Čo vidieť v Punta Arenas v Patagónii a výlet do Torres del Paine

130,052FansLike
214,033FollowersFollow
114,524FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Punta Arenas v Chile? Mesto na „konci sveta“, úplnom juhu Južnej Ameriky. Punta Arenas je malé mesto ležiace na južnom pobreží Čile v  regióne Patagónia. Je domovom približne 120 000 ľudí, čo z neho robí najväčšiu obývanú lokalitu na juhu, no stále veľmi malú. Pre mnohých je Punta Arenas v Čile východiskovým alebo cieľovým bodom dobrodružstva v Patagónii alebo plavby do Antarktídy.

Ja som sa na toto mesto pozeral ako miesto, kde sa dá ubytovať a byť blízko k národným parkom, no samotné ma veľmi milo prekvapilo. Už len tým, že tu je Uber, haha, čo mi veľmi uľahčuje moje cesty a dopravu z letiska. Tu nájdete aktuálne akciové letenky do Južnej Ameriky, odkaz si uložte, aktualizuje sa podľa ponúk.

Čo vidieť v Punta Arenas v Chile na juhu Patagónie

Čo vidieť v Punta Arenas v Patagónii a výlet do Torres del Paine
Čo vidieť v Punta Arenas v Patagónii a výlet do Torres del Paine
  1. Centrum mesta Punta Arenas, vrak lode Lord Lonsdale a Martin Kukučín
  2. Pešia túra do rezervácie Reserva Nacional Magallenas
  3. Výlet loďou do mesta Porvenir na ostrove Tierra Del Fuego
  4. Tučniaky na ostrove Isla Magdelena
  5. Celodenný výlet do národného parku Torres Del Paine
  6. Výlet loďou do Antarktídy

Návšteva centra mesta Punta Arenas, vrak lode Lord Lonsdale a Martin Kukučín

Pôvodne oblasť mesta obývali štyri domorodé národy, lovci, zberači a kočovníci, ktorí sa živili sa lovom, ale aj rybolovom. Už v roku 1905 zažívala ťažba uhlia v meste veľký rozmach a v roku 1910 sa tu zmohla zlatá horúčka vďaka ľuďom, ktorí unikali pred prvou svetovou vojnou. Mesto má významný prístav. Roky prístavnej činnosti v Punta Arenas klesli v dôsledku otvorenia Panamského prieplavu v roku 1914 a Magalhaesov prieliv stratil svoj monopol na obchodnej trase medzi Atlantickým oceánom a oceánom.

Výlet loďou do Antarktídy z Južnej Ameriky

Dnes je Punta Arenas východiskovým bodom pre ľudí, ktorí idú absolvovať plavbu loďou do Antarktídy. V meste nájdete kopec „agencias“ ktoré tieto výlety robia, cena sa pohybuje od 3000 Eur a vyššie.

Čo vidieť v Punta Arenas

  • plaza de Armas Benjamín Muňoz Gamero
  • promenáda pri mori
  • vrak lode Lord Lonsdale
  • nápis Punta Arenas
  • reloj Del Estrecho
  • múzeum Nao Victoria
  • mestský cintorín

Samotné centrum Punta Arenas ma veľmi milo prekvapilo. Priznám sa, trochu som sa bál, že to bude kópia mesta Ushuaia vedľa v Argentíne, kde toho veľa nie je, no našťastie som sa mýlil. Prejdite sa námestím Plaza de Armas Benjamín Muňoz Gamero (to je ale dlhé meno) a zamierte k promenáde pri mori. Na obzore sa vždy plaví niekoľko lodí, no čo vás bude určite zaujímať je veľký nápis Punta Arenas. Námorný pamätník je pamätníkom v meste, ktorý predstavuje prvých osadníkov, ktorí prišli do tejto oblasti.

V prístave si všimnite hodiny Reloj Del Estrecho. Majú indikátor lunárnej fázy mesiaca, mesačný kalendár so zverokruhom, teplomer, barometer, termohygroskop, termograf a korouhvičku. V roku 1912 boli kúpené od nemeckého výrobcu za 3000 nemeckých mariek. Múzeum Nao Victoria bolo založené v roku 2011 len 7 km od centra mesta Punta Arenas v Magellanovom prielive a vystavuje napodobeniny štyroch historických lodí v plnej veľkosti. Najznámejšia je loď Nao Victoria.

Muelle de carga je historické mólo, ktoré bolo používané na vývoz vyťaženého uhlia. Zastavte sa pri ňom a skúste nájsť aj pôvodné koľajnice na uhlie.

Hodiny Reloj Del Estrecho v Punta Arenas
Hodiny Reloj Del Estrecho v Punta Arenas
Nápis v Punta Arenas
Nápis v Punta Arenas
Muelle de carga, Punta Arenas
Muelle de carga, Punta Arenas

Prestížne, nezvyčajné a prekvapivé miesto, v ktorom sú extravagantné výklenky a strohé hrobky rodín Punta Arenas. To je mestský cintorín. Široké, dobre udržiavané sochy s monumentálnymi náhrobnými kameňmi a zdobené cyprusovými živými plotmi, ktoré sa nachádzajú po celom cintoríne, vďaka čomu uveríte, že ste v bludisku.

Do Punta Arenas v Chile emigroval Martin Kukučín, ktorého tu poznali pod menom Dr. Mateo Bencur

Do mesta Punta Arenas emigroval aj slovenský lekár a spisovateľ, autor Rysavej jalovice, Martin Kukučín. Tu ho ale poznali pod svojim vlastným menom, Matej Bencúr, ktoré si prispôsobil juhoamerickej verzii, ako Dr. Mateo Bencur. V Punta Arenas je po ňom pomenovaná ulica, dve nemocnice a pôsobil aj v hasičskom zbore. Stal sa prvým lekárom Červeného kríža v Patagónii.

Ja som sa jeden deň vydal po stopách Martina Kukučína v Čile, prečítajte si celý článok na blogu na tému Martin Kukučín v Chile, určite si v blogu všimnite aj jeho zápisky o Punta Arenas spred vyše sto rokov.

Nemocnica doktora Matea Bencura v Punta Arenas v Chile, čo je Martin Kukučín
Nemocnica doktora Matea Bencura v Punta Arenas v Chile, čo je Martin Kukučín

Vrak lode Lord Lonsdale

Jedným z najpozoruhodnejších „pamiatok“ mesta Punta Arenas je vrak lode Lord Lonsdale. Kliknite na odkaz a prečítajte si informácie ho hĺbky. K vraku odporúčam zobrať Uber, je trošku od ruky, no stojí za to.

Zaujímavosťou je, že nikto nevie, ako sa sem vrak dostal a prečo tu je. Čo ma fascinuje je, že tu nie je žiadna zákazová tabuľa, nič, a ak je odliv, do vraku sa v pohode dostanete.

Loď Lord Lonsdale a návšteva jej vraku v Punta Arenas v Chile
Loď Lord Lonsdale a návšteva jej vraku v Punta Arenas v Chile

Pešia túra do rezervácie Reserva Nacional Magallanes

Národná rezervácia Magallanes sa nachádza v antarktickom regióne Magallanes, 7 km západne od centra mesta Punta Arenas. Bol založená v roku 1932. Nemecký prírodovedec Bernardo Phillippi objavil v roku 1843 existenciu minerálneho uhlia na západnom pobreží Magellanovho prielivu. Toto územie je súčasťou národnej rezervácie Magallanes cieľom chrániť povodie Lynchovej lagúny, hlavného zdroja vody v meste.

Odporúčam vám si sem zobrať Uber k vstupu, zapísať sa na listinu príchodov (to je povinné), zaplatiť vstup, a urobiť si tu okruh lesom a zastaviť sa pri jednotlicvých miradoroch (vyhliadkových plošinách). Je to tak na tri hodinky s veľmi peknými výhľadmi. Najviac sa mi páčil Mirador Garganta Alta – Rio Minas. Príroda v tejto časti zeme je takmer rovnaká so Slovenskou. Prečo? Juh Patagónie sa nachádza v rovnakom klimatickom pásme zeme ako Slovensko. Aha:

Klimatické pásma sveta, autor: historicair, by GNU
Klimatické pásma sveta, autor: historicair, by GNU
Pešia túra do rezervácie Reserva Nacional Magallenas
Pešia túra do rezervácie Reserva Nacional Magallenas
Pešia túra do rezervácie Reserva Nacional Magallenas
Pešia túra do rezervácie Reserva Nacional Magallenas

Výlet loďou do mesta Porvenir na ostrove Tierra Del Fuego a genocída na Indiánov

Ak máte čas na ďalší celodenný výlet, odporúčam mesto Porvenir, ktoré je hlavným mestom Ohňovej zeme, ostrova Tierra de fuego. Na meste Porvenir sa mi páčili dve veci, jednak ako je vyľudnené a je to taký koniec sveta, a múzeum, ktoré veľa hovorí o genocíde na Indiánov.

