Čo vidieť v Santiago de Chile a tip na celodenný výlet k moru

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Santiago de Chile? Možno bol môj problém to, že som do Santiaga išiel s príliš veľkými očakávaniami. Vedľajšie mesto, Buenos Aires v Argentíne, nastavilo latku extrémne vysoko a myslel som si, že Santiago bude niečo podobné. Nebolo. To však neznamená, že by ste ho na svojej ceste po Chile nemali navštíviť a že nestojí za návštevu. Stojí. Na jeden deň tak akurát.

TIP: Santiago de Chile je jediné mesto sveta, odkiaľ môžete cestovať letecky na Veľkonočný ostrov. Prečítajte si môj článok ako na výlet na Veľkonočný ostrov a urobte výlet do Pacifiku.

Čo vidieť v Santiago de Chile a tip na celodenný výlet k moru

Ako sa dostať do Santiago de Chile a letenky

Hlavné mesto Chile bolo mojim východiskovým bodom do ostatných miest v Chile, ako je napríklad Punta Arenas na juhu, púšť Atacama na severe, či môj obľúbený Veľkonočný ostrov. Z Európy sa mi podarilo kúpiť výhodné akciové letenky do Južnej Ameriky, medzi ktorými bolo aj Chile. Ten odkaz si uložte, priebežne sa aktualizuje.

Kde sa ubytovať v Santiago de Chile a aká tu je bezpečnosť

Santiago de Chile je bezpečné mesto. Stačí používať sedliacky rozum, nerozprávať sa s divnými ľuďmi, nekupovať drogy a po zotmení nechodiť tmavými uličkami. Ubytujte sa v turistickej štvrti a budete v pohode. Ktoré sú to tie turistické časti? Tieto štyri:

 1. Lastarria alebo Bellas Artes
 2. Bellavista
 3. Providencia

Ja som býval na viacerých miestach po meste, no najviac sa mi osvedčil Hotel Mercure Santiago Centro. Lastarria je mestská štvrť, kde by som vás ubytoval, ak by som mal vybrať. Ide o príjemnú malú štvrť, z ktorej je všetko blízko na peši a do metra. Podobná je aj jej priľahlá štvrť, Bellas Artes. Veľa sa píše aj o štvrti Bellavista, no mne sa nepáčila. Je to skôr také párty centrum plné lacných hostelov a barov. Večer tam určite choďte, no nespal by som tam. Všade sa dá v pohode platiť kartou, hotovosť som v Chile nepoužíval takmer vôbec.

Posledným miestom ktoré odporúčam je Providencia, je tam veľa moderných hotelov s bazénmi a ide o peknú čistú štvrť, najmä v okolí Costanera obchodného centra. Je však trochu od ruky od centra, no len 15 minút metrom.

Ako sa pohybovať po Santiago de Chile

V Chile perfektne funguje Uber, odporúčam vám kúpiť si miestnu sim-kartu, aby ste si ho s dátami mohli volať ako vám srdce ráči. Okrem Uber som v Santiagu využíval najmä metro. Kúpite si v metro stanici bip! kartu, nabite na ňu pesos a môžete sa voziť hore dole po Santiagu.

Čo ma pobavilo je fakt, že cena lístka závisí od času v akom sa veziete. Zriadili tu takzvané peak horus, kedy je lístok drahší a cez víkendy a low hours lacnejší. Metro je spoľahlivé, len by mohli doňho dať klímu, haha. Z letiska chodia autobusy na autobusovú stanicu Pajaritos, odkiaľ sa viete napojiť na metro.

Zelená štvrť Lastarria v Santiago de Chile
Zelená štvrť Lastarria v Santiago de Chile

Čo vidieť v Santiago de Chile podľa Milana Bez Mapy a tipy na reštaurácie

Tu je zoznam toho čo vidieť v Santiago de Chile podľa Milana Bez Mapy. Ak máte vrtuľu v zadku, dá sa to stihnúť za jeden deň. Viac relax tempom za dva úplne v pohode.

 1. Cerro Santa Lucía
 2. Štvrť Lastarria
 3. námestie Plaza de Armas
 4. Museo Nacional de Bellas Artes
 5. Cerro San Cristóbal a návšteva ZOO
 6. Lanovka ponad mesto a Piscina Tupahue
 7. Mrakodrap Sky costanera
 8. Japonská záhrada

Cerro Santa Lucía sa mi na Santiagu veľmi páčilo. Ide o kopec, ktorý sa nachádza doslova v strede mesta a okolo neho vedie rušná cesta. Vybehnite sem pešo, je to tak na pol hodinku. Treba dať len pozor na to, že okolo šiestej večer park zatvárajú. Z nejakého mne nejasného dôvodu som sa musel zapísať na guest list strážnikovi a napísať tam číslo pasu, no ja si často do takýchto pochybných zoznamov vymýšľam mená a údaje.

