Hrad Sklabiňa nik nepozná, no obec bola stredom hnutia oslobodenia ČSR

107,392FansLike
189,155FollowersFollow
108,506FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Hrad Sklabiňa nepatrí medzi najznámejšie zrúcaniny hradov na Slovensku. Priznám sa, sám som o ňom počul prvýkrát až vtedy, keď som si začal Gúgliť rôzne miesta na Slovensku, ktoré majú záhadnú či minimálne zaujímavú históriu.

V spolupráci s Panta Rhei sa v rámci kampane „Prečítaj sa Slovenskom“ vydávam toto leto po stopách slovenským záhadám. Až do konca leta nájdete v kamenných predajniach a na internete zľavy na knihy až do výšky 80 %. Už som išiel po stopách Watera Fischera na Tríbeči a dnes sa vydal na zrúcaninu hradu Sklabiňa pri Martine. Tá aktuálne prebieha rekonštrukciou a opravami. Ak máte chuť na dobrovoľnícku prácu, vaša pomoc sa zíde viac než dosť.

TIP: Keď sa sem vydáte, odporúčam zaparkovať v dedinke Sklabinský Podzámok a odtiaľ si to pešo vyjsť na hrad. Zaberie vám to asi 20 minút. K hradu vedie aj príjazdová cesta, no ja som si na ňu netrúfal s mojim autom. Na môj vkus je príliš strmá, hoci celkom pekne upravená a hore som videl parkovať pár áut.

Hrad Sklabiňa a jeho návšteva

Hrad Sklabiňa nik nepozná, no obec bola stredom hnutia oslobodenia ČSR
Hrad Sklabiňa nik nepozná, no obec bola stredom hnutia oslobodenia ČSR

Zrúcanina hradu Sklabiňa, história, legendy a povesti

Hrad Sklabiňa nájdeme na západnom úpätí Veľkej Fatry v časti Turčianskej kotliny. Prvá písomná zmienka poddanskej obci Zklabonya sa datuje na rok 1242, v roku 1266 sa stretávame s názvom Terra ex are Sclabonya – Zem Sklabinského hradu, s ktorým mala obec spoločný názov. Najväčšia stavba v Turci bola pôvodne kráľovským hradom, neskôr sídlom barónov Révayovcom a župným sídlom Turčianskej stolice.

Oslobodenie Československa a Sklabiňa prvá slobodná obec ČSR

Sklabiňu vyhlásili ako prvú obec na Slovensku za slobodné územie ČSR. Nemci dňa 30.09.1944 internovali 144 občanov z obce, 24 z nich zavraždili a desiatky odvliekli do Nemecka. Na pamiatku padlých a umučených v SNP je v dedine postavený pomník pri škole so symbolickým náhrobkom a sochou partizána od R. Hornáka (1954), na cintoríne je spoločný hrob, v ktorom je pochovaných 24 padlých a umučených občanov obce.

Zaujímavosťou je, že keď Nemci obsadili Sklabisnký podzámok a hrad, takmer celý ho zničili. Stavebný materiál z hradu po ich odídení začali používať dedinčania a hovorí sa, že 90% domov v Sklabinskom Podzámku je postavených z kamenia zo Sklabinského hradu.


Povesti a legendy o hrade Sklabiňa

Samozrejme, ako to býva pri stredovekých hradoch, aj okolo Sklabine panuje niekoľko legiend a povestí. Hrad na Katovej skale začal stavať otec, ktorého dcéru tam včaril do kameňa jeden strigôň, lebo si ho odmietala vziať. Čo cez deň zbudovali, v noci sa presunulo za dolinu. Tak vyrástla Sklabiňa na vŕšku oproti bralu, kde deva dodnes čaká na odkliatie švárnym mládencom.

Počas búrok počuť na hrade dunivé kroky, rinčanie reťazí a zbraní a iné zvláštne zvuky. Tiež údajne vidno preháňať sa rytiera bez tváre v tmavom plášti. Pod hradom žil aj had s hlavou veľkou ako teľa, kto ho zazrel, nevládal sa pohnúť z miesta.

Hrad Sklabiňa
Hrad Sklabiňa.
Vstup do hradu Sklabiňa
Vstup do hradu Sklabiňa.
To čo z neho ostalo
To čo z neho ostalo.

Turistika v okolí hradu Sklabiňa

Teplické serpentíny sú jazierka a potôčiky vo svahu vrchu Teplica nad Turčianskou Štiavničkou tečúce popri horskom chodníku rôznymi serpentínami. Jedna z najznámejších a najnavštevovanejších dolín Veľkej Fatry je Gaderská dolina. Na jej konci sa nachádza netradičný skalnatý portál – Čertova brána. Za bránou sa nachádza turčiansky raj. Gaderskou dolinou vedie nenáročná, asfaltová cesta. Temnou povesťou poviazaná Katova skala sa týči nad obcou Sklabinský Podzámok. Vrchol poskytuje nádherný výhľad na Veľkú Fatru.

Skala dostala názov podľa neďalekého hradu Sklabiňa, ktorému slúžila na popravy a zhadzovanie nepohodlných ľudí. Horami koluje povesť, podľa ktorej je v skale zakliata mladá žena. Do skalnej steny ju začaroval strigôň, pretože sa za neho nechcela vydať. Keďže ani vtesnanie do kameňa nezabralo, preklial ju a ona teraz musí sedieť na jeho poklade. Strigôň jej dovolil raz za sto rokov vysloviť jedno slovo. A tak sa vraj zo skaly raz za sto rokov ozve „vysloboď!“ samozrejme s očakávaním, že ju vyslobodí nejaký švárny mládenec.

Milan Bez Mapy na hrade Sklabiňa
Milan Bez Mapy na hrade Sklabiňa
Výhľady z hradu
Výhľady z hradu
Takto vyzeral hrad v minulosti
Takto vyzeral hrad Sklabiňa v minulosti

Návšteva hradu Sklabiňa, vstupné a prehliadka múzea

Prehliadka hradu Sklabiňa stojí 3 eurá bez návštevy múzea alebo 5 eur spolu s prehliadkou. Keď budete mať cestu okolo, určite sa tu zastavte. Mňa neprestáva prekvapovať, koľko neznámych hradov a zrúcanín máme na Slovensku. Odporúčam vám tiež prehodiť pár slov s Jarom Staníkom, ktorý tu pracuje. Možno ste už zachytili jeho projekt Stopom okolo sveta bez peňazí. My sme si fajn pokecali o Južnej Amerike.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.