Kto nevie, pôvodnými obyvateľmi Ameriky boli Indiáni, ktorých systematicky bieli ľudia vyvraždili a zobrali im zem. Vôbec sa o tom nehovorí. Čo vidieť na ostrove?


TIP: Prečítajte si celý zvlášť článok o tom čo vidieť v Porvenir.


  1. Múzeum Museo Minuicipal de Porvenir
  2. Nápis „Porvenir“
  3. Reštauráciu Ancla Mar s ich krabiou polievkou
  4. Cukráreň Sabores del Fuego

Do Porvenir sa dostanete iba loďou, ktorá sa volá Pathagon. Lístky sa dajú kúpiť tu, no vôbec to nemusíte hrotiť. Stačí prísť pred odchodom lode do prístavu, len si pozrite kedy loď ide. Nechodí totiž každý deň. Ak si lístok kúpite cez internet, nezľaknite sa toho, že je na ňom napísané, že nástup na loď začína hodinu a pol pred jej odchodom, to sa týka tých čo idú autom. Plavba trvá dve hodiny. Ostrov Porvenir osídlili Chorváti, ktorí sem prišli počas zlatej horúčky z Európy.

Ak auto nemáte, stačí prísť dvadsať minút vpred. Loď ale nejde priamo do mesta Porvenir ale do Bahía Chilota, odkiaľ si vezmite taxi alebo autobus. Tie stoja zaparkované hneď v prístave a sú načasované tak, že odchádzajú hneď po príchode lode. TIP: Na obed sa zastavte v reštaurácii Ancla Mar, kde majú výbornú krabiu polievku.

Faro San Isidro a tučniaky na ostrove Isla Magdelena

Ostrov Isla Magdelena som nenavštívil, lode nechodili kvôli pandémii. Žije tam kolónia tučniakov, ktorá je vraj pekná. A ak máte čas, vybehnite aj k majáku Faro San Isidoro, ktorý som nestihol.

Výlet do národného parku Torres del Paine z Punta Arenas

Národný park Torres del Paine odporúčam všetkými desiatimi. Ak by ste si mali vybrať len jednu vec z tohto článku, bežte sem. Je to 4 hodiny autom z mesta, odporúčam tour. Nezabudnite na to, že lístky je potrebné kúpiť dopredu cez internet. Národný park Torres del Paine v oblasti Patagónia v Čile je známy svojimi vysokými horami, žiarivo modrými ľadovcami, ktoré sa držia na jazerách, a zlatými pampami (trávne porasty), ktoré sú domovom vzácnych zvierat, ako sú guanako. Niektoré z najznámejších miest sú 3 žulové veže, ktoré dali parku jeho meno, a vrcholy v tvare rohov nazývané Cuernos del Paine.

Výlet do národného parku Torres del Paine z Punta Arenas
Výlet do národného parku Torres del Paine z Punta Arenas
Výlet do národného parku Torres del Paine z Punta Arenas
Výlet do národného parku Torres del Paine z Punta Arenas

Výlet do Antarktídy z Chile loďou alebo lietadlom

Výlet do Antarktídy plánujem už dlho, len čakám, kedy klesnú ceny. Aktuálne sa najlacnejšia plavba dá kúpiť od tritisíc eur, no celodenný výlety začínajú na sume 6 000 eur lietadlom. Ale radšej by som išiel loďou. Keď budem mať viac info, dopíšem sem. Tuto je fotografia z letiska v Punta Arenas, prešli mi zimomriavky po krku, keď som to videl, aha.

Výlet do Antarktídy z Chile loďou alebo lietadlom
Výlet do Antarktídy z Chile loďou alebo lietadlom

Cestujte!

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.