Potrebujem cestovné poistenie? 3 situácie kedy sa vám bude hodiť

103,217FansLike
186,749FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Cestovať bez cestovného poistenia je ako vyberať horúci plech z rúry bez chňapky. Vieme, že je to chyba a aj tak skúšame šťastie. Murphyho zákony asi poznáme všetci – keď sa niečo môže pokaziť, existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa to stane.

Napríklad dostanete brušnú virózu už druhý deň na Bali (kto pozná Bali Belly?) alebo plánujete svadbu v Ríme a na letisku vám stratia podpalubnú batožinu so svadobnými šatami či oblekom. S dobrým cestovným poistením sa dá na cestách takýmto neočakávaným nepríjemnostiam vyhnúť.

Cestovné poistenie je základom každej dovolenky

Verím, že dnes už za hranice našej krajiny nikto nejde bez uzatvoreného cestovného poistenia. Či pár dní cestujete po Európe, alebo ste sa vybrali na dlhšiu dovolenku do Ázie, či len oddychujete na pláži v Grécku, alebo lietate na rogale na Mauríciu…

Výber cestovného poistenia závisí od krajiny a kontinentu, kam cestujete, ale aj od dĺžky pobytu a jeho účelu v zahraničí.

Stačí mi Európsky preukaz zdravotného poistenia namiesto cestovného poistenia?

Možno si vravíte, že vám stačí európsky preukaz zdravotného poistenia EHIC, no s tým máte nárok len na nevyhnutné ošetrenie vo verejných zdravotníckych zariadeniach EÚ a všetko navyše, pokiaľ nemáte uzatvorené vhodné cestovné poistenie a pripoistenia, si hradíte sami.

Vybrať si dobré cestovné poistenie môže byť niekedy hlavybôľ, no s článkom 3 tipy, ako si v roku 2023 vybrať cestovné poistenie, sa vám bude vyberať omnoho ľahšie. V tomto článku vám dám tri príklady, kedy na cestách budete nadmieru radi, že ste si to cestovné poistenie vopred uzatvorili.

Návšteva lekára v zahraničí po úraze na turistike

Predstavte si, že ste na dovolenke vo švajčiarskych Alpách, nešťastne sa pošmyknete a uprostred celodennej túry si zlomíte nohu. Potrebujete odvoz do nemocnice a okamžité
lekárske vyšetrenie s niekoľkodňovou hospitalizáciou po ľahkej operácii. To si vyžaduje nadmieru vysoké liečebné náklady v tak drahej krajine, ako je Švajčiarsko.

V niektorých krajinách sú doplatky za lekárske úkony na slovenské pomery naozaj vysoké. Vtakýchto prípadoch treba zvážiť cestovné poistenie, ktoré má vysoký limit krytia liečebných nákladov – čím vyššia poistná suma, tým viac môžete byť chránení vďaka komerčnému cestovnému poisteniu.

Poistná suma liečebných nákladov v zahraničí sa v poisťovni ČSOB líši v závislosti od vybraného balíka

  • Základný/Optimálny/Prémiový – a pohybuje sa v rozmedzí 150 000€ – 300 000€.
  • Poistná suma pre prípad trvalých následkov úrazu je v každom balíku rovnaká, a to 20 000€.

Stratená alebo omeškaná batožina či meškanie letu a poistenie

Cestovať s podpalubnou batožinou vie niekedy spôsobiť poriadne problémy. Kufre pri dlhších letoch s viacerými prestupmi často meškajú alebo sa dokonca aj stratia. Ľudia si potom na druhom konci sveta musia kupovať nové oblečenie, základné hygienické potreby a pri meškajúcom lete zabezpečiť na poslednú chvíľu aj náhradné ubytovanie.

A tomu sa ideálne chceme vyhnúť, resp. chceme, aby nám tie neočakávané výdavky niekto preplatil. Prémiový balík krátkodobého cestovného poistenia od ČSOB zahŕňa poistenie celej batožiny do 1500€, pričom si môžete vybrať aj pripoistenie meškania batožiny navyše.

Poistná suma pre náklady na kúpu nevyhnutných vecí pri meškaní batožiny je od 100€-200€, v závislosti od toho, či batožina mešká od 4 hodín až po jej nedodanie. Podobne to funguje aj pri meškaní odletu lietadla od 12 hodín až po viac ako 24 hodín.

S týmito dvomi pripoisteniami tak viete kvôli meškajúcemu letu alebo stratenej batožine viac ako deň spolu dostať až 400€ na náhradu nákladov na kúpu nevyhnutných vecí. Tieto pripoistenie vás pri uzatváraní cestovného poistenia
nebudú stáť ani celé 1€/deň.

Storno zájazdu, letenky, wellnessu a poistenie

Poistenie storna poplatkov zahŕňa krytie nákladov v prípade zrušenia zakúpenej cestovnej služby (ubytovanie, doprava, stravovacie služby, skipass, wellnes… aj kombináciu týchto
služieb) do maximálnej výšky poistnej sumy a vyčíslených storno poplatkov.

To znamená, že ak nemôžete nastúpiť na zaplatený zájazd, napríklad z vážnych zdravotných dôvodov a vopred ste si uzatvorili cestovné poistenie, ktoré sa vzťahuje aj na storno poplatky, stačí poisťovňu požiadať o stornovanie a doložiť potrebné dokumenty – v tomto prípade najmä lekársku správu.

Potrebujem cestovné poistenie? 3 situácie sa vám bude hodiť
Potrebujem cestovné poistenie? 3 situácie sa vám bude hodiť

Každá poisťovňa má však iné podmienky, za akých dostane poistený svoje peniaze späť. Tie sú zvyčajne vymenované v uzatvorenej zmluve a poistných podmienkach. Storno poplatky sú zahrnuté aj v cene dlhodobého cestovného poistenia od ČSOB v balíku Exclusive, v prípade krátkodobého cestovného poistenia je potrebné si zakúpiť pripoistenie. Poistenie storna poplatkov možno uzavrieť najneskôr 14 dní pred cestou. Článok vznikol v spolupráci s ČSOB poisťovňou.

Takže cestujte. A cestujte s cestovným poistením.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.