Vína z Nového Zélandu: Ochutnávka v Coopers Creek Vineyard

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Vína z Nového Zélandu sú známe po celom svete. Počas môjho cestovania po Severnom ostrove som navštívil Coopers Creek Vineyard v časti Malborough. Ide o výrobcu vína, ktorý tu pôsobí už tri dekády. Tento rodinný podnik neďaleko Aucklandu dostal niekoľko ocenení za najlepšie vína z Nového Zélandu. Prečo sa tu teda nezastaviť na krátku ochutnávku?

Vína z Nového Zélandu: Vinohrady sú na každom rohu

Vína z Nového Zélandu
Ochutnávka vína.

Na svojom webe uvádzajú „Vína sú vyrobené z bobúľ, ktoré pod našou starostlivosťou vyrástli v tých najlepších regiónoch Nového Zélandu„. Cooper Creek Vineyards exportuje novozélandské vína do celého sveta, no najviac do USA, Kanady a Japonska. Dozvedel som sa, že až 70% vína ide na export, keďže trh v krajine je malý.

V rámci ochutnávky som okoštoval nasledovné. Tie, ktoré mi chutili najviac vyznačím tučným a popíšem nižšie.

  • Rosé z oblasti Aucklandu
  • Malborough Savignon Blanc
  • Pinot Gris
  • Pinot Noir
  • Little Rasco
  • Merlot Cabarnet
  • Syrah

Pinot Noir je pestovaný hlavne v chladnejších častiach Nového Zélandu, v oblasti Malborough, Wairarapa, Nelsom a Central Otago. Rôznorodosť klimatických podmienok a druhu zeme dovoľuje vytvoriť viacero rôznych chutí Pinot Noir. Všetky však majú spoločnú ovocnú, až čerešňovú chuť. Aj tak mi prišlo trošku kyslé. Za posledných 5 rokov Nový Zéland exportoval až 12 miliónov litrov tohto druhu vína.

Vína z Nového Zélandu
Vinice na Novom Zélande.

Merlot Cabarnet je intenzívne a „elegantné“ červené víno. Na Novom Zélande má dlhú históriu a s jeho výrobou sa tu začalo už v roku 1800. Pestuje sa hlavne v okolí Aucklandu. Pre mňa mal Merlot Cabarnet príjemnú ovocnú chuť. Avšak, nezamiloval som sa.

Syrah je mierne pikantné víno. Môže chutiť po slivkách a voňať ako fialky. Keď som si k nemu privoňal, cítil som veľmi intenzívnu voňu, no super lahodnú chuť. Toto víno mi vôbec nevadilo a vedel by som ho piť neustále. Popravde, zo všetkých, čo som ochutnal, mi Syrah chutil najviac. Zamiloval som sa, haha.

Zaujímavosti o víne z Nového Zélandu

  • Malborough je najväčším regiónom, ktorý pestuje víno. Najstarší je ale Hawkes Bay.
  • Dve tretiny vína, ktoré Nový Zéland vyprodukuje, je biele.
  • Vďaka polohe krajiny a časovému pásmu sú vinohrady na Novom Zélande prvé na celej planéte, ktoré vidia východ slnka.
Vína z Nového Zélandu
Vína si môžeš kúpiť priamo v ich obchode.
Vína z Nového Zélandu
Rosé z oblasti Aucklandu.

Novozélandské vína

TIP: Čo tak ochutnať mačací moč na egreši? Aj takéto víno som našiel v ich ponuke, no neochutnal som ho. Cooper creek má rozhodne zmysel pre humor.

Vína z Nového Zélandu
Vína z Nového Zélandu

Poznámka: Na Nový Zéland som letel s Qatar airways a môj program vrámci infocesty pripravil Csaba a Adri z NewTourZealand.

vína z nového zélandu
Vína z Nového Zélandu.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.