Čo vidieť v Banskej Bystrici a dôvod, prečo nie je hlavným mestom

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Banskej Bystrici? Banská Bystrica, mesto na rieke Hron v úplnom srdci Slovenska, má hneď niekoľko vecí, ktoré sa oplatí vidieť alebo ukázať zahraničným cestovateľom a turistom. Banská Bystrica, to je mix historického významu a super prírody. V okolí mesta je veľa toho, čo robiť v lete aj v zime.


Nemáte čas čítať? Vypočujte si článok ako podcast:


Čo vidieť v Banskej Bystrici a tipy na pamiatky

banská bystrica milan bez mapy
Čo vidieť v Banskej Bystrici a dôvod, prečo sa nestala hlavným mestom.

Čo vidieť v Banskej Bystrici počas návštevy a ktoré pamiatky navštíviť

Ja som Banskú Bystricu navštívil v priebehu posledných rokov niekoľkokrát a síce to nie je moja najobľúbenejšia destinácia a vždy som sem išiel kvôli niečomu (prevažne kvôli pracovným stretnutiam), nemohol som nepostrehnúť, že minimálne centrum Banskej Bystrice sa mi vždy veľmi páčilo a malo príjemnú atmosféru. Len tak si sadnúť na námestie SNP a dať dobré presso s mliekom. To je asi moja najviac obľúbená činnosť v Banskej Bystrici, haha.


Tip na ubytovanie: V Banskej Bystrici je niekoľko pekných AirBnb bytov. Tu prikladám zľavový kód na 30 € na vaše prvé ubytovanie cez AirBnb v Banskej Bystrici, no tiež hocikde vo svete.


Čo vidieť v Banskej Bystrici
Historické mesto.
Čo vidieť v Banskej Bystrici
Námestie SNP.

Návšteva Banskej Bystrice a okolia

 1. Námestie SNP,
 2. Šikmá hodinová veža a budova radnice,
 3. mestský hrad Barbakan s najstaršou stavbou v meste,
 4. a kostol s oltárom od Majstra Pavla z Levoče,
 5. Múzeum SNP v Banskej Bystrici,
 6. náučný chodník na Urpín,
 7. Harmanecká jaskyňa.

Prečo nie je Banská Bystrica hlavným mestom Slovenska?

Predtým ako začneme, by som rád uviedol na správnu mieru všetky informácie o tom, prečo Banská Bystrica nie je hlavné mesto Slovenska.

Ešte pred 100 rokmi sa nikomu z Bratislavčanov nesnívalo, že by bola Bratislava hlavným mestom Slovenska (1). Bratislava mala však pár predpokladov, ako napríklad tie, že bola najväčším mestom odtrhnutým od uhorského kráľovstva. Od roku 1536 bola hlavným mestom Uhorska a bolo tu korunovaných mnoho kráľov. V kontexte Uhorska išlo o moderné mesto plné reprezentatívnych palácov. Mesto, ktoré malo plyn, kanalizáciu a elektrinu, telefonickú sieť a električky. Dobré spojenie po vode a železnici rozhodli. Do úvahy prichádzali mestá ako Banská Bystrica, Žilina a Nitra, no vtedy mali zlé železničné spojenie.


ANKETA: Myslíte si, že by bola Banská Bystrica lepšie hlavné mesto, ako Bratislava?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

Aj keď sa tvrdí, že poloha hlavného mesta by mala byť v strede krajiny, aby bolo dostupné férovo zo všetkých častí republiky, málokedy to platí a sú dôležitejšie faktory, hlavne ekonomické. Ani Viedeň nie je v strede Rakúska, ani Washington D.C. nie je v strede USA. Ani Buenos Aires v strede Argetíny.

Čo vidieť v Banskej Bystrici
Banská Bystrica ako hlavné mesto Slovenska:

Čo vidieť v Banskej Bystrici a mestský hrad Barbakan

Ak je v Banskej Bystrici miesto, ktoré poznajú všetci, tak je to námestie SNP. Historické jadro mesta je práve tu, nájdete tu budovy až z 15. storočia. Najznámejšia je šikmá hodinová veža – tam si môžete vybehnúť aj na vyhliadku (v lete). Je tu aj budova radnice, kde je turistické informačné centrum, kamenná fontána či kostol sv. Františka Xaverského. A tiež aj plno podnikov, kde si môžete sadnúť.

Len o ulicu ďalej je aj ďalšia historická dominanta – mestský hrad Barbakan, kde je aj najstaršia stavba v meste (kostol Nanebovzatia Panny Márie z 13. storočia – určite sa choďte pozrieť na oltár od Majstra Pavla z Levoče. O tomto meste mám inak perfektný článok, prečítajte si čo vidieť v Levoči.

Slovenské Národné Povstanie v Banskej Bystrici

Trošku modernejšia história Banskej Bystrice je spojená so Slovenským Národným Povstaním. Práve toto mesto bolo centrom povstania, takže okrem pamätníka tu stojí aj Múzeum SNP (vstupné je 2€ a okrem dobových predmetov, fotiek a videí je v areáli múzea aj skanzen bojovej techniky).

Ale v Banskej Bystrici nájdete aj iné super zákutia – napríklad galériu s tvorbou Dominika Skuteckého, náučný chodník na vrch Urpín. Aj keď je historické centrum Banskej Bystrice maličké, naozaj sa oplatí sa len tak zamotať v uličkách a neísť len po tych klasických vyšľapaných turistických trasách.

Čo vidieť v Banskej Bystrici
Múzeum SNP.
Čo vidieť v Banskej Bystrici
Vitajte.
Čo vidieť v Banskej Bystrici
Typická architektúra.
Čo vidieť v Banskej Bystrici
Banská Bytrica.
Čo vidieť v Banskej Bystrici
Detaily na námestí.
Čo vidieť v Banskej Bystrici
Potulky ulicami.

Dobré kaviarne, podniky a reštaurácie v Banskej Bystrici s menu v stredoslovenskom nárečí

Za vyskúšanie rozhodne stojí:

 • kaviareň Leroy na Námestí SNP,
 • street food Davaj Hej, ktorý má menu v stredoslovenskom nárečí

Ak sa vám nebude chcieť behať po meste, môžete zosadnúť do nejakého podniku. Priamo na Námestí SNP je super bar/kaviareň Leroy. Leroy je známy pre svoje veľmi pekné historické priestory a vkusné zariadenie. V prípade, že máte radi trochu noblesy, určite sa tu zastavte.

A nedávno otvorili v Banskej Bystrici aj street food Davaj Het, ktorý je síce moderný svojim konceptom, ale má menu v stredoslovenskom nárečí – majú “frištik” aj iné “fajnotke” :). Z Banskej Bystrice pochádzajú aj bezmäsité výrobky značky Lunter, majú tu bistro s obchodom, ale aj jedáleň s obedným menu (iba cez týždeň). Síce mi Banská Bystrica neprišla taká, že by prekypovala gastro orgazmami, dá sa tu dobre najesť.

Čo robiť v okolí Banskej Bystrice a tipy na wellness , aquapark a návštevu Harmaneckej jaskyne

 • plaváreň Štiavničky,
 • kúpalisko Aqualand,
 • kúpele Brusno, Sliač a Kováčová,
 • Špania Dolina
 • Harmanecká jaskyňa

Inak, na okolí je aj dosť veľa kúpeľov, aquaparkov či wellnessov. Priamo v Banskej Bystrici je plaváreň Štiavničky, kde nájdete aj saunovú časť (za 11€ na 2 hodiny alebo 13€ za 3 hodiny) a ak je treskúce leto, tak plážové kúpalisko Aqualand. Pár kilometrov od Banskej Bystrice však máte aj kúpele Brusno, Sliač či Kováčová. Všade ponúkajú wellness aj pre širokú verejnosť.

A čo v okolí Banskej Bystrice? Výletov si môžete spraviť desiatky. Ak je zima, neďaleko sú strediská Králiky aj Donovaly. Ak ste skôr na (cyklo)turistiku, v obci Špania Dolina je rezervácia ľudovej architektúry. Zistíte, ako kedysi vyzerala banská obec a môžete si tam aj sadnúť na nejaký ten nápoj.

Ďalšie možnosti v okolí sú Tajov (rodná obec J. G. Tajovského a J. Murgaša), Hronsek (známy najmä vďaka drevenému kostolíku) alebo Badínsky prales. Asi 15 kilometrov od Banskej Bystrica sa nachádza aj Harmanecká jaskyňa – prehliadková trasa má asi kilometer a vedie cez dómy aj popri jaskynných vodopádoch. Odporúčam.

Za mňa je Banská Bystrica celkom fajn miesto na výlet na Strednom Slovensku, kde človek ostane jednu noc a bude sa tu poflakovať. Múzeum SNP som ešte nenavštívil, ale rád by som išiel dnu. Nabudúce. Prečítajte si kam ísť na výlet na Strednom Slovensku pre ďalšie tipy.

1 COMMENT

 1. Ahoj Milan, v prvom rade ďakujem za článok o mojom rodnom meste. V článku je dosť nesprávnych info. Nechcem ta hejtovat iba upozornit na niektore chyby, ktore by nebolo fajn keby si ich ludia takto zapamatali. Ja som vzdy velmi rada, ked ma niekto upozorni na nepreane info a napise spravne. Verim, ze ta to neurazi alebo nieco podobne, to nie je moj ciel. Mestský hrad sa nevola Barbakan. Volá sa “Mestský hrad v Banskej Bystrici”. Barbakan je stavba, ktora ma strielnove otvory a stavala sa ako vstup do opevnenia alebo hradu alebo pres mestskymi branami. Nas Barbakan mal padaci most a sluzil ako vstup do mestskeho hradu( teraz tam je gastro podnik). Ak by si to chcel spojit so jednej vety tak spravne je Mestsky hrad s barbakanom. Dalej pises o “kostole” sv. Františka Xaverského , spravne je katedrala, nie je to kostol. Takisto je nespravne ze “okrem pamatnika SNP tu stoji aj muzeum SNP” … spravne je ze tu stoji iba jedna budova a to Pamätník SNP, v ktorej je umiestnené múzeum SNP. V tomto múzeu nie su “dobove predmety” ale “archív vývoja slovenskej spoločnosti v období rokov 1918 – 1948 so zameraním na protifašistický odboj a Slovenské národné povstanie”. Ale ok da sa to nazvat aj dobove predmety, ale zasluzi si to presnejsie pomenovanie. “Galeria s tvorbou Dominika Skuteckeho” je tiez nepresne pretoze je to Vila Dominika Skuteckeho, v ktorej zriadila Stredoslovenska Galeria stalu expoziciu s jeho maľbami. “Šikmá hodinová veža” ok o tom sa sá diskutovať, volá sa “hodinová veža” a dostala viacero ponenovani ako zelená, vážnicová alebo šikmá, pretože je vychýlená o 68 cm.

  Prajem pekny den
  Ivana

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.