3 aplikácie pre cestovateľov na rýchle zálohovanie fotiek z mobilu v 2021

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Aplikácie pre cestovateľov na zálohovanie fotiek a videí: Stalo sa to už hádam každému. Doteraz ľutujem všetky tie krásne fotografie z mojej druhej návštevy Malorky, ktoré nenávratne zmizli v digitálnom priestore, lebo som si ich chcel zálohovať až doma. A omylom vymazal.


 

Nemáte čas čítať? Článok si vypočujte:


Aplikácie pre cestovateľov na zálohu fotiek

Dnes si na podobné trable dávam veľký pozor a predstavujem vám tri aplikácie pre cestovateľov, na okamžité zálohovanie fotiek a videí priamo z dovolenky. Nosiť so sebou externé harddisky už dávno nie je moderné, aj kvôli váhovým obmedzeniam príručnej batožiny. Som rád, že žijeme v dobe, kde je všetko v cloude a ja so sebou nemusím nosiť zbytočné veci navyše.

Aplikácie pre cestovateľov na rýchle zálohovanie fotiek a videí do cloudu priamo z dovolenky

3 aplikácie pre cestovateľov na rýchle zálohovanie fotiek a videí z mobilu
3 aplikácie pre cestovateľov na rýchle zálohovanie fotiek a videí z mobilu

Ako zálohovať fotografie do cloudu priamo z mobilu a vhodné aplikácie

S týmito troma aplikáciami mám bohaté skúsenosti a preto som sa ich rozhodol zaradiť do tohto článku. Všetky sa odlišujú, no jedno majú spoločné, môžete pomocou nich zálohovať fotky z mobilu do cloudu.

 1. Moments od Synology
 2. Dropbox
 3. MEGA

Aplikácia Moments od Synology je super alternatívou pre Google Photos

Aplikácia Moments od Synology má viacero výhod oproti klasickým Google Photos, Dropbox či alternatívy v iPhone. Moments je v spojení s vašim vlastným domácim cloudovým úložiskom, ktoré je pripojené na internet.

Stačí vám pri prvotnom nastavení zvoliť to, či sa fotky, ktoré odfotíte, automaticky budú ukladať. A nemusíte na to myslieť ani počas dovolenky a ani po dovolenke zbytočne tráviť hodiny sťahovaním fotiek. Budú doma skôr než sadnete na lietadlo 🙂

Hovorí sa mu strašidelne aj „server„, v skutočnosti ide o veľmi jednoduché zariadenie, ktoré pomocou domáceho routra pripojíte na internet a do mobilu si nainštalujete free aplikáciu Moments pre Android alebo Moments App pre iOS. Ja som Moments testoval s domácim dátovým úložiskom Synology DS119j, prečítajte si recenziu. Fotografie sa na disk, ktoré je fyzicky doma vo vašej obývačie, prenášajú automaticky a hneď ich vidno aj vo svojom počítači (no nachádzajú sa iba na disku servera, čiže nezaberajú miesto ani z pamäte počítača).

Ak chcete zo Synology NAS vyťažiť maximum, práve teraz sú pre vás pripravené online kurzy v českom jazyku. Za 4 hodiny sa dozviete, čo všetko toto zariadenie dokáže. Počas kurzu môžete klásť otázky a nastaviť si tak svoj privátny cloud podľa seba. Stačí sa prihlásiť na najbližší voľný termín. Viac info nájdete na tomto odkaze.

Ako mať všetky svoje fotky v bezpečí na zálohovanom úložisku? Predsa neobmedzené úložisko. Tí z nás, ktorí boli zvyknutí na služby Googlu zbystrite, Google končí. Od 1.6.2021 bude mať každý v základnom balíku iba 15 GB na všetko – fotky, dokumenty, gmail aj drive. Pre zálohových nadšencov vyjde platená verzia aj 100 eur ročne.

K dispozícií máme niekoľko alternatív, tie však tiež neponúkajú viac než 15 GB. Už bežný smartfón ponúka viac úložiska. Je tu ešte jedna služba so zaujímavou ponukou, teda omnoho zaujímavejšou ako jej konkurenti .

Cenovo dostupnejšia obrovská kapacita. Synology NAS (Network Attached Storage), ktoré má niekoľko zaujímavých výhod. Kapacita až niekoľko terabajtov, dáta uložené priamo doma, automatické zálohovanie, zdieľanie úložiska, dostupnosť po celom svete a aplikácia Moments. Tento menovaný balíček v rámci Synology NAS umožňuje ukladanie fotografií v plnom rozlíšení a je na stiahnutie ZDARMA. Táto časť Synology NAS umožňuje ukladanie fotografií v plnom rozlíšení, je už navždy bezplatná,  svoj fotoalbum môžete veľmi jednoducho zdieľať, fotky v nej môžete triediť podľa tvári, polohy či objektov na fotkách. Nákup pevných diskov sa môže zdať nákladný, ale je to iba vstupná investícia, ktorá sa po pár rokoch vráti. Oveľa nižšie náklady  s oveľa viac funkciami a výhodami v porovnaní s online úložiskami.

Výhody privátneho cloudu a vlastného dátového úložiska pri automatickom zálohovaní fotiek z mobilu

 • Nemusíte sa báť plnej pamäti v mobile, ani v počítači. Aplikácia Moments fotografie automaticky zálohuje cez WiFi na váš domáci server. Súbory .jpg fyzicky neostávajú vo vašom mobile ani v počítači, no doma na serveri, no vy ich v mobile stále vidíte v galérii oboch zariadené. Domáce dátové úložisko Synology DS119j má maximálnu kapacitu 14 TB, takže plnej pamäti sa nemusíte vôbec báť.
 • Fotografie sa automaticky z mobilu zálohujú na domáci server, a nie na cloudové úložiská, ktoré sú niekde v Kalifornii či na Sibíri. Odporúčam teda najmä pre tých, ktorí majú citlivé údaje a nechcú, aby ich dáta unikli, keďže ich máte pod kontrolou u seba doma. Žiadne z dát sa neprenášajú do Synology.
 • Tento privátny Cloud je ideálny aj v prípade, že máte veľké video súbory a venujete sa tvorbe videí a krátkych filmov. Sám s tým mám niekedy problém, keďže vlastním MacBook Air s internou pamäťou iba 125 GB, čo je nič, ak potrebujem urobiť kvalitnejšie video.
 • Výhodou je nízka cena. