Čo vidieť v Kroměříži: Moje tipy na výlet, reštauráciu aj zábavu

Potrebujem cestovné poistenie či stačí Európsky zdravotný preukaz?

Európsky zdravotný preukaz alebo cestovné poistenie? “Ja mám preukaz poistenca, ja nepotrebujem cestovné poistenie”. Toto je najčastejší argument, ktorý čítam od čitateľov v komentároch k...

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...
101,217FansLike
175,421FollowersFollow
105,320FollowersFollow

Čo vidieť v Kroměříži? Toto mesto v Čechách som navštívil už v minulosti vďaka môjmu štúdiu záhradnej architektúry. Dnes som sa sem vrátil a Kroměříž viem oceniť ešte viac, ako počas strednej a vysokej školy. Musím povedať, že čím som starší, tým si viem viac vychutnať miesta, ktoré navštívim. Kroměříž ma zaujal hneď z troch dôvodov: krásna architektúra, výborné jedlo a super ceny. Videl som veľa, zjedol som veľa a minul málo. Prečítaj si čo vidieť v Kroměříži a sprav si celodenný výlet zo Slovenska.

Čo vidieť v Kroměříži

Kvetná záhrada je nazývaná české Versailles. Potvrdzujem, áno, je to tak.

květná zahrada kroměříž
Kolonáda s antickými bohmi.

Vo Versailles som, žiaľ, nebol. Avšak, v Květnej záhrade v Kroměříži dvakrát. Ide o vrcholné dielo európskeho záhradného umenia 17.storočia a dielo, ktoré nemá obdoby. Počas mojej strednej a vysokej školy štúdia záhradnej architektúry som o tejto záhrade veľa počul. Nachádza sa tu vyše 20 000 letničiek a mnoho romantických stavieb. Kto to všetko polieva?

Ako správna baroková záhrada má veľa stromov, ktoré rodia. Počas mojej návštevy záhrady som sa teda prejedol jabĺk, no aj hrozna. Nikomu to ale nehovor, asi sa to nemôže. Absolútnym vrcholom záhrady je jej 244 metrov dlhá kolonáda so sochami antických bohov, dokončená v roku 1671. Dá sa vyjsť hore a vidieť celú záhradu ako na dlani. Bohov je tu niekoľko desiatok. Daj si taký čelendž, ako ja. Vyslov všetky mená nahlas – niektoré sú nevysloviteľné.

Čo ma zaujalo v Květnej záhrade najviac:

  • Čestný dvor,
  • Záhradníctvo s predajom kaktusov,
  • Bludisko,
  • Levia fontána,
  • Kolonáda,
  • Pomarančová záhrada,
  • Holandská a Edukačná záhrada

Podzámocká záhrada má sexy miesta aj zvieratká

Založená v roku 1509 sa počas storočí premenila z obyčajnej zeleninovej záhrady na veľmi pekný park v Kroměříži. Má rozlohu 64 hektárov a je tu vyše 200 druhov rôznych drevín. U väčšiny som ako záhradný architekt rozoznával ich latinské názvy. Je tu aj niekoľko rybníkov a jazier, ktoré by si nejeden zmýlil s futbalovým ihriskom. Prečo? Čkeni fotku nižšie. Ááá, Čľup. Zámok aj záhrada patria pod svetové dedičstvo UNESCO.

Najviac sa mi tu páčila mini ZOO so super milými zvieratkami. Videl som rôzne kačičky, Daniela a vtáky, ktoré som nikdy pred tým v živote nevidel. Daniel sa aj nechal nakŕmiť a myslím, že som mal z neho väščiu šóu ja, než tie malé deti, ktoré si ho fotili.

podzámecká zahrada kroměříž
Kde končí trávnik a začína jazero?

TIP: Prečítaj či aj o návšteve Vlkolínca. Je to prvá UNESCO pamiatka, ktorá ma sklamala.


Arcibiskupský zámok je mrte

Aj keď som ho nenavštívil zvnútra, Arcibiskupský zámok v Kroměříži patrí medzi najatraktívnejšie pamiatky v Čechách. Ide o barokový komplex knižníc, hudobného archívu a takmer 40tich izieb a sál so zaujímavými príbehmi. Určite vybehni aj po 200 schodoch na zámockú vežu so super výhľadom na celý Kroměříž. Mne sa mega páčil ten anjel, ktorý je na nádvorí s rozprestretými krídlami.

Centrum mesta je plné reštík, barov a top zmrzky

Navštív hlavné námestie, kde sa nachádza niekoľko reštaurácií, barov, no aj rôzne cirkevné pamiatky a múzeá. Vzadu vidno spomínanú zámockú vežu, z ktorej je super výhľad.

centrum kroměříž
Námestie v centre mesta.

Reštaurácie v Kroměříži

Nemôžem nespomenúť dokonalé pivo, smažák a zmrzlinu. Na fotografii dole vidíš zmrzlinu, ktorá mi bola predaná ako „veľká“. Prvýkrát v živote som nezvládol dojesť zmrzlinu, bolo jej asi kilo. Čo ma však pobavilo bolo to, že predávali ešte MAXI verziu. To aby som si doniesol vlastný fúrik.

Kde som jedol: reštaurácia Radniční sklípek
Kde som si dal pivo: reštaurácia Nová Bohemia
Kam som išiel na zmrzlinu: Ice Cream Shop na Kovářskej

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE: Kroměříž hodnotím ako mesto na super strávený deň. Som až prekvapený, koľko sa tu toho nachádza na tak malej ploche. Samý zámok, svetoznáma záhrada, park, veža s vyhliadkou a krásne námestie. Niekoľko dobrých reštaurácií a dokonalá zmrzlina. Za Kroměříž hovorím trikrát áno. Čo vidieť v Kroměříži? Všetko.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

 

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.