Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete. V mnohých prípadoch majte na pamäti, že v bezcolnom obchode nemusíte nevyhnutne platiť nižšie ceny, ako by ste zaplatili za alkohol alebo tabak v ktoromkoľvek obchode mimo letiska.

TIP: Tento článok je sériou z konceptu Milan búra mýty, kde každú stredu počas roka rozoberám jednotlivé cestovateľské mýty. Prečítajte si.

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Ceny za alkohol a cigarety sa môžu líšiť, no sú lacnejšie?

@milan_bezmapy Oplatia sa nákupy v Duty Free na letisku a prečo môžu mať nižšie ceny? Záleží čo kupujete. Alkohol a cigarety sú lacnejšie lebo je na ne vysoká daň. #milanburamyty #dutyreee #milujemcestovanie #dnescestujem #slovakblogger #alkohol #cigarety #letisko ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Bezcolné nakupovanie je veľkým biznisom pre letiská a maloobchodníkov, ale mnohí cestujúci by sa mohli začať pýtať, či tento trik v dnešnej ére ľahko nakupovania cez internet nezanikol. Vďaka svojej polohe na medzinárodných letiskách môžu bezcolné obchody ponúknuť značné zľavy na určitých položkách a v mnohých prípadoch ponúkajú tiež iné položky, ktoré nie sú dostupné nikde inde. Ako to začalo?

História Duty Free nakupovania a ako to začalo

Tesne po druhej svetovej vojne letecké spoločnosti na oboch stranách Atlantiku využili nové lietadlá s dlhším doletom, ktoré boli vyvinuté počas vojny, aby prevádzkovali lety medzi Európou a Severnou Amerikou. Tieto skoré lietadlá stále vyžadovali zastávky na doplnenie paliva a letisko Shannon na západnom pobreží Írska sa stalo bežným miestom na doplnenie paliva pre transatlantické lety.

Cestujúci na týchto letoch vystúpili v Shannone, natiahli si nohy a manažéri letiska hľadali spôsoby, ako z dočasných návštevníkov dostať pár dolárov na nákup navyše. Presvedčili írsku vládu, aby vyhlásila medzinárodný tranzitný salónik letiska za bezcolnú zónu. Myšlienkou bolo, že cestujúci, ktorí okamžite odlietajú medzinárodným letom, nespotrebujú svoje nákupy v Írsku, a preto by nemali platiť miestne dane.

Nakupovanie bez dane v Duty Free na letisku

Výsledný predajný boom upútal pozornosť iných letísk, ktoré otvorili svoje vlastné bezcolné obchody. Koncept bol rýchlo rozšírený tak, aby poskytoval zľavy na clách zaplatených za dovážaný tovar (keďže tovar zakúpený bezprostredne pred odchodom z krajiny nie je technicky dovážaný), čo ešte viac znížilo predajnú cenu niektorých položiek. Takto nakúpený tovar sa však oplatí len v prípade, že je na neho vysoká daň. Obvykle to sú cigarety a alkohol.

Milan

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty
Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.