Môžem si kúpiť letenky s prestupom vo Viedni a nastúpiť až tam?

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Letenky s prestupom vo Viedni vídam často. Obvykle z Budapešti a Košíc. Čo často vídam sú aj správy a komentáre od mojich čitateľov, ktorí sa ma pýtajú, či si môžem kúpiť letenku s prestupom vo Viedni a nastúpiť až tam? Vynechať ten let Budapešti či Košíc. Stručne, nie. Volá sa to skip lagging či leg skipping.

Môžem si kúpiť letenky z Budapešti/Košíc s prestupom vo Viedni a nastúpiť do lietadla až vo Viedni?

Tento článok je súčasťou série Milan búra mýty, kde pravidelne rozoberám cestovateľské mýty, ktorým Slováci veria. Prečítajte si aj iné diely.

@milan_bezmapy 😱 Môžem si kúpiť letenku z Budapešti s prestupom vo Viedni ale nastúpiť až do Viedni? Môžete to skúsiť, no Maledivy potom uvidíte maximálne na Instagrame vašej neobľúbenej influencerky – do lietadla vás nepustia a letenku vám vymažú. Snažiť sa obabrať letecké spoločnosti skúšal už kadekto, no vždy mu letenku zrušili a jemu ostali len oči pre plač 😅 #milaburamyty #milanbezmapy #lacneletenky #dnesletim #dnescestujem #dovolenka #dovolena #slovakblogger #fyp ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Prvý let nikdy nemôžete vynechať. Ak neprídete na letisko do Budapešti a poviete si, že nastúpite až vo Viedni, celá letenka bude zrušená. Je to pravidlo leteckej spoločnosti, aby sa zamedzilo „podvádzaniu“ s akciovými letenkami. Letecké spoločnosti mávajú často akcie pre odlety z daného letiska a môže sa stať, že letenka do New Yorku z Budapešti s prestupom vo Viedni stojí 499 Eur, no ten istý let z Viedne do New Yorku stojí 699 Eur, ak si ho kúpite zvlášť. Cena 499 Eur je akciová letenka pre cestujúcich z letiska Budapešť, preto ak sa ju rozhodnete využiť, logicky, musíte letieť odtiaľ.

Čitateľka blogu Bez Mapy, Dana, na Facebooku v komentári napísala svoju skúsenosť: „Tak teraz uz viem prečo nám zrušili letenku 2018 a nepustili nas v Atlante do lietadla smer Paríž. Leteli sme z Chigaga a v Atlante sme mali mat 1h prestup. Ked sme prisli na to, ze je to najväčšie letisko USA, s skoro 200 Gate a 6 terminálmi, kúpili sme si z Chigaga iny let s vyse 2h prestupom s tym, ze tam jednoducho nastupime do lietadla, ktore sme z Atlanty booknote mali. Nepodarilo sa.

Letenka z Budapešti s prestupom vo Viedni
Letenka z Budapešti s prestupom vo Viedni
Pri takto kúpenej letenke z Budapešti či Košíc z prestupom vo Viedni nemôžete vynechať prvý let a nastúpiť až vo Viedni. Letenku by vám zrušili.
Pri takto kúpenej letenke z Budapešti či Košíc z prestupom vo Viedni nemôžete vynechať prvý let a nastúpiť až vo Viedni. Letenku by vám zrušili.

Čo je skip lagging, prečo je proti pravidlám a aký je zaňho poplatok

Skip lagging je najčastejšie používaný v prípade, keď cestujúci hľadá nezvyčajné cesty, ktoré sú často drahšie alebo obsahujú nežiaduce prestupy, ale cieľový let je lacnejší, ak je zvolený ako „medzipristátie“.

Napríklad, ak cestujete z miesta A do miesta C s prestupom v mieste B, ale letenka z miesta A do miesta B s prestupom v mieste C je lacnejšia, cestujúci môže zakúpiť letenku z miesta A do miesta C a potom vynechať druhý let (z miesta B do miesta C), a zvoliť si alternatívny spôsob dopravy alebo jednoducho nechať tento let vynechať.

