Moje najobľúbenejšie filmy o cestovaní, ktoré ma nakopnú na cesty

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Toto sú moje najobľúbenejšie filmy o cestovaní, ktoré môžem pozerať stále dookola. Každý z nich som videl minimálne tri krát a nepoviem nie, keď sa ma niekto opýta, či si ho chcem pozrieť. Tento zoznam neustále dopĺňam a nové filmy, ktoré ma zaujali. Ako bežný, mladý človek mrhám hodiny svojho života pozeraním filmov a pre to si potrpím na kvalitu. Cestovateľské filmy ma často motivujú k cestovaniu ešte viac. Napíš mi do komentára tvoje obľúbené filmy o cestovaní, nech mám čo pozerať. A nie, Eat Pray Love s Džúliou sem nedám. Ten je v každom zozname a nemám ho rád.

Najlepšie cestovateľské filmy a filmy o cestovaní

Nejdem tu písať žiadne recenzie, nakoľko recenzie na filmy zásadne nečítam. Veľa krát sa mi stalo, že niekto nechcel so mnou pozerať určitý film len preto, lebo mal málo percent na csfd. Bulšit. V tomto článku nenájdeš žiadne recenzie, skôr to, kde som sa v tom filme našiel. Toto sú moje filmy o cestovaní:

Brooklyn (2015)

Brooklyn milujem. Ide o film, v ktorom dievča z Írska odíde loďou do Ameriky aby tam začala nový život. New York ju najskôr šokuje, no po čase objaví veci, ktoré pred tým nepoznala. Film má viacero zvratov a celý čas nad nim visí otázka, či sa dievča vráti naspäť do Írska alebo ostane žiť v Amerike. Vidím sa v nej – všetci od nej niečo očakávajú, hovoria jej čo má robiť a ona stojí pred ťažkým rozhodnutím. Vrátiť sa do Írska alebo začať nový život v USA? Myslieť na seba a byť šťastná alebo robiť to, čo sa od nej očakáva?

Tento film mám rád aj pre to, lebo je veľmi skutočný. V USA je neskutočne veľa Írov, ktorí sem prišli v medzivojnovom období za prácou a ostali tu. Keď som pracoval ako dobrovoľník na bio farme na Havaji, majiteľ bol tiež Ír. Narodil sa síce v USA no tvrdil o sebe, že je Ír. Aj keď tam nikdy nebol. Mimochodom, ísť loďou do Ameriky je môj najväčší cestovateľský sen.

Thelma and Louise (1991)

Pri tomto filme som sa toľko nasmial. Vo veľa veciach mi pripomína samého seba. Dve nešťastné ženy, ktoré sa rozhodnú všetko zahodiť za hlavu a ísť spolu na rybačku. Počas cesty sa však dostanú do takých problémov, kvôli ktorým sa už nikdy nebudú môcť vrátiť domov. Je iba jedna možnosť…Thelma and Louise je síce starší film, no mám ho veľmi rád. Thelmu doma čaká opitý manžel, ktorý príde na to, ako sa mal pri jej boku dobre. Filmy o cestovaní sú presne to, čo je tento seriál.

Secret Life of Walter Mitty (2013)

Aj keď pre mňa tento film zo začiatku vyzeral ako mega veľká nuda, po čase som sa zapozeral a zamiloval si tento film. Ide o klasického úradníka, ktorý okrem práce nemá nič iné. Celý týždeň sedí v kancelárii a potom ide domov. Avšak v jeho živote sa niečo zmení a on sa vydá na veľkú cestu. Sám neverí, že to spravil.

Vidím sa v ňom. V októbri som odišiel na Filipíny s jednosmernou letenkou a skončil až na Havaji, čo som vôbec neplánoval. Veľa krát som sa pýtal samého seba „fakt som to spravil? wow!“. Vždy, keď dopozerám tento film začnem hľadať letenky do Grónska a vždy prestanem, keď vidím cenu.


TIP: Prečítaj si, koľko ma ročne stojí cestovanie po svete, ktoré financujem aj týmto blogom


Into the Wild (2007)

Tento film videl hádam každý a bol to jeden z prvých veľkých filmov o cestovaní. Založený na skutočnej udalosti o chalanovi, ktorý skončil vysokú školu a zistil, že nechce žiť ako ostatní. Neznášal svojich rodičov, ktorí sa neustále hádali o peniaze tak všetky svoje doláre daroval na charitu. Svoje doklady zničil a vydal sa na veľkú cestu naprieč USA až na Aljašku.

Film je trochu extrémistický, no veľa ľudí s dobrodružnou povahou sa v ňom vidí. Prekvapivý záver, ktorý by nikto nečakal to úplne zaklincoval.

The Wild (2014)

Tento film mám veľmi rád. Aj keď som mal dlho Reese Witherspoon zafixovanú ako pravú blondínu, tu sa ukázala. Film podľa skutočnej udalosti o žene, ktorá sa vydala pešo z Mexika do Kanady naprieč všetkými národnými parkmi na Západnom pobreží. Počas jej dlhej cesty premieta ťažké chvíle zo svojej drogovej minulosti. Pre dlhodobé cestovanie som toho musel veľa obetovať aj ja.

Film je jej cesta na ktorej opäť hľadá vnútorný pokoj a tá hudba je nenormálna. Doteraz ju mám vo svojom iPode.

Colonia (2015)

Šokujúci film založený na skutočnej udalosti. Hlavná postava (Emma Watson – Hermiona) pracuje ako letuška a práve je na svojom lete z Nemecka do Santiago de Chile. Neplánovane tu však ostane niekoľko mesiacov, keď sa vydá hľadať človeka, na ktorej jej záleží. Čo však nevie je, že skončí v uzavretej náboženskej sekte, z ktorom sa nikto živý nedostal. Film je naozaj veľmi napínavý a keď som ho videl po prvý krát, ešte dlho som rozdýchaval.

Film ukazuje, čo sa dialo v Čile nie tak dávno. Nechutné pokusy na psychike ľudí a podobne. Nebyť dvoch Nemcov, ktorým sa podarilo zo sekty ujsť, možno by fungovala doteraz.

The Dressmaker (2015)

Jeden z najlepších filmov, ktoré som videl za poslednú dobu. Možno nie je až tak o cestovaní, ale myslím si, že má niečo do seba aj pre cestovateľskú tematiku. Hlavná postava sa po rokoch cestovania po svete vráti do svojho malého rodného mestečka v Austrálii, kde život stojí, od kedy odišla.

Ako to býva, čím menšie mesto, tým viac ohovárania a pozerania cez okien. Hlavná postava však chce vyriešiť všetky svoje problémy, kvôli ktorým pred rokmi z mesta utiekla aby cestovala po svete.

Filmy budem dopĺňať, no dám si veľmi záležať na tom, čo do článku zaradím. Som totiž náročný divák a cestovateľské filmy mám najradšej. Daj mi svoj tip do komentu, nech mám čo pozerať.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013 PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou 🙂
Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.