Ako zistím meškanie vlaku či polohu autobusu? Skúsil som appku UBIAN

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako zistím meškanie vlaku či polohu autobusu priamo v aplikácii? V Bratislave sa mi mnohokrát stalo, že mi meškal spoj. Aké prekvapenie, že? Najmä ráno cez pracovné dni, keď sú u nás v meste najväčšie zápchy, to je niekedy katastrofa.

Doteraz si pamätám, ako som často čakal na Novej Dobe na autobus č.75, ktorý chodí z Krasňan. Niekedy kvôli zápcham na Račianskej radiále meškal aj dvadsať minút. Alebo mi práve odišiel? Nevedel som, lebo som si nemal kde zistiť jeho polohu.

Ako zistím meškanie vlaku či polohu autobusu? Skúsil som aplikáciu UBIAN

V tomto blogu sa dočítate ako zistiť aktuálnu polohu meškania vlaku či autobusu cez aplikáciu. Ako používať UBIAN v meste na plánovanie ciest, presunov, na kontrolu cestovných poriadkov, či ako si dobiť cez appku električenku a kúpiť SMS lístok. Článok vznikol v spolupráci s UBIANOM, no všetky názory v ňom sú moje vlastné, po niekoľko mesačnom používaní aplikácie v Bratislave.

Okrem hlavného mesta môžete používať UBIAN aj v ostatných mestách. Ja s ňou mám skúsenosti len v Bratislave. Predpokladám, že funguje na rovnakom princípe aj všade inde. Na spodku článku vám vypíšem všetky plusy a mínusy, na ktoré som počas používania narazil.


Ako zistím meškanie vlaku či polohu autobusu? Skúsil som appku UBIAN
Ako zistím meškanie vlaku či polohu autobusu? Skúsil som appku UBIAN

Aplikácia UBIAN na zistenie meškania autobusov a vlakov s ich polohou

Keď som si prvýkrát nainštaloval aplikáciu UBIAN a ich cestovné poriadky do mobilu, zaujal ma najmä fakt, že môžem v skutočnom čase sledovať polohu autobusov, električiek či meškanie vlakov. Podľa môjho skromného názoru takáto aplikácia mala prísť už dávno, a hlavne, od Dopravného podniku Bratislava či od ZSSK. S tým súvisí aj funkcia plánovania spojov z bodu A do bodu B.

Ak som napríklad na Peknej ceste a potrebujem sa dostať k Cintorínu Vrakuňa, UBIAN mi naplánuje celú cestu aj s prestupom na Račianskom mýte. Samozrejme, podobnú funkciu má aj Google Maps či iné aplikácie, no nie je lepšie mať všetko pod jednou strechou? Google vám (zatiaľ) neukáže to, či spoj mešká a kde sa nachádza, UBIAN áno.

aplikácia na zistenie meškania a polohy vlakov a autobusov
Aplikácia na zistenie meškania vlakov a autobusov s reálnou polohou, UBIAN.

Sledovanie meškania vlakov a autobusov v reálnom čase

Podobne ako možno cez aplikáciu UBIAN sledovať aktuálnu polohu autobusov, môžete sledovať aj prímestské Slovak Lines autobusy a vlaky. Navyše, ak vlak či autobus mešká, ukáže vám to ikonka v aplikácii. Funkciu skutočnej polohy autobusov a vlakov považujem naozaj za prvotriednu, ak sa potrebujete pohybovať v po meste mestskou hromadnou dopravou a spoj vám mešká. Čo sa v hlavnom meste deje častejšie, ako by som si prial 🙂

Ubian nezabudol ani na študentov. V prípade, že študujete, odporúčam vám pridať si do aplikácie svoj preukaz študenta. Vďaka tomu si môžete cez aplikáciu kupovať zľavnené lístky a lístky za nula eur na vlaky. Cestovanie so zľavou si aktivujete cez bezplatnú SMS alebo on-line cez svoje konto. Toto je asi jediná vec, ktorá mi chýba na študentskom živote. Všetky tie možné zľavy na lístky, vstupenky, vlaky či hromadnú dopravu. Nuž…

ako zistím meškanie vlaku
Poloha autobusov a meškanie v aplikácii UBIAN v reálnom čase.

Obrovské plus dávam funkcii Bikesharing, ktorá na plániku zobrazuje informácie o tom, kde sa v meste nachádzajú žlté Slovnaft bajky s parkovacími dokmi. Slovnaft bajky využívam vo veľkom, mám kúpený ročný lístok a touto funkciou ma appka úplne dostala.


Kúpa SMS lístkov cez aplikáciu

Čím sa UBIAN aplikácia odlišuje od ostatných appiek je kombinácia toho, čo ponúka. Poloha a meškanie vlakov a autobusov + možnosť kúpy SMS lístku a informácie o dopravnej karte. Popravde, nejde o funkcie, ktoré by UBIAN vynašiel, no veľké plus dávam spracovaniu aplikácie a tomu, že je to všetko „v jednom“. Samozrejme, viem si stiahnuť aplikáciu na kupovanie lístkov či aplikáciu, ktorá mi ukazuje polohu autobusov, no načo mať dve, keď môžem mať jednu? Hlavne dnes, keď majú tie ajfóny stále plnú pamäť.

Do appky som si skúsil nahodiť aj svoje SNR číslo električenky a videl, kedy jej končí platnosť. V prípade že používate dopravnú kartu ktorá sa dá dobíjať (to sú tie, ktoré si pípate priamo v električke), po prihlásení uvidíte aj svoj zostatok peňazí na karte. Celkom praktické, nie? Cez appku je možné kúpiť tri druhy lístkov, ktoré vypíšem nižšie. Osobne mi chýba možnosť kúpy 15 minútového lístka.

 • 40 minútový za 1 EUR + cena SMS
 • 70 minútový za 1,30 EUR + cena SMS
 • 24 hodinový za 4,50 EUR + cena SMS
ako zistím meškanie vlaku
Kúpa SMS lístku ide priamo cez aplikáciu.
ubian recenzia
Aplikácia UBIAN.

Ako zistím meškanie vlaku či polohu autobusu? Skúsil som appku UBIAN

PLUSY

 • skvelý dizajn, je to prehľadná aplikácia do ktorej sa dobre pozerá a fičí úplne bez problémov a rýchlo,
 • zoznam miest v Bratislave, kde môžete využiť bike sharing a ísť napríklad k vode (prikladám pár tipov kam sa ísť kúpať v Bratislave)
 • funkcia polohy autobusov je najväčšie plus, ktoré na appke vnímam,
 • možnosť kontroly stavu dobitia predplatenej karty či električenky je super, ak cestujete MHD pravidelne,
 • pekná ikonka 🙂

MÍNUSY

 • nemožno kúpiť 15 minútový SMS lístok, lebo taký neexistuje (predpokladám, že ide o problém na strade Dopravného podniku Bratislava)

Aplikáciu UBIAN hodnotím viac než pozitívne, hoci som našiel aj nejaké tie muchy. Páči sa mi, že mi stačí jedna appka na všetko. Stiahnite si ju v Google Play alebo v App store.

S láskou,

4 COMMENTS

 1. Milan Milan, zasa jedna zaplatená reportáž. Máš ty vôbec ešte vlastné slobodné názory, alebo už všetko vidíš cez eurá a spolupráce?

 2. Platený článok? Lebo ja som Ubian skúšal tiež a tá pekná ikona išla rovno do koša. Alebo si len nevedel o aplikácií IDS BK a lístky sa dajú kúpiť lacnejšie tam…

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.