Čo vidieť v Prešove & fajné bary kde treba vypic podľa čitateľov z Prešova

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Prešove? Prešov, tretie najväčšie mesto na Slovensku, kvôli hudbe známe aj ako slovenský Seattle. Je sem za čím cestovať? Áno, a je jedno, či idete vlakom (s legendárnym prestupom v Kysaku), autom popod Branisko od západu, alebo diaľnicou od Košíc. Prečítajte si čo vidieť v Prešove.

Čo vidieť v Prešove a tipy na výlety v okolí a zaujímavosti

V Prešove a celom regióne Šariš toho naozaj nájdete dosť, najmä, ak sa zaujímate o históriu a kultúru. A sú to prevažne menej známe miesta. V tomto článku si preberieme spolu zaujímavé pamiatky ktoré treba navštíviť v Prešove a dáme aj malý bonus. Na Instagrame som sa vás opýtal, či by ste mi poradili najlepšie bary, podniky a krčmy v Prešove. Napísali ste mi toľkí, že je úplne jasné, že v Prešove je kde „vypic“.

Čo vidieť v Prešove, tipy na pamiatky aj skvelú vyhliadku na mesto
Čo vidieť v Prešove, tipy na pamiatky aj skvelú vyhliadku na mesto

Pamiatky ktoré treba navštíviť v Prešove

Prešovská univerzita nie je jediným známym miestom v meste. Historické pamiatky Prešova by sa dali rozdeliť na dve časti – náboženské a ostatné. Nájdete tu prekvapivo veľa kostolov a náboženských miest. Kde lepšie začať prehliadku Prešova, ako je centrum? Na Hlavnej ulici v úplnom centre mesta nájdete stáť konkatedrálu sv. Mikuláša, gotickú katedrálu a najstaršiu budovu v Prešove s bohatou históriou, ktorá sa píše už od 14. storočia.

O kúsok ďalej sa do výšky pýši hlavný chrám pravoslávnej cirkvi na Slovensku, Chrám sv. Alexandra Nevského. Ak nechcete tráviť všetok svoj čas v centre a chcete si radšej pozrieť Prešov z kopca a máte pekné počasie, vybehnite hore na Kalváriu.


Návšteva Prešova, jeho okolia, zaujímavosti a tip na vyhliadku na mesto

Po Hlavnej ulici sa určite prejdite a pozorujte architektúru, je tu veľa „fajných“ miest pokope. Pozriete si tu radnicu, starú školu z 15. storočia, Neptúnovu fontánu s majestátnym súsoším a dáte si selfie s 49. rovnobežkou, ktorá Prešov pretína. A potom si sadnete niekam na kávu, napríklad v írskej atmosfére v podniku Dublin Café. Taktiež dôležité povedať – na Hlavnej nájdete Mestské informačného centrum, kde vám dobre poradia a dajú tipy na aktivity na to čo vidieť a navštíviť v Prešove.

Z ostatných historických pamiatok by som určite nevynechal renesančný Rákociho palác z prelomu 16. a 17. storočia. V súčasnosti je tam krajské múzeum (dospeláci majú vstup iba za 3€). Vojdite aj do evanjelického kolégia, čo je jedna z najvýznamnejších historických škôl, kde študovali Hviezdoslav aj Hodža.

V Dvorane (aule) tu majú asi 40 000 kníh. A ak chcete top vyhliadku na Prešov a veža katedrály je práve zatvorená, na Metodovej ulici môžete vybehnúť na technickú pamiatku – Vodárenskú vežu. Prípadne si to zamierte do štvrte Solivar, kde majú výstavu o histórii produkcie soli v meste.

Čo vidieť v Prešove, tipy na pamiatky a podniky, kde si "treba vypic"
Panoráma Prešova, autor: @mchlangva, zdroj: Pexels

Kam ísť na kávu v Prešove a kde si „treba vypic“ podľa čitateľov blogu Bez Mapy

Necestujeme ale iba kvôli pamiatkam, však? Prešov je známou liahňou muzikantov a kultúry celkovo je v meste celkom dosť. Na kávu, drink a alternatívne akcie môžete zájsť do klubov Wave a Christiania, obidve úplne v centre. Na stránke Čierny orol PKO Prešov nájdete potom ďalšie veci, čo sa v meste dejú, prípadne si pozrite, čo sa deje v miestnych divadlách. Mesto je nabité kultúrnymi podujatiami, koncertami a stále sa tu dejú rôzne akcie, hoci je počet obyvateľov Prešova iba okolo 90 000 obyvateľov.

