Čo vidieť v Piešťanoch, plus môj tip na dobrú cukráreň

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...

Sú turbulencie nebezpečné? Áno ak…Milan búra mýty

...ak si nezapnete bezpečnostný pás. Sú turbulencie nebezpečné? Túto otázku dostávam veľmi často. Pochopiteľne, ak človek sedí v lietadle, ktoré letí 800 kilometrov za...

Čo znamená tajná skratka SSSS na letenke? Milan búra mýty

Skratka SSSS na letenke neveští nič dobré. Keď niekam letíte a na letisku vám dajú palubný lístok, boarding pass, nájdete na ňom okrem vášho...

4 mýty o kupovaní lacných leteniek, ktorým ľudia veria v roku 2023

Mýty o kupovaní lacných leteniek ma dostávajú do kolien rok čo rok. Najmä preto, že im ľudia stále veria. Či kedysi platili neviem, no...

Prečo musím tekutiny na letisku rozdeliť do 100ml? Milan búra mýty

Tekutiny na letisku, nekonečná téma. Viete čo nemám rád na cestovaní? Pár vecí by sa našlo. Jedno z tých najotravnejších, no z hľadiska bezpečnosti...

Jedlo v lietadle chutí zle a Milan Bez Mapy vie prečo

Jedlo v lietadle chutí horšie. Viete prečo? V dnešnom dieli Milan búra mýty, kde rozoberám rôzne mýty spojené s cestovaním, si povieme niečo málo...

Čo vidieť v Piešťanoch? Popravde, ja som o tomto meste toho veľa nevedel, až dokým som tu nestrávil cely víkend. Ak by si sa ma pred tým opýtal, že čo vidieť v Piešťanoch, povedal by som maximálne kúpele. Teraz som ale odborník na Piešťany, haha.

Čo vidieť v Piešťanoch a kam treba ísť

Piešťany sa mi páčili, aj keď som tu bol počas sychravého októbrového víkendu. Termálne kúpele, sauny a dobré cukrárne sú kombinácia, ktorá ma zamestnala na celý víkend.

Čo vidieť v Piešťanoch
Kúpele Irma na Kúpeľnom ostrove.

V Piešťanoch som sa rozhodol zorganizovať malé bezmapácke stretko, kde som sa stretol s mojimi čitateľmi, ktorí mi ukázali mesto a povedali, kam ísť a čo vidieť. Vďaka nim som sa dozvedel, čo vidieť v Piešťanoch a aký tu je život. Popravde, bol som prekvapený a zistil, že Piešťany majú niekoľko zaujímavých udalostí počas roka, ktorých by som sa rád zúčastnil.

TIP: V Piešťanoch som bol ubytovaný vo Ville Zuckmann. Prečítaj si moju recenziu.

  • Piešťany žijú bicyklami a cez celé mesto je spravená cyklotrasa

Najlepším spôsobom, ako navštíviť Piešťany je bicyklom. Verím, že sa dajú tiež prenajať niekde v meste. Cez celé mesto je spravená cyklotrasa a pohybovať sa po Piešťanoch na bicykli je mrte jednoduché. Určite by som to ale spojil s návštevou zrúcanín či Tematínu, len neviem, či by som to vyšliapal na bajku. Na samotné mesto, podľa mňa, stačia iba dve nohy.

Dokonca tu začína takzvaná Vážska magistrála, ktorá začína pri Kolonádovom moste v Piešťanoch a ide až do Trenčína. Má 56 kilometrov, čo si ani nechcem predstaviť, koľko je. Medzi ďalšie cyklotrasy v Piešťanoch patrí okruh jazerom Sĺňava o dĺžke 11 kilometrov, vhodný aj na korčule.

