Kam sa ísť kúpať? 4 jazerá na kúpanie v Bratislave, ktoré sú najlepšie

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...

3 rady ako dostať odškodné za meškanie lietadla + zľavový kód

Odškodné za meškanie lietadla je niečo o čom mnohí ani len netušia, že môžu dostať a majú nárok. Veľakrát mi píšete na Instagrame, že...
97,246FansLike
163,701FollowersFollow
103,101FollowersFollow

Jazerá na kúpanie v Bratislave: Leto sa blíži a ja sa už neviem dočkať toho, ako sa pôjdem opäť kúpať v Bratislave niekam na prírodné jazero. Ako rodený Bratislavčan mám už toho čo-to „odkúpané“ v Bratislave a kým niektoré jazerána kúpanie fajn a čisté, iné neznášam. Kam sa ísť kúpať v Bratislave? Čítajte ďalej.

Jazerá na kúpanie v Bratislave a okolí a kam sa ísť kúpať

Ak sa vám článok nechce čítať, alebo nemôžete, lebo ste v kancelárii, vypočujte si ho ako podcast:

Kam sa ísť kúpať? 4 jazerá na kúpanie v Bratislave, ktoré sú najlepšie
Kam sa ísť kúpať? 4 jazerá na kúpanie v Bratislave, ktoré sú najlepšie.

Kam sa ísť kúpať v Bratislave a kde sú najlepšie jazerá na kúpanie v Bratislave? Problémom s kúpaním v jazerách v Bratislave je, že v niektorých je kúpanie zakázané a inde pýtajú peniaze za vstup. Sám v tom mám poriadny chaos. Často býva zakázané kúpanie v jazerách, ktoré patria pod dáky stupeň ochrany. Problémom je (aspoň ja to tak vnímam), že jazerá, o ktorých viem, že majú zakázané kúpanie a je pri nich aj tabuľa o zákaze, sú tie najobľúbenejšie na kúpanie. Kým policajti chodia na kontroly, pokuty dávajú iba za parkovanie a nie za to, že sa ľudia kúpu v chránenom jazere.

TIP: Prečítajte si aj moje tipy na celodenné výlety autom z Bratislavy do 100 km.

Ak v tomto článku dáke jazero na kúpanie v Bratislave zabudnem, nepanikárte. Píšem len o tých, ktoré mám osobne vyskúšané – pod článok sa dajú pridať komentáre, čiže sa môžete podeliť  aj vy. V tomto článku nespomínam Štrkovec v Ružinove, kúpanie je tu zakázané. Tu je ešte malá anketa:

ANKETA: Ktoré jazero v Bratislave máte najradšej?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

Jazerá na kúpanie v Bratislave a okolí

Tu je zoznam vymenovaných:

 • Čunovské jazerá,
 • Rusovské jazerá,
 • Veľký a Malý Draždiak v Petržalke,
 • Kuchajda,
 • Zlaté Piesky,
 • Šutrovka v Ivanke pri Dunaji,
 • Zelená voda v Moste pri Bratislave,
 • Košariská v Dunajskej lužnej.

Čunovské jazerá, kúpanie pieskové pláže

Kúpanie v Čunovských jazerách je pre mňa úplná topka a za mňa najlepšie jazero na kúpanie v Bratislave. Fakt, trávim tam celé letá, odkiaľ odpisujem na pracovné maily. Pamätám si, že ešte niekoľko rokov dozadu tam mobil nemal ani poriadny internetový signál a hádalo mi to maďarských operátorov. Sú tu dve jazerá a aj tu je problém s tým, kde sa môže kúpať a kde nie. Kúpanie na Čunovských jazerách je zakázané a neplatí sa sem žiadne vstupné. Chodí sem autobus č.91 z pod Mosta SNP. Zastávka: Čunovské jazerá. Rozhodne super tip na jazerá na kúpanie v Bratislave.

 

Policajti tu kontrolujú zákaz stanovať a piť alkohol, no kúpanie moc neriešia, aj keď ide o chránenú prírodu. Nie sú tu žiadne toalety, bufet, no sem tam príde vozík so zmrzlinou. Pohoda. Za mňa sú Čunovské jazerá najlepšie z týchto dôvodov:

 • Naozaj extrémne čistá voda,
 • je to ďalej od mesta, čiže sa tu človek cíti ako v prírode,
 • je tu obrovský problém s parkovaním, čo mnohých odradí,
 • pláže sú aj pieskové, no aj štrkové.
 • Okolo oboch jazier je mnoho mini pláží, čiže nájsť si súkromie je iba otázka času.

