Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete. V mnohých prípadoch majte na pamäti, že v bezcolnom obchode nemusíte nevyhnutne platiť nižšie ceny, ako by ste zaplatili za alkohol alebo tabak v ktoromkoľvek obchode mimo letiska.
TIP: Tento článok je sériou z konceptu Milan búra mýty, kde každú stredu počas roka rozoberám jednotlivé cestovateľské mýty. Prečítajte si.
Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Ceny za alkohol a cigarety sa môžu líšiť, no sú lacnejšie?
@milan_bezmapy Oplatia sa nákupy v Duty Free na letisku a prečo môžu mať nižšie ceny? Záleží čo kupujete. Alkohol a cigarety sú lacnejšie lebo je na ne vysoká daň. #milanburamyty #dutyreee #milujemcestovanie #dnescestujem #slovakblogger #alkohol #cigarety #letisko ♬ sonido original – Milan Bez Mapy
Bezcolné nakupovanie je veľkým biznisom pre letiská a maloobchodníkov, ale mnohí cestujúci by sa mohli začať pýtať, či tento trik v dnešnej ére ľahko nakupovania cez internet nezanikol. Vďaka svojej polohe na medzinárodných letiskách môžu bezcolné obchody ponúknuť značné zľavy na určitých položkách a v mnohých prípadoch ponúkajú tiež iné položky, ktoré nie sú dostupné nikde inde. Ako to začalo?
História Duty Free nakupovania a ako to začalo
Tesne po druhej svetovej vojne letecké spoločnosti na oboch stranách Atlantiku využili nové lietadlá s dlhším doletom, ktoré boli vyvinuté počas vojny, aby prevádzkovali lety medzi Európou a Severnou Amerikou. Tieto skoré lietadlá stále vyžadovali zastávky na doplnenie paliva a letisko Shannon na západnom pobreží Írska sa stalo bežným miestom na doplnenie paliva pre transatlantické lety.
Cestujúci na týchto letoch vystúpili v Shannone, natiahli si nohy a manažéri letiska hľadali spôsoby, ako z dočasných návštevníkov dostať pár dolárov na nákup navyše. Presvedčili írsku vládu, aby vyhlásila medzinárodný tranzitný salónik letiska za bezcolnú zónu. Myšlienkou bolo, že cestujúci, ktorí okamžite odlietajú medzinárodným letom, nespotrebujú svoje nákupy v Írsku, a preto by nemali platiť miestne dane.
Nakupovanie bez dane v Duty Free na letisku
Výsledný predajný boom upútal pozornosť iných letísk, ktoré otvorili svoje vlastné bezcolné obchody. Koncept bol rýchlo rozšírený tak, aby poskytoval zľavy na clách zaplatených za dovážaný tovar (keďže tovar zakúpený bezprostredne pred odchodom z krajiny nie je technicky dovážaný), čo ešte viac znížilo predajnú cenu niektorých položiek. Takto nakúpený tovar sa však oplatí len v prípade, že je na neho vysoká daň. Obvykle to sú cigarety a alkohol.
Milan