Moje top 4 aplikácie na dovolenku, ktoré si „zbaľte“ do mobilu aj vy

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Aplikácie na dovolenku, ktoré nesmú chýbať v mojom mobile pred cestou? Cestovanie bez mobilu si už ani neviem predstaviť. Je to najmä vďaka výhodám, ktoré mi ponúka.

Nemyslím tie klasické, ako je navigácia, WhatsApp alebo Instagram, no aplikácie, ktoré mi zážitok z cestovania ešte viac zlepšujú alebo šetria peniaze. Tieto používam ja.


Nemáte čas čítať? Pustite si podcast:

Moje top 4 aplikácie na dovolenku, ktoré si "zbaľte" do mobilu aj vy
Moje top 4 aplikácie na dovolenku, ktoré si „zbaľte“ do mobilu aj vy.

Aplikácie na dovolenku, ktoré by nemali chýbať vo vašom mobile

Síce sa snažím svoj „vzťah s mobilom“ regulovať, nedávno som si nastavil limity, koľko času chcem na ňom denne stráviť. Napríklad, hodina denne na sociálne siete a email, no keď sedím v lietadle, tieto limity neriešim. Nedávno som dokonca spravil taký malý test, kde som na 10 dní mobil jednoducho prestal používať úplne. Prečítajte si, ako to prebiehalo. V tomto článku som vybral štyri aplikácie na dovolenku, bez ktorých by pre mňa cestovanie nebolo cestovaním. Sú to tieto:

Aplikácie do mobilu na dovolenku

  1. Netflix na pozeranie offline filmov v lietadle
  2. Rôzne aplikácie na zálohovanie fotiek z dovolenky priamo z mobilu
  3. Family Locator je aplikácia na sledovanie partnera či rodiny
  4. Aplikácia na kontrolu spotreby dát na dovolenke v zahraničí

Netflix na offline pozeranie filmov v lietadle

Netflix som dlho ignoroval, keďže som bol toho názoru, že tam nie sú kvalitné filmy, keďže si väčšinu točia oni sami. Avšak, časom som sa nechal zlomiť. Keď som prišiel na to, že aplikáciu Netflix si môžem stiahnuť aj do mobilu, poskočilo mi srdce. Prečo? Moje obľúbené seriály ako sú Dark, Chicas de Cable, Stranger Things alebo Black Mirror, si môžem stiahnuť offline do mobilu a pozerať počas dlhého letu lietadlom, či na zadnom sedadle auta po ceste na nekonečnej talianskej diaľnici. Super!

Síce netvrdím, že keď idete na dovolenku, máte pozerať nekonečné množstvo filmov, no na dlhú cestu a presun lietadlom s tým nemám problém. Čo sa mi stalo v Kostarike, keď som tam dorazil, bolo, že päť dní po sebe neustále lialo. A keď poviem lialo, myslím taký lejak, počas ktorého sa vôbec nedalo ísť von. A vtedy mi Netflix v mobile a offline filmy prišli ako ten najlepší kamarát do dažďa, keďže som po Kostarike cestoval sám.

Sťahovanie filmov a seriálov z Netflixu priamo do mobilu

Netflix na offline pozeranie filmov
Netflix na offline pozeranie filmov, foto: Pixabay

Aplikácie na zálohovanie fotografií priamo z mobilu na cloud

Aplikácií na zálohovanie fotografií priamo z mobilu na cloud je niekoľko. Osobne mám skúsenosti s Google Photos, kde sa mi ale nepáči, že fotografie neukladá v najvyššej kvalite, pokiaľ chcete využívať free verziu. Aj na mobil niekedy fotím do rawu a keď chcem fotku editovať, potrebujem ju mať v čo najvyššej možnej kvalite. A vtedy Google Photos nie je kamarát.

Čoskoro sa chystám publikovať celý článok na tému „Aplikácie pre cestovateľov na rýchle zálohovanie fotiek a videí z mobilu“, pridám sem odkaz. Porovnal som v ňom klasické cloudové riešenia, no aj domáci server od Synology s appkou Moments, ktorý som testoval. Mám rád, keď sa mi fotografie z mobilu zálohujú do cloudu automaticky cez WiFi bez toho, aby som na to musel každý večer myslieť.

Pri mojej májovej návšteve Kanárskych ostrovov mi mobil oblialo more a celý sa pokazil, no keďže sa fotografie zálohovali prebežne a automaticky, aspoň o ne som neprišiel. Odporúčam vám kúpiť si kvalitný obal na mobil. Neraz sa mi stalo, že som nezálohované fotky omylom vymazal a dodnes teda neviem, čo sa dialo na Malorke v roku 2012 🙂

aplikácie na dovolenku
Na pláži Guigui na Kanárskych ostrovoch mi more oblialo mobil, ktorý sa nenávratne pokazil, foto: Milan Bez Mapy, Gran Canaria

Family Locator, aplikácia na sledovanie partnera či rodiny

Môj obľúbený Family Locator som začal používať v roku 2017, pred cestou do Kolumbie. Hľadal som aplikáciu, ktorá mojej rodine v reálnom čase ukáže kde sa nachádzam, s presnosťou na pár metrov. Family Locator, čo je aplikácia na sledovanie rodiny či partnera, používame dodnes. S mojou rodinou sme si tam vytvorili súkromnú skupinu, kde sme viacerí a navzájom sa vidíme v reálnom čase.

Dokonca, používame ju aj vtedy, keď necestujem. Myslím si, že slovo „sledovanie“ je v tomto prípade trochu silné, keďže zdieľanie polohy viem kedykoľvek vypnúť jedným klikom, priamo v aplikácii. Vďaka nej má moja mama prehľad o tom, kde sú jej deti a sestra, bez toho, aby nám volala a mala pocit, že otravuje. A naopak. Pritom ona nikdy neotravuje.

aplikácie na dovolenku
Po Kolumbii so mnou cestovala aj rodina. Cez Family Locator, foto: Milan Bez Mapy, Bogotá, Kolumbia

Aplikácia na kontrolu spotreby dát v zahraničí

Hoci mám v mobile neobmedzené dáta, aplikáciu na kontrolu spotreby dát v zahraničí odporúčam každému, kto ich nemá. Ja viem, roaming už neexistuje, no ak chcete mať kontrolu nad svojou dátovou spotrebou aj pri mori, vyskúšajte niektorú. Je ich niekoľko, no skúsenosti mám s My Data Manager, ktorý mi dal vždy predstavu o tom, ako používam svoje dáta v mobile.

Dá sa na ňom nastaviť sledovanie a kontrola aplikácií, ktoré využívajú najviac dát. U mňa bol vždy najväčší žrút dát Instagram a YouTube, no tu si viete si nastaviť limity, ktoré nechcete prekročiť. Aplikáciu odporúčam najmä v prípade, že cestujete mimo Európskej Únie a plánujete si v zahraničí kúpiť dátovú sim kartu. Kamarátka to tak spravila v New Yorku a v Mexiku a dáta si musela strážiť, aby jej vydržali čo najdlhšie.

Aplikácie do mobilu vhodné na dovolenku využívam rád. Krátim si nimi čas v dopravných prostriedkoch, moja rodina presne vie, kde sa pohybujem aj keď sa pár dní neozvem a ak mám obmedzený dátový balíček, viem mať nad ním kontrolu. Avšak, najdôležitejšie je vedieť, kedy mobil odložiť a to cestovanie si maximálne užiť =)

5 COMMENTS

  1. A ak cestujeme viacerí (a nie ste zrovna pár, ktorí zdieľa svoje financie) a chcete si zjednodušiť prepočty, kto je komu koľko dlžný za večeru a podobne… Odporúčam aplikáciu Tricount… Bez nech si to už ani neviem predstaviť…

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.