mnohým druhom, viac ako osemdesiat, je fajn jednodňovým výletom loďou. Vysadia vás v piesočnatej zátoke s krištáľovo čistou vodou a malou kaviarňou. Najvyšší počet motýľov tu je medzi júnom a septembrom,no nájdete tu tiež pár vodopádov, ktoré tečú po celý rok a stoja za túru stredomorskou prírodou.

"<yoastmark

"<yoastmark

"<yoastmark

Čo vidieť v Dalamane v Turecku a tipy od Milana Bez Mapy

EXTRA TIP: Ak vám vyjde čas, Mandala Camp Kabak, je krásna oáza v burtálnymi výhľadmi do okolia. Navštívte ich. Je to tiež hotel, kde sa dá ubytovať, no viete prísť aj ako denný návštevník a užiť si ich služby a bazén. Pláž sa nachádza 15 minút chôdze od kempingu Mandala.

Mandala Camping
Mandala Camping, foto source: Booking.com

Čo napísať na záver a čo vidieť v Dalamane? Je tu toho veľa a ideálne sa sem vyberte na týždeň, ak chcete stihnúť všetko. Odporúčam vám ubytovať a buď v Marmarise alebo Gočeku. Z Marmarisu to budete mať trochu ďalej do Fethyie či údolia motýľov, no ak si prenajmete auto, nie je to nič hrozné. Dalaman bol môj úvod do Turecka a moja prvá návšteva tejto krajiny. Rozhodne sa vrátim.

S láskou, Milan Bez Mapy

 

15 COMMENTS

 1. Ahoj, plánujeme tam na týden v druhé polovině března. Ty jsi tam byl přibližně ve stejné době. Počasí jaké? Budeme v podstatě hlavně courat po památkách a podnikat tůry ( nějaká ještě jiná doporučení než máš v článku ? )…díky….

 2. 😀 tam sme boli paralelne.. nevedela som si radu z busmi a kamoši mi napísali: šak milana sa opýtaj , to tam neni nekde s tebu? 😀 : reku jakeho milana ? 😀 šak som tu sama 😀 potom mi poslali tvoj Instagram .a včera mi kamoš doniesol požičať knihy a medzi nimi aj tu tvoju .. dala som ju za poobedie a tak reku kuknem tvoj blog 😀

 3. Planujeme isť do Goceku na jeseň, članok s užitočnými informaciami, vďaka zan ! Dokedy je voda v mori ešte vhodna na plavanie, myslím tým cca 22 st.?

 4. Ako klobúk dole, ako dokážeš napísať taký článok za deň s toľkými informaciami . Vlastne som sa ta chystal trošku skritizovať, ale nie je veľmi za čo. Akurát možno to, že písať, že niekam nechojte, je individuálne. Niekomu sa páči aj miesto kde nič nie je. Držím palce, nech sa darí!

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.