Najkrajšie národné parky v Chorvátsku pre aktívnu dovolenku

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...

3 rady ako dostať odškodné za meškanie lietadla + zľavový kód

Odškodné za meškanie lietadla je niečo o čom mnohí ani len netušia, že môžu dostať a majú nárok. Veľakrát mi píšete na Instagrame, že...
97,246FansLike
163,701FollowersFollow
103,101FollowersFollow

Ktoré sú najkrajšie národné parky v Chorvátsku? O tom by sa dalo polemizovať dlho. Keď som sa čitateľov Bez Mapy opýtal, aké sú najkrajšie miesta v Chorvátsku, zaplavili ma tipmi na miesta, o ktorých som nikdy nepočul. Čo však národné parkyDovolenka v Chorvátsku nie je iba o plážach a farebných kokteiloch. Aj tu sa dá zažiť celkom aktívna dovolenka. Napríklad v národných parkoch. Tu je zoznam najkrajších:

Najkrajšie národné parky v Chorvátsku

  • Plitvické jazerá
  • národný park Severni Velebit
  • národný park Krka
  • národný park Mljet
  • národná park Paklenica

Národný park Plitvické jazerá

O Plitviach som už na tomto blogu písal niekoľkokrát a ide o jeden z najstarších národných parkov v Chorvátsku a zároveň, Plitvický národný park je najväčší národný park v Chorvátsku. Pre svoju krásu sú Plitvice známe po celom svete a ani sa nečudujem. Vodopády, jazerá a pekná príroda ich fakt robia rajom na zemi. Návštevu však odporúčam mimo turistickej sezóny, alebo skoro ráno. Bývajú tu fakt nátresky zvedavých ľudí s foťákmi.

Voda v Plitvických jazerách je tak číra a kľudná, že vidieť na úplné dno. Ako keby si sa pozeral do akvária. Najbližšie je mesto Zadar, z ktorého sa sem robia celodenné výlety. Tu je krásne video z Plitvických jazier:

Plitvické jazerá cena
Plitvické jazera zhora.

Národný park Severni Velebit

Národný park Severni Velebit je o niečo náročnejší, než jednoduchý hike cez Plitvické jazerá. Severni Velebit sa nachádza približne v strede Chorvátska, na severnej časti najväčšieho pohoria v Chorvátsku, Velebit. Nájdeš tu opustené domy a prístrešky, ktoré tu nechali pôvodní obyvatelia tejto oblasti. Navyše, skaly tu pôsobia fakt že mrte dramaticky.

Prečítaj si tiež tipy, kam ísť v Chorvátsku najbližšie leto. V tom článku som spomenul takú tú chorvátsku klasiku, ako sú mestá Dubrovník, Zadar, či pláže. Osobne si myslím, že návštevu Chorvátska treba absolvovať minimálne dvakrát – raz na pláž, potom na výletoch za najkrajšími národnými parkmi v Chorvátsku.

Najkrajšie národné parky Chorvátska a návšteva

Národný park Severni Velebit
Národný park Severni Velebit.

Národný park Krka

Národný park Krka bol vytvorený z jedného jasného dôvodu – aby ochránil rieku Krka, ktorá cez národný park Krka preteká. Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať do národného parku Krka je cez mesto Sibenik, ktoré leží neďaleko. V Krke sa nachádza niekoľko krásnych vodopádov, Románskych ruín, turistických chodníkov a mnoho chránených zvierat a vtákov.

Najväčší a najznámejší vodopád v národnom parku Krka je Skradinsku Buk a určite ho neminieš. Navyše, v mnohých jazerách a parkoch sa tu dá úplne legálne plávať. Súčasťou parku je aj pevnosť zo 14.storočia, ktorá leží pozdĺž rieky. Najbližšie známe mesto je Split, no dá sa sem prísť aj loďou zo Zadaru a Skradinu. Prečítaj si tiež o tom, kde sú najkrajšie pláže Chorvátska.

Národný park krka
Národný park Krka.

Národný park Mljet

Neďaleko mesta Korčula, smerom na juh, leží ďalší národný park, Mljet. Ide o rovnomenný ostrov, kde z jednej strany leží národný park Mljet, ktorý pozostáva z dvoch jazier, veľkého a malého. Po chorvátsky sa volajú Veliko jazero a Malo jazero. V strede veľkého jazera trčí maličký ostrovček na ktorom stojí pevnosť z 12.storočia. Dnes je tu super kaviareň, do ktorej musíš prísť kajakom. Potom je tá káva celkom zaslúžená.

Národný park Mljet leží na juhu Chorvátska a môžeš sa tu kajakovať, plávať, ísť na turistiku sa, samozrejme, opaľovať. Stále to je Chorvátsko. Najbližšie je mesto Dubrovník, odkiaľ sem chodia pravidelné lodné spoje, no počas sezóny sa dá ísť loďou aj z Korčule a Makarsky.

Národný park Mljet
Národný park Mljet.

Národná park Paklenica

Národná park Paklenica rozhodne patrí medzi najkrajšie národné parky v Chorvátsku. Pozostáva z dvoch roklín, Veľkej Paklenice a Malej Paklenice. Paklenica je však trošku náročnejšia na turistiku a odporúča sa skúsenejším. Okrem turistických trás sú tu aj lezecké steny a populárne sú aj exkurzie k jaskyni Manita Pec Cave. Ide o 175 metrov dlhú jaskyňu, ktorá je rozdelená do dvoch hlavných hál s množstvom stalagnitov a stalaktitov. Neďaleko sa nachádzajú aj známe nudapláže v Chorvátsku.

Veľa ľudí má o Chorvátsku takú tú mienku, že ide o letnú dovolenku, ktorú presedíš na pláži s pivom a zmrzlinou. Nič proti, aj takú treba. Chorvátsko má však veľa nádherných národných parkov, ktoré rozhodne stoja za návštevu.

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.