7 nápadov na výlety v Trenčianskom kraji a tip na jaskyňu s tajným jazerom

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

V tomto článku nájdete tipy na výlety v Trenčianskom kraji, ktoré som absolvoval v priebehu posledných dní. Naivne som si myslel, že Trenčiansky kraj je iba mesto Trenčín a okolité dediny.


Výlety v Trenčianskom kraji

Keď som si ale uvedomil, že rozloha Trenčianskeho kraja činí viac ako 4 a pol tisíca kilometrov štvorcových, zamyslel som sa nad tým, že tu toho musí byť viac. Prečítajte si kam ísť na výlety v Trenčianskom kraji.

Tipy na výlety v Trenčianskom kraji a miesta čo navštíviť

7 tipov na výlety v Trenčianskom kraji
7 tipov na výlety v Trenčianskom kraji.

Tipy na výlety v Trenčianskom kraji, čo vidieť a kam ísť

 1. Vyskúšajte si let športovým lietadlom na letisku v Prievidzi.
 2. Navštívte rozhľadňu Čajka v Oblakoch.
 3. Absolvujte prehliadku Bojnického zámku.
 4. Pozrite sa na Trenčín z Trenčianskeho hradu.
 5. Spravte si výlet ku Haluzickému kostolíku a Haluzickej tiesňave.
 6. Dohodnite si prehliadku jaskyne Hladový prameň.
 7. Navštívte Čachtický hrad.

PS: V Trenčianskom kraji je toho oveľa viac, no to už by bolo na ďalšiu návštevu. Určite odporúčam aj hrad Beckov, národnú ZOO, hrad Uhrovec, kaštieľ v Bohuniciach a mesto Púchov.


Výlety v Trenčianskom kraji

Zážitkový let lietadlom v aeroklube Prievidza a cena

Ak ste ešte neskúšali zážitkové lety lietadlom, odporúčam vám navštíviť aeroklub v Prievidzi. Minúta lietania stojí iba 3 €. Ja som si podobné lietanie už dávnejšie skúšal v okolí Zvolenského hradu, preto som sa veľmi tešil aj na tento vyhliadkový let. Ak ste nikdy nemali súkromného pilota, odporúčam. Keďže poletí tam, kde ho požiadate a spraví vám krásnu prehliadku celého Trenčianskeho kraja z vtáčej perspektívy.

Pán pilot mi rozprával príbeh o tom, ako sa pred pár rokmi vnúčatá poskladali svojej babke na vyhliadkový let v aeroklube v Prievidzi. Preleteli s ňou nad jej domom a boli úplne prekvapení, ako dobre sa babka orientovala vo vzduchu a vedela, ktorá dedina sa ako volá. Zatiaľ čo vnúčatá boli pri pohľade na Prievidzu a jej okolie z vtáčej perspektívy úplne dezorientovaní. Sranda.

Zážitkový let lietadlom na letisku v Prievidzi a cena a výroba vetroňov

A aeroklube tiež vyrábajú lietadlá (hlavne vetrone) na zákazku. Nájdete tu 3 výrobné haly, v ktorých Slováci vyrábajú vetrone z laminátu a živice. Výroba jedného lietadla trvá približne štyri mesiace. Všetky musia byť namaľované bielou farbou, lebo čierny laminát mäkne. Ak začne vetroň žltnúť, musí ísť do servisu, lebo maximálna prevádzková teplota laminátu je 50 stupňov celzia. A takú dokáže mať len čisto biely laminát.

Tu prikladám telefónne čísla, na ktorých si viete rezervovať vyhliadkové lety v aeroklube v Prievidzi +421465430611 alebo +421911110504. Tie sú super nápady na darčeky, keďže let malým lietadlom je zážitok. Konajú sa tu aj majstrovstvá sveta v lietaní na bezmotorovom lietadle. Ideálne na zaradenie medzi ostatné výlety v Trenčianskom kraji.

