Návšteva Valparaíso a Viña del Mar v Chile, tipy čo vidieť a kam ísť

113,067FansLike
200,384FollowersFollow
111,530FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návšteva Valparaíso a Viña del Mar vo mne zanechala rôzne dojmy, kde väčšina ostala pozitívna. Dostanem sa ale aj k tým negatívnym, no nebojte, nie je ich veľa a nie sú vôbec vážne. V tomto článku vás prevediem tým, čo vidieť vo Valparíso v Chile, kde sa ubytovať, ako sa tam vlastne dostať a dám vám tip na celodenný výlet vlakom do Viña del Mar. Vamos!

AHA! Tu si pozrite aktuálne akciové letenky do Južnej Ameriky a ak v nich nájdete spiatočnú do Santiago De Chile pod 650 Eur, kupujte, to je dobrá cena. Link sa aktualizuje priebežne, odporúčam si ho uložiť.

Návšteva Valparaíso a Viña del Mar v Chile

Návšteva Valparaíso a Viña del Mar v Chile + tipy čo vidieť a kam ísť
Návšteva Valparaíso a Viña del Mar v Chile + tipy čo vidieť a kam ísť

Čo je Valparaíso a prečo je známe

Valparaíso je prístavné mesto na pobreží Pacifiku, iba dve hodiny cesty autobusom z hlavného mesta Chile, Santiago de Chile. Čím sa stalo známe? Farebnými domami, prístavom a veľmi uvoľnenou hippie atmosférou. To bolo práve to, čo som si tu všímal najviac. Kopec mladých ľudí, ktorí si tu žijú svoj bezstarostný život v obláčiku marihuany. To nemyslím v zlom.

Predávajú šperky, pijú matcha latté a sú v pohode. Pozor, nezamieňajte si to ale s takým Tulumom v Mexiku, ktorý sa kvôli tomu stal, ako by povedala kamoška, „predraženou pičovinou pre influencerov„. Valpo, ako tomuto miestu hovoria miestni, mi príde ako také pohodové mestečko hipsterov, kde na každom rohu kúpiť dobrú zmrzlinu a kávu. Navyše, s výhľadom na Pacifik, keďže je mesto položené na kopci.

Miestami som mal pocit, že títo mladí ľudia nejedia. Je tu neprimeraný počet kaviarní k reštauráciám. Pamätám si, ako som hladný kráčal uličkami a jediné, čo som videl na obzore bolo samé sójové kapučíno, haha.

Ako sa dostať do Valparaíso a Viña del Mar zo Santiago de Chile

Jediný spôsob ako sa dostať do Valparaíso zo Santiaga je autobus. Čítal som aj o dákych priamych spojeniach z letiska v Santiagu, no takýto autobus som nenašiel. Jednoducho som si zobral bus na autobusovú stanicu Pajaritos ktorá je len dvadsať minút od letiska. Odtiaľ chodia priamo autobusy do Valpa (tak tomu mestu hovoria miestni). Lístok som si kúpil v okienku a vybavené.

Kde sa ubytovať vo Valparaíso

Ubytovanie vo Valparaíso nie je vôbec problém, práveže som bol prekvapený aké veľké množstvo možností tu človek má. A hlavne,je tu extrémne veľa hostelov. Ja som z ubytovania v hosteloch už vyrástol, ale chcem vám posunúť túto info.

Ubytovanie som zvolil v La Galería B&B, priamo v historickom centre medzi tými farebnými uličkami. Dokonca s raňajkami. Ak sa ma teda budete pýtať kde sa ubytovať vo Valparaíso, tak určite v La Galería B&B. ALE! Po mojom celodennom výlete do Viña del Mar som zhodnotil, že ak by som sem išiel znova, ubytoval by som sa vo Viña del Mar a do Valpa išiel na výlet. Dole si prečítate prečo.

Čo vidieť vo Valparaíso v Chile počas návštevy

A kam sa ísť najesť? Odporúčam vyskúšať Café Entre Cerros. Je to jedno z mála miest, kde robia normálnu kávu. Kto nevie, tak káva na celom americkom kontinente je des. V Európe sme príliš rozmaznaní dobrým espressom, no v Amerike káva znamená liter čiernej vody. V Café Entre Cerros som vždy našiel dobré malé espresso, no robia tam aj raňajky a skvelé šaláty.

Túto kaviareň berte ako centrum všetkého diania. Okolo je kopec dobrých reštaurácií, ako je napríklad reštaurácia Fauna. Neviem teda či je dobrá, no každý web ju odporúča pre svoje výhľady na mesto, no budete si musieť vystáť rad. Vo Valpe sa odporúčam prejsť všetkými tými farebnými uličkami, a hlavne mojou obľúbenou, Paseo Atkinson s výhľadom na prístav. Všimnite si všetky tie grafity na stenách a množstvo remeselných craft obchodov od výmyslu sveta.

