Knihy o Slovensku mám veľmi rád. Prečo? Na internete nie je taký dostatok informácií, aký by som si prial. Preto som sa aj ja rozhodol písať a cestovať viac po Slovensku, aby som sa sám presvedčil o tom, že som sa narodil dobre. Doma mám aktuálne z Panta Rhei dve knihy o Slovensku a jednu o Európe. Predsa len, čítať ma baví rovnako, ako písať články. 

Knihy o Slovensku, ktoré mám doma

Najkrajšie mestské prechádzky: 40 prechádzok (odkaz na knihu)

Táto je moja obľúbená. Prečo? Je v nej moja milovaná Bratiská. A dokonca dvakrát. Napísal ju Ján Lacika, a na viac ako 200 stranách zhrnul zaujímavosti a pamiatky v jednotlivých mestách, tipy na kultúrne podujatia a taktiež niečo navyše, mimo trasy. Chcel som ju otestovať na vlastnej koži, tak som sa vybral po odporúčanej trase v historickej Bratislave. Zastavil som sa pri svojich obľúbených pamiatkách a nevynechal ani Modrý kostolík, ktorý vyzerá ako z perníka. Je tak chutný, že som neodolal a priamo sa doňho zakusol. Ako to dopadlo čekni vo videu nižšie.


Mestá, ktoré ma vďaka tejto knihe zaujali:


Najkrajšie cyklookruhy: 50 cyklistických trás (odkaz na knihu)

Mojim snom je prejsť Slovensko na bicykli. Viem, že to nie je najoriginálnejší nápad, no určite sa mi to bude páčiť. Už sa k tomu len odhodlať. Takmer 200 strán odporúčaných a zaujímavých cyklotrás na Slovensku, ich profily, itineráre a prevýšenia. Túto knihu si bezpodmienečne beriem so sebou na môj okruh po Slovensku.

Cyklotrasy v knihe sú zoradené jednak podľa lokality, kde prechádzajú tými najzaujímavejšími miestami v danom regióne. Oceňujem však aj to, že sú zoradené na farebnej stupnici podľa náročnosti.


Určite vyskúšam tieto:

  • cyklotrasa okolo Dunaja
  • Malokarpatské okruhy
  • Slovenským krasom na bicykli
  • Zemplínske okruhy

Najkrajšie cyklookruhy: 50 cyklistických trás
Cyklotrasa popri Malom Dunaji.

Európa najkrajšie výlety: 1.diel (odkaz na knihu)

Avšak, necestujem iba po Slovensku. Kniha o najkrajších výletoch po Európe zachytáva naše okolité krajiny, no našiel som v nej aj Portugalsko či Nemecko. Doma mám zatiaľ prvý diel, no ako som sa tak zalistoval, zrak mi padol priamo na Krakov v Poľsku. Sem sa chystám už sto rokov, nakoľko ide o UNESCO pamiatku. Pekne nafotená synagóga, Barbakán, či Radničná veža je len zlomok kvalitných fotiek, ktoré som videl pri listovaní knihou.

Fakt ma veľmi nalákala na Poľsko, až som mal pocit, že mi z nej do hlavy udrela krówka, keď som listoval Varšavou.

knihy o slovensku
Kam v Európe?

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.