Zrušili mi let, no Ryanair kompenzácia stále nikde. Takto to riešim.

103,217FansLike
186,749FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ryanair kompenzácia? Všetci sme už čítali môj článok o tom, ako na kompenzáciu za zrušený alebo zmeškaný let. Ako je to ale v prípade Ryanair? Keď zrušili môj let z Bratislavy do Bologne v deň odletu, potešil som sa. Podľa všetkých pravidiel a nariadenia EU261 by mi mal Ryanair vyplatiť odškodné 250 €. Prešli už 4 mesiace a ja som peniaze nedostal. Ako to riešim?

V tomto článku preberiem to, ako som požiadal Ryanair o kompenzáciu cez ich oficiálnu stránku a čo som urobil, keď mi prišla negatívna odpoveď.

Ryanair kompenzácia a ako požiadať o odškodné za zmeškanie a zrušenie letu

Predpokladám, že si na tento článok narazil z toho dôvodu, že chceš dostať svoje odškodné 250 €. Avšak, aj na to sú pravidlá. Kedy máš teda nárok na odškodné za zrušenie či meškanie v prípade Ryanair?

 • ak bol tvoj let zrušený menej ako 14 dní pred odletom,
 • ak tvoj let meškal viac ako tri hodiny a do destinácie si pricestoval o tri hodiny neskôr,
 • ak meškanie nebolo spôsobené štrajkom (na letisku, nie v leteckej spoločnosti), nepredvídateľnými udalosťami, ako je vojna, vzbura, teroristický útok, či zlé počasie, chyba veže na letisku a pod.
 • výška kompenzácie sa odvíja od vzdialenosti letu a pohybuje sa od 250 € do 600 €.

Odškodné za zrušený let s Ryanair

Môj prípad bol, že let bol zrušený pre štrajk. A tu je háčik. Išlo o chybu leteckej spoločnosti, no keďže to vyhlásenie nešpecifikuje, Ryanair má zrejme dobrých právnikov. Tu kopírujem časť z nariadenia EU261, (celé nariadenie v Slovenčine nájdeš tu), ktoré hovorí toto:

„…tak ako je to uvedené v Montrealskom dohovore, záväzky prevádzkujúcich leteckých dopravcov by mali byť obmedzené alebo by mali byť od nich leteckí dopravcovia oslobodení v prípadoch, keď bola udalosť spôsobená mimoriadnymi okolnosťami, ktorým sa nedalo zabrániť ani vtedy, keď boli prijaté všetky primerané opatrenia; také okolnosti môžu nastať najmä v prípadoch politickej nestability, meteorologických podmienok nezlučiteľných s vykonaním príslušného letu, rizík bezpečnostnej ochrany, neočakávaných nedostatkov, ktoré sa týkajú bezpečnosti letu a štrajkov, ktoré ovplyvňujú prevádzku príslušného leteckého dopravcu.“

EU261 teda nešpecifikuje, o aký štrajk ide a toho sa chytil Ryanair, keďže rušil lety po celej Európe. Ako som ale požiadal o kompenzáciu a odškodné aj v prípade, že bol let zrušený v prípade štrajku? Hneď, ako bol môj let s Ryanair zrušený, prišla mi SMSka a email. V maili bol odkaz so žiadosťou o vrátenie peňazí a tých dvanásť eur mi hneď poslali naspäť na účet. Ja chcem ale odškodné za zrušený let.

Ryanair kompenzácia a postup, ako požiadať o odškodné

 1. Prihlásil som sa na online čet, kde som si počkal dobrých 35 minút. Milá slečna ma poslala na stránku, kde sa vyplňuje formulár na kompenzáciu za zmeškaný a zrušený let s Ryanair. Ak by som rozmýšľal, celé by som ti to vygúglil a nezabil pol hodinu čakaním na jeden link. Tento online chat je super, ak potrebuješ vyriešiť problémy okolo tvojej letenky, ako zmena, úprava chyby v mene na letenke a pod.
 2. Ryanair má na žiadosti o kompenzáciu špeciálnu podstránku, kde sa dá všetko vyplniť do jednoduchého formálára, ktorý je iba v angličtine. Nachystaj si číslo svojej rezervácie (často vyzerá nejak takto WRBSKK – ide o šesťmiestnu kombináciu písmen a číslic), svoje meno a dátum odletu.
 3. Následne mi do mejlu prišlo potvrdenie o prijatí prípadu a informácia o tom, že sa mu budú venovať v nasledujúcich dňoch. Myslím, že musia odpovedať do 30 dní, ak sa nemýlim.
 4. O pár dní neskôr mi došlo vyrozumenie, kde ma Ryanair informoval o tom, že nárok na odškodné nemám, lebo išlo o štrajk. Avšak, na internete vzniklo veľa článkov a hovorili o tom aj v televíznych novinách, že v prípade takéhoto štrajku nárok na odškodenie je. Tak uvidím. Ak má Ryanair dobrého právnika, ktorý obháji, že EU261 nešpecifikuje o aký druh štrajku ide, vyhrali.
 5. Prípad som teda ďalej posunul spoločnosti, ktorá sa venuje vymáhaniu odškodného v prípade zrušených a zmeškaných letov a Ryanairu poslali predžalobnú výzvu. Už to ide mimo mňa a keď sa to spoločnosti podarí vybaviť, z môjho odškodného si stiahnu nejaké percentá. Od vtedy ubehlo niekoľko mesiacov a prípad je stále na strane Ryanairu. Uvidím, dám vedieť, ako prebieha moja Ryanair kompenzácia.

