Strata dokladov v zahraničí: Tipy čo robiť IHNEĎ a kam zavolať

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Strata dokladov v zahraničí? Uff, nepríjemné, stalo sa mi to. Cestovný pas či občiansky preukaz, to sú veci, ktoré si pred odchodom na dovolenku kontrolujem niekoľkokrát. Občas až paranoidne.

Treba mi do destinácie cestovný pas alebo stačí občiansky preukaz? Kde do batožiny si ho uložiť, aby som ho nestratil? Mám ho dobre uschovaný, keď som na cestách, aby mi môj cestovný doklad nikto neukradol?

Vitajte v mojej hlave. Vždy si pred odchodom za hranice vopred zodpovedzte tieto otázky, aby ste sa nepridali do skupiny cestovateľov, ktorí na cestách stratili doklady alebo im ich ukradli. A ak sa vám to aj stane, nevadí. Hlavne nezúfajte. Mám pre vás riešenie.

Strata dokladov v zahraničí a čo robiť

Strata dokladov v zahraničí: Tipy čo IHNEĎ urobiť a kam zavolať
Strata dokladov v zahraničí: Tipy čo IHNEĎ urobiť a kam zavolať

Čo robiť ak mi na dovolenke ukradli doklady alebo som ich stratil

Čoskoro odlietam do Japonska, kde si potrebujem pribaliť nielen občiansky preukaz, ale hlavne cestovný pas. Našťastie svoje poistenie pre prípad straty cestovných dokladov mám, a tak sa nebojím toho, že sa mi stane to, čo pár rokov dozadu. Mama vždy hovorí, že v zahraničí môžem mať iba jeden doklad totožnosti – je to hlúposť, majte ich toľko koľko potrebujete, nechápem odkiaľ to má.

Pustia ma do lietadla iba s fotkou občianskeho alebo pasu?

Ja som už v zahraničí stratil pas. Letel som do Karibiku na ostrov Svätý Martin a po ceste som stratil cestovný pas. Pravdou je, že som si ho nechal v prvom lietadle v priehradke sedadla predo mnou. Taký stres som naposledy zažil na štátniciach. A nie, do lietadla vás len s fotografiou dokladu nepustia, preto to radšej ani neskúšajte (nehovorím z vlastnej skúsenosti).

  • TIP: Na cestách si pokojne noste občiansky preukaz aj cestovný pas. Je dobré mať oba doklady, pretože v prípade straty jedného z nich viete mať zálohu. A ešte jedna rada – cestovné pasy môžete mať aj dva. Skúste však nestratiť ani jeden.

Po tejto skúsenosti som si hľadal poistenie, ktoré by pokrývalo aj takýto prehrešok. Verím, že takto svoj pas už nestratím, ale nikdy nehovor hop… Tentoraz sa už však straty, zničenia a dokonca ani odcudzenia dokladov nebojím, keďže mám cestovné poistenie, ktoré pokrýva aj túto situáciu. Cestovné doklady (a mobil) si vždy a všade strážim ako v hlave. Všetko ostatné sa dá kúpiť.

@milan_bezmapy 😱😱 Už ste v na dovolenke stratili doklady? Ja pas pri prestupe v Amsterdame smerom do Karibiku – taký stres už nechcem zažiť, ešteže sa našiel kým mi išlo ďalšie lietadlo. Pred tohtoročnou dovolenkou si poistite doklady. Ja mám vrámci cestovného poistenia doklady poistené v @csob.sk Poisťovni. Keď pas zasa raz stratím, mám telefónne číslo na asistenčnú službu kde mi dvihnú kedykoľvek, pokryjú náklady na vybavenie náhradného dokladu a preplatia cestu na konzulát, hoci aj lietadlom, ak je ďalej ako 8 hodín. Avšak, neplánujem strácať doklady 😃 😃 Cestujte zodpovedne. *spolupráca #csob #doklady #cestovnypas #cestovnepoisteni #dovolena #dovolena #milujemcestovanie #dovolena #levneletenky #lacneletenky ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Jednoznačne si uzatvorte cestovné poistenie, ktoré pokrýva aj stratu, odcudzenie alebo zničenie osobných dokladov. Toto zahŕňa aj toto dlhodobé cestovné poistenie od ČSOB Poisťovne v rámci pripoistenia nadštandardných asistenčných služieb, a to v balíku Exclusive. Mám ho aj ja.

South Beach Miami, tropical deco a typické autá
South Beach Miami, tropical deco a typické autá

Poistenie straty dokladov v zahraničí a na dovolenke od ČSOB Poisťovne

Ak máte uzatvorené cestovné poistenie a počas jeho trvania sa ocitnete v zahraničí v núdzovej situácii, ako je aj strata, odcudzenie alebo zničenie osobných dokladov, máte z pripoistenia nadštandardných asistenčných služieb nárok na úhradu nákladov na vystavenie náhradných dokladov, aby ste sa vedeli vrátiť späť na Slovensko.

Treba však správne postupovať a v prípade vzniku poistnej udalosti okamžite kontaktovať asistenčnú službu. Ochotne vám poradia ako pokračovať, kam ísť a čo treba vybaviť pre návrat domov.

TIP: Váš pas musí byť platbý aj po návrate z dovolenky. Prečítajte si prekvapivý dôvod.

Ako riešiť stratu a krádež pasu a občianskeho na dovolenke

V prípade straty, odcudzenia či zničenia cestovných dokladov v cudzine, vám ako občanovi Slovenska môže zastupiteľský úrad v krajine, kde sa nachádzate, vydať náhradný cestovný doklad. Ten má územnú a časovú platnosťou, pričom je zároveň určený iba na návrat domov čo najkratšou cestou. Super je, že je platný aj v tých krajinách, cez ktoré tranzitujete.

S týmto vám vie v ČSOB Poisťovni poradiť asistenčná služba, len ak máte uzatvorené pripoistenie nadštandardných asistenčných služieb a ešte vám to aj preplatia. Ako poistený máte právo na náhradu nákladov v poistnej sume maximálne 400 €. Môžete tým len získať, pretože vám to ušetrí čas aj nervy hľadaním informácií na internete, kam ísť. Jednoducho si zavoláte a máte o starosť menej.

Čo robiť ak som stratil doklady na dovolenke a kam zavolať

Ak vám teda na dovolenke odcudzia (krádež vlámaním alebo lúpežné prepadnutie), zničia alebo stratíte osobné doklady, tak vám vie asistenčná služba na základe požiadavky poskytnúť pomoc a informácie potrebné na vyriešenie situácie, uhradiť náklady na správne poplatky súvisiace s vystavením náhradných dokladov, uhradiť náklady na dopravu (vlakom, autobusom alebo lietadlom v prípade, že je cesta dlhšia ako 8 hodín) do miesta najbližšieho zastupiteľského úradu domovskej krajiny poisteného a späť.

Okrem povinností ste ako poistený povinný predložiť asistenčnej službe všetky požadované dokumenty, o ktoré vás asistenčná služba požiada. Musia totiž overiť váš možný nárok na poskytnutie asistenčnej služby, vyšetriť poistnú udalosť a zabezpečiť asistenčné služby v požadovanom rozsahu.

Asistenčná služba v ČSOB Poisťovni

Asistenčná služba v ČSOB Poisťovni vám za bežných podmienok zabezpečí zdravotnú starostlivosť a organizačnú pomoc, avšak pri pripoistení nadštandardných asistenčných služieb v rámci dlhodobého cestovného poistenia dostávate, okrem iného, hlavne pripoistenie straty, krádeže či zničenia osobných dokladov s preplatením nákladov. Tento článok vznikol v spolupráci s ČSOB Poisťovňou.

Cestujte, Milan.

1 COMMENT

  1. Ahoj, toto nie je návod čo robiť v prípade straty dokladov, ale návod ako sa preventívne zachovávať v prípade ak viac cestujete a hlavne škaredá reklama ČSOB Poisťovňi.
    Očakával som skôr info, čo robiť ak zastupiteľstvo je v druhej krajine, ako sa tam dostať a pod info

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.