Zanzibar alebo Maurícius? Porovnanie dovolenky podľa Milana

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Zanzibar alebo Maurícius? V prvom rade chcem povedať, že tieto dva Africké ostrovy v Indickom oceáne sú úplne neporovnateľné. Veľa z mojich čitateľov sa ma však pýta, kam majú ísť skôr. Na Zanzibar alebo Maurícius?

Keďže som za posledného pol roka navštívil oba ostrovy a oba mám v čerstvej pamäti, tu je pár mojich poznámok a dojmov, ktoré vám môžu pomôcť s výberom dovolenky, či už na Zanzibar alebo Maurícius. Za mňa, ja by som vás poslal na oba, veď prečo si vyberať, ale keď chcete len jeden, prečítajte si môj blog. Kým začneme, prečítajte si oba moje články:

Ísť na dovolenku na Zanzibar alebo Maurícius?

@milan_bezmapy 🌴 Vybrali by ste si skôr Zanzibar alebo Maurícius? Ja som navštívil oba a porovnal, pozrite si kam ísť na dovolenku. #milanbezmapy #zanzibar #mauricius #dovolenka #dnescestujem ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Urobil so nižšie pri každej kategórii bodové porovnanie, ktoré som na konci zhrnul. Prečítajte si či ísť radšej na Zanzibar alebo Maurícius. Maurícius a Zanzibar sú oba krásne ostrovy v Indickom oceáne.

Maurícius je známy svojimi plážami, luxusnými rezortmi, kým Zanzibar ponúka zmes afrických a arabských kultúr spolu s plážami a historickými pamiatkami.


Láka vás viac Zanzibar alebo Maurícius?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

Zanzibar alebo Maurícius? Porovnanie dovolenky podľa Milana
Zanzibar alebo Maurícius? Porovnanie dovolenky podľa Milana

Kedy je najlepší čas ísť na Zanzibar a kedy na Maurícius

Zanzibar 1 : 1 Maurícius

ZANZIBARtropické podnebie, to znamená, že sa tu strieda obdobie sucha a obdobie dažďov. Kedy teda ísť na Zanzibar aby ste mali pekné počasie? No..Obdobie sucha trvá od júla do októbra, kedy je tu vlhko a 30 stupňov. Ak chcete tráviť čas na pláži, toto je najlepší čas na návštevu. Pre potápanie a šnorchlovanie je najlepší december až marec. V týchto mesiacoch je oceán pokojnejší a morský život je dobre viditeľný. Vhodné obdobie pre kitesurfing a windsurfing je december až február. Od marca do mája je Zanzibar úplne no go.

MAURÍCIUS to má celkom podobne. Obdobie od mája do decembra je najlepšie obdobie na návštevu, keďže tu je suchšie a menej vlhké počasie. Od októbra do decembra je tiež fajn, s nižšou vlhkosťou a teplotami medzi 20 a 30 stupňami Celzia. Od januára do apríla môže byť vlhkejšie a pršať. Toto obdobie je tiež obdobím cyklónov. Ja som tu bol vo februári a tesne minul jeden cyklón, kedy tu mali potopy. Hneď po mojom odchode prišiel ďalší.

Koľko stoja letenky na Zanzibar a koľko na Maurícius?

Zanzibar 1 : 0 Maurícius

Zbežne som sa pozrel na ceny leteniek na Zanzibar a na Maurícius a našiel toto. Letenky na Maurícius sú obvykle vždy drahšie ako na Zanzibar, najmä preto, že Maurícius je o niekoľko tisíc kilometrov viac vzdialený. Tu vám dávam odkaz na lacné letenky na Zanzibar a tu odkaz na lacné letenky na Maurícius. Odkazy si uložte, priebežne sa aktualizujú.

Za dobrú cenu letenky na oba ostrovy pokladá čokoľvek v rozmedzí od 500 až do 699 Eur, to je bežná cena.

  • TIP: Ak chcete ísť na Zanzibar, častokrát sa to viac oplatí cez cestovku, ktoré sem lietajú svojimi prenajatými lietadlami. Kým na Mauríciu som bol na vlastnú päsť, na Zanzibar som išiel Čedokom priamym letom z Bratislavy. Ako balíček ubytovanie+letenka sa to oplatilo viac ako keby si to riešim sám. Tu je odkaz na moje ubytovanie spolu s letenkou.
Lacné letenky na Zanzibar
Lacné letenky na Zanzibar
Lacné letenky na Maurícius
Lacné letenky na Maurícius

Koľko stoja víza na Zanzibar a koľko na Maurícius

Zanzibar 0 : 1 Maurícius

V tomto bode vyhráva Maurícius. Ten má pre držiteľov Slovenských pasov víza pri vstupe zadarmo, čiže neplatíte nič. Na jeden vstup tu môžete ostať až 90 dní. Zanzibar to má inak, je súčasťou Tanzánie a preto tu platia vízové podmienky pre Tanzániou. Víza zadarmo na Zanzibar nie sú, stoja 50 dolárov a na jeden vstup a platia rovnako ako na Maurícius, 90 dní.

Dáta a SIM karta na cestovanie na oba strovy

Ja dlhodobo využívam Airalo, čo je aplikácia a kupovanie eSim v zahraničí. Ak váš mobil podporuje eSim karty, tu vám dávam odkaz na 3 doláre zľavu zo simkarty, ak potrebujete byť na dovolenke pripojení na internet. Minimálne kvôli navigácii. Prečítajte si o aplikácii Airalo viac v mojej recenzii.

@milan_bezmapy 🇹🇿 Necestujte na Zanzibar, ak nemáte radi teplo a slnko. Mama má narodeniny, tak jej ako darček dávam dovolenku na Zanzibare, keďže Čedok spustil priame lety z Bratislavy. Pozrite si čo tu navštíviť a čo od Zanzibaru očakávať. Láka vás? *spolupráca s Čedok #milanbezmapy #zanzibar #dovolenka #cedok #leto #dnescestujem #milujemcestovanie #dnesletim #bratislava #dovolena #fyp #foryoupage ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Bezpečnosť na Zanzibare vs. bezpečnosť na Mauríciu

Zanzibar 0 : 1 Maurícius

Tuto Zanzibar dostáva mínusový bod. Maurícius je dlhodobo najbezpečnejšia a najrozvinutejšia krajina Afriky, kým Zanzibar a Tanzánia neobsadzuje v priečkach prvé miesto. S globálnym mierovým indexom 1,55 je Maurícius najbezpečnejšou krajinou v Afrike na návštevu a je 23. najbezpečnejšou krajinou na svete, porovnateľnú s úrovňou bezpečnosti v Austrálii a Nórsku.

Krajina sa môže pochváliť nízkou mierou kriminality v porovnaní s ostatnými susednými krajinami, pričom násilné trestné činy sú obzvlášť zriedkavé. Najbežnejšie formy kriminality sú drobného charakteru okolo hlavných turistických centier. Najväčším bezpečnostným rizikom návštevy Maurícia sú prírodné katastrofy, najmä cyklóny. Cyklónová sezóna trvá od novembra do mája, pričom väčšina tropických búrok na ostrove sa vyskytuje práve v tomto období.

Tanzánia a Zanzibar je tiež je pomerne bezpečná krajina. Zanzibar je v súčasnosti pre turistov celkom bezpečným miestom, no dávajte pozor na vreckárov v Stone Town. Osobne som sa ale cítil bezpečnejšie na Mauríciu, kde som po zotmení v pohode chodil von behať, prepravoval sa miestnymi autobusmi a nikto mi nechcel nič predať. Pri bežných prechádzakach po pláži na Zanzibare som musel odháňať predajcov, ktorí boli miestami až príliš dotieraví. Najmä na severe v meste Nungwi je to (vraj) horor.

Korytnačky na Prison Island na Zanzibare
Korytnačky na Prison Island na Zanzibare
Po Mauríciu na bicykli. Ostrov má perfektné asfaltové cesty super na bicyklovanie.
Po Mauríciu na bicykli. Ostrov má perfektné asfaltové cesty super na bicyklovanie.

Riziko Malárie na Zanzibare a Maurícius

Zanzibar 0 : 1 Maurícius

Malária je na Zanzibare rozšíreným ochorením, pretože ide o oblasť s vysokým výskytom komárov prenášajúcich maláriu. Trápiť by vás to ale malo asi len v období dažďov, kedy sem aj tak asi nepôjdete, predpokladám. Prípady malárie sa zvýšili z 3 223 ľudí s diagnostikovanou maláriou v roku 2022 na 3 563 pozitívnych, zatiaľ čo počet hospitalizovaných sa v rovnakom období zvýšil z 282 na 423.

Malária na Mauríciu nie je tak častá ako v niektorých iných destináciách v Afrike alebo Ázii, ale vyskytuje sa, najmä v menej urbanizovaných oblastiach s vhodnými podmienkami pre rozmnožovanie komárov. Dostať maláriu na Mauríciu je skôr rarita.

Pláže a exotika na Zanzibare vs. pláže na Mauríciu

Zanzibar 1 : 1 Maurícius

Osobne sa mi viac páčili pláže na Maurícius, ale… V mojom článku, kde odkaz máte hore, som rozpísal tie najkrajšie pláže na Mauríciu aj Zanzibare. Prečo je na Mauríciu väčšia šanca, že sa okúpete na krajšej pláži? Preto lebo Zanzibar trpí silnými odlivmi, najmä jeho západná časť.

Miestami je odliv tak silný, že more úplne zmizne na niekoľko kilometrov, našťastie sa to dá dobre predpovedať podľa aplikácií v mobile a hotely majú bazény. Našťastie zá najznámejšia pláž ostrova, Nungwi, nemá až tak silné odlivy a môžete sa v pohode kúpať.

Na druhej strane, Maurícius je veľmi ovplyvnený Európou, nájdete tu Európske značky potravín, Európske kaviarne a celkovo som ani raz počas tejto dovolenky nemal pocit, že som v Afrike. Ak hľadáte niečo viac exotické prípadne „skutočnú Afriku„, Zanzibar sa vám bude páčiť viac. Mentálne je od Európy vzdialenejší viac než Maurícius.

Ostrov Gabriel na Mauríciu, pohľad z katamaránu.
Ostrov Gabriel na Mauríciu, pohľad z katamaránu.
Návšteva Nakupenda beach pláže na Zanzibare
Návšteva Nakupenda beach pláže na Zanzibare

Ísť s deťmi radšej na Zanzibar alebo Maurícius?

Zanzibar 0 : 1 Maurícius

Ja nemám deti, čiže sa moc neviem vyjadriť. No máme doma novorodenca a ak by som mal jeho rodičom odporučiť dovolenku na zanzibare alebo na Mauríciu, určite by som ich poslal skôr na Maurícius.

Hovorím, cítil som sa tam že som v rozvinutejšej krajine a tým pádom aj bezpečnejšej. Avšak, všetko je to o tom ako sa správate na dovolenke, v tmavej uličke by som nešiel ráno o tretej sám ani v Bratislave, ani na Mauríciu ani na Zanzibare.

Kde je drahšie? Na Zanzibare alebo na Mauríciu?

Zanzibar 1 : 0 Maurícius

Maurícius je drahá dovolenka. Od hotelov, cez letenky, dopravu, výlety a všetkého vyjde určite viac ako dovolenka na Zanzibare. Porovnanie nákladov medzi Zanzibarom a Mauríciom sa môže líšiť v závislosti od vášho typu cesty. Maurícius má vo všeobecnosti tendenciu byť drahší kvôli svojim luxusným rezortom, zatiaľ čo Zanzibar ponúka celý rad ubytovania pre rôzne cenové kategórie.

@milan_bezmapy 🇲🇺 Toto je suma € koľko ma stála dovolenka na Mauríciu aj s letenkami. Cena je finálna, dosť dobré, nie? #mauricius #dovolenka #dnescestujem #milanbezmapy ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Zhrnutie: Ísť radšej na Zanzibar alebo Maurícius?

Moje vymyslené bodovanie vyšlo úplne na rovnako, ale som aj celkom rád. Porovnávať Maurícius a Zanzibar je ako zrovnávať Bratislavu a Košice. Obe miesta sú odlišné a oplatí sa ich navštíviť.

Ak ste viac dobrodružný cestovateľ a chcete vidieť kúsok Afriky, dedín, afrických škôl a chaos na trhu, choďte na Zanzibar. Ak hľadáte pohodlnú dovolenku v peknom prostredí bez nejakých výrazných kultúrnych šokov, prípadne idete s dieťaťom a máte vyšší rozpočet, Maurícius bude miesto pre vás.

Pri oboch destináciách si ale pozrite predpoveď počasia a cestujte tam len v sezóne. Nechcete zažiť cyklón alebo záplavy, ktoré sú v týchto častiach sveta dosť časté. Cestujte!

Zanzibar Maurícius
Kde je lepšie počasie 1 1
Cena letenky 1 0
Cena víz 0 1
Bezpečnosť 0 1
Nízke riziko malárie 0 1
Pláže 1 1
S deťmi 0 1
Ceny 1 0
SPOLU: 4 6

 

Milan

 

2 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.