7 tipov kam ísť v Rakúsku na výlet podľa Milana Bez Mapy

113,067FansLike
200,384FollowersFollow
111,530FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Kam ísť v Rakúsku na výlet? Na tomto blogu nájdete za tie roky mnoho tipov na výlety po Rakúsku. Rozhodol som preto sa napísať jeden prehľadný a obsiahly článok v ktorom nájdete prekliky na detailnejšie články s tipmi na výlety v Rakúsku, ktoré som na tomto blogu už zverejnil. Na Rakúsku sa mi páči najmä to, že všetko je ako tak po ruke. Poďme na to!

7 tipov kam ísť v Rakúsku na výlet podľa Milana Bez Mapy

7 tipov kam ísť v Rakúsku na výlet podľa Milana Bez Mapy
7 tipov kam ísť v Rakúsku na výlet podľa Milana Bez Mapy

V tomto blogu som sa zameral na miesta, ktoré sú stále relatívne blízko Slovensku. Nájdete tu preto spomenuté najmä destinácie v Dolnom Rakúsku, Hornom Rakúsku a v Burgenlande.

Čo vidieť v Rakúsku a tipy na výlety

  1. Zámok Grafenegg
  2. UNESCO región Wachau a mestá Melk, Krems a Dürnstein
  3. Kláštor Stift Göttweig a hrad Aggstein
  4. Mesto Steyr a wellness v Bad Hall
  5. Baden a zámok Laxenburg
  6. Puchberg am Schneeberg, Reichenau an der Rax a mesto St. Pölten
  7. Okolie Neusiedler See a cyklotrasa (Rust, Podersdorf, Mörbisch a Purbach)ň

Kam ísť v Rakúsku na výlet


Zámok Grafenegg a tipy na návštevu

Ak ste ešte nepočuli o zámku Grafenegg, sadnite do auta a vyberte sa tam na výlet už tento víkend. V architektúre zámku Grafenegg je možné vidieť jeho sedemstoročnú históriu. Nájdete tu stopy od gotiky cez barok až po elegantnú neogotiku. Grafenegg sa so svojou vysokou notoricky známou vežou, fasádami, štýlovými schodiskami, arkádami a atraktívnou kaplnkou stal znakom Dolného Rakúska.

Zámok je obklopený 32-hektárovou anglickou záhradou, ktorá spája históriu, botaniku a modernu. 300-ročná záhrada je domovom vzácnych druhov drevín zo všetkých kútov sveta. Mne sa tu najviac páčila kaktusová záhrada s mrazuvzdornými opunciami. Skúste ju nájsť 🙂 Ak sa vám podarí, zbehnite sem jeden slnečný jesenný víkend, keď sú stromy ginko úplne žlté. Vyzerá to až gýčovo, keďže ich tu majú vysadných niekoľko.

Zámok Grafenegg a tipy na návštevu
Zámok Grafenegg a tipy na návštevu
Zámok Grafenegg a tipy na návštevu
Zámok Grafenegg a tipy na návštevu
Zámok Grafenegg a tipy na návštevu
Zámok Grafenegg a tipy na návštevu

UNESCO región Wachau a mestá Melk, Krems a Dürnstein

Pre začiatok, UNESCO región Wachau vám odporúčam navštíviť počas marhuľovej sezóny. Tá začína koncom leta a trvá až do polky jesene. Či už sa vyberiete do mesta Melk pozrieť kláštor, Kremsu alebo Dürnsteinu, marhule a výrobky z nich tu uvidíte úplne všade. Odporúčam vám prejsť si Wachau World Heritage Trail, alebo aspoň jeho časť. Ide o historickú trasu o dĺžke 180 kilometrov, ktorá prechádza trinástimi miestami v regióne Wachau, ktoré sa oplatí navštíviť.

Kláštor v meste Melk je jedna z najpozoruhodnejších stavieb v širokom okolí. Podľa National Geographic patrí kláštor medzi svetové historické destinácie sveta. Odporúčam vám prejsť si aj záhradu so schodiskom a najesť sa v reštaurácii ktorá je priamo pri vstupe do parku. Majú tam vynikajúci schnitzel. Detailný článok s tipmi o Wachau si prečítajte v mojom blogu „Čo vidieť vo Wachau„. Wachau je tiež známy aj pre svoje vína. Rezervujte si tu ochutnávku v jednej z množstva vinární. Pár tipov na najlepšie vína z Wachau mám v tomto blogu.

UNESCO región Wachau a mestá Melk
UNESCO región Wachau a mestá Melk
UNESCO región Wachau a mestá Melk
UNESCO región Wachau a mestá Melk
Kam ísť v Rakúsku na výlet
Melk

Kláštor Stift Göttweig a hrad Aggstein

V regióne Wachau ale ešte ostaneme. Zrúcanina hradu Aggstein je síce medzi Slovákmi menej známa, no o to viac krásna. Stojí medzi mestami Spitz a Melk, minúť ju nemôžete. Síce má zrúcanina „iba“ 900 rokov, dodnes nevieme kto ju postavil. Odporúčam vám prejsť si ju celú a predstaviť si, ako tu mohlo žiť v čase jej najväčšieho rozkvetu až 60 ľudí.

Zrúcanina hradu Aggstein je pre verejnosť otvorená od polky marca do októbra, no v novembri sa tu konajú špeciálne vianočné trhy. Hovorí sa, že Hadmar III. von Kuenring natiahol zo zrúcaniny dlhú reťaz ponad Dunaj ktorou potápal lode. Či je to pravda uvážte sami. Kláštor Göttweig vidno z diaľky. Kedysi išlo len o mužský kláštor ktorý má za sebou bohatú históriu. Nájdete v ňom Napoleonovu posteľ či pohyblivú modrú fresku nad hlavnými schodami. Tá opticky zvyšuje strop, ktorý je v skutočnosti veľmi nízky.

Mesto Steyr a wellness v Bad Hall

Staré mesto mesta Steyr nie je veľké a jeho centrum tvorí Stadtplatz. Dlhé námestie je lemované zmesou historických budov, od niektorých jednoduchších až po tie, ktoré okamžite vyniknú. Jedna, ktorá prirodzene vyniká vďaka svojej hodinovej veži a rokokovému dizajnu, je radnica, ale sú tu aj ďalšie, ako napríklad Bummerlhaus a jedna z miestnych bánk.

Odporúčam vám ubytovať sa v Stadthotel Styria, kde som bol aj ja. Ide o 500 rokov starú budovu v ktorej spať je fakt zážitok. Keď pôjdete na raňajky, všimnite si strop – fascinuje ma, ako dokážu architekti prerobiť tak staré domy aby boli pohodlné aj o päťsto rokov neskôr.

Euro Spa Resort v Bad Hall

Len dvadsať minút od mesta leží kúpeľné mestečko Bad Hall, kde ste mi odporučili wellness a saunový svet, Euro Spa Resort Bad Hall. Odporúčam si kúpiť vstupenku online, majú obmedzenú kapacitu + doneste si vlastný uterák. Nie je v cene lístka, čo som nevedel a musel som si požičať za extra peniaze. Ak budete mať čas, prejdite sa aj maličkým centrom mesta, no najmä krásnym lesoparkom, ktorý je hneď vedľa kúpeľov.

Baden, zámok Laxenburg a kúpeľné mesto Bad Voslau

Mesto Baden a zámok Laxenburg je perlou Dolného Rakúska. Prečítajte si kam ísť v Dolnom Rakúsku v mojom blogu. Rodina habsburgovcov tu zvykla tráviť svoje letá a hrad The Blauer Hof of Franzensburg, je jedným z najznámejších hradov Rakúska. Ak chcete nájsť najkrajší pohľad na jeho múry, prenajmite si čln a zapádlujte si po jazere tak ako ja. Zámocký park, ktorý od stredoveku vlastnila cisárska rodina, predstavuje pôsobivú ukážku záhradného umenia 18. a 19. storočia.

