Čo znamená tajná skratka SSSS na letenke? Milan búra mýty

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Skratka SSSS na letenke neveští nič dobré. Keď niekam letíte a na letisku vám dajú palubný lístok, boarding pass, nájdete na ňom okrem vášho mena a času odletu aj niekoľko skratiek. Tieto skratky slúžia zamestnancom letiska, aby vedeli o vašej ceste viac, no informácie sú v skratkách kvôli bezpečnosti. Tento článok je súčasťou seriálu Milan búra mýty, kde objasňujem rôzne zaujímavosti z cestovania.

Ak sa pozriete na svoj palubný lístok, je niekoľko vecí, ktoré sú zrejmé. Vaše meno, dátum, letecká spoločnosť, informácie o vašom odchode a príchode, kde by ste mali sedieť v lietadle, čas nástupu a podobne. Potom tam nájdete zhluky písmen a čísel, ktoré už rozlúštiť neviete. Čo znamenajú?

@milan_bezmapy

Najbližšie sa na svoju letenku pozrite poriadne. Čo znamenajú tie skratky a čo je SSSS? #milanbezmapy #milanburamyty #dnescestujem #ssss #letisko #airportsecurity #kontrola #fyp #foryou #ryanair

♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Čo znamená tajná skratka SSSS na letenke

Jednou zo skratiek je nechválne známa skratka SSSS, čo znamená Secondary Security Screening Selection. Ja som ju už niekoľkokrát dostal na letoch do USA. Čo v praxi znamená? Pre Spojené Štáty Americké ste niečím podozriví. Nie, nebojte sa, nejde o nič hrozné, len sa vás na letisku pred odletom spýtajú o niekoľko otázok navyše a dôkladne prejdú vašu batožinu na výbušniny a drogy.

Čím ste sa mohli stať podozriví? Napríklad tým, že máte len jednosmernú letenku, kúpili ste si ju pár hodín pred odletom, platili v hotovosti alebo letíte do USA z Južnej Ameriky, odkiaľ sa pašujú drogy. Dôvodov môže byť veľa.

Ja som ku dňu písania túto skratku dostal trikrát. Prvýkrát na lete z Kolumbie do San Francisca, kedy som zažil así najdokonalejšiu letiskovú kontrolu v živote a pán mi vyvracal náprstné vrecká na nohaviciach a dookola sa pýtal to isté. Je to ich taktika, spýtať sa vás niečo, potom zamotať a spýtať sa to isté znova. Potom si prešiel moje mejly a fotky v mobile a nechal ma pokračovať. Ak ste odpovedali na rovnakú otázku druhýkrát inak, skončili ste =D

Druhýkrát som bol na SSSS kontrolu vybraný na letisku vo Viedni pred priamym letom do New Yorku a tretíkrát pred letom do Atlanty zo Santiago de Chile. Opäť, Južná Amerika a drogy. Treba však povedať, že stačí byť milý, odpovedať na otázky a nepašovať kokaín.

Skratky na boarding passe ukazujú aj rôzne tarify

Veľké písmeno na palubnom lístku ukazuje, akú triedu lístka ste si kúpili. Väčšina leteckých spoločností má rôzne tarify, ktoré sú reprezentované rôznymi písmenami abecedy. F zvyčajne znamená prvú triedu a C alebo J zvyčajne znamená business triedu. Ak letíte ekonomickou triedou, je pravdepodobné, že na palubnej vstupenke budete mať Y alebo Q. Písmená zvyčajne nie sú ľubovoľné a môžu sa líšiť.

Táto informácia môže zamestnancom leteckej spoločnosti povedať informácie, ako napríklad, koľko ste zaplatili za letenku, koľko míľ pre vernostného programu získate za let a mieru flexibility, ktorú máte na zmenu rezervácie.

Čo znamená tajná skratka SSSS na letenke? Milan búra mýty
Čo znamená tajná skratka SSSS na letenke? Milan búra mýty

Cestujte.

5 COMMENTS

  1. Choré, ukazovať pracovníkovi svoje emaily a fotografie. Vďakabohu, že v Európe máme zákony pre ľudí a takéto niečo nie je možné.

    • Ahoj, suhlasim, ze to je diskutabilne, no radsej budem rad za to, ze sa to kontroluje akokeby ma mal nad Atlantikom odpalit terorista 🙂 bezpecnost je viac ako sukromie

      • Mne to príde skôr ako buzerácia. Slováci vedia tak jedine, odpáliť ohňostroj na nový rok. Druhá vec, teroristi si fotia kódy bômb alebo ich zapisujú do mailov ? Alebo je to iba taktika, či sú ochotný aby nepadlo podozrenie a tie emaily a fotky ani nepozerajú ?

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.