Zážitkový let lietadlom v aeroklube Prievidza
Najskôr treba natankovať, foto: Milan Bez Mapy, letisko Prievidza
Zážitkový let lietadlom v aeroklube Prievidza
Pekné výhľady som našiel už aj na zemi, foto: Milan Bez Mapy, letisko Prievidza
Zážitkový let lietadlom v aeroklube Prievidza
A takto vyzerá motor lietadla, foto: Milan Bez Mapy, letisko Prievidza
Zážitkový let lietadlom v aeroklube Prievidza
Vyzerá to jednoducho, foto: Milan Bez Mapy, letisko Prievidza
Zážitkový let lietadlom v aeroklube Prievidza
Osobný taxík vo vzduchu, foto: Milan Bez Mapy, letisko Prievidza

Návšteva bezbariérovej vyhliadkovej veže Čajka v Oblakoch

Čajka v oblakoch je novootvorená rozhľadňa nad Prievidzou, ktorá je navyše bezbariérová. Nedávno som sa téme bezbariérového cestovania začal venovať trochu viac, lebo verím, že možnosť cestovať by mal mať každý. Kliknite na odkaz. Čajka v oblakoch je postavená na super mieste, na kopci nad Prievidzou, z ktorej je vidieť letisko, mesto a okolité dediny. Navyše, ak sa vám nechce ísť dole, môžete vyskúšať aj tobogán.

Čajka v oblakoch, cena vstupného, výška, parkovanie a tobogán

 • Výška Čajky v oblakoch je 30 metrov.
 • Cena vstupného je rôzna, dospelí platia 8 €, deti 4 €, bábätká do troch rokov idú zdarma a cena jazdy na tobogáne je 1 €.
 • Otváracie hodiny sú každý deň rovnaké, od 8 rána do 21 večera od pondelka do nedele.
 • Možnosti parkovania sú kúsok od veže, je tu dosť parkovacích miest.
cajka v oblakoch cena vyska vstupne parkovanie
Pohľad na Čajku v oblakoch z lietadla, foto: Milan Bez Mapy, Prievidza
cajka v oblakoch cena vyska vstupne parkovanie
Bezbariérovosť, foto: Milan Bez Mapy, Prievidza
cajka v oblakoch cena vyska vstupne parkovanie
Ide sa hore, foto: Milan Bez Mapy, Prievidza
cajka v oblakoch cena vyska vstupne parkovanie
Výhľady z výšky, foto: Milan Bez Mapy, Prievidza
cajka v oblakoch tobogan
Toto je ten tobogán? Nie. Foto: Milan Bez Mapy & Pavol Urbánek, Prievidza


Prehliadka Bojnického zámku, zbierka hodín a čarovné zrkadlo

Síce som nikdy nebol na také tie klasické prehliadky zámkov, kde nás sprievodkyňa berie z miestnosti do miestnosti a rozpráva o kobercoch, počas prehliadky Bojnického zámku som sa dozvedel pár veľmi zaujímavých informácií, skôr takých pikošiek, keďže histórii sa na tomto blogu venujem veľmi okrajovo.

V zámku nájdete zbierku vzácnych hodín, ako sú napríklad skriňové hodiny vyrobené bavorským majstrom, ktorý pôsobil v oblasti horného Uhorska, dnešnej Banskej Bystrice. Prečítajte si, čo vidieť v Banskej Bystrici. Viac ma ale zaujali neštandardné hodiny bez hodinových ručičiek. Hodinový strojček by ste hľadali priadne dlho, keďže sa nachádza v korunke sochy. Odtiaľ poháňa ciferník a jedinou hodinovou ručičkou je žezlo, ktoré má socha v ruke. To ukazuje koľko je hodín, keďže sa korunka otáča a ukazuje aktuálny čas. Hodiny majú aj malý zvonček, vďaka ktorému hodiny odbíjali čas.

V zámku nájdete aj zrkadlo, do ktorého keď sa usmejete, ráno vstanete mladší. Vyskúšal som, myslíte, že zafungovalo? Keď budete odchádzať, všimnite streľbu na vonkajšej strane Bojnického zámku. Zanechala ju tu Hlinkova garda, keď prechádzala okolo. Tiež sa zastavte v rámci prehliadky aj v jaskyni pod hradom.

Návšteva Bojnického zámku a streľba na vonkajšej stene zámku od Hlinkovej gardy

návšteva bojnického zámku
Bojnický zámok, foto: Milan Bez Mapy, Bojnice
zamok-bojnice
Zámok Bojnice, foto: Milan Bez Mapy, Bojnice

Zaujímavosti o Bojnickom zámku

diery v stene streľba na bojnický zámok
Diery v stene Bojnického zámku po streľbe Hlinkovej gardy, foto: Milan Bez Mapy, Bojnice
akvárium bojnický zámok
A toto je akvárium. Chúdence rybičky. Foto: Milan Bez Mapy, Bojnický zámok
hodiny
Netradičné hodiny, foto: Milan Bez Mapy, Bojnický zámok
Do rána všetci omladneme, zľava: František Kekel, Pavol Urbánek, Anna Tásler-Onderková, Michaela Tíšková, Milan Bez Mapy, foto: Milan Bez Mapy, Bojnický zámom
Do rána všetci omladneme, zľava: František Kekely (CK Bubo), Pavol Urbánek (freelance novinár), Anna Tásler-Onderková (Trafam blog), Michaela Tíšková (KOCR Trenčín), Milan Bez Mapy, foto: Milan Bez Mapy, Bojnický zámok
jaskyňa pod bojnickým zámkom a socha
Socha v jaskyni pod Bojnickým zámkom, foto: Milan Bez Mapy, Bojnický zámok

Návšteva Trenčianskeho hradu, pohľad z veže a nápis v Trenčianskej skale z roku 179

Trenčiansky hrad je hlavnou dominantou celého mesta Trenčín. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z 11.storočia, no jeho vzhľad sa v priebehu storočí menil. Najznámejší majiteľ bol Matúš Čák Trenčiansky, ktorý okrem trenčianskeho hradu vlastnil aj ďalších 50 hradov, lol. Ako 60.ročný zomrel priamo tu na Trenčianskom hrade v Trenčíne, no jeho hrob sa nikdy nenašiel. Možno je skrytý niekde v hrade aj napriek tomu, že v roku 1790 úplne vyhorel.

Požiar, ktorý vypukol dole v meste v Trenčíne sa preniesol až hore a hrad skoro zanikol. Dnes to je národná kultúrna pamiatka a jeho rekonštrukcia prebieha dodnes. Odporúčam vám zastaviť sa aj dole v hoteli Elizabeth, kde uvidíte nápis na Trenčianskej skale. Ide o najvýznamnejší antický nápis na Slovensku z roku 179, ktorý oslavuje víťazstvo cisárov v Laugaríciu.

výlety v Trenčianskom kraji
Pohľad na mesto, foto: Milan Bez Mapy, Trenčín
výlety v Trenčianskom kraji
Trenčín, foto: Milan Bez Mapy
mamutie kosti v trenčianskom hrade
Skutočné mamutie kosti, foto: Milan Bez Mapy, Trenčiansky hrad
výlety v Trenčianskom kraji
Prečo sa usmieva? Foto: Milan Bez Mapy, Trenčiansky hrad
hrad v trencine
Hrad v Trenčíne, foto: Milan Bez Mapy, Trenčín

Výlet ku Halizuckému kostolíku a tiesňave

Obec Haluzice sa nachádza kúsok od Nového Mesta nad Váhom a okrem známej Haluzickej tiesňavy je tu aj pekný kostolík, ktorý som objavil len pred pár rokmi. Haluzická tiesňava je považovaná za Slovenský prales a je veľkou zaujímavosťou, že sa stále prehlbuje. Nad tiesňavou stojí Haluzický kostolík z 13.storočia.

Zaujímavosťou je, že má vlastné opevnenie, čo dnes už tak často nevidno. Kostol teda slúžil aj ako útočisko pred nepriateľmi, no aj ako priestor pre miestne trhy. Dnes sa tu môžete len tak poprechádzať a spojiť s návštevou tiesňavy.

výlety v Trenčianskom kraji
Ahoj, foto: Anna Tásler-Onderková, Haluzice
výlety v Trenčianskom kraji
Haluzický kostolík, foto: Milan Bez Mapy, Haluzice

Prehliadka a vstup do jaskyne Hladový prameň

Nikdy som nebol fanúšikom jaskyniarstva a prirodzene nerád chodím do tmavých uzavretých priestorov, z ktorých sa už nikdy nemusím dostať von. Jednou z mojich zastávok v Trenčianskom kraji bola aj jaskyňa Hladový prameň, no jej prehliadku som si užil iba do polovice, kde som sa otočil a išiel von.

Hladový prameň je názov rieky, ktorá vyviera v jaskyni. Ide o jediný jaskyňu v Čachtickom krase, ktorá má aktívny vodný tok a zaujímavá je aj jej periodicita. Jaskyňa sa pravidelne zatápa a vysychá. Vytvára občasný vodný tok a jazerá v podzemí, ku ktorým sa môžete dostať iba so sprievodcom. Stav vody v jaskyni závisí najmä od výšky spodnej vody a je veľmi nepravidelný. Miestni jaskyni jej začali hovoriť aj Občasná vyvieračka. Na jej dne je jazero, ku ktorému sa išla väčšina ľudí z našej skupiny pozrieť.

V rokoch 1988 až 1991 voda v jaskyni klesna na úplné dno, čo je ale veľmi výnimočný stav. Jej hĺbka je približne 6 metrov a keď sa jaskyňa naplní, voda vyteká von a je zaplavená až po strop. Je celkom možné, že cez jaskyňu Hladový prameň sa dá dostať až do Čachtickej jaskyne.

Návštevu jaskyne Hladový prameň môžete absolvovať aj vy, je potrebné sa však dohodnúť s osobami, ktoré majú kľúče a vezmú vás tam. Vstup osamote nie je povolený, keďže to môže byť nebezpečné. Nám ho vybavili slečny z KOCR Trenčín, tu nájdete kontakty. Upozorňujem, že Hladová jaskyňa je veľmi úzka a preto som sa rozhodol pokračovať iba do polovice.

Návšteva jaskyne Hladový prameň pri Čachticiach

jaskyna hladový pramen navsteva
Treba sa pripraviť, foto: Milan Bez Mapy, Hladový prameň
jaskyna hladový pramen navsteva
Ideme dole, foto: Milan Bez Mapy, Hladový prameň

Jaskyňa Hladový prameň a vstup do nej

jaskyna hladový pramen navsteva
Vstup je pekne udržiavaný, foto: Milan Bez Mapy, Hladový prameň
jaskyna hladový pramen navsteva
Ako ďaleko sa dá ísť?, foto: Milan Bez Mapy, Hladový prameň
jaskyna hladový pramen vstup
Prežil som to, foto: Milan Bez Mapy, Hladový prameň

Návšteva Čachtického hradu a legendy o Čachtickej panej

Čachtický hrad je slovenská ikona a pozná ho každý. Legendy o krvavej grófke, Čachtickej panej, sem písať nebudem, všetci ich poznáme. Čo ale určite neviete je, Alžbeta Báthoryová skúšala aj rôzne zaklínacie metódy a čarodejnícke praktiky.

výlety v Trenčianskom kraji
Čachtický hrad, foto: Milan Bez Mapy, Čachtice
čachtický hrad návšteva
Čachtický hrad, foto: Milan Bez Mapy, Čachtice

Tipy na výlety v Trenčianskom kraji, kam ísť a čo navštíviť a vidieť

Tenčiansky kraj je vyčerpávajúci a je tu toho veľa čo navštíviť a vidieť. Ja sa ešte určite vrátim, aby som spoznal aj ostatné príbehy, hrady a zrúcaniny v okolí. *Článok vznikol v spolupráci s KOCR Trenčín.

2 COMMENTS

 1. Doplním, že krásne je aj Čachtické podhradie. Málokto o ňom vie a preto väčšina turistov zostane len pri prehliadke Čachtického hradu. Pre mňa to bol neskutočný zážitok.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.