Prešiel som vojenské bunkre v Bratislave, objavil foto Hitlera aj nemocnicu

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Vojenské bunkre v Bratislave boli téma, ktorá ma zaujímala odjakživa. Ako rodený Bratislavčan som okolo nich chodil na bicykli a mal ich v hlave uložené ako „tie opustené budovy, kde spia feťáci„. Nikdy som nepátral po tom, prečo tu sú, prečo sú umiestnené presne tam kde sú, kto ich vlastnil, prečo majú háky na streche a akú mali úlohu vojenské bunkre v Bratislave počas Československej histórie. Dodnes.

Vojenské bunkre v Bratislave v Petržalke a ich história. Prečo tu stoja?

Táto naša koronakríza mi perfektne nahrala k ich bližšiemu objavovaniu. Keď som sa začal viac zamýšľať nad tým, aké je to žiť v krajine so zatvorenými hranicami, spomenul som si na tieto naše bunkre v Petržalke. Tieto boli okrem iného tiež súčasťou Železnej opony, ktorá nám bránila úteku Čechoslovákov na kapitalistický Západ do Rakúska.

Neskôr na mňa vybehla fotka Adolfa Hitlera v Bratislave, vyfoteného pred jedným z bunkrov, B-S 4 „Lány“. A tak som začal pátrať a bunkre navštívil na vlastnú päsť, jedne po druhom. Toto sú vojenské bunkre v Bratislave.

Vojenské bunkre v Bratislave

vojenské bunkre v Bratislave
Vojenské bunkre v Bratislave

Vojenské bunkre v Petržalke a fotka Adolfa Hitlera v Bratislave

Kým začneme detailnejšie rozoberať jednotlivé vojenské bunkre v Bratislave, rád by som vám predstavil Trianonskú zmluvu. Nechcem ísť v tomto článku do nudných detailov, rokov a čísel, no skôr vypichnúť zaujímavé pikošky z histórie, ktoré prispeli k tomu, prečo sú vojenské bunkre v Petržalke tak zaujímavé.

Trianonská mierová zmluva a príbeh o tom, ako ju Československo porušilo. Pätnásťkrát.

Trianonská mierová zmluva bola v podstate mierová dohoda medzi Československom, Maďarskom, Juhosláviou a Rumunskom. Jej súčasťou a podmienkou bolo aj to, že my, ako Československo, sme sa s Maďarskom dohodli na jednej celkom závažnej veci. Na tom, že v pohraničnej oblasti, na južnej strane Dunaja, tam kde je teraz Petržalka, nebudeme budovať žiadne vojenské objekty. Žiadne.

Nakoniec sme ich tu postavili pätnásť. Pätnásť vojenských bunkrov a protitankových priekop, ktoré kopírujú hranicu. Trianonskú mierovú zmluvu sme tak voči Maďarsku porušili pätnásťkrát. Mali sme na do ale dôvod a tým bola nemecká nacistická armáda, pred ktorou sme sa potrebovali chrániť. Tá mierila k nášmu územiu Československa. Nakoniec sa ale výstava bunkrov obrátila proti nám. Nemci bunkre obsadili a slúžili im ako cvičisko =) ako si to dovolili.

Bunkre boli na svoju dobu veľmi moderné a jedny z najlepších v Európe. Žiaden nebol rovnaký a bol postavený podľa individuálneho plánu. Bunkre mali splachovacie WC, vlastný agregátor na výrobu elektriny, guľomety, kanóny a dali sa v prípadne povodne hermeticky uzavrieť tak, aby sa do nich nedostala voda. Do jedného sa zmestilo 10 až 40 mužov, ktorí tam mali zásoby na 14 dní.

Navyše, na nepriateľa nestrielali kolmo ale do kríža s vedľajším bunkrom. Dokázali tak vyvinúť efektívnu paľbu na nepriateľa z oboch strán. A to sa páčilo nacistom. Veľkou výhodou bolo, že vojaci nemuseli nosiť v bunkroch plynové masky, keďže boli stavby vybavené filtráciou proti plynovému útoku.

