Práca travel blogera, moje očakávania vs. skutočná realita

Potrebujem cestovné poistenie či stačí Európsky zdravotný preukaz?

Európsky zdravotný preukaz alebo cestovné poistenie? “Ja mám preukaz poistenca, ja nepotrebujem cestovné poistenie”. Toto je najčastejší argument, ktorý čítam od čitateľov v komentároch k...

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...
101,217FansLike
175,421FollowersFollow
105,320FollowersFollow

Práca travel blogera znie ako vysnívaný džob. Ak by som ho mal zhrnúť v jednej vete, asi by to bolo niečo na štýl “Idem na dovolenku, napíšem o tom a som bohatý, lebo to ľudia milujú čítať.” To boli moje slová v roku 2013, kedy som založil cestovateľský blog Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Ako sa na to ale pozerám dnes, po takmer piatich rokoch profesionálneho blogovania?

Práca travel blogera, jej výhody a nevýhody

milan bardún blog
Pracovne v San Franciscu.
  • Omyl číslo jeden: Budem cez týždeň spávať do desiatej a chodiť ráno do posilky

Vždy, keď som ešte pracoval v korporátnych vodách a videl ráno z električky behať ľudí, závidel som im a povedal si, že keď budem aj ja raz podnikať, budem chodiť ráno behať. Zobudím sa o desiatej, prečítam si noviny, vypijem kávu a pôjdem behať. Potom niekedy zapnem počítač a budem robiť mágiu na internete, aby som si na tento život zarobil.

TIP: Prečítaj si, čo som na korporáte nenávidel, no keď som odišiel, to začalo dávať zmysel.

Hlúposť. V realite to vyzerá tak, že mám budík od pondelka do piatka na 7:45 ráno. Prečo? Aby som stihol všetko, čo chcem a mal večer čas ísť do fitka. Samozrejme, že môžem ísť ráno behať a cvičiť, no ja osobne som najviac produktívny doobeda a preto tento čas nechcem premrhať. Vyspávať počas dňa je veľmi neproduktívne a nerobil by som to, ani keby som bol milionár a nemusel do smrti pohnúť prstom. Tam ma však práca travel blogera asi nedostane, haha.

  • Omyl číslo dva: Budem počas dňa chodiť na kávičky s kamošmi

Nedávno som dospel do rozhodnutia, že sa s kamarátmi stretávam iba cez víkend. Mám veľa roboty a sedieť niekde hodinu na káve mi príde ako mega zabitý čas. Realita sa má tak, že aj na pracovné stretnutia mám vyhradené dva dni v týždni, ktorý volám “stretávacie dni”. Prečo? Peniaze zarobím len vtedy, keď sedím za notebookom a píšem.

V konečnom dôsledku som tiež opäť prestal piť kávu úplne. Pil som jej veľa a bol z toho zbytočne nervózny. Radšej sa lepšie vyspím.


TIP: Nazri do eKnihy „Bloger ako zamestnanie„, kde na 197 rozoberáme celé know-how, ako zarábať na blogu a živiť sa na internete. Súčasťou eKnihy je aj pracovný zošit s konkrétnymi úlohami z blogerskej praxe.


Práca travel blogera
V lietadle sa pracovať niekedy nedá.
  • Omyl číslo tri: Budem pracovať kedy chcem a ako dlho chcem

Toto je pravda, no taká dvojitá. Môžem na týždeň vypnúť notebook a zatvoriť sa na opustenej chate v Nepále. Prečo by som to ale robil, ak by som nič nezarobil? Keď sa tak nad tým zamyslím, od kedy som si v roku 2016 založil živnosť a začal sa živiť týmto blogom, nemal som dovolenku. Samozrejme, že tam boli dni voľna, no aj vtedy som odpovedal na emaily. Predsa len, môj príjem je nepravidelný a preto musím využiť každú jednu príležitosť na zárobok. Ako by to vyzeralo, ak by som na pracovný email neodpovedal týždeň? Práca travel blogera je hlavne o zodpovednosti.

Zoberiem za príklad to, ako som išiel v minulom roku na 10 dní na výlet do New Yorku. Mal som notebook a zbežne pracoval aj odtiaľ. Pamätám si, ako som sedel na letisku v Lisabone pred odletom do New Yorku a ešte riešil pracovné maily a pracoval aj celý let. Aj pre takéto neplánované situácie so sebou nosím vždy notebook.

Keď nabudúce uvidíš peknú fotku na mojom Instagrame, či budeš čítať tento článok, pozri sa na to zo širšieho hľadiska. Tento článok som napísal na tablete v električke. Prečo? Lebo sa ponáhľam na stretnutie s účtovníčkou a čas v hromadnej doprave chcem využiť čo najviac produktívne. Najväčší problém, ktorý som si všimol pri podnikaní na vlastnú päsť je, že nič nemusím a nikto ma do ničoho netlačí. A to je prúser, musím sa dotlačiť sám.


Práca travel blogera znie ako vysnívaný džob. To som si myslel aj ja. Prečítaj si však, ako sa moje myšlienky a názory za päť rokov blogovania úplne zmenili a otočili. Myslíš si, že je práca travel blogera aj pre teba?
Práca travel blogera znie ako vysnívaný džob. To som si myslel aj ja. Prečítaj si však, ako sa moje myšlienky a názory za päť rokov blogovania úplne zmenili a otočili. Myslíš si, že je práca travel blogera aj pre teba?

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.