Kultúrne fopá alebo ako na vyzúvanie topánok na návšteve v zahraničí

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Vyzúvanie topánok na návšteve v zahraničí a na Slovensku môže spôsobiť kultúrne nedorozumenia. Topánky, od tenisiek, čižiem až po lodičky, sú prirodzenou súčasťou odevu ľudí. Prirodzeným nám je vyzuť sa, keď prídeme na návštevu, inak schytáme nepekné pohľady. Robíme to automaticky a zrejme ste sa nad tým nejako extra nezamýšľali, no v niektorých krajinách či kultúrach na svete to ľudí ani nenapadne.

Vyzúvanie topánok na návšteve v zahraničí a na Slovensku. Kde je to slušné a kde drzé?

Kultúrne fopá alebo ako na vyzúvanie topánok na návšteve v zahraničí
Kultúrne fopá alebo ako na vyzúvanie topánok na návšteve v zahraničí?

V tomto článku som pre vás pripravil prehľad krajín, kde vám ako človek, ktorý precestoval kus sveta a stretol sa s rôznymi kultúrami, naozaj odporúčam, skôr ako vstúpite, vopred sa vyzuť. Alebo nie. Možno sa pýtate prečo. Je to nehygienické, urážlivé, proti kultúre? Poďme to zistiť. Prečo sa niekde vyzúvajú a prečo inde nie? Ľudia mnohých kultúr po svete sa pred vstupom do chrámov vyzúvajú. Prsty v tom má náboženstvo, hlavne na Indickom subkontinente a Strednom východe. Je to akási povinnosť, no nie v pravom zmysle slova. Veriaci si tým uctievajú božstvá.

Hinduizmus a islam totiž považujú nohy za nečisté, a tak je potrebné sa špinavých a zaprášených topánok pred vstupom do mešity alebo synagógy zbaviť a byť tak čistý pre boha. Na druhej strane, aj podľa jedného podobenstva v Biblii Boh prikázal Mojžišovi, aby sa vyzul pred tým, ako k nemu pristúpil na hore Sinaj.

Z uvedeného si už asi viete domyslieť, v ktorých krajinách sa bude návšteva vyzúvať. Severná Amerika, východná Európa s takmer celou Áziou (až na pár výnimiek), Blízkym východom a severnou Afrikou. Ak sa tu pred vstupom vyzujete, nič tým nepokazíte. Naopak, v USA a Latinskej Amerike, západnej a južnej Európe či vo zvyšku Afriky a v Austrálii na vás nebudú škaredo zazerať, keď vaše topánky ostanú na nohách.

V ktorých krajinách si zo slušnosti treba radšej vyzuť topánky na návšteve?

V ktorých krajinách si zo slušnosti treba radšej vyzuť topánky na návšteve?
V ktorých krajinách si zo slušnosti treba radšej vyzuť topánky na návšteve?

V krajinách Ázie je vyzúvanie topánok tradíciou, napríklad v Pakistane sa stretnete s ich typickými tkanými kobercami a už len z princípu vám bude ľúto po nich topánkami stúpať. Taktiež sa vyzúvajú aj v Indii, Iráne, Vietname, Thajsku, Arabskom svete a v Japonsku a Kórei sa ľudia prezúvajú do domácej obuvi. Rovnako to platí pre slovanské národy a v Škandinávii, kde nevyzutie sa berú ako nehygienické. Odporúčam vyzuť sa aj v Kanade a v krajinách severnej Afriky, kde ako náboženstvo prevláda islam.

S vyzúvaním ale prichádzajú starosti. Len si predstavte takú typickú domácu párty a topánky hostí porozhadzované po celej chodbe. Brrr, to nemôžem ani cítiť. Nikoho dnu nevpustím skôr ako si svoje topánky neodloží do botníka.

Pekné skrinky na topánky som našiel cez vyhľadávač nábytku a dekorácií FAVI. Tá moja sa perfektne vošla do úzkej chodby a ešte aj vizuálne vyzerá dosť dobre. Navyše sa tam zmestia topánky všetkých účastníkov párty a každý si ich pri odchode bez nekonečného hľadania nájde tam, kde ich odložil. Na vaše skúsenosti som sa opýtal na Facebooku:

Kde si topánky nechať na návšteve obuté?

Topánky veľmi neriešia v Amerike, presne ako vidno v amerických filmoch a seriáloch. Tam som sa s nevyzúvaním naozaj musel veľmi prekonávať. Nechápem, že im nevadí, že po každej návšteve u nich vidno, kde všade za celý týždeň ten človek pobehal. Asi som v minulom živote žil v Škandinávii, keď mi to pripadá nehygienické. A hoci milujem aj Argentínu, nevyzuť sa vnútri mi síce bolo proti srsti, no povedal som si, že sa mi špina zbiera aspoň na topánky, nie na ponožky. Tu som o kultúrnych rozdieloch medzi Argentínou a Slovenskom písal viac.

Kde si topánky nechať na návšteve obuté?
Kde si topánky nechať na návšteve obuté?

Nosenie topánok v interiéri je pre Američanov také normalizované, že väčšinou ani nerozmýšľajú, keď nosia topánky vo svojom dome alebo u niekoho iného. Američania vnímajú chôdzu naboso/v ponožkách ako intímnu vec. Dúfam, že vás tento zvyk nevystraší a neodradí od cestovania len preto, že nebudete vedieť, či sa vyzuť alebo nie. Vopred si to naštudujte, nech si vo svete nespôsobíte faux pas, sledujte iných, prípadne sa na rovinu opýtajte. A či sa vyzúvate doma, to je už na vás. Ale v krajinách, ktoré som spomenul v článku ako pomerne háklivé na vyzutie, sa radšej špinavých topánok zbavte.

Keď teda prídete ku mne na návštevu, už viete, čo máte spraviť ako prvé. Veď kto by chcel stále upratovať, keď namiesto toho môže kupovať letenky. Článok vznikol v spolupráci s FAVI, vyhľadávačom dekorácií a nábytku.

S láskou, Milan Bez Mapy

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.