Prečo navštíviť Bratislavu: 7 dôvodov od miestneho týpečka

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Prečo navštíviť Bratislavu? Omg, na tento článok som sa už dlho tešil. Bratiska je moja srdcovka od momentu, kedy som sa tu narodkal. Všade, kam sa pozriem, vidím známe miesta, lavičky na ktorých som si pretrpel prvé rande či podniky, kde som sa prvýkrát opil za dvadsať korún (a mal iba 17 rokov). Dám ti sedem dôvodov, prečo navštíviť Bratislavu, si pripravko?

Prečo navštíviť Bratislavu


Rýchly slovník Bratislavčana:

šak = však
mrte = veľa
né = nie
nóó = poď už!
nóóóóóó = poď už, ty debil!
Bratiska = Bratislava
čo si jak? = si normálny?
vidli-bus = autobus, čo prišiel do Bratislavy z okolitej dediny


milan bardún blog
Ahoj, Bratislava!

Lebo môžeš všetko vidieť na jednu šupu.

Áno, Bratiska patrí medzi najmenšie hlavné mestá Európy, čomu sa poteší tvoja fit postava. Všetko (teda 99,99% vecí) môžeš navštíviť na jednu šupu – za jeden deň a navyše peši. Kašli na emhádé, zvýšiš tým zbytočnú šancu, že uvidíš povestnú babku v jej ružovom aufite (škoda, že nemám fotku).

Centrum prejdeš za dve hoďky, na Slavín si dáš stúpačku do kopca a na Kamzík kašli, pokiaľ tam nie je sňah a nechceš sa sánkovať – hory a lesy máš aj doma. Prečo navštíviť Bratislavu? Lebo to tu žije.

bratislavsky hrad
Kamke z USA robím sprievodcu.

Lebo si môžeš dať najlepšiu zmrzlinu v Bratislave.

Aká je najlepšia zmrzlina v Bratislave? No, posledné letá sa tu medzi nami, Bratislavčanmi, strháva vážny boj a bitka o to, kde je najlepšia zmrzlina. Za mňa je to jednoznačne Luculus – stále ich spomínam niekde na blogu, Instagrame a Facebooku a furt ma nepozvali na kopček zdarma. Lol. Ostávajú mi len oči pre plač, ako by povedala Evelyn.

Každopádne, daj si zmrzku v trdelníku a ochutnaj aj mangovú a čiernu čokoládu. Omg, leto v Bratiske pre mňa znamená leto na zmrzline, kde v jednej ruke mám trojitú zmrzlinu poliatu extra zmrzlinou a v druhej veci do fitka. Priority, duh.

Lebo sa môžeš opiť na hrade.

Kto to nikdy neurobil, nech dvihne ruku. Omg, predstava ideálneho večera? Zobrať si radlera a sadnúť na hrad s výhľadom na celé mesto. Možno to aj spojiť s rande. Nikto ťa nevyženie, pokiaľ nebudeš hlučný a obscénny. V tých kríkoch dole sa dá v pohode piť. Síce som už z toho vyrástol, stále tam vidím decká hrať sa na dospelých, ako ja kedysi. Tam som mal tiež rande, no keď sa debata strhla na tému Zúfalých manželiek, bol najvyšší čas posunúť sa inam.

TIP: Prečítaj si výlety z Bratislavy, ktoré sú ideálne na romantické rande

Občas, keď mám depku, alebo som frustrovaný a nič sa mi nechce, si tam len tak idem sadnúť a čekujem, ako zapadá slnko nad mestom. Popri tom sledujem, ako vzadu horí Slovnaft a kúsok naľavo pristávajú britskí turisti na pravidelnej linke z Londýna, aby tu prepili svoje ľahko zarobené libry.

Lebo môžeš ísť loďou pozrieť galériu Danubiana.