Adolf Hitler sa na bunkre v Bratislave prišiel pozrieť osobne

Po tom, ako ich Nemci obsadili, prišiel bunkre navštíviť aj Adolf Hitler, ktorý je zvečnený na fotografii s bunkrom B-S „Lány“ na obhliadke nového majetku, ktorý získala nemecká armáda (foto nižšie). Postupom času sa nám bunkre opäť vrátili a slúžili ako Železná opona. Tá Čechoslovákom bránila utiecť za lepším životom na Západ, do Rakúska. Tu som pripravil malú časovú os tak, aby ste si to vedeli lepšie predstaviť toto dianie na našom území.

  • v rokoch 1933 až 1938 sme začali sme budovať vojenské bunkre v Petržalke
  • v roku 1939 bunkre obsadila Nemecká armáda, prišiel sa na ne pozrieť aj Hitler
  • v roku 1948 sa stali súčasťou Železnej opony a strážili hranice Československa aj pred útekom našich občanov na lepší Západ

Prečo sú v Petržalke vojenské bunkre?

Hoci sme Trianonskú mierovú zmluvu porušili, neboli sme jediným štátom, ktorý tak učinil. Európu zmietali vojny a v tej dobe bolo ťažké predpovedať, čo bude a čo sa stane. Výstavba vojenských bunkrov v Petržalke bola prapôvodne iniciovaná ako ochrana pred postupom nacistického Nemecka na naše územie. Chceli sme sa chrániť pred Hitlerom. Na Slovensku je ich omnoho viac, ako aj v Čechách.

Na petržalskej strane Dunaja vzniklo pôvodne 15 vojenských bunkrov, kde dodnes sa ich zachovalo dvanásť. Tučným vyznačím tie, ktoré stále stoja. Označujú sa B-S, číslo a meno. B znamená „Bratislava“, S značí „stanovisko, číslo označuje konkrétny bunker, kde každý mal svoje krycie meno. To je v češtine, keďže sme boli Československo.

Kvôli zatvoreným hraniciam sa mi nepodarilo prejsť všetky bunkre. Hoci sa nachádzajú na Slovensku, sú v pohraničnej oblasti. Tá je kvôli koronakrízne neprístupná. Aj keď som sa snažil, policajti mi chceli dať pokutu 150 €. Tak nabudúce. Na meranie prejdenej trasy a kalórií som použil tieto fit hodinky. Údaje potom synchronizoval do programu Strava.

Prechádzka po vojenských bunkroch v Petržalke v Bratislave
Prechádzka po vojenských bunkroch v Petržalke v Bratislave.

Nachodil som tu takmer 20 tisíc krokov za celý deň. Prečítajte si môj článok o tom ako som dal 10 000 krokov denne celý mesiac a ako sa zmenilo moje telo.


Vojenské bunkre v Petržalke a mapa s polohou

B-S-1 “Štěrkoviště“
B-S-2 “Mulda”
B-S-3 “Paseka”

B-S-4 “Lány”
B-S-5a,5b “Vídeň I a II” sú zničené, vraj ležia pod diaľnicou
B-S-6 “Vrba”
B-S-7 “Cvičiště”
B-S-8 “Hřbitov” – je najväčší a je z neho múzeum
B-S-9 “Kittsee”
B-S-10 “Tři hranice”
B-S-11 “Janík” sa nezachoval
B-S-12 “Oroszvár” ani tento sa nezachoval
B-S-13 “Stoh”
B-S-14 “Duna”
B-S-15 “Ostrov”


Mapa vojenských bunkrov v Petržalke v Bratislave

Tuto som pripravil mapu bunkrov, ktoré sú v nej označené červenou. Vo vrstvách si viete zapnúť aj protitankové steny a priekopy, či množstvo podzemných úkrytov v bratislavských lesoch a zvyšky Železnej opony.


