Toto sú všetky pitné fontány v Bratislave, kde si napustíte vodu

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Pitné fontány v Bratislave existujú a máme ich niekoľko. Viete kde ich hľadať? O niektorých som vedel, iné ma prekvapili. Bratislava má bohatú sieť pitných fontán s kvalitnou a čistou vodou od BVS. Pozrite si kde ich hľadať.

Kde sú pitné fontány v Bratislave? Tu je mapa

Toto sú všetky pitné fontány v Bratislave, kde si napustíte vodu
Toto sú všetky pitné fontány v Bratislave, kde si napustíte vodu

Ako vznikli pitné fontány a aká je ich história

História pitných fontán sa datuje do staroveku, a ich vývoj sa odohrával v priebehu tisícročí. Prvé pitné fontány sa objavili v starovekých civilizáciách, ako boli Grécko a Rím. Tieto fontány boli často zdobené sochami, a voda bola privedená do miesta pitia pomocou rôznych systémov potrubia.

V stredoveku boli fontány často umiestnené v blízkosti kostolov a kláštorov a slúžili nielen na pitie, ale aj na očistu a občerstvenie pútnikov a chudobných. Počas obdobia renesancie sa pitné fontány stali umeleckými dielami. Najznámejším príkladom je fontána di Trevi v Ríme, ktorá bola postavená v 18. storočí. S rozvojom verejných vodovodných systémov v 19. storočí sa pitné fontány stali bežnými v mestách po celom svete. Tieto fontány boli často umiestnené na verejných miestach a slúžili na zabezpečenie čistej pitnej vody pre obyvateľov.

@milan_bezmapy 💦 Po celej Bratislave máme desiatky pitných fontán od Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, ktoré majú 5x filtrovanú vodu obohatenú o minerály. Nekupujte plast, pite vodu z vodovodu 😜 #bvs #pitnavoda #bratislava #slovensko ♬ original sound – Milan Bez Mapy

V súčasnosti sú pitné fontány bežným prvkom v mestských prostrediach a na verejných miestach, ako sú parky, námestia a letiská. Moderné pitné fontány často používajú technológiu na filtrovanie a chladenie vody, aby zabezpečili čistú a chladenú pitnú vodu pre verejnosť. Pitné fontány hrajú dôležitú úlohu vo verejnom zdraví a pohodlí, poskytujú ľuďom prístup k čistej vode na pitie a osvieženie.

V USA boli v minulosti pitné fontány rozdelené pre bielych a čiernych ľudí zvlášť. Hallifax, Severná Karolína, apríl 1938. (Foto: John Vacha/FPG/Getty Images)
V USA boli v minulosti pitné fontány rozdelené pre bielych a čiernych ľudí zvlášť. Halifax, Severná Karolína, apríl 1938. (Foto: John Vacha/FPG/Getty Images)

Mapa pitných fontán v Bratislave

Bratislavská vodárenská spoločnosť pripravila na svojej webovej stránke zoznam pitných fontán v Bratislave. V prehľadnej mape ich hľadajte na tomto odkaze Hlavného mesta Bratislavy.

Mapa pitných fontán v Bratislave
Mapa pitných fontán v Bratislave

V Bratislave sa nachádza niekoľko pitných fontán, ktoré slúžia obyvateľom a návštevníkom mesta na získanie čistej pitnej vody. Niektoré z týchto fontán sú historické a majú svoju vlastnú kultúrnu hodnotu, zatiaľ čo iné sú moderné a praktické.

Je dôležité povedať, že dostupnosť a umiestnenie pitných fontán v Bratislave sa môže meniť. Moje najobľúbenejšie fontány na pitie sú tieto:

  1. Strážna búdka na Hlavnom námestí
  2. Primaciálny palác – Nádvorie sv. Jána Nepomuckého
  3. Letná čitáreň U červeného raka

Kvalita vody v pitných fontánkach v Bratislave a spotreba plastových fliaš

BVS (Bratislavská vodárenská spoločnosť) je zodpovedná za kvalitu vody v pitných fontánkach po celom meste, rovnako aj ako vo vodovodných kohútikoch. Na svete sa každý rok spotrebujú miliardy plastových fliaš, no používanie pitných fontán toto číslo tlačí smerom nadol.

Pitné fontány na verejné priestranstvá patria a veríme, že v nasledujúcich rokoch sa s podobnými fontánami ľudia budú stretávať stále častejšie. Aj touto formou chceme pomôcť prírode“ – Peter Olajoš, riaditeľ BVS

Je voda v pitnej fontáne bezpečná?

Fontány fungujú na základe technológie bez dotyku a je mrazuvzdorná do -7 stupňov Celzia. Zámerom BVS je však inštalovať také fontány, ktoré nespôsobujú vizuálny smog a prirodzene zapadajú do prostredia mesta. To sa mi veľmi páči.

Bratislava má šťastie na mimoriadne kvalitnú vodu, ktorá pochádza najmä z dunajských prameňov. Jej kvalita je miestami tak vysoká, že je úplne bezzávadné ju piť priamo zo studne. Voda v pitných fontánach a vodovodných kohútikoch je pravidelne kontrolovaná a jej kvalita kontinuálne udržovaná. O odber sa pravidelne stará akreditované laboratórium.

Pitná fontána na Námestí slobody s Úradom vlády v pozadí
Pitná fontána na Námestí slobody s Úradom vlády v pozadí
Aká je kvalita pitnej vody v Bratislave?
Aká je kvalita pitnej vody v Bratislave?
Pitná fontána v Strážnej búdke na Hlavnom námestí
Pitná fontána v Strážnej búdke na Hlavnom námestí
Primaciálny palác - Nádvorie sv. Jána Nepomuckého
Primaciálny palác – Nádvorie sv. Jána Nepomuckého
Pitná fontána v Medickej záhrade
Pitná fontána v Medickej záhrade

Odkiaľ získava vodu Bratislavská vodárenská spoločnosť a aké zdroje využíva

Pitná voda BVS je získavaná z chránených oblastí, zo studní a podzemných zdrojov. Vďaka vhodnému geologickému podložiu je voda prírodne filtrovaná a preto nie je potrebné ju ďalej upravovať.

V blízkosti Dunaja sa voda ťaží pomocou ponorných čerpadiel, ktoré sú umiestnené pod hladinou podzemnej vody. Do domácností sa distribuuje verejným vodovodom.

Pite vodu z vodovodu. Článok vznikol v spolupráci s BVS.

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.