Kde si v Prešove môžete niečo zajesť (a “vypic” 🙂 ). V okolí Hlavnej je celkom známa reštaurácia U Richtára, ale ľudia chvália aj pizzu v reštike Dal Maestro. Super kávu a jedlo nájdete neďaleko, v bistre/kaviarni Vinyl Trochu ďalej je potom vyhlásený podnik pre mäsožravcov, Steak House Preshow. Veľmi dobré hodnotenia má aj bar Lokal, Roxbury Bar a Creative Club. 

Najlepšie bary, krčmy a podniky v Prešove

Avšak, čo tam po Googli. Opýtal som sa priamo vás, svojich čitateľov Bez Mapy, na Instagrame. Určite si však kúpte takýto akoholtester, keďže podľa vás je kvalita barov v Prešove naozaj na vysokej úrovni. Prišlo mi takmer sto tipov, najčastejšie ste spomínali Christiania, Netopier, Dublin bar a Staré Mexiko. Medzi najlepšie bary v Prešove ste zaradili týchto pätnásť. Dajte si jeden piatok večer „Prešovskú pätnástku“ – navštívte všetky spomenuté nižšie.

 1. Lokál
 2. Christiania
 3. Dobré časy
 4. Stromoradie
 5. Hviezda
 6. Ponorka
 7. Agát – „je to krčma, kde sa ideš lacno rozsekať pred párty“
 8. Bizzare,
 9. Lanový park – „dôchodnyke tu kávu zapíjajú vodkou“
 10. Staré Mexiko
 11. Aquabelly
 12. Netopier
 13. Dublin Café
 14. Wave
 15. Archa

Najlepšie bary, krčmy a podniky v Prešove podľa Prešovčanov

Tu je výber z tipov, ktoré ste mi poslali na Instagrame.

Najlepšie bary, krčmy a podniky v Prešove
Najlepšie bary, krčmy a podniky v Prešove.
Najlepšie bary, krčmy a podniky v Prešove
Najlepšie bary, krčmy a podniky v Prešove.

Výlety z Prešova do okolia

A ak by vám Prešov bol malý, na okolí si môžete nájsť kopec výletov. Šarišský hrad, jaskyňa Zlá Diera alebo opálové bane v Červenici. Všetky tipy na výlety do okolia aj s informáciami o doprave a prípadne o aktuálnych podujatiach sa dajú nájsť na oficiálnej stránke mesta s kreatívnym názvom, gopresov.sk.

Odporúčam aj výlet do Levoče a Kežmarku, čo sú dve krásne mestá iba kúsok od Prešova. Len aby vám vydržalo počasie.

Spišský Hrad, foto Martin Katler, zdroj: Unspash
Spišský Hrad, autor: Martin Katler, zdroj: Unspash.

Prešov je mesto známe univerzitou, ktoré má mnohé kultúrne akcie, pekné centrum, cinemax či známy penzión Átrium. Počet obyvateľov Prešova, okolo 90 000 ľudí nie je ani veľa, ani málo. Nebudete mať pocit, že tu skapal pes, ani sa tlačiť v uličkách s ostatnými turistami. Navštívte ho.

S láskou, Milan Bez Mapy

3 COMMENTS

 1. Ruiny hradov to sú moje obľúbené miestečka. Vždy, keď som na takom mieste, tak cítim ako keby som sa v čase preniesla. A keď natrafím na to, že niet turistov, vtedy je to magické ..ODPORÚČAM!!

 2. Prešov je mesto v meste ked som bol tam ja v roku 1980 na letisku to bolo naj mesto v československu,dienčata,bary atmosfera a spominane bara boli aj vtedy Hviezda ,ponorka apod.a žiju dodnes,zaujimave či ne
  stano 56

 3. Ten Vinyl by som este upravila. O dum dal je fantasticka Nico cafe a o dalsi dum dal Gottwaldka. Odporucam cheesecake/kava vo Vinyle, ranajky/obed/kava v Nicu a hambac/limca/hranolky/vecerne posedenie v Gottwaldke 😉

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.