Chorvátsko s vozíčkarom & tip na bezbariérový kemp s plážou

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Chorvátsko s vozíčkarom nie je žiaden problém. Ísť na dovolenku s človekom na vozíku vyžaduje veľa plánovania, no našťastie existuje vo svete stále viac bezbariérových destinácií, kde si môže odpočinúť aj človek na vozíku. Jedným z nich je aj chorvátske Čarobno malo mjesto – Fažana.

Chorvátsko s vozíčkarom a tip na bezbariérové pláže počas dovolenky


Tento blogový článok vznikol v spolupráci s Natáliou Turčinovou do podkategórie bezbariérové cestovanie, keďže tento blog je pre všetkých. Prečítajte si aj:


Chorvátsko s vozíčkarom – kam ísť a kde sú bezbariérové pláže?

Chorvátsko s vozíčkarom & tip na bezbariérový kemp s plážou
Chorvátsko s vozíčkarom & tip na bezbariérový kemp s plážou.

Kam ísť na dovolenku do Chorvátska s vozíčkarom

„Pamätám si na svoju prvú dovolenku pri mori,“ loví v pamäti Natália Turčinová, ktorá sa v dôsledku svalovej dystrofie pohybuje na vozíku. Naty je však príkladom toho, že Chorvátsko s vozíčkarom nie je nemožné.

„Výber cieľovej destinácie bol na rodinnej známej. Má tiež syna na vozíčku, bezbariérovosť mala byť samozrejmá. Žiaľ, uspokojili sme sa s informáciou od majiteľa chorvátskeho apartmánu v zmysle „no bariéra“ a to bol začiatok katastrofy.“

Dovolenka sa podľa slov Naty zmenila na hrôzostrašný dennodenný boj s desiatkami schodov vedúcimi k moru. „Kalkulovali sme s presunmi kvôli minimalizovaniu vynášania vozíkov. Rodina dostala skutočne zabrať. Ocinovia nás vláčili po schodoch hore a dolu a zas naspäť. Pravdepodobne sme museli zažiť tento horor, aby všetky ďalšie dovolenky boli už len lepšie.

Cestovná kancelária Oreado organizuje výlety pre ľudí na vozíku

Chorvátsko s vozičkarom viete vybaviť aj sami, no Naty má iné odporúčanie. Na začiatku príbehu stála špecializovaná cestovka. Poučili sme sa všetci. Odvtedy si pri vyhľadávaní dávame naozaj záležať. Fotografie aj recenzie sú samozrejmosťou. Najradšej však navštevujeme miesta, ktoré už pred nami niekto s vozíkom otestoval. Veľmi sme sa preto potešili, keď sme objavili Špecializovanú cestovnú kanceláriu Oreado. Jej majiteľom a prevádzkovateľom je Rasťo Soviš. Nohy mu tiež nahrádza mechanický vozík a každé jedno odporúčané miesto z ponuky svojej cestovky osobne navštívil, zmeral, odfotil.

Nájsť miesto, ktoré by nám po všetkých stránkach vyhovovalo, nebolo jednoduché. Našťastie sa to vďaka Rasťovi podarilo a my sme si zarezervovali dovolenku v bezbariérovom kempe Bi Village v dedinke Fažana na istrijskom polostrove. Na vozíku sme boli z deviatich členov posádky len dvaja, ostatní –chodiaci, sa ochotne prispôsobili našim potrebám.

Bezbariérový vstup z pláže do mora v Chorvátsku
Bezbariérový vstup z pláže do mora v Chorvátsku. Autor: Natália Turčinová

Bezbariérová dovolenka v Chorvátsku

Aj napriek špičkovému poradenstvu a ubezpečovaniu zo strany cestovnej kancelárie si so sebou človek nesie isté obavy. Bude pred toaletou dostatočný priestor na manévrovanie s vozíkom? Budú dostatočne široké dvere? Čo ak je posteľ príliš vysoká? Alebo nízka? Nehovoriac o povinnej výbave, ktorá vozičkárovi na cestách nesmie chýbať. Od nabíjačky na elektrický vozík, cez náradie na prípadné opravy, až po špeciálne upravený vankúš. Cestu a poistenie sme si riešili vo vlastnej réžii, mimo cestovku. Naše veľké bezbariérové auto s nájazdovou plošinou sme naplnili raz dva a takmer osem hodinová cesta bola pred nami. Po príchode na miesto sa naše obavy rozplynuli. Tak, ako bolo sľubované a zrejmé z fotografií, tak to naozaj bolo.