Mestský park Piešťany
Mestský park.
Mestský park Pieštany
Bajkeris.
Mestský park Piešťany
Tam vzadu je Tematín.
  • Najstaršie kúpele v Piešťanoch

Ako som spomínal vyššie, Piešťany sú hlavne kúpeľné a relaxačné mesto a tých kúpeľov je tu na každom kroku. Nájdeš tu tiež veľa moslimov, ktorí si Piešťany veľmi obľúbili. Okrem kúpeľov sa v Piešťanoch nachádza aj veľa sáun. Stačí sa prejsť po centre, všade je to reklama na kúpele, sauny a tradičné piešťanské oplátky.

Najstaršie kúpele v Piešťanoch sú tri budovy Napoleonských kúpeľov hneď pri Váhu. Začali sa staviať od roku 1773, no v roku 1813 ich zničila povodeň. To je aká irónia. Termálnu vodu na procedúry privážalo potrubie a bahno sa nosilo na fúrikoch. Balneoterapia tu bola populárna už vtedy. Vôňa bahna a síry v pacientoch umocňovala dôveru v liečebné sily kúpeľov.

Určite si tu všimneš aj pamätnú tabuľu Ľudovíta Wintera, ktorý sa zaslúžil za to, že piešťanské kúpele sú známe po celom svete. Bol tiež predsedom Zväzu slovenských kúpeľov a dnes je po ňom pomenovaná hlavná ulica v Piešťanoch – Winterova.

Čo vidieť v Piešťanoch
Pešia promenáda centra.
Čo vidieť v Piešťanoch
Pohľad cez Váh.
  • Každý september sa tu koná pivný festival a veterán Zlaté stuhy

Ak ešte teraz nemám pivný pupok, tak by som. Ho jednoznačne mal, ak by som žil v Piešťanoch. Takzvaný September fest, ktorý trvá päť dní, je super akcia pre všetkých, čo milujú pivo. Teda aj mňa. Veľa druhov svetlého aj tmavého piva, živá hudba, jedlo a zábava. Piešťančania očividne milujú piť, haha. Festivalov tu majú počas leta naozaj veľa. Známe sú aj Zlaté stuhy, kedy mesto doslova zaplavia veteráni. Ide o tradičnú prehliadku historických áut.

Čo vidieť v Piešťanoch okrem spomenutého:

  • pešiu prechádzku po hrádzi a mestskom parku,
  • prechádzku po Kolonádovom moste a Kúpeľnom ostrove
  • jazdu na vodných lyžiach na jazere Ratanovce
  • vybehni na okolité zrúcaniny, ako je Tematín (11km), Čachtický hrad (16km), kláštor Katarínka (18km), či hrad Beckov (22km) alebo Oponický hrad (25km). Tu už budeš potrebovať auto.

Na moje prekvapenie, v Piešťanoch sa dá toho robiť naozaj veľa. Samozrejme, počas leta. Vtedy to tu doslova žije. Daj na moju radu, vezmi si bicykel a očekuj Piešťany z ich cyklotrás. Potom nebuď lemra a vybehni na Tematín, či aspoň na hrádzu, ktorá je doslova v centre mesta. Mne sa Piešťany páčili.

Tip na cukráreň v Piešťanoch

Ako som spomenul vyššie, v Piešťanoch som zorganizoval malé bezmapácke stretko, kde som sa centrom prešiel s mojimi čitateľmi. Zhodli sa na tom, že mi určite musia dať tento tip na cukráreň v Piešťanoch s názvom Concept Bakery. Je to francúzska cukráteň. Inak, majú tam pekné deky. Keďže sme sedeli vonku a bola celkom zima, zašiel som dnu a zo stoličky chcel zobrať jednu deku. Opýtal som sa slečny, či ju potrebuje – povedala, že to je jej kabát. Hanba na tri zimy.

Každopádne, Concept Bakery majú fakt skvelé koláče, zákusky a kávu s vonkajšou terasou a platbou kartou. Mňam!

concept piestany
Concept v Piešťanoch.
concept piestany
Mňam!

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

2 comments

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.