Ja osobne preferujem radšej autobus, lebo mám električenku, ale chodia aj lode. Ak chceš vypadnúť z ruchu veľkomesta, určite to tu čekni a prípadne spoj s bicyklovým výletom popri hrádzi. Výstavu tu pravidelne menia a v miestnej kaviarni robia mrte koláče. Nezabudni však lístok, lebo cestovanie bez lístka považujem za primitivizmus. Inak aj tam som mal rande…alebo to nebolo rande? Hmm.

Danubiana výstava
Danubiana výstava.

Pozri si, čo nájdeš, keď si spravíš výlet do galérie Danubiana.

Lebo môžeš ísť okukovať celévriti na promenádu v Eurovea.

Si to predstav. Každý večer kukáš telku a vidíš tam všetky tie nemocnice, búrlivé vína, tajné životy, susedov a čo-ja-viem-čo. No a keďže nás je na Slovensku päť a pol, vo všetkých tých filmoch a seriáloch hrajú rovnakí herci. Muža hrá väčšinou Koleník, lebo vyzerá ako muž, ženu Pauhofová, lebo vyzerá ako žena, a tak to ide stále dokola. Prípadne ešte Adelu Ban-vince-šovú (jak sa teraz volá?), ako venčí psa.


PS: Adela mala svadbu v kaštieli v Tomášove, hneď za Bratiskou. Jednu noc som tu strávil aj ja a bol to naozaj zážitok ako na zámku. Fotky a moju recenziu na hotel Art v Tomášove čekni tu.


No a keď chceš týchto päť hercov stretnúť naživo a spoznať hviezdy všetkých seriálov, ktoré sleduješ, prejdi sa po promenáde pri Eurovea. Najlepšie počas pracovného dňa okolo jedenástej ráno, keď tam idú na Mojito. Zaručený úspech. Stretneš tu hercov, zlatokopky a milenky. Ostatní sú v robote. Tu som rande nemal. Počkať, mal. OMG.

sad janka kráľa pitie
Leto v Sade Janka Kráľa.

Lebo sú tu tie najlepšie reštiky na Slovensku.

Medzi moje topky rozhodne patrí burger v Refreshi, vietnamská polievka v Papayi na Kollárku, taktiež ich čerstvé jarné rolky s krevetami a milujem aj stánok s Fornettami na Obchodnej. Dezerty, Číské dorty a Chesaké v Mondieu a spomínanú zmrzku v Luculuse.

Niekedy sa musím strážiť, aby som si nespravil kolečko – najskôr burger, potom dezert jarné rolky, následne ešte na cestu Fornetti. A hneď druhé kolečko. Och, Bratiska moja tučnučká. Prečo navštíviť Bratislavu? Mrte ťa vykŕmi.

Lebo sa tu všetko deje.

Nebol by večer, kedy by sa v Bratiske niečo nedialo. Či už máš chuť ísť do kinka, divadla, na večeru s kamošmi alebo sa len tak prejsť a naraziť na niekoho, koho si už dlho nevidel, v Bratiske to môžeš robiť kedykoľvek. Tu sa totiž deje niečo stále, nonstop a dokola. Nič sa nedeje iba vtedy, keď cez sviatky všetci Bratiskáci odídu domov na Východ. Potom tu my, zvyšok osadnestva s Bratislavou aj na občianskom na seba gánime z jedného kúta do druhého a nudzime še.

telerano milan bardún
S kočkami v Markíze.

Zvykol som chodiť na stand-up comedy show do Dungeonu, kde vystupoval aj môj kamoš, Matej Makovický – jeho dark humor odporúčam. Totálna topka je alternatívne kinko Lumiér na Námestí SNP. Raz som tam mal rande – celý čas sme sa držali za ruky a ja vôbec neviem, o čom bol ten film. Dlaň sa mi mrte potila a ja som nevedel, čo mám robiť. Prečo navštíviť Bratislavu? Lebo je mrte.

prečo navštíviť bratislavu
Prečo navštíviť Bratislavu.

7 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.