3 rady ako dostať odškodné za meškanie lietadla

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Odškodné za meškanie lietadla je niečo o čom mnohí ani len netušia, že môžu dostať a majú nárok. Veľakrát mi píšete na Instagrame, že vám meškalo lietadlo a dostali ste desať eurový poukaz na bagetu, no čo by ste povedali na to, keby ste k tej bagete dostali ešte 600 Eur navyše? Čítajte ďalej.

Odškodné za meškanie lietadla a zrušený let sú letecké spoločnosti povinné vyplatiť

 • odškodné sa môže vyšplhať do výšky až 600 Eur
 • môžete oňho požiadať v priemere až tri roky po meškaní lietadla
 • na odškodné máte nárok aj v prípade, že ste kvôli meškaniu nestihli ďalší let, ak ho máte v rámci rezervácie na jednej letenke
 • na odškodné nárok nemáte, ak je meškanie spôsobené počasím, vojnou či štrajkom
 • v prípade že je let zrušený menej ako 14 dní pred odletom, máte nárok na odškodné

Samozrejme, má to obmedzenia a rôzne háčiky, no v drvivej väčšine má cestujúci nárok na vyplatenie odškodného v prípade, že jeho let meškal a dorazil do cieľovej destinácie o viac ako tri hodiny neskôr.

Ako na to? Ako cestujúci v rámci Európskej únie môžete využiť vyhlášku EU261 o právach cestujúcich v leteckej doprave.

@milan_bezmapy 🥖 Nenechajte sa opiť bagetou. V prípade meškania lietalda máte nárok na odškodné 250 až 600 Eur. V spolupráci so slovenskou spoločnosťou flywize.co sme pripravili 10% zľavu na vybavenie odškodného s kódom MILAN10. Ten platí do konca augusta ✈️ Cestujte. #milanbezmapy #dnescestujem #dovolenka #milujemcestovanie #dnesletim #meskanie #flywize #ryanair #emirates ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

3 rady ako dostať odškodné za meškanie lietadla + zľavový kód
3 rady ako dostať odškodné za meškanie lietadla

Kedy mám nárok na kompenzáciu za meškanie lietadla a koľko dostanem

Výška kompenzácie nezávisí od ceny letenky ale od vzdialenosti a pohybuje sa v rozmedzí od 250 Eur až do 600 Eur

 • lety do 1 500 km, nárok 250 Eur kompenzácia
 • lety do 3 500 km, nárok 400 Eur kompenzácia
 • lety nad 3 501 km, nárok 600 Eur kompenzácia

Nárok si môžete uplatniť v prípade že ide o lety v rámci Európskej únie, lety z letísk Európskej únie do tretích krajín (napríklad z Amsterdamu do New Yorku), lety z tretích krajín do Európskej únie (napr. z Bogoty do Madridu), v prípade, že cestujúcich prepravovala aerolinka, ktorá má sídlo v Európskej únii.

Kompenzácia za overbooking

Overbooking je keď letecká spoločnosť predá viac miest ako je sedadiel v lietadle. Deje sa to pomerne často a aj v tomto prípade máte nárok na kompenzáciu rovnako ako v prípade meškania.

TIP: Prečítajte si kam ísť na dovolenku v auguste. Ak vám bude meškať lietadlo, dovolenku vám to preplatí.

Ako požiadať o kompenzáciu v prípade že vám mešká lietadlo alebo bol zrušený let a na čo si dať pozor

Kompenzácia za meškanie lietdla
Kompenzácia za meškanie lietdla
 1. Vyžiadajte si ho priamo u leteckej spoločnosti – z mojej skúsenosti ide o zdĺhavý proces, ktorý letecká spoločnosť veľakrát zamietne s rôznymi výhovorkami.
 2. Využite služby právnych spoločností, ktoré odškodné budú vymáhať za poplatok za vás,
 3. Od leteckej spoločnosti neakceptujte cestovný peňažný voucher, stratíte tým nárok na kompenzáciu (pozn. nejde o voucher na jedlo, ten si môžete zobrať).

Žiadosť o kompenzáciu za meškanie a zrušený let cez Flywize

V prípade, že vás letecká spoločnosť odmietne, so spoločnosťou Flywize.co skúste zájsť ďalej, hoci si účtujú malý poplatok. Ide o úplne bežný poplatok, ktorý pokryje právnikov a vaše zastupovanie. Kód platí do 31.8.2023. O kompenzáciu si požiadajte tu. Poplatok si spoločnosť účtuje až vtedy, keď letecká spoločnosť vyplatí kompenzáciu. Overenie nároku na kompenzáciu cez ich kontaktný formulár je bezplatné.

3 rady ako dostať odškodné za meškanie lietadla + zľavový kód
3 rady ako dostať odškodné za meškanie lietadla 

Milan

 

10 COMMENTS

 1. Záleží aj na spoločnosti…. Mali sme letieť s Emirates na Srí Lanku 19.4. tento rok keď v Dubaji boli silné dažde. Vo Viedni na letisku nám Emirates oznámili, že Dubaj neprijíma tranzitujúcich pasažierov. Zabezpečili nám druhé letenky cez Air India,hotel do druhého dňa na letisku a po návrate sme zažiadalo o refundáciu. Emirates to uznali a poslali každému 600€ odškodné. Po tejto skúsenosti zostávam ich zákazníkom

 2. Ten overbook ked mi ponuknu iny len v ten o par hodin neskor potom uz asi neni treba kompezaciu, pripadne ked povedia ze idem o 1-2 dni neskor mozem odmietnut a viem dostat 100 percent spat ?

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.