Ostrovy na Maldivách, ktoré sa podľa mňa oplatí vidieť pred ich potopením

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ostrovy na Maldivách: V priemere raz za týždeň dostanem otázku, že na ktorý ostrov na Maldivách sa oplatí ísť, ktorý treba vidieť a na kde neminúť majland. Nuž, nakoľko som nenavštívil všetky, ťažko sa mi to hovorí. Avšak, čo môžem spraviť je, že spíšem zoznam tých, na ktoré som išiel a napíšem, čo sa mi tam páčilo a čo nie. Maldivy ma naozaj prekvapili a aj keď to nikdy nebol môj vytúžený sen, som veľmi rád, že som tam bol. Nech si hovorí kto chce čo chce, najkrajšia pláž na Maldivách je za mňa rozhodne na ostrove Dhiffushi. Maldivy sa podľa vedcov potápajú, stihni ich kým sú tu.

Ostrovy na Maldivách, ktoré sa oplatí vidieť

Ostrov si vyberaj na základe tejto rady: Je dôležité, aby si si pozrel, kedy na ostrov odchádza loď z hlavného ostrova, Malé a hlavne, kedy ide naspäť. Lode nechodia viac krát za deň a na niektoré ostrovy dokonca nechodia ani každý deň. Ak si dobre pamätám, na Dhiffushi odchádza loď z Malé iba tri krát do týždňa. Ak chceš teda na Maldivách navštíviť viac ostrovov, dobre si to naplánuj aby si stihol lietadlo naspäť domov. Plán odchodov nájdeš aj tu, no vždy si ho over v prístave. Nikto by nechcel ostať zaseknutý na ostrove a čakať ďalšie dva dni na najbližší spoj do hlavného mesta.

Ostrovy na Maldivách, na ktorých som bol: Malé, Villingili, Dhiffushi a Maafushi.

Niektoré ostrovy nemajú spojenie ani medzi sebou a pre to sa budeš musieť odviezť do hlavného mesta Malé a tam prestúpiť. Mne napríklad cesta z Dhiffushi na Maafushi trvala celý deň. Prečo? Plavba z Dhiffushi do Malé trvá zhruba tri hodiny. V Malé som čakal 5 hodín na prestup a ďalšiu hodinu plavba na Maafushi. Aj keď to dokopy stálo zhruba 6 €, toto bol deň zabitý cestovaním. Preto plánuj, plánuj a plánuj pred tým, než sa vydáš na Maldivy.

Ostrov Malé – hlavné mesto

Tento ostrov je hlavým ostrovom a ty sa mu počas cesty na Maldivy určite nevyhneš. Avšak, nemyslím si, že ktokoľvek z turistov tu ostáva dlhšie ako jeden deň. Ja som na Malé strávil dve noci a celkom mi stačilo. Zaujímavosťou je, že keďže ide o ostrov, celé mesto môžeš prakticky obísť dookola. Trvá to približne dve hodiny. Avšak, ak sa chceš peši dostať z jednej strany na druhú, zaberie ti to krížom zhruba 40 minút.

V Malé sa nachádza jedna banka, the Bank of Maldives, kde je aj bankomat. Ak si teda potrebuješ vybrať peniaze, musíš ísť tam. Inde bankomaty na Maldivách nenájdeš. Nachádza sa tu taktiež veľa obchodov a ak sa tu rozhodneš ostať, určite si choď pozrieť biznis štvrť a prístav. Uvidíš, ako miestni z lodí, ktoré sa idú každú chvíľu rozpadnúť vynášajú ovocie privezené zo Srí Lanky a Indie. Ubytovať sa tu môžeš kdekoľvek, no mesto je tak natrieskané budovami, že tichú štvrť jednoducho nenájdeš.

Ostrovy na Maldivách
Ruch hlavného mesta Maldív

Ostrov Villingili má nádhernú pláž s výhľadom na hlavné mesto

Villinigli sa nachádza hneď oproti Malé a z jednej pláže, ktorá je kúsok od prístavu je na hlavné mesto krásny výhľad. Lode sem z prístavu odchádzajú zhruba každých pätnásť minút a plavba trvá naozaj chvíľu. Za lístok som platil v prepočte okolo 70 centov jednosmerne. Tento ostrov som navštívil najmä pre jeho krásne a prázdne pláže. Len si to predstav – biely piesok s tyrkysovou vodou a výhľadom na hlavné mesto Maldív. To je ostrov Villingili. Noc by som tu netrávil lebo tu naozaj nič nie je, no ako jednodňový výlet z Malé ideálne.

Ostrovy na Maldivách
Pláž len pár minút plavby od hlavného mesta

Ostrov Dhiffushi je najexotickejšie miesto na svete, ktoré som dovtedy navštívil

Dhiffushi je moja srdcovka. Plavba loďou z Malé sem trvá takmer tri hodiny, no po ceste som sa nevedel odtrhnúť od pohľadu z okienka, ktoré som však zavrel lebo na mňa neustále špliechala voda. Loď sa po ceste zastavuje na mnohých ostrovoch, kde niektoré sú turistami úplne neobjavené.

Mám pocit, že som bol na ostrove jediný turista. Sem ich veľa nechodí a ostrov je tak malý, že ho z jednej strany na druhú prejdeš asi za desať minúť. Aj napriek tomu tu žije komunita miestnych a majú tu všetko, čo potrebujú. Nad ostrovom sa týči veľká vysielacia veža, aby to mali aspoň ako taký signál. Vedľa veže je nádrž na vodu, škola a mešita. Čo viac treba? Na celom ostrove Dhiffushi nie je asfaltová cesta, čiže keď zaprší, tak je všade blato. Miloval som prechádzať sa tými piatimi uličkami medzi domami z korálov a sledovať bežný život na Maldivách.

Ostrovy na Maldivách
More ako z kalendára v okolí ostrova Dhiffushi
život na Maledivách
Život na ostrove ide pomaly. Žena vešia prádlo na slnku, aby uschlo.

Ostrov Maafushi má legálnu bikini pláž

Ostrov Maafushi je pravdepodobne najpopulárnejší ostrov pre tých, čo chcú dať Maldivy mimo rezortu. Nachádza sa tu legálna bikini pláž (Maldivy sú striktne moslimská krajina a ženy sa tu odhaľovať nemôžu) a kúpiš si tu aj alkohol, ktorý je zakázané dovážať. Pre mňa bol tento ostrov najmenej exotický a všade som počul češtinu.

Je však ideálny miestom, ak sa chceš ísť potápať, nakoľko práve tu sa nachádza najviac profesionálnych potápačských klubov pre turistov. Objednať si môžeš rôzne kombinácie výletov ako je Bananna reef, pozorovanie morských korytnačiek či potápanie so žralokmi. Skúsil som všetko a najviac ma nadchli korytnačky. Táto palma na Maafushi je však preč, prečítaj si, čo sa s ňou stalo.

Ostrovy na Maldivách
Palma je žial fuč.

Maldivy sú obrovské a rozsiahle. Veľa vedcov hovorí o tom, že keď sa budú ľadovce topiť takýmto tempom ďalej, tieto ostrovy v budúcnosti nebudú existovať. Či to je pravda alebo nie zistíme za pár desiatok rokov. Ktorý zo spomínaných ostrovov sa mi páčil najviac? Samozrejme Diifushi, kde som cítil atmosféru Maldív úplne najvernejšie.

Milan Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.