Toto je moja komunikácia so spoločnosťou:

odškodné ryanair

Informácia o zrušení letu mi došli aj do SMSky aj mailom. V ňom bol priamo odkaz na vrátenie peňazí alebo zmenu letenky zadarmo.

odškodné ryanair
Odkaz na formulár mi Monika poslala cez online chat. Mohol som si ho vygúgliť.
odškodné ryanair
Možnosti, na základe ktorých môžem požiadať o zmenu či odškodné za zrušené lety Ryanair.
odškodné ryanair
Vyrozumenie od spoločnosti, ktoré hovorí, že nárok na odškodné nemám, lebo išlo o štrajk. Avšak, dodávajú, že to bol štrajk letušiek – čo je chyba vo vnútri spoločnosti.

Ryanair kompenzácia a ako vybaviť odškodné za zrušený let a meškanie

Ak je teda tvoj let zrušený alebo mešká viac, ako tri hodiny, máš nárok na odškodné za určitých podmienok, ktoré som spomenul vyššie. Avšak, 250 € nie je málo peňazí, čiže treba rátať s tým, že Ryanair spraví všetko pre to, aby nemusel vyplatiť túto kompenzáciu. Každopádne, vždy sa to oplatí vyskúšať, pokiaľ vieš, že let nebol zrušený kvôli bombe, teroristom či zlému počasiu na letisku.

12 COMMENTS

 1. ahoj, ku tomu rušeniu, keď mi teda prišiel mejl že bol let zrušený, koľko mám času na vyžiadanie kompenzácie alebo prebookovanie, resp. je tam nejaká lehota do kedy to treba spraviť?

 2. Ahoj Milan, práve sa snažím podať žiadosť o kompenzáciu, let z ba do Malagy, meškal viac ako 3 hodiny. Aj nám dali zvlášť potvrdenie o meškaní. A pri vypĺňaní mi uvádza, že som daným letom neletela… Tak teraz neviem ‍♀️

  • Tak to je vtipné. Skús si vymazať cache, alebo vyskúšať iný prehliadač, prípadne si pozri či ti sedí číslo letu a dáum. Hádam nebudú až takí trtkovia 😀 ja som svoje odškodné za meškanie letu s Ryanair nedostal už vyše roka ale ty keď máš v ruke potvrdenie, myslím, že budeš mať viac šťastia 🙂

 3. ahoj, my sme pred dvomi rokmi leteli z Viedne do Marseille Voloteou (nikdy viac:)…meškali sme asi 5-6 hodín, nepamätám si už presne. Do Marseille sme doleteli pred pol desiatou večer, požiadavku odškodného nám zamietli, síce mali nejaký technický problém, ten však rýchlo odstránili a potom bol problém v letisku, nemali voľné dráhy. Aj „vymáhacia“ spoločnosť nám odpísala, že nemáme nárok. Na letisku vo Viedni sme strašili šesť hodín, nikoho to netrápilo, len na tabuli naskakovalo zvyšovanie meškania. Z Marseille do Viedne lietadlo priletelo v čase, keď už sme mali byť v Marseille. Vždy sú nejaké háčiky, ktoré sa dajú použiť, aby cestujúci nedostali nič. Mimochodom, letenky drahé, lietadlo otrasné, triaslo sa spolu s nami, sedadlá polámané, fungujúce len jedno WC, neustále fronty naň…

  • myslim, ze s Voloteou som este neletel, ale nieco podobne som zazil s Vuelingom…let s prestupom v Barcelone (Vieden- Alicante) a oba meskali. Dorazil som asi o 4hodiny neskor, ale, kvoli burke, takze kompenzacia nic. Nevadi, hlavne, ze zijem 😀

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.