Vína z Nového Zélandu: Ochutnávka v Coopers Creek Vineyard

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...

3 rady ako dostať odškodné za meškanie lietadla + zľavový kód

Odškodné za meškanie lietadla je niečo o čom mnohí ani len netušia, že môžu dostať a majú nárok. Veľakrát mi píšete na Instagrame, že...
97,246FansLike
163,701FollowersFollow
103,101FollowersFollow

Vína z Nového Zélandu sú známe po celom svete. Počas môjho cestovania po Severnom ostrove som navštívil Coopers Creek Vineyard v časti Malborough. Ide o výrobcu vína, ktorý tu pôsobí už tri dekády. Tento rodinný podnik neďaleko Aucklandu dostal niekoľko ocenení za najlepšie vína z Nového Zélandu. Prečo sa tu teda nezastaviť na krátku ochutnávku?

Vína z Nového Zélandu: Vinohrady sú na každom rohu

Vína z Nového Zélandu
Ochutnávka vína.

Na svojom webe uvádzajú „Vína sú vyrobené z bobúľ, ktoré pod našou starostlivosťou vyrástli v tých najlepších regiónoch Nového Zélandu„. Cooper Creek Vineyards exportuje novozélandské vína do celého sveta, no najviac do USA, Kanady a Japonska. Dozvedel som sa, že až 70% vína ide na export, keďže trh v krajine je malý.

V rámci ochutnávky som okoštoval nasledovné. Tie, ktoré mi chutili najviac vyznačím tučným a popíšem nižšie.

  • Rosé z oblasti Aucklandu
  • Malborough Savignon Blanc
  • Pinot Gris
  • Pinot Noir
  • Little Rasco
  • Merlot Cabarnet
  • Syrah

Pinot Noir je pestovaný hlavne v chladnejších častiach Nového Zélandu, v oblasti Malborough, Wairarapa, Nelsom a Central Otago. Rôznorodosť klimatických podmienok a druhu zeme dovoľuje vytvoriť viacero rôznych chutí Pinot Noir. Všetky však majú spoločnú ovocnú, až čerešňovú chuť. Aj tak mi prišlo trošku kyslé. Za posledných 5 rokov Nový Zéland exportoval až 12 miliónov litrov tohto druhu vína.

Vína z Nového Zélandu
Vinice na Novom Zélande.

Merlot Cabarnet je intenzívne a „elegantné“ červené víno. Na Novom Zélande má dlhú históriu a s jeho výrobou sa tu začalo už v roku 1800. Pestuje sa hlavne v okolí Aucklandu. Pre mňa mal Merlot Cabarnet príjemnú ovocnú chuť. Avšak, nezamiloval som sa.

Syrah je mierne pikantné víno. Môže chutiť po slivkách a voňať ako fialky. Keď som si k nemu privoňal, cítil som veľmi intenzívnu voňu, no super lahodnú chuť. Toto víno mi vôbec nevadilo a vedel by som ho piť neustále. Popravde, zo všetkých, čo som ochutnal, mi Syrah chutil najviac. Zamiloval som sa, haha.

Zaujímavosti o víne z Nového Zélandu

  • Malborough je najväčším regiónom, ktorý pestuje víno. Najstarší je ale Hawkes Bay.
  • Dve tretiny vína, ktoré Nový Zéland vyprodukuje, je biele.
  • Vďaka polohe krajiny a časovému pásmu sú vinohrady na Novom Zélande prvé na celej planéte, ktoré vidia východ slnka.
Vína z Nového Zélandu
Vína si môžeš kúpiť priamo v ich obchode.
Vína z Nového Zélandu
Rosé z oblasti Aucklandu.

Novozélandské vína

TIP: Čo tak ochutnať mačací moč na egreši? Aj takéto víno som našiel v ich ponuke, no neochutnal som ho. Cooper creek má rozhodne zmysel pre humor.

Vína z Nového Zélandu
Vína z Nového Zélandu

Poznámka: Na Nový Zéland som letel s Qatar airways a môj program vrámci infocesty pripravil Csaba a Adri z NewTourZealand.

vína z nového zélandu
Vína z Nového Zélandu.

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.