Cerro Santa Lucía je hneď vedľa mojej obľúbenej štvrti Lastarria, v ktorej vám odporúčam ubytovať sa. V tejto štvrti je mnoho reštaurácií, skvelá zmrzlina či Wonderland Café, kam sa bežte mrknúť. Je robená na štýl Alice v krajine zázrakov. Museo de Artes Visuales by ste tiež nemali vynechať, popravde, ja som tam išiel len preto, lebo mali klímu a vonku bolo 36 stupňov Celzia, a bol to dobrý nápad. Na námestie Plaza Armas prejdete pešo z Lastarrie za zhruba 20 minút pomalým tempom so zastávko na espresso. Tu by som dal do pozornosti nápis STGO (Santiago) a bronzovú fontánu z roku 1671.

V centre si všimnite aj Palacio de La Moneda, je to prezidentský palác. Snažil som sa zistiť ako to tam je s návštevami, no našiel som informácie len o tom, že o návštevu treba špeciálne požiadať dopredu a musí byť schválená. Škoda.

Námestie Plaza de Armas s nápisom STGO
Námestie Plaza de Armas s nápisom STGO
Museo Nacional de Bellas Artes
Museo Nacional de Bellas Artes
Cerro Santa Lucía
Cerro Santa Lucía

Museo Nacional de Bellas Artes určite navštívte a môžete ho spojiť rovno s reštauráciou Castillo Forestal, ktorá je hneď oproti a dobre v nej varia. V múzeu je pár sôch, obrazov, vstupné zdarma a celkom fajn spôsob, ako spoznať Čílske umenie trochu hlbšie. Cerro San Cristobal odporúčam spojiť s výletom na lanovku a ZOO. Dá sa dole v stanici v časti Bellavista kúpiť kombinovaný lístok, len majte na pamäti to, že lanovka na stanici ZOO stojí len po ceste hore, čiže zoologickú záhradu dajte ako prvý stop. Ja som sa nechal oklamať a do ZOO musel šliapať pešo do kopca.

Na Cerro San Cristobal prejdite sa okolo sochy na kopci a lanovkou pokračujte až na jej konečnú, kde je fajn reštaurácia, Divertimento Chileno. V prípade, že máte plavky, okúpte sa aj v bazéne na zastávke Tupahue. Na vrchole hory sa nachádza svätyňa s 22-metrovou sochou, amfiteáter a kaplnka. Socha meria 14 metrov a podstavec, na ktorom stojí, je vysoký 8,3 metra. Na podstavci sa nachádza malá kaplnka, v ktorej pápež požehnal Santiago.

Mrakodrap Sky Costanera je rozhodne to najzaujímavejšie na Santiagu, preto naň vybehnite pred západom slnka. Ide o najvyšší mrakodrap v Južnej Amerike s 62 poschodiami a panoramatickým výhľadom na celé mesto. Ja som si kupoval lístky v predstihu cez internet, no nemám pocit, že by to bolo nutné. Neďaleko je aj Japonská záhrada – do nej som nešiel, bolo príliš teplo. Dajte mi vedieť do komentára, či stála za to.

Mrakodrap Sky Costanera
Mrakodrap Sky Costanera
Mrakodrap Sky Costanera a občerstvenie
Mrakodrap Sky Costanera a občerstvenie
Výhľad z mrakodrapu Sky Costanera na Santiago de Chile
Výhľad z mrakodrapu Sky Costanera na Santiago de Chile
Palacio de La Moneda
Palacio de La Moneda

Tip na celodenný výlet zo Santiago de Chile do Valparaíso a Viña del Mar k moru

V prípade, že máte jeden deň extra čas, urobte si celodenný výlet zo Santiago de Chile do Viña del Mar a Valparaíso. Kým „Valpo“ je hipsterské mesto na kopcoch a so známym prístavom, Viña del Mar má pohodovú atmosféru a najznámejšie pláže Chile.

Nasadnite na zelený autobus spoločnosti Turbus, ktorý vás sem odvezie za dve hodinky. Lístok kúpite online alebo v okienku, no zvyknú byť vypredané, je to obľúbená linka. O tom čo tu je si prečítajte môj článok na tému Čo vidieť vo Valparaíso a Viña del Mar.

Čo vidieť v Santiago de Chile a tip na celodenný výlet k moru
Čo vidieť v Santiago de Chile a tip na celodenný výlet k moru

Santiago je jedno z tých miest, ktoré sa oplatí navštíviť počas prestupu. To ale neznamená, že tu nič nie je. Je a viete ho veľmi šikovne stihnúť za jeden alebo dva dni s výletom k moru. Cestujte!

Milan

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.