V 19. storočí Peter Joseph Lenné, najvýznamnejší záhradný architekt svojej doby, ktorý navrhol aj Ružový ostrov pri jazere Starnberg, záhradu ešte viac zrekonštruoval. Za vlády cisára Františka I. a jeho palácového exekútora Michaela Riedla vznikajú jedinečné záhrady, jaskyne, chrámy a dokonca aj aréna. Malebná krajina v tomto období so vzácnymi stromami a kríkmi, lúkami a vodnými plochami viedla zámocký park Laxenburg k tomu, aby postúpil do jednej z najvýznamnejších, najkrajších a historických záhradných krajinných oblastí dnešnej Európy.

Zastavte sa aj v meste Baden a Bad Voslau, kde pramenia obľúbené Voslauerské pramene. Zaplávajte si v termálnych bazénoch, mne sa to veľmi páčilo.

Puchberg am Schneeberg, Reichenau an der Rax a mesto St. Pölten

Viedenské alpy sú jedna z mojich najobľúbenejších častí Rakúska. Len nedávno som objavil historickú Salamandra zubačku, ktorá ide z mesta Puchberg am Schneeberg až na horu nad mestom. Z nadmorskej výšky okolo 600 metrov sa za menej ako 45 minút dostanete na vrchol, do výšky 1800 metrov nad morom. Hore je pekný kostolík a reštaurácia – zoberte si hotovosť, neberú karty. Ak máte čas, môžete si najvyššiu horu Dolného Rakúska vyjsť pešo, trvá to tri hodiny. Lístok na zubačku odporúčam kúpiť aspoň deň vopred cez internet, má obmedzenú kapacitu.

V zime môžete vo Viedenských alpách lyžovať, odporúčam vyskúšať hlavne známy Wechsel Panorama Trail. V lete vymeňte lyže za bicykel či turistické topánky. Nachádza sa tu nespočetne veľa turistických chodníkov a cyklotrás na medzinárodnej trase EuroVelo 9.

TIP: Zastavte sa v meste Reichenau an der Rax v reštaurácii Schlossgärtnerei Wartholz na obed. Odpadnete :))

Kam ísť v Rakúsku na výlet

Puchberg am Schneeberg
Puchberg am Schneeberg
Kam ísť v Rakúsku na výlet
Puchberg am Schneeberg

Rust, Podersdorf, Mörbisch a Purbach a okolie Neusiedler See

Neziderské jazero, Neusiedler See, asi nikomu predstavovať netreba. Ide o časť Burgenland. Ja rád chodím do mesta Rust, no raz som si dal kolečko okolo jazera po obľúbenej cyklotrase. Bicyklom okolo Neusiedler See to po Radweg B10 trvá celý deň, no odporúčam vám zastaviť sa vo všetkých známych mestečkách a všade si dať pivko a schnitzel. Odporúčam tiež vyskúšať si safari v národnom parku Seewinkel a obed dať v reštaurácii Römerzeche alebo na móle v reštaurácii Seerestaurant Katamaran. Tu pridávam pár užitočných odkazov:

7 tipov kam ísť v Rakúsku na výlet podľa Milana Bez Mapy

Kam ísť v Rakúsku na výlet

Rakúsko má na každom kroku niečo, doslova. Nemusíte ho obehnúť celé na prvú šupu, no pekne postupne, aj podľa ročných období. Uložte si tento článok ako inšpiráciu a keď budete mať cestu okolo, zastavte sa na niektorom z miest, ktoré vám tu odporúčam. Tento článok vznikol v spolupráci s Austria.info.

S láskou, Milan Bez Mapy

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.