Medzi nevýhody kúpania v Čunovských jazerách rozhodne patria tieto tri veci:

 • Nedá sa tu zaparkovať. Teda dá, ak ste kreatívni a nevadí vám prejsť kúsok peši. Všetci parkujú na príjazdovej ceste, ktoá má ale pri kraji žltú čiaru. Podľa mňa tu sa rozdá vždy najviac pokút v celej Bratislave. Tá žltá čiara je tam preto, aby tam nestáli autá a mohol chodiť traktor, no autá ho blokujú.
 • Na mnohých miestach je voda veľmi hlboká, keďže ide o štrkovisko a brehy sú veľmi strmé. Veľakrát sa mi stálo, že som bo iba meter od brehu a vodu som mal už po krk. Neodporúčam pre kúpanie s deťmi v Bratislave, ak nevedia dobre plávať.
 • Cez víkendy tu býva extrémne veľa ľudí a preto sa sem chodím kúpať len cez týždeň. Človek by ani nepovedal, že tu je zákaz kúpania.

Rusovské jazerá, kúpanie a nudistická pláž

Rusovské jazerá sú taký odvar Čunovských a ich menšia verzia. Tým, že sú bližšie k mestu a ľahšie dostupné z hrádze, je tu o poznanie viac ľudí a veľká časť je nudistická pláž. Článok o nudaplážiach na Slovensku som napísal minulé leto a zaradil doň aj Rusovce. Je tu jedno stredne veľké jazero a popravde, do Rusoviec nerád chodím, hoci voda mi tu príde ešte viac čistá, ako v Čunove. Prečo? Síce sú Rusovce super jazerá na kúpanie v Bratislave,

 • býva tu veľmi veľa ľudí, tým že to je hneď vedľa hrádze. Každý sa teda ide počas korčuľovania v lete schladiť do vody.
 • Síce sú okolo celého jazera pláže, všetky sú menšie, čiže je to tu trošku hlava na hlave. Ja mám rád svoje súkromie a nerád počúvam recept na bábovku, keď ležím na deke (fakt sa mi to už stalo).

Opäť, v okolí Rusoveckého jazera nie je žiaden bufet, stánok ani toalety a neplatí sa sem žiadne vstupné. Celý čas som bol v tom, že v Rusovciach je kúpanie zakázané, no na internete som o tom nenašiel žiadnu informáciu. A čo nie je zakázané, je dovolené. Ak sa mýlim, opravte ma, prosím. Výhodou Rusoviec oproti Čunovským jazerám je hlavne to, že voda je na okrajoch plytká, čiže sa tu môžu kúpať aj deti s deťmi a dá sa ísť pomerne ďaleko od brehu bez toho, aby sa človek utopil. Chodí sem ten istý autobus, č.91 z pod Mosta SNP. Zastávka: Vývojová, odkiaľ je to asi 15 minút peši k jazeru.


Veľký Draždiak a kúpanie v jazere v Petržalke

Na Veľkom Draždiaku som sa bol kúpať len raz v živote. Ide o jazero na kúpanie v Petržalke, ktoré je celé oplotené. Neplatí sa sem žiadne vstupné a na mnohých miestach je príjemne plytká voda. Ak neviete, kam sa ísť kúpať s deťmi v Bratislave na prírodné jazero, Veľký Draždiak by mohol byť to správne miesto pre rodiny s deťmi.

Dôvod, prečo som tu bol len raz? Je to tu už trošku komerčné. Vadí mi, keď sa idem kúpať a z každej strany smrdia vyprážané langoše, kričia malé deti, behajú psy a z bufetu hrá hudba. Pre niekoho je to môžno atmosféra, no na mňa to pôsobí rušivo. Ja rád sledujem užovky, hady, žaby a počúvam spev vtákov, než najnovší hit Nikolety Minažovej.

Viem si však predstaviť situáciu, kedy sem prídem s kamošmi na deku, vezmeme pivá a ideme sa zabávať. Na to je Veľký Draždiak super, lebo sú tu bufety, toalety a je to priamo v meste. Asi to záleží od nálady. Chodí sem viacero autobusov, blízko je napríklad Šintavská.


Kuchajda, kúpanie v jazere a mŕtvoly

Ku Kuchajde som mal vždy zvláštny postoj. Keď som bol mladší, našlo sa tu pár mŕtvol a od vtedy som sa tu nikdy nekúpal. Mŕtvoly v Kuchajde sa časom stali niečim, čo k tomuto jazeru proste patrí. Osobne by som do tej vody už nikdy nevliezol, aj keď v lete tam vidím kúpať sa vždy veľa ľudí. Kuchajda sa ma o sebe je ale fajn.

Na Kuchajdu chodím ale stále veľmi rád. Sem tam sa tam stretnem s kamošom, ktorý si tam chodí čítať knihu k jazeru bez toho, aby sa kúpal. Je tu tiež veľa bufetov, kvalitná (no trošku drahá reštaurácia), vonkajšie fitnes centrum a dokonca (neviem, či to platí doteraz), v lete sa tam platí vstupné. Asi mám ale blok a kúpanie na Kuchajde neodporúčam. Chodia sem električky č. 1, 2 a 4. Zastávka Polus City Center alebo Zátišie. Prečo je zaradená medzi jazerá na kúpanie v Bratislave? Ľudia sa tú kúpu a asi je to iba v mojej hlave.

kam sa ísť kúpať v Bratislave
Kuchajda.

