Ako zrušiť letenku Ryanair a základné pravidlá rušenia leteniek

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako zrušiť letenku Ryanair? Mne sa to stalo už niekoľkokrát, že som kúpil letenku a nakoniec zistil, že nemôžem letieť. Chcel som zrušiť letenku a pátral na internete, ako to spraviť. V tomto článku ti napíšem, ako zrušiť letenku Ryaniar za rôznych okolností, kedy sa to dá, kedy máš nárok na vrátenie peňazí a kedy odídeš s dlhým nosom. Prečítaj si, ako zrušiť letenku Ryanair.

Ako zrušiť letenku Ryanair

Všetky rady v tomto článku sa týkajú iba leteckej spoločnosti Ryanair.

Ako zrušiť letenku Ryanair
Ako zrušiť letenku Ryanair?

Ryanair na svojej oficiálnej stránke píše toto: „Všetky letenky spoločnosti Ryanair sa dajú zmeniť, no nemôžu byť zrušené. V prípade, že sa nechystáš letieť a plánuješ svoju letenku nechať prepadnúť, nemusíš nás o tom informovať. V prípade, že nemôžeš využiť jednu letenku a máš spiatočnú, stále môžeš využiť let naspäť. Letenky, dátumy a destinácie môžu byť zmenené maximálne 2.5 hodiny pred odletom a meno na letenke Ryanair môže byť zmenené až dve hodiny pred odletom. V prípade, že chceš zrušiť letenku Ryanair, všetky poplatky sú nerefundovateľné a nemôžu byť vrátené. Avšak, maximálne mesiac po dátume letu môžeš požiadať o vrátenie takzvaného Government Tax. Za vrátenie tohoto poplatku sa účtuje ďalší poplatok.“

V skratke, ak máš kúpenú letenku s Ryanair a chceš ju zrušiť, máš smolu. Ale, nevešal by som hlavu na klinec, či ako sa to hovorí. Stále sú tu spôsoby, ako dostať svoje peniaze naspäť v prípade, že potrebuješ zrušiť letenku.

Tu sú tvoje možnosti ako zrušiť letenku Ryanair a dostať naspäť peniaze:

  1. Môžeš dúfať, že bude tvoj let zrušený. Vtedy ti budú vrátené peniaze aj v prípade, že neplánuješ letieť. Ak budeš mať šťastie a let bude zrušený z určitých dôvodov, dostaneš aj odškodné až do 600 €.
  2. Máš zakúpené poistenie alebo službu Flexi Plus, kedy môžeš dátum svojej letenky Ryanair zmeniť, alebo úplne zmeniť destináciu. Že nepôjdeš do Londýna, ale na Malorku.
  3. Máš zvlášť komerčné cestovné poistenie, ktoré zahŕňa aj poistenie storna letenky.
  4. Tvoj spolucestovateľ, alebo niekto v rodine zomrel a ty máš o tom potvrdenie.

Ak je tvoj let zrušený, máš nárok na kompenzáciu a vrátenie peňazí

O tom je celá kapitola a postup, ako získať kompenzáciu za zrušenie letu Ryanair som popísal v extra článku. Ide o to, že ak tvoj let mešká viac ako 3 hodiny, máš nárok na odškodné 250 – 600 € v závislosti od vzdialenosti destinácie. Tiež to platí v prípade zrušenia letu. Tu si ale treba poriadne zistiť, prečo toto meškanie alebo zrušenie vzniklo – ak je to kvôli počasiu, nedostaneš ani cent. Väčšinou sa vzťahuje na chyby, ktoré zavinila letecká spoločnosť a tiež technické chyby. Ak teda plánuješ neletieť, môžeš dúfať, že bude tvoj let zrušený a peniaze za letenku dostaneš naspäť na 100%. Ak budeš mať šťastie, tak aj kompenzáciu.

Máš zakúpené poistenie k letenke Ryanair alebo Flexi Plus

Minule som niekde čítal, že Ryanair ani tak veľmi nazarába na predaných letenkách, no skôr na tom, že má niekto nadváhu batožiny, že si kúpi na palube jedlo, prenajme auto, alebo k letenke zakúpi poistenie. Keď si listuješ stránkou Ryanairu a kupuješ letenku, ponuky na rôzne hotely a poistenia sa idú pobiť, ktorá sa zobrazí skôr. Oplatí sa však Ryanair poistenie k letenke v prípade, že chceš zrušiť svoju letenku?

Aktuálne som si na stránke Ryanair nevšimol, že ponúka poistenie. Avšak, majú novinku, takzvané Flexi Plus. Ak si ho zakúpiš k letenke, môžeš dátum svojho doletu zmeniť, rovnako ako aj destináciu, zadarmo. Ak si teda nie si istý, či môžeš letieť a nechceš prísť o peniaze, kúp si k letenke Flexi Plus a dátum môžeš zmeniť – alebo aj mesto príletu.


Máš kúpené zvlásť komerčné poistenie storna letenky v prípade choroby

Túto možnosť som už využil raz v živote. Mal som kúpenú letenku na Kubu a pár dní pred cestou dosť vážne ochorel. Mal som však uzavreté poistenie storna letenky a keď doložil poisťovni potvrdenie od lekára a preposlal im svoje letenky, myslím, že mi vrátili 80 % sumy, čo bolo celkom dosť.

Platí to, samozrejme, aj pre letenky s Ryanair ak ich potrebuješ zrušiť. Platí to aj pre spolucestujúceho v prípade, že ste spolu na jednej rezervácii. Ako zrušiť letenku Ryanair? Uzavri si poistenie storna.


Máš úmrtný list cestujúceho a chceš zrušiť letenku

V prípade smrti cestujúceho lebo vážnej choroby, ktorá mu neumožňuje cestovať, môže byť rezervácia dotknutého a každého, kto je v tej istej rezervácii, zrušená a peniaze vrátené. V tomto je Ryanair celkom ústretový a na svojom webe majú napísané, že ponúknu aj zmenu letenky zdarma (v prípade choroby, nie smrti, lol). Avšak, samozrejme, že budú požadovať potrebné doklady.

Ryanair ti vráti peniaze aj vtedy, keď ti zomrel niekto v rodine, kto necestoval s tebou. Treba vyplniť tento formulár.

Ako zrušiť letenku Ryanair? Na prvý pohľad sa to môže zdať celkom komplikované, keďže všetky ich letenky sú nestornovateľné. Avšak, keď sa poriadne začítaš, dá sa nájsť niekoľko spôsobov, ako zrušiť letenku Ryanair a dosať peniaze naspäť.

4 COMMENTS

  1. Zaujímalo by ma či doklady o hospitalizacii (chorobe), ktore k ziadosti o storno letu prikladám, musia byť prelozené – ak ano, viete mi poradit,kde v BA sa dá take nieco vybavit? Ďakujem

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.