Bunker B-S 1 Štěrkoviště v Jeleňom háji pri Pečnianskom lese

Bunker B-S 1 Šťěrkovište je hneď prvým vojenským bunkrom, ktorý bol postavený na petržalskej strane Dunaja a ten som navštívil ako prvý. V čase mojej návštevy (máj 2020) bol otvorený a v pohode sa dalo prejsť dnu.

Niektoré z bunkrov sú prístupné verejnosti (rozumej že tam nie sú dvere:), iné sú zamknuté, zakonzervované alebo odkúpené súkromnými vlastníkmi. B-S 1 je prístupná, no nič v nej nenájdete. Väčšina bunkrov bola vykradnutá a dole sú len prázdne miestnosti. Jednotka bola vybavená dvoma kanónmi, 20 centimetrovým pancierovým zvonom, guľometom a protitankovým kaňonom, ktorý vedel prestreliť Dunaj.

Pohľad na bunker B-S-1 "Štěrkovište" z chodníka.
Pohľad na bunker B-S-1 „Štěrkovište“ z chodníka a oceľový zvon úplne vpravo hore.
Bunker B-S 1 "Štěrkovište" a záber na pancierový kryt.
Bunker B-S 1 „Štěrkovište“ a záber na pancierový kryt (oceľový zvon).
Vo vnútri vonejského bunkru B-S 1 "Štěrkovište"
Vo vnútri vojenského bunkru B-S 1 „Štěrkovište“.

Bratislavský vojenský bunker v Petržalke B-S 2 Mulda a opustená nemocnica v jeho podzemí

Pôvod maľby na bunkri B-S 2 Mulda je dodnes neznámy. Osobne si myslím, že ho pomaľovali dajakí vojenskí nadšenci. Čo ma ale najviac prekvapilo je stará provizórna vojenská nemocnica v podzemí bunkru s pôvodným vybavením. Popravde, nebolo mi všetko jedno, keď som tam dole vošiel.

Bunker sa nachádza uprostred hustého lužného lesa v Jeleňom háji a široko ďaleko nikto nie je. Na jeho streche môžete doteraz nájsť pôvodné kusy krycieho plátna, ktoré bunker maskovalo pred náletmi lietadiel, ktoré by ho zbombradovali. Aj tento bunker má nezničiteľné oceľové zvony o hrúbke 20 centimetrov, (na fotke úplne vpravo), ktoré chránili zbrane. Nie životy vojakov.

Vojenský bunker v Petržalke, B-S 2 Mulda.
Vojenský bunker v Petržalke, B-S 2 Mulda.
Bunker B-S 2 Mulda
Bunker B-S 2 Mulda
Pôvodné zachované zubárske náčinie v bunkri B-S 2 Mulda v Bratislave.
Pôvodné zachované zubárske náčinie v bunkri B-S 2 Mulda v Bratislave.
Pivnica bunkru B-S 2 Mulda.
Pivnica bunkru B-S 2 Mulda.
Protináletové krytie, ktoré krylo bunker pred bombardovaním, B-S 2 Mulda
Pôvodné protináletové pletivo, ktoré maskovalo bunker pred bombardovaním, B-S 2 Mulda.

Nemocnica z druhej Svetovej vojny v bunkri B-S 2 Mulda

Odporúčam vám pozrieť si toto YouTubové video. Síce je natočené iba mesiac predtým, ako som bunker navštívil ja, v nemocnici v pivnici bolo vtedy oveľa viac náradia. Po jeho zverejnení tam zrejme prišli ďalší ľudia a náradie rozobrali do súkromných zbierok, keďže nepatrí nikomu. Bunker B-S 2 mal tiež vlastný sklad munície, vlastnú studňu a dal sa hermeticky uzavrieť proti povodni a vytopeniu.