Zlaté piesky, kúpanie, vodné športy a nudapláž

Zlaté piesky sú za mňa to najmenej zaujímavé miesto na kúpanie v Bratislave. Paradoxne, to najviac obľúbené. V lete tu býva mega veľa diskoték, párty, je tu veľa vodných športov a asi to súvisí iba s mojou povahou. Keď som tu bol naposledy, nevedel som si nájsť miesto na pláži, lebo všade bol niekto. Výhou kúpania na Zlatých pieskoch v Bratislave je to, že je tu naozaj čo robiť aj pre človeka, ktorý sa nechce kúpať.

Tie vodné športy vyzerajú z videí naozaj veľmi dobre, no ako som spomenul už vyššie, ja mám radšej tiché miesta s menej ľudmi, kde sa dá čítať kniha. Ale, koľko ľudí, toľko chutí. Chodia sem električky 2 a 4, zastávka Zlaté piesky. Určite to ale sú obľúbené jazerá na kúpanie v Bratislave.

Ostrovček na Zlatých Pieskoch

V strede Zlatých Pieskov je malý ostrovček, na ktorý sa tiež dá preplávať. Ja som to vyskúšal z nudapláže a zvládol úplne ľavou zadnou. Jedným smerom mi to trvalo presne štyri minúty. Na zmeranie som použil tieto vodotesné hodinky so zabudovaným GPS. Všetky údaje aj z behania a turistiky si potom synchronizujem do aplikácie Strava.

Dá sa preplávať na ostrov na Zlatých Pieskoch?
Dá sa preplávať na ostrov na Zlatých Pieskoch?


Jazerá na kúpanie v okolí Bratislavy

V okolí Bratislavy sa tiež nachádza niekoľko jazier, tak som vybral moje 3 najobľúbenejšie. Na kúpanie je väčšina z nich super, no treba rátať s tým, že ak si to chcete dať ako celodenný výlet z Bratislavy, bude treba auto, prípadne šikovný autobusový spoj alebo vlak. Preto k nim napíšem spôsob dopravy.

Šutrovka v Ivanke pri Dunaji a medúzy

Šutrovka v Ivanke pri Dunaji je pre Bratislavčanov menej známe jazero a chodia sem ľudia z okolitých dedín, ako je Ivanka pri Dunaj, Zálesie a Malinovo. Ide o pekné štrkové jazero, ktoré má tak čistú vodu, že tam plávajú medúzy. Úplne seriózne – raz som si ich nachytal do fľaše a dal k sebe do jazierka, no samozrejme, neprežili. Ide o malé biele medúzy, ktoré ale neštípu a sú úplne neškodné.

Šutrovka v Ivanke pri Dunaji má viacero malých pláží, kde sa dá nájsť aj dáke súkromie, no najviac ľudí sa zdržuje pri parkovisku, kde je aj bufet. Treba si zobrať autobus alebo vlak do Ivanky pri Dunaji a odtiaľ ísť pešo, čo je ďaleko. Ideál auto. Určite však patria medzi najčistejšie jazerá na kúpanie v Bratislave a v okolí.

jazerá na kúpanie v bratislave

Zelená voda v Moste pri Bratislave

Zelená voda v Moste pri Bratislave je taká klasika, no voda je tu extrémne hlboká a dosť kalná. Istú dobu sa tu vôbec nekúpalo, lebo tu boli sinice. V okolí je veľa rybárov, no tiež je to jedna z vôd, do ktorých by som už nevošiel. Ako záchrana v stave núdze oukéj, no pláží je tu málo, vstup do vody je strmý a aj brehy sú veľmi strmé.

Ideálne však na stanovačky a opekačky bez bufetu a toaliet. Bez auta sa sem nedostanete. Jedine, ak sa vám chce šľapať pol hodinu z Mostu pri Bratislave, kam chodí autobus z Bratislavy.

Košariská pri Dunajskej Lužnej

Košairká sú prekvapivo celkom na úrovni, aj keď ide o ďalšie štrkovisko v okolí Bratislavy. Bol som tu iba raz, no páčilo sa mi. Viem, že tu je aj nudistická pláž, no dostať sa sem dá iba autom, alebo pešo z Dunajskej Lužnej, kam chodí vlak a autobus. Sú tu bufety, reštaurácia a toalety.

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

4 comments

 1. senec je stale jednotka , potom šútovo, moj názor : bukovec málo miesta, daleko od košíc, zelená voda skapal pes, voda nič moc piešťany iba chlapi , brehy uz nikto aspon 10rokov nečistil, voda je lepšia asi 3 km proti prúdu tajchy ak sú zmiešané to nieje v poriadku iné lokality : skôr v plavkách ako bez , v prac dni iba chlapi, kúpaliská ak je povolené slnenie( Raj. teplice, DS, ) tak bez vstupu do vody

  0

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.