Práca travel blogera znie ako vysnívaný džob. Ak by som ho mal zhrnúť v jednej vete, asi by to bolo niečo na štýl “Idem na dovolenku, napíšem o tom a som bohatý, lebo to ľudia milujú čítať.” To boli moje slová v roku 2013, kedy som založil cestovateľský blog Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Ako sa na to ale pozerám dnes, po takmer piatich rokoch profesionálneho blogovania?
Práca travel blogera, jej výhody a nevýhody
- Omyl číslo jeden: Budem cez týždeň spávať do desiatej a chodiť ráno do posilky
Vždy, keď som ešte pracoval v korporátnych vodách a videl ráno z električky behať ľudí, závidel som im a povedal si, že keď budem aj ja raz podnikať, budem chodiť ráno behať. Zobudím sa o desiatej, prečítam si noviny, vypijem kávu a pôjdem behať. Potom niekedy zapnem počítač a budem robiť mágiu na internete, aby som si na tento život zarobil.
TIP: Prečítaj si, čo som na korporáte nenávidel, no keď som odišiel, to začalo dávať zmysel.
Hlúposť. V realite to vyzerá tak, že mám budík od pondelka do piatka na 7:45 ráno. Prečo? Aby som stihol všetko, čo chcem a mal večer čas ísť do fitka. Samozrejme, že môžem ísť ráno behať a cvičiť, no ja osobne som najviac produktívny doobeda a preto tento čas nechcem premrhať. Vyspávať počas dňa je veľmi neproduktívne a nerobil by som to, ani keby som bol milionár a nemusel do smrti pohnúť prstom. Tam ma však práca travel blogera asi nedostane, haha.
- Omyl číslo dva: Budem počas dňa chodiť na kávičky s kamošmi
Nedávno som dospel do rozhodnutia, že sa s kamarátmi stretávam iba cez víkend. Mám veľa roboty a sedieť niekde hodinu na káve mi príde ako mega zabitý čas. Realita sa má tak, že aj na pracovné stretnutia mám vyhradené dva dni v týždni, ktorý volám “stretávacie dni”. Prečo? Peniaze zarobím len vtedy, keď sedím za notebookom a píšem.
V konečnom dôsledku som tiež opäť prestal piť kávu úplne. Pil som jej veľa a bol z toho zbytočne nervózny. Radšej sa lepšie vyspím.
TIP: Nazri do eKnihy „Bloger ako zamestnanie„, kde na 197 rozoberáme celé know-how, ako zarábať na blogu a živiť sa na internete. Súčasťou eKnihy je aj pracovný zošit s konkrétnymi úlohami z blogerskej praxe.
- Omyl číslo tri: Budem pracovať kedy chcem a ako dlho chcem
Toto je pravda, no taká dvojitá. Môžem na týždeň vypnúť notebook a zatvoriť sa na opustenej chate v Nepále. Prečo by som to ale robil, ak by som nič nezarobil? Keď sa tak nad tým zamyslím, od kedy som si v roku 2016 založil živnosť a začal sa živiť týmto blogom, nemal som dovolenku. Samozrejme, že tam boli dni voľna, no aj vtedy som odpovedal na emaily. Predsa len, môj príjem je nepravidelný a preto musím využiť každú jednu príležitosť na zárobok. Ako by to vyzeralo, ak by som na pracovný email neodpovedal týždeň? Práca travel blogera je hlavne o zodpovednosti.
Zoberiem za príklad to, ako som išiel v minulom roku na 10 dní na výlet do New Yorku. Mal som notebook a zbežne pracoval aj odtiaľ. Pamätám si, ako som sedel na letisku v Lisabone pred odletom do New Yorku a ešte riešil pracovné maily a pracoval aj celý let. Aj pre takéto neplánované situácie so sebou nosím vždy notebook.
Keď nabudúce uvidíš peknú fotku na mojom Instagrame, či budeš čítať tento článok, pozri sa na to zo širšieho hľadiska. Tento článok som napísal na tablete v električke. Prečo? Lebo sa ponáhľam na stretnutie s účtovníčkou a čas v hromadnej doprave chcem využiť čo najviac produktívne. Najväčší problém, ktorý som si všimol pri podnikaní na vlastnú päsť je, že nič nemusím a nikto ma do ničoho netlačí. A to je prúser, musím sa dotlačiť sám.