Vojenský bunker B-S 3 Paseka v Bratislave

Vojenský bunker B-S 3 Paseka je rovnako pekne skrytý v lužnom lese. Tento bol už zatvorený a dosť sa podobal na ostatné. Pred bunkrom sú priekopy, ktoré chránia guľomety. Ak by pri bunkri vybuchla bomba, hlina by spadla do priekopy a guľomety mohli ďalej strieľať. Tiež slúžili na zber zásobníkov.

Bratislavský vojenský bunker B-S 3 Paseka.
Bratislavský vojenský bunker B-S 3 Paseka.
B-S-3 Paseka
B-S-3 Paseka, okná na paľbu, do priekopy sa zbierali nábojnice.
Nezničiteľný oceľový zvon o hrúbke 20 cm chránil zbrane, nie vojakov.
Nezničiteľný oceľový zvon o hrúbke 20 cm chránil zbrane, nie vojakov.

Vojenský bunker v Petržalke B-S 4 Lány a foto Hitlera v Bratislave

Tento bunker sa dal tiež hermeticky uzavrieť a mal vlastný prekážkový systém proti tankom a vojakom a protitankovú priekopu. Rekvizita ostnatých drôtov tu je v rámci expozície dodnes, keďže v bunkri B-S 4 je dnes múzeum.

Bunker B-4 Lány a protitanková ochrana
Bunker B-4 Lány a protitanková ochrana.
Ostnatný drôt podobný tomu na Železnej opone.
Ostnatý drôt podobný tomu na Železnej opone.
Protitankové zábrany v Petržalke
Protitankové zábrany v Petržalke.

Adolf Hitler v Bratislave na fotografii pred vojenským bunkrom v Petržalke

Fotografia Adolfa Hitlera v Bratislave, dňa 25.10.1938 pred bunkrom B-S 4 Lány.
Fotografia Adolfa Hitlera v Bratislave (úplne vpravo), dňa 25.10.1938 pred bunkrom B-S 4 Lány. ZDROJ: http://www.ba.foxy.sk/displayimage.php?album=topn&cat=0&pid=625 (Foto:Múzeum petržalského opevnenia)

Fotografiu vyššie som rekonštruoval. Rovnaké miesto, rovnaký uhol, iba o 83 rokov neskôr. Podarila sa?


B-S 7 Cvičiště, B-S 8 Hřbitov, B-S 9 Kittsee, B-S 10 Tři hranice

Tieto štyri bunkre som nemohol navštíviť. Sú v pohraničnej oblasti, kde je vstup kvôli koronakríze zakázaný. Aj keď som sa snažil, zastavili ma s kamarátmi policajti a chceli nám dať pokutu 150 € a presun karantény. Našťastie sme sa z toho vykecali. Nabudúce sa vrátim, keď sa opatrenia uvoľnia.

Bunker B-S 7 má vlastnú maketu tanku a v okolí je niekoľko protitankových priekop. B-S 8 je najväčší vojenský bunker v Bratislave a do pozornosti tiež dávam krásny vojenský cintorín, ktorý sa nachádza hneď v jeho blízkosti. Stojí tu symbolických 321 bielych krížov. B-S 9 má šesťuholníkový pôdorys a na jeho streche býval v minulosti strážny domček. Žiaľ, bunker B-S 10 leží čiastočne pod diaľnicou a pešo je ťažko prístupný.


Vojenský bunker B-S 6 Vrba v Petržalke

Bunker B-S 6 leží medzi diaľnicami a cestou a prísť sem pešo je trošku o hubu. Každopádne to stojí za to. Tento bunker je pekne zrekonštruovaný a vlastní ho súkromný majiteľ, ktorý ho v štátnej aukcii vydražil za 7 000 €. Vlastní len bunker, pozemok patrí cirkvi, ktorá mu ho nechce predať. Má otváracie hodiny, platí sa tu vstupné a jeho prehliadku si určite nenechám ujsť. Na ich webe majú otváracie hodiny.