Nezabudnite sa prejsť historickými lanovkami, ktoré s malými úpravami fungujú dodnes. Ja som sa rád vozil lanovkou Ascendor Concepción z roku 1883, keďže neďaleko poznám dobré fitko, Sportlife, a po tréningu nôh sa do tých kopcov rýchlejšie dostanete lanovkou, haha. Cesta je zadarmo. Lanovky sú živé dedičstvo priemyselnej histórie mesta a aj vďaka nim je historické centrum Valparísa dedičstvom UNESCO. Mesto bolo významným lodným prístavom pre lode smerujúce z Atlantiku na Pacifik v časoch, keď neexistoval Panamský prieplav. Lode sa tu zastavili aby doplnili zásoby alebo vykonali opravy.

Čo vidieť vo Valparaíso v Chile počas návštevy
Čo vidieť vo Valparaíso v Chile počas návštevy
Čo vidieť vo Valparaíso v Chile počas návštevy
Čo vidieť vo Valparaíso v Chile počas návštevy
Čo vidieť vo Valparaíso v Chile počas návštevy
Čo vidieť vo Valparaíso v Chile počas návštevy
Čo vidieť vo Valparaíso v Chile počas návštevy
Čo vidieť vo Valparaíso v Chile počas návštevy
Čo vidieť vo Valparaíso v Chile počas návštevy
Čo vidieť vo Valparaíso v Chile počas návštevy
Čo vidieť vo Valparaíso v Chile počas návštevy
Čo vidieť vo Valparaíso v Chile počas návštevy

Celodenný výlet do Viña Del Mar a čo vidieť

Ak budete mať tej uvoľnenej atmosféry po krk, navštívte mesto Viña del Mar. Z Valpa sem chodí metro vlak každých 15 minút a cesta trvá len chvíľku. Chodí aj Uber a cesta nestojí veľa. Viña del Mar je dovolenková destinácia ľudí zo Santiaga a nájdete tu najznámejšie pláže krajiny, ako je napríklad Reñaca. Mne sa tu atmosféra veľmi páčila a nabudúce sa ubytujem tu. Čo tu vidieť?

 1. Botanická záhrada vo Viña Del Mar
 2. Duny De Concón s vyhliadkou na Mirador Roca Oceánica
 3. Hodiny =)
 4. hrad Wulff
 5. pláž Reñaca

Ja milujem botanické záhrady a preto som navštívil aj túto mestskú. Zobral som si z centra Uber, keďže je trochu od ruky. Botanická záhrada je plná rôznych expozícií, kde by som chcel vypichnúť najmä kaktusárium, palmárium, jaskyňu a expozíciu Rapa Nui, ktorá sa venuje Veľkonočnému ostrovu.

Nezabudnite ani na pieskové duny Dunas De Concón, ktoré chceli pred pár rokmi zatvoriť kvôli ochrane prírody. Miestni sa ale vzopreli a postavený plot zbúrali. Duny sú obľúbeným miestom na snowboardovanie. Zbehnite dole dunami aj na Mirador Roca Oceánica, je odtiaľ pekný výhľad na obe mestá. V centre nájdete aj hodiny z kvetov, no mne to prišlo ako blbosť a kúsok od nich je pekný hrad Wulff. Odporúčam aj prezidentský dovolenkový palác, len si dopredu pozrite kedy je otvorený. Samozrejme, jednu z pláží vyskúšajte tiež.

Duny De Concón
Duny De Concón
Milan Bez Mapy v Chile v Južnej Amerike
Milan Bez Mapy v Chile v Južnej Amerike
vyhliadka Mirador Roca Oceánica
vyhliadka Mirador Roca Oceánica
hrad Wulff
hrad Wulff
Pláže v Chile
Pláže v Chile
Botanická záhrada vo Viña Del Mar
Botanická záhrada vo Viña Del Mar

Návšteva Valparaíso a Viña del Mar v Chile

Návšteva Valparaíso a Viña del Mar v Chile je mega tip na výlet zo Santiago De Chile ak chcete vypadnúť z rušného veľkomesta. Strávte tu pár dní a zamilujte sa do Chile rovnako ako ja. Cestujte! Jááj a k tým negatívnym, príliš veľa hippiekov tam bolo na mňa.

Milan

4 COMMENTS

 1. Ahoj Milan, budeme tam začiatkom marca, dalo sa vo Viňa del mar aj kúpať, ked si tam bol alebo tá voda nieje moc na kúpanie?

  • Ahoj. Neviem či za už začiatkom marca nezačína ochladzovať. Ja som bol začiatkom februára a pláže boli plne a aj sa ľudia kúpali. Ja nie, lebo sa mi nechcelo ale boli ľudia vo vode na tej najznámejšej pláži v Chile

 2. Ďakujem Milan za tipy Viňa de Mar.
  Aktualizujem k novembru 2023.
  1. Duny sú pecka, cesta od mora k nim je však uzavretá
  2. Mirador Roca Oceanico reťazou uzavreté 🙁
  3. Botanická záhrada fajn
  4. Hrad Wulff zavretý, ale vyzerá slabšie
  5. Pláž Reňaca fajn, len bŕŕ studená voda

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.