Náš bezbariérový apartmán bol skutočne bezbariérový, s priestrannou spálňou, kuchynkou a s obrovskou vyspádovanou kúpeľňou. Prahy odstránené, madlá na svojich miestach, všetko ako má byť! Unavení sme padli do postele, aby sme na druhý deň mohli preskúmať okolie. Ani v okolí sme však na žiadny problém nenarazili. Dostali sme sa bezbariérovo na recepciu, do potravín aj do obchodíkov so suvenírmi, do reštaurácií aj kaviarničiek.
Chcem okúpať v mori a mám vozík. Dá sa to!

Bezbariérová pláž v Chorvátsku s rampou do mora

Bezbariérový prístup do mora je vždy skôr raritou, ako samozrejmosťou. Našťastie k moru sme to z apartmánu nemali ďaleko. Hneď za hlavným vstupom do a z kempu Bi Village sa nachádzal vybetónovaný spád do vody. Využívali ho hlavne plavčíci na presun lodiek a pedaliny (rozumej vodný bicykel). Vyšportovaní bejvočáci v červených plavkách vďaka nám zistili, že spád vynikajúco poslúžil nielen lodiam, ale aj vozičkárom.

Pri prechádzke okolím sme neskôr objavili ďalší betónový nájazd. Tento už lode nevyužívali, bol určený pre plavcov na vozíku. Ak sme práve nemali chuť na more, využili sme možnosť vstupu do bazénov v kempe. Opäť úradovali fešáci bejvočáci, keď zo skladu priniesli hydraulický zdvihák. Ľahko a jednoducho sme sa vďaka nemu dokázali presunúť do vody. Lepšie by to bolo z vody von už len v náručí opáleného plavčíka.

Bezbariérová pláž pre vozíčkarov v Chorvátsku
Bezbariérová pláž pre vozíčkarov v Chorvátsku. Autor: Natália Turčinová

Bezbariérový kemp Bi Village pre ľudí na vozíku v Chorvátsku

A čo jedlo? V kempe Bi Village sme nemuseli hľadať dlho. Všetko sme mali pod nosom. Na najlepšie drinky a naozaj bezkonkurenčnú Piňa Coladu si určite zbehnite do Beach Bar Dabar. Domáce burgre, hranolčeky a parádne čapované Ožujsko aj Karlovačko nájdete v Beach Bar Sunset.

A keď vás omrzia špagety s morca dellou alebo kuracie prsia s ryžou, zbehnite na morské plody do Restorani Alla Pineta. Okrem jedla a alkoholu sme veľkými milovníkmi zmrzliny. Za všetkých členov posádky odporúčam zmrzlináreň Re Del Gelato. Takmer štyridsať druhov vynikajúcej zmrzliny nás sem ťahalo každý večer.

Čo vidieť v meste Fažana a kam ísť v okolí na výlet na vozíku aj bez

Keď sa nasýtite mora aj miestnych špecialít, na rade je výlet do okolia. Najbližším mestom je Pula. Je najväčším mestom na istrijskom polostrove a turisti sem chodia tráviť dovolenky s veľkou obľubou. Mesto bolo v staroveku súčasťou Rímskej ríše a z tohto obdobia sa tu zachovalo množstvo pamiatok. Medzi nimi samozrejme najznámejšia Pulská aréna, ktorá patrí medzi najzachovanejšie a najväčšie rímske arény na svete. Pozitívnou správou bolo zvýhodnené vstupné pre ľudí s preukazom ŤZP (ťažko zdravotne postihnutý). Chorvátsko s vozíčkarom nie je problém ani v tomto smere.

Veľmi milo nás svojou prístupnosťou a bezbariérosťou prekvapilo mestečko Rovinj, ktoré je považované za jedno z najromantickejších miest chorvátskeho pobrežia. Dozvedeli sme sa, že dostupnosť mesta má pravdepodobne korene ešte v minulosti, kedy kvôli starej rakúsko-uhorskej špecializovanej rehabilitačnej nemocnici bolo bezbariérové nielen bezprostrední okolie nemocnice. Celé pobrežie mesta Rovinj je chráneným dedičstvom a my sme sa zamilovali na prvý pohľad.

Tipy na ďalšie výlety v okolí chorvátskeho mesta Fažana

Tipy nie sú stopercentne bezbariérové. S mechanickým vozíkom a s malou dávkou odvahy to však určite zvládnete. Odvážnym preto odporúčame výlet loďou do národného parku Brijuni alebo na Plitvické jazerá. A určite nevynechajte ani celodenný výlet a plavbu loďou trajektom z prístavu vo Fažane do Benátok a späť. Do Chorvátska s vozíčkarom to nemusí byť tak náročné, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Milan Bez Mapy & Natália Turčinová

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

1 comment

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.