Bunker B-S 6 Vrba je pri diaľnici
Bunker B-S 6 Vrba je pri diaľnici.
Petržalský bunker B-S Vrba
Petržalský bunker B-S Vrba.
Guľa pri bunkri B-S 6 Vrba.
Guľa pri bunkri B-S 6 Vrba. Netuším, čo to je zač.

Vojenský bunker B-S 13 Stoh v Petržalke

Bunker Stoh mal pevné pancierové dvere, agregát na výrobu elektriny, klasický oceľový zvon o hrúbke 20 centimetrov, ktorý chránil zbrane. Dlho sa vo vojne nohrial. V 70.tych rokoch bol úplne opustený pre výstavbu neďalekej cesty, ktorá mu tienila. Z bunkra sa teda nedalo strieľať a bol vojakmi opustený.

Vojenský bunker v Petržalke, B-S 13 Stoh
Vojenský bunker v Petržalke, B-S 13 Stoh v kríkoch pred bytovkou.
Bunker B-S 13 Stoh
Bunker B-S 13 Stoh v húští v Petržalke.
vojenské bunkre v Bratislave
Vstup do bunku v Petržalke B-S 13 Stoh

Bunker B-S 14 Duna pri petržalskej hrádzi v lese na ktorý zrejme padla bomba

Podľa internetov je bunker B-S 14 Duna jeden z najlepšie zachovaných bunkrov v Bratislave. Nesúhlasím. Pôvodne mal byť zakonzervovaný tak, aby sa nedalo dostať dovnútra. Či sa tak stalo, neviem. Čo ma ale zaujalo je jeho železobetónový plášť, ktorý je očividne rozbombardovaný. Predpokladám, že na bunker padla bomba z náletov nepriateľskými lietadlami. Pekne vidieť jeho odolnosť. Pevný železobetón odolal bombe, ktorá na neho padla a odhalila jeho konštrukciu.

Bunker je zaradený do takzvaného Military campu v Petržalke. Ide o vojenský skanzen, ktorý medzičasom ukončil svoje pôsobenie.

Bunker B-S 14 Duna
Bunker B-S 14 Duna, zničený zrejme bombardovaním.
vojenské bunkre v Bratislave
Bunker Duna B-S 14 v Bratislave
Betónový plášť bunkru B-S 14 je zrejme zničený z bombardovania
Betónový plášť bunkru B-S 14 je zrejme zničený z bombardovania alebo pádu bomby.

Bunker B-S 15 Ostrov

Pätnáska je posledný bunker z petržalského opevnenia a mne sa tu veľmi páčila jeho príroda. Treba si to sem prejsť pešo po ostrove Starý Háj, čo je z Petržalky slušná prechádzka. Odporúčam, hoci je bunker úplne zatvorený.

Vojenský bunker B-S 15
Vojenský bunker B-S 15 vpravo.
Vojenský bunker B-S 15
Vojenský bunker B-S 15.
Milan Bez Mapy pred vojenským bunkrom B-S 15 Ostrov v Bratislave
Milan Bez Mapy pred vojenským bunkrom B-S 15 Ostrov v Bratislave.
Les na otrove Starý Háj v Petržalke
Les na ostrove Starý Háj v Petržalke.

Vojenské bunkre v Bratislave, ich história, návšteva a foto Hitlera

Téma vojenských bunkrov v bratislavskej Petržalke ma naďalej veľmi zaujíma a fascinuje. Určite si ich návštevu v budúcnosti zopakujem. Keď sa k nim vyberiete vy, prosím, neničte ich. Hoci stále nie sú vyhlásené za naše kultúrne pamiatky, ale vnímané ako ruiny, majú vysokú historickú hodnotu.

S láskou, Milan Bez Mapy

6 COMMENTS

  1. Pekný članok aj tie bunkre tiež ale je aj taky ktorý vidiet nieje a netusim či vlastne niekto vie ze to existuje…

  2. Na Slovensku je ich omnoho viac, ako aj v Čechách..Autor myslel bunkre..zaujimavy postreh,ze v Cesku ich je menej-))

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.