Je dôležité poznamenať, že skip lagging môže byť proti pravidlám leteckých spoločností a môže mať dôsledky. Niektoré letecké spoločnosti majú v svojich podmienkach prepravy ustanovenie, ktoré im umožňuje stornovať ďalšie lety cestujúceho alebo dokonca zablokovať členstvo v členských programoch, ak je zistené, že cestujúci pravidelne vynecháva lety. Skip lagging tiež môže byť problematický, ak cestujúci má batožinu odovzdanú, pretože môže byť poslaná na cieľové miesto, ktoré cestujúci neplánoval navštíviť.

Aká je pokuta za vynechanie prvého letu

Čitateľ Luboš napísal: „Jsou letecké společnosti, jako třeba Air France/KLM, kde leg skipping možný je, avšak za vcelku vysoký poplatek. Na medium-haul flights to je, myslím, 250€ a na long-haul flights 500€. Takže pokud mám letenku DUS-AMS-YYZ a místo v Düsseldorfu nastoupim až v Amsterdamu, protože to je kousek, tak mě na let pustí, ale budu platit “penalty fee” 500€. A co se týče těch zavazadel, tak určitě je možné to nahlásit hned na point of departure a je to bez problému.

Pokud se ale ve Vídni rozhodnu, že už nebudu dál pokračovat a budu to zavazadlo chtít, tak to je taky možné, ale platí se za to opět kolem 250€. Protože zavazadlo bez pasažéra letět nemůže a někdo musí jít a ten kufr najít.“

Čo s batožinou ak sa rozhodnem vynechať posledný let

Posledný let z vášho itineráru môžete vynechať, no nezabudnie na nástupnom letisku povedať, že potrebujete vyložiť batožinu vo Viedni. Je však na ochote a nálade pracovníka, či vám to dovolí alebo nie. Ak cestujete iba s príručnou batožinou, môžete pokojne opustiť letisko a nikomu nič nepovedať. Letenky s prestupom vo Viedni sú však dosť „tricky“ ak plánujete nastúpiť v strede cesty. Nerobte to.

Môžem si kúpiť letenku z Budapešti či Košíc s prestupom vo Viedni ale nastúpiť až do Viedni? Môžete to skúsiť, no Maledivy potom uvidíte maximálne na Instagrame vašej neobľúbenej influencerky.Do lietadla vás nepustia a letenku vám vymažú. Snažiť sa obabrať letecké spoločnosti skúšal už kadekto, no vždy mu letenku zrušili a jemu ostali len oči pre plač.
Môžem si kúpiť letenku z Budapešti či Košíc s prestupom vo Viedni ale nastúpiť až do Viedni? Môžete to skúsiť, no Maledivy potom uvidíte maximálne na Instagrame vašej neobľúbenej influencerky. Do lietadla vás nepustia a letenku vám vymažú. Snažiť sa obabrať letecké spoločnosti skúšal už kadekto, no vždy mu letenku zrušili a jemu ostali len oči pre plač.

Cestujte.

7 COMMENTS

  1. old fashion. malá otázka: DAMMAN z Europy a smer UAE. Ak do 12 hodin odletí z Dammanu daná osoba po prílete z Europy, potrebuje alebo nepotrebuje víza ??? To je zaujímavejšie. Dík sa fakty.

  2. dobry den, chcela by som sa spytat na vas nazor kedze viem, ze vela cestujete. Takze mame kupene letenky z des moines do budapesti s tym ze v chicagu a v londyne prestupujeme. Co by sa stalo keby sme na prvy let z des moines nenastupili, ale nastupili by sme az na let zo chicaga do londyna. Dakujem za odpoved’ a prajem pekny vecer.

  3. super clanok, je pravda ze uz aj mna napadla takato vec no nastastie som to nerealizoval.
    Mohol by si spravit nejaky clanok o let. spolocnostiach, skusenosti, ktore odporucas, ktorym sa vyhnut a pod.
    Ked sme pritom aky je tvoj nazor na Austrian mal si niekedy s nimi nejaky problem? Delay, cancelled alebo overbok?
    Dakujem

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.