Zlé pohlavie na letenke môže byť problém. Kedy ho treba zmeniť?

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Máš zlé pohlavie na letenke? Nedávno sa to stalo mne. Cestoval som s mamou po Indii a mali sme nakúpených veľa leteniek. Rezervoval som ich ako na bežiacom páse a na papier si zapisoval, kedy letíme a kam, aby sme nezabudli. Pri tom množstve leteniek by to bolo celkom možné. V tom zápale bukovania som dal však mame zlé pohlavie na letenke. Bol to problém? Čítaj ďalej.

Zlé pohlavie na letenke by nemal byť problém, ak…

zlé pohlavie na letenke a jeho zmena
Zmena pohlavia na letenke je hračka.

Treba si uvedomiť, že zlé pohlavie na letenke nie je zlé meno. To je už úplne iná kategória. V inom vesmíre, na inom kontinente a na opačnej strane zeme som si rezervoval letenky po Mexiku, kde som mal zlé meno. Prečítaj si ako opraviť zlé meno na letenke a kedy to je problém. Navyše, veľakrát pohlavie nie je ani len zobrazené na boarding passe. Navyše, v dnešnom super modernom gender svete si môže každý pohlavie vybrať a označiť sa tak, ako sa cíti, fakt =D

Ak by mamu nechceli pustiť na palubu lietadla, mal som pripravený príbeh o tom, že toto je veľmi trápne, že mama sa cíti ako chlap a chystá sa na operáciu. Že toto by sa v Európe nestalo, haha. Našťastie, nikto vôbec neriešil, či je mama chlap, alebo žena. Meno na letenke sedelo.


Kedy je zlé pohlavie na letenke problém?

Úplne najmenej by som to riešil pri domestic letoch (to sú vnútroštátne lety, kde neletíš do zahraničia – napríklad z Bratislavy do Košíc). Rovnako pri letoch vrámci Európskej únie. Tam by som ani nekontaktoval leteckú spoločnosť. Avšak, kedy môže byť zlé pohlavie na letenke naozaj problém? Pri letoch do USA. Prečo?

USA má svoje bezpečnostné zákony v leteckej doprave, hlavne po 9/11. Platí pravidlo, že údaje o cestujúcich musia byť poslané do USA ešte pred tým, než samotné lietadlo do Ameriky odštartuje. Chyba v pohlaví na letenke môže vyvolať zbytočné otázky a v tomto prípade by som určite kontaktoval leteckú spoločnosť so žiadosťou o nápravu.


Ako opraviť zlé pohlavie na letenke?

Nuž, tu sú tvoje dve možnosti, ako opraviť zlé meno na letenke.

  1. Neriešiť to, pohlavie nie je identifikačný údaj. Ak sedí meno, dátum narodenia a číslo pasu, všetko je v poriadku. Ak však chceš mať pokoj na duši, zavolaj do leteckej spoločnosti.
  2. Môžeš kontaktovať leteckú spoločnosť so žiadosťou o zmenu pohlavia na letenke. Môžu, no nemusia to zmeniť a dokonca, môžu si vypýtať poplatok.

Obyčajne však ide o úplne drobnú chybu, ktorá nič neznamená. Ako som povedal, pri vnútroštátnych letoch (ako bol ten s mojou mamou) to absolútne neriešili. Pozornosť môžeš vzbudiť pri medzinárodných letoch, no pri letoch do USA si to daj určite zmeniť. Vtedy ťa nemusia pustiť do lietadla, ak je na letenke zlé pohlavie. Treba to zmeniť. Takže, kedy sa stresovať? Ak letíš do USA prípadne mimo Európskej Únie. Vtedy si to daj pohlavie na letenke opraviť. Keby pianko? Pri vnútroštátnych letoch.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.