Thajsko alebo Bali? Prečítaj si všetky pre a proti oboch destinácií

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Na otázku Thajsko alebo Bali nieje až tak jednoznačná odpoveď. Keď som sa rozhodoval, kam pôjdem, presne som hľadal informácie o oboch krajinách a vytvoril si vlastný názor. Navštívil som teda obe, aby som vedel svojim čitateľom poradiť s výberom pri otázke Thajsko alebo Bali. V tomto článku ti opíšem, aké sú pre a proti. Verím, že ti to pomôže a zažiješ dovolenku svojich snov. Rozhodnúť sa musíš šám, no ja ti k tomu pomôžem. Ani jedna z týchto dvoch krajín nie je moja obľúbená, čiže mojej zaujatosti či nezaujatosti sa báť nemusíš 🙂

Thajsko alebo Bali? Prečítaj si pre a proti každej krajiny

Thajsko alebo Bali
Thajsko alebo Bali? Byť či nebyť?

Ešte, než začneme: Aby to ale nevyzeralo, že sa nevyznám, najskôr ti napíšem, kde všade som bol v Thajsku a kde na Bali. Thajsko: Bangkok, Ayutthaya, Chiang Mai, Pukhet, Krabi, Phi Phi. Bali: Kuta, Ubud a trip po ostrove.

Prečítaj si moje blogy a tipy o Thajsku.
Prečítaj si moje blogy a tipy o Bali a Indonézii.


Dovolenka v Thajsku, jej pre a proti pre Slováka

Ubytovanie v Thajsku: Zoženieš ho kdekoľvek a akékoľvek. Od luxusných hotelov s bazénmi na strechách, rezortov na ostrovoch až po plážové chatrče za 5 €/noc. Vyskúšal som oboje. Na Pukhete som spal v Swissoteli, kde mali perfektné raňajky. V Bangkoku v lacnom hosteli za 7 €/noc. Avšak, aj tie drahšie hotely v Thajsku nie sú až tak drahé a veľkou výhodou je to, že aj keď sem ideš naslepo, určite nocľah nájdeš za pár minút. Pre Thajčanov je to veľký biznis.

Nevýhodu však je, že je tu extrémne veľa turistov a môže to byť naozaj hlava na hlave.

Ceny v Thajsku: sa nedajú zrovnať. Thajsko je veľká krajina a spravidla, ceny pri mori sú trojnásobné voči cenám na pevnine. Pre príklad, v Chiang Mai som si dal známy Pad Thai za 60 bahtov (1,50 €) a najedol sa do prasknutia. Na Phi Phi som si dal rovnaký Pad Thai, no menšiu porciu a nikde som nenašiel za menej ako 160 bahtov (4,20 €). To je sakra rozdiel 🙂 čím bližšie k moru, tým drahšie.

To isté platí aj pre masáže. V Chiang Mai som mal celotelovú hodinovú masáž za 5 €, na Krabi som pod 12 € nenašiel. Populárny je tam aj predaj bicyklov alebo mopedov, ktoré si kupujú najmä tí, ktorí tam idú na dlhšie.

Jedlo v Thajsku: mi veľmi chutí, no časom sa ho človek preje 🙂 Milujem spomínaný Pad Thai, no nepohrdol som ani múčnymi červami alebo škorpiónom v Bangkoku. Prečítaj si extra článok o tom, ako chutí škorpión.

Kultúra v Thajsku: Thajčania sú najmilší ľudia, akých som stretol. Nestretol som sa tu s podvodníkmi ani s ničým negatívnym. Taxikári sú slušní a ochotní zapnúť taxameter.

Doprava po Thajsku: Po Thajsku lieta viacero lowcostov a najpopulárnejšia je Air Asia alebo NOK airways. Letenky za 10 € sú tu normálka. Autobusmi a vlakmi to tiež nie je žiadna katastrofa a v Bangkoku super funguje UBER. Na Phukete sú napríklad taxíky drahé a veľa ľudí si tu prenajíma motorky.


Thajsko PRE: ubytko vôbec nemusíš riešiť dopredu, lacné letenky po krajine, nádherná príroda a milí domáci
Thajsko PROTI: nevyvážené ceny za rovnaké služby či jedlo po krajine, extrémne veľa turistov, často motorka výde lacnejšie ako taxík…už som spomínal extrémne veľa turistov?

Dovolenka na Bali, jej pre a proti pre Slováka

Ubytovanie na Bali: je bez problémov podobne, ako v Thajsku. Nájdeš ti viacero luxusných a drahých ubytovaní, no taktiež lacné chatrče s pochybnou hygienou. Aj na Bali môžeš prísť na blind a ubytovanie nájdeš. Veľa miestnych prenajíma svoje voľné izby v domoch a ako sa budeš prechádzať kade tade, uvidíš kopec tabuľí s nápismi „voľné izby“.

Ceny na Bali: sú vyššie ako v Thajsku. Jednak je tu drahšie aj ubytovanie a aj jedlo. Stále si však pamätajme, že sme v Indonézii a je tu oveľa lacnejšie ako na Slovensku.

Jedlo na Bali: Ázijská kuchyňa tu je cítiť a veľa vecí štípe. Mne jedlo na Bali chutilo oveľa viac ako v Thajsku. Používajú viac ryžu a menej nudlí a cestovín. Avšak, chýbali mi tam thajské kokosové polievky. Avšak,

Doprava po Bali: je trochu problém. Dopraviť sa miestnymi autobusmi sa dá kadekoľvek, no vyžaduje to dávku trpezlivosti. Doprava oveľa lepšie funguje v Thajsku a Bali v tomto trochu zaostáva. Po pristátí na letisku sa taktiež priprav na davy taxikárov, ktorí sa o teba medzi sebou doslova pobijú. Ceny sa tu zjednávajú, no tu sú taxikári tak trochu zlodeji a bielych chcú čo najviac ošklbať. Oplatí sa tu prenajať motorku, čo je ale trochu nebezpečné, nakoľko miestni jazdia ako blázni.

TIP: Prečítaj si moje blogy o Bali.

Podobne to je aj s ľudmi. Platí sa tu pomaly za všetko a pamätám si, ako som si spravil výlet na ryžové polia, kde som musel prekročiť asi 80 centimetorvý potok. Po mostíku to bolo ľahšie, no bolo to za poplatok aj na ceste tam, aj na ceste späť. Nakoľko bol potom okolo celého ryžového poľa.

[socialpoll id=“2435842″]


ZÁVER: 

Čo sa mi nepáči na Thajsku? Obrovské húfy turistov a nevyvážené ceny po krajine.
Čo sa mi páči na Thajsku? Krásne moria a tyrkysová voda. Veľmi milí miestni.

Čo sa mi nepáči na Bali? Drahé taxíky, problémová doprava a zdieračskí ľudia, ktorí keď vidia bielu tvár, chcú všetky peniaze.
Čo sa mi páči na Bali? Neuveriteľná príroda, džungľa. Výborné jedlo.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

3 COMMENTS

  1. V Krabi dostanes perfektne pad thai aj za 30 bahtov. „turisticka pasca“ phi phi alebo aj Ao Nang (toto miesto vsetci povazuju za Krabi, ale to je chyba) je samozrejme predrazena. Ale napr. Krabi je omnoho viac ako tieto dve destinacie. Aj s mnozstvom ludi je to podla destinacie…. netreba chodit tam, kam vsetci, ale radsej objavovat. Bali je tiez dost preplnene.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.