Návšteva Bratislavy s turistom zo zahraničia podľa Milana

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návšteva Bratislavy by mala byť povinná zastávka každého jedného Slováka. Vo všeobecnosti mám taký pocit, že Slováci tvrdia, že Bratislava je škaredé mesto. Trochu sa ma to dotýka, keďže som sa tu narodil a Bratislavu pokladám za jedno z najkrajších miest na Slovensku.

Prišiel ma navštíviť kamarát z Los Angeles, tak som sa obul do jeho topánok a spolu s ním sa pozrel na Bratislavu ako turista. Urobil som mu veľmi výživný program, kde som sa snažil nakombinovať typické turistické veci spolu s lokálnymi, ktoré mám, ako bratislavčan rád ja, no turisti o nich nevedia. Rovnako ako aj moje obľúbené kaviarne a reštaurácie. Nech sa páči, tu je zoznam toho čo vidieť v Bratislave.

Návšteva Bratislavy s turistom zo zahraničia podľa Milana Bez Mapy
Návšteva Bratislavy s turistom zo zahraničia podľa Milana Bez Mapy

Návšteva Bratislavy s turistom zo zahraničia

@milan_bezmapy 🇸🇰 Konečne sa pozrieť na Bratislavu ako turista sa mi páčilo. Prišla mi návšteva z Los Angeles, tak že im ukážem to naj a pridám aj svoje menej turistické osobné tipy. Ak sa chystáte do Bratislavy, tu máte tipy čo navštíviť, kde sa najesť a kam ísť na kávu a koláč 👑 Boli ste tu boli? #milanbezmapy #dnescestujem #bratislava #slovensko #devin #hlavnemesto #kofola #bryndzovehalusky ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Ako sa pohybovať po Bratislave a kde sa ubytovať

Bratislava funguje na bicykloch a MHD. Odporúčam vám si kúpiť day pass na Slovnaft Bajk alebo Rekolu a zvládnuť mesto po cyklotrasách. Auto nechajte doma a do hlavného mesta prídite vlakom či autobusom.

V automate alebo v aplikácii IDS BK je možné kúpiť až 72 hodinový neobmedzený lístok na všetky spoje MHD, čo sa veľmi oplatí. Som rád, že sa naše centrum mení na cyklo friendly zónu, a z mojej vlastnej skúsenosti, zaparkovať tu je horor. Ubytujte sa v centre a jeho blízkom okolí.

TIP: Nenechajte sa zlákať lacnými Airbnb bytmi vo Vrakuni, Vajnoroch a v Podunajských Biskupiciach, do centra by ste cestovali veľmi dlho. Zvážte Staré Mesto, Nové Mesto, či severnú časť Petržalky alebo Raču, ak budete bývať blízko električkovej trate.

Čo vidieť v Bratislave počas návštevy a tipy od miestneho

  1. Hviezdoslavovo a Hlavné námestie
  2. Michalská brána
  3. Bratislavský hrad a barokova záhrada za ním
  4. Slavín
  5. Horský park
  6. Prezidentský palác
  7. UFO
  8. Výlet na hrad Devín
  9. Galéria Danubiana
  10. Slovenská Národná Galéria
  11. Botanická záhrada
  12. Výlet na Kamzík a Mestské lesy
  13. Vojenské bunkre v Petržalke

Hviezdoslavovo a Hlavné námestie, Slovenské národné divadlo a Čumil

Hviezdko mám najradšej práve kvôli dlhej aleji stromov, ktorá ho práve v lete robí veľmi príjemným miestom na prechádzku. Určite si všimnite originálnu budovu Slovenského národného divadla pred ktorým je Ganymedova fontána. Pavol Országh Hviezdoslav tu má tiež postavenú veľkú sochu v nadživotnej veľkosti a práve po ňom je námestie pomenované. Určite ju uvidíte. Hviezdko je doslova posiate podnikmi, kaviarňami, zmrzlinou a lavičkami, a spokojne môžem povedať, že to je asi moja najobľúbenejšia časť Bratislavy.

Len kúsok odtiaľ prejdite okolo Čumila na Hlavné námestie. Čumil nemá žiadnu historicky významnú hodnotu a bol sem posadený po veľkej rekonštrukcii pešej zóny. Nejde však o vojaka, ako si mnohí myslia, jeho autor, Viktor Hulík, povedal, že to nie je prilba ale zrolovaná čiapka. Čumil sa stal symbolom Bratislavy.

TIP: Na Hviezdku je super reštaurácia Zylinder Cafe ak máte radi tradičnú slovensko-rakúsku kuchyňu. Odporúčam najmä ich bryndzové halušky, ktoré ako jedny z mála podnikov v meste, vedia urobiť naozaj dobre a nemusia sa za ne hanbiť.

Film Mierotvorca s Nicole Kidman a George Clooney sa natáčal v centre Bratislavy

Ak ste náhodou niekedy túžili vidieť Nicole Kidman a Georga Clooneyho vyskakovať z vybuchujucého auta priamo pred našim národným divadlom, pozrite si film Mierotvorca z roku 1997. Bratislava tam vyzerá trochu inak a je pekné vidieť, ako sa za tie roky zmenila.

Film Mierotvorca s Nicole Kidman a George Clooney sa natáčal v centre Bratislavy
Film Mierotvorca s Nicole Kidman a George Clooney sa natáčal v centre Bratislavy

Michalská veža a Dóm Svätého Martina

Michalská brána je posledná zachovaná stredoveká brána Bratislavy. Dlhé roky bola pre rekonštrukciu zatvorená, no na jeseň roku 2023 ju konečne otvorili. Zobral som sem Američanov, ktorým sa páčil najmä výhľad na celú Bratislavu.

Zo strechy je pomerne neokukaný a originálny výhľad na Staré Mesto, mrakodrapy, Petržalku aj Bratislavský hrad. Lístky na vstup do Michalskej brány je potrebné kúpiť asi desať metrov od veže, smerom von z mesta na pravej strane v smere chôdze. My sme to najskôr nemohli nájsť kvôli dodávke, ktorá zaparkovala rovno pred predajňou, snáď budete mať viac šťastia.

V minulosti slúžil Dóm svätého Martina ako miesto korunovácie viacerých uhorských kráľov a kráľovien, vrátane kráľa Mateja Korvína a kráľovnej Márie Terézie. Katedrála kombinuje rôzne architektonické štýly vrátane románskeho, gotického a barokového. Dóm je považovaný za jeden z národných kultúrnych pokladov Slovenska.

Návšteva Michalskej veže
Návšteva Michalskej veže
Dóm Svätého Martina a centrum Bratislavy, výhľad z Bratislavského hradu
Dóm Svätého Martina a centrum Bratislavy, výhľad z Bratislavského hradu
Michalská veža
Michalská veža

Bratislavský hrad a barokova záhrada za ním

Bratislavský hrad je samozrejmosťou každého turistu, minimálne kvôli ikonickému výhľadu na kupolu Dómu Svätého Martina, no napadlo vám ísť sa pozrieť aj do jeho barokovej záhrady, ktorá je priamo za ním? Barok v záhradnej architektúre poznáme podľa toho, že kríky a stromy sú zostrihané do geometrických tvarov, veľa tu toho kvitne a chodníky sú úzke.

Prečo? Aby dámy v širokých barokových šatách tej doby mohli pohodlne chodiť pomedzi kvety. Záhrada bola otvorená pomerne nedávno a ak máte čas, zbehnite aj do Bratislavského hradu, vraj má pekné múzeum. Nemôžem to, žiaľ, potvrdiť, keďže som v ňom bol naposledy v rámci exkurzie zo základnej školy, čo je tak 20 rokov dozadu, haha.

Slavín a Horský park

Slavín je pomník Sovietskym vojakom okolo ktorého je cintorín. Sem-tam otvoria aj mauzoleum a dá sa ísť pozrieť dnu, no za mojich 32 rokov života v tomto meste sa mi to ešte nikdy nepodarilo. Na Slavín odporúčam ísť kvôli ďalšiemu výhľadu na mesto, odkiaľ možno plynule prejsť až do Horského parku.

TIP: V Horskom parku odporúčam návštevu kaviarne Horáreň Horský Park, dá sa tam platiť kartou. Ako tam budete sedieť v tieni stromov, ani by ste nepovedali, že ste v centre mesta. Objednajte s bratislavské rožky a punčový rez s Aperol Spritz.

Baroková záhrada za Bratislavským hradom
Baroková záhrada za Bratislavským hradom
Baroková záhrada za Bratislavským hradom
Baroková záhrada za Bratislavským hradom
Kaviareň Horáreň Horský Park
Kaviareň Horáreň Horský Park

Záhrada Prüger-Wallnerovcov

Záhrada Prüger-Wallnerovcov je jedna z najzaujímavejších záhrad Bratislavy. Je to historická záhrada, ktorá vznikla v 19. storočí. Bola vytvorená rodinou Prüger-Wallner, ktorá bola významnou bratislavskou hotelierskou rodinou.

Záhrada slúžila ako ich súkromný priestor na oddych a relaxáciu. Dnes ukazuje to, ako vyzerali mestské súkromné záhrady v minulosti. Prejdite sa ňou, z kaviarne to je len pár minút pešo a stačí vám na ňu desať minút.

TIP: Tu mám extra tipy čo zažiť v Bratislave za 3 dni.

Prezidentský palác a jeho záhrada

Ďalšou záhradou je prezidentská záhrada. Spojte ju s návštevou paláca, dá sa tam príjemne posedieť. Po jej obvode si všimnite vysadené stromy s menovkami, nie sú to latinské názvy ale mená zahraničných politikov, ktorí navštívili Bratislavu a ako poďakovanie tu nasadili strom.

Výlet na Hrad Devín

Na Facebooku ste mi poradili, že Američanov treba brať na hrad Devín, že oni v USA nemajú takú dlhú históriu a toto ich fascinuje. Časť hradu bola zrekonštruovaná vďaka Nórskym fondom a Američania mi povedali, že práve toto sa im z Bratislavy páčilo najviac.

Hrad Devín
Hrad Devín

UFO a Most SNP

Reštauráciu v UFO nepokladám za tú najlepšiu v Bratislave, čo sa týka jedla, a podľa mňa, ťaží hlavne z výhľadu, ktorý rozhodne stojí za všetko. Hore sa dostať iba výťahom, naplánujte si to pri západe slnka.

Výhľad je naozaj nádherný ak vyjde počasie. Občas sa tu na platforme hore konajú rôzne akcie a sem tam aj mini párty.

Výhľad z UFO na Bratislavu
Výhľad z UFO na Bratislavu
Primaciálny palác
Primaciálny palác
Hviezdoslavovo námesie
Hviezdoslavovo námesie

Slovenská Národná Galéria a Galéria Danubiana

Tieto dve galérie milujem. Kým Danubia je úplne mimo centra, dostať sa k nej pomerne rýchlo vďaka autobusu číslo 90. Ide o originálnu zbierku umenia postavenú na Dunaji. Do Danubiany chodím pravidelne a rád, vždy keď tam majú nejakú novú výstavu. Nedávno tam prezentovala svoje fotografie skvelá Slovenská fotografka Mária Švarbová.

Slovenská národná galéria sa nachádza priamo v centre, len pár sekúnd peši z Hviezdoslavovho námestia a jej návšteva vám zaberie tak hodinku. Odporúčam ju najmä pre originálnu zbierku z rôznych období.

Sad Janka kráľa a Botanická záhrada

Neviem, či by Sad Janka Kráľa a Botanická záhrada mali byť v jednej kategórii, no nechám to tak. Sad Janka Kráľa je veľký mestský park, prejdite sa ním a všimnite si aj kamene v tvare znamení zverokruhu. Za mňa už trochu prežitok, no ak budete mať pozorné oko, všimnete si aj asi jeden meter vysoké valy v teréne, sú to pozostatky Napoleonovej obrannej schémy.

TIP: V Sade Janka Kráľa je Tyršák a Sundeck, dve miesta, kde rád trávim letné večery. Sundeck je super párty miesto, kde bývajú akcie až do východu slnka a na Sundecku vždy rád sedím s kamošmi s výhľadom na Staré Mesto Bratislavy.

Botanická záhrada má aj skleníky, ktoré slúžia na pestovanie exotických rastlín, ktoré by v miestnom klimatickom prostredí neprežili. Tieto skleníky sú často rozdelené podľa klimatických zón, čo umožňuje návštevníkom vidieť rastliny z rôznych častí sveta.

Galéria Danubiana
Galéria Danubiana
Galéria Danubiana
Galéria Danubiana

Vojenské bunkre v Petržalke a Železná opona

Toto je moja srdcovka. Vojenské opevnenie z čias Československa som objavil počas pandémie, keď som sa viac pofľakoval po svojom okolí. Jeden z týchto bunkrov, B-S 4 Lány, je prerobený na múzeum, ktoré býva otvorené cez víkendy. Napísal som dlhý článok s tipmi ako naplánovať návštevu vojenských bunkrov v Bratislave, prečítajte si ho.

Pri prechádzke si určite všimnete aj repliku Železnej opony. Železná opona bola symbolickým a fyzickým delením medzi Východným a Západným Európou počas studenej vojny, ktorá trvala od konca druhej svetovej vojny do jej pádu v roku 1989.

Toto delenie vytvorilo politický a vojenský rozkol medzi východnými komunistickými štátmi vedenými Sovietskym zväzom a západnými demokratickými krajinami vrátane Spojených štátov a Západnej Európy.

Vojenský bunker v Petržalke, B-S 2 Mulda.
Vojenský bunker v Petržalke, B-S 2 Mulda.
Bunker B-S 2 Mulda
Bunker B-S 2 Mulda

Tipy na dobrú kávu, dezert a zmrzlinu v Bratislave

KeP’s a Vespa

Tieto dve kaviarne, ktoré majú prevádzky po celom meste, sú asi jediné dve kaviarne, kde si viete dať raňajky aj o ôsmej ráno, keď idete z párty. Neraz sa mi to stalo, haha. Jediné majú otvorené tak skoro. V KeP’s odporúčam ich pistáciový croissant, Vespa má zas dobrú kávu.

Kedysi to boli jedna a tá istá prevádzka, no neviem prečo, rozdelili sa a teraz sú v Bratislave obe. KeP’s na Laurinskej ulici je veľmi populárny, možno si tu ani v sobotu ráno nesadnete =)

Luculus Ice Saloon, Moja srdcovka a Pollito Cheesecake

Ak zmrzlina, tak Luculus. Veľa ľudí má rado aj Koun, no a som tým Luculus. Páči sa mi, že svoje zmrzliny pravidelne striedajú a obmieňajú. Minule som natrafil na pukancovú a keď sa vrátil, už ju nemali. Tak rýchlo sa minula.

Moja srdcovka je sieť, prevádzky majú aj v iných mestách na Slovensku. Chutí mi ich káva a výber koláčov a zákuskov. Vždy sa tu rád zastavím, keď mám chuť na niečo sladké. Na cheesecake ale jedine do Pollito Cheesecake – za mňa majú najlepšie šisaké v celom meste. Páči sa mi to, že vždy majú na výber klasické, ale potom aj rôzne príchute s originálnymi kombináciami.

Originálna zmrzlina v Luculus Ice Saloon
Originálna zmrzlina v Luculus Ice Saloon
Dezert v Moja srdcovka
Dezert v Moja srdcovka

Tipy na moje obľúbené reštaurácie počas návštevy Bratislavy

Gatto Matto Ristorante

Gatto Matto má po meste niekoľko prevádzok, moja najobľúbenejšia je práve Gatto Matto Ristorante na Panskej. Vždy-vždy-vždy si tu dopredu urobte rezerváciu, málokedy majú voľný stôl. Už sa mi niekoľkokrát stalo, že som sa musel otočiť, lebo mali na celý deň beznádejne vybukované všetky rezervácie.

Mám taký samozvaný challenge, že chcem ochutnať každú jednu pizzu, ktorú majú v ponuke. Zatiaľ vyhráva pepperoni v Gatto Matto Bistro, čo je ich ďalšia prevádzka, no ak vám môžem odporučiť skvelé cestoviny s hovädzím mäsom, objednajte si pappardelle di manzo. Ako dezert odporúčam cannoli. Dobrú chuť!

Pepperoni pizza v Gatto Matto Ristorante
Pepperoni pizza v Gatto Matto Bistro

Zylinder Cafe

Zylinder má veľmi pekné priestory s terasou priamo na Hviezdoslavovom námestí, ak chcete originálnu rakúsku alebo slovenskú kuchyňu, zastavte sa tu. Veľmi pozitívne hodnotím profesionálnu obsluhu a atmosféru. Dajte si bryndzové halušky!

Soho Bistro na Laurinskej

Soho na Laurinskej je pre mňa voľba vždy, keď sa mi nechce vymýšľať, potrebujem sa dobre najesť a chcem niečo zdravšie. Soho má takú veľmi Európsku verziu Ázijskej kuchyne a koncept jednoduchého menu.

Mám rád, keď má reštaurácia v menu len niekoľko položiek, ľahšie sa mi potom vyberá. Objednajte si tu hovädzie s fazuľkami alebo skvelé kuracie kari v paradajkovej omáčke a ľadovú kávu.

Šínweg

Šínweg nie je v centre a dostať sa sem dá trochu komplikovane, no rozhodol som sa ho zaradiť do tohto článku pre veľmi originálny koncept a kuchyňu. Je to v podstate chata nad Peknou cestou, kde majú klasickú kuchyňu ako klobásky, burčiak či typické slovenské koláče ako makovník a podobne.

Odvezte sa električkou číslo 3 na Peknú cestu, odtiaľ je to tak pol hodina peši smerom do lesa, no stojí to za to. Šínweg je reštaurácia v záhrade s výhľadom na vinice.

Menu v Zylinder café
Menu v Zylinder café
Návšteva Bratislavy
Raňajky v Zylinder café
Šínweg
Šínweg

Tipy na dobré bary v Bratislave a nočný život

Medzi moje obľúbené nočné podniky patrí bar za skriňou v Urban Bistro, je to taká pomerne turistická vec a chodím tam skôr keď tu mám dáku návštevu, ako teraz Američanov. Ak hľadáte niečo lokálnešie, odporúčam Alchymistu, sem tam majú fakt skvelé párty na nádvorí.

Pre veľmi fancy drinky, ku ktorým vám urobia celú show, odporúčam Mirror bar v Radisson Blue hoteli. Niektoré drinky servírujú z akvária plného chrobákov. Verte mi, bude sa vám to páčiť, no do Mirror Baru sa oblečte trochu slušnejšie a dajte si dlhé nohavice.

Originálny drink list v Mirror Bare
Originálny drink list v Mirror Bare
Mirror Bar
Mirror Bar

Ak zrovna nemáte dress code, je dosť možné, že sa stretneme na Sundecku či na Tyršáku alebo potom na dobrej afterke v Radosti. Radosť je miesto, kde bývajú afterky až do rána a neraz sa mi stalo, že som odtiaľ vyšiel a bol prekvapený, že už je deň. To je ale iný príbeh. Návšteva Bratislavy sa vám bude páčiť.

Cestujte do Bratislavy, Milan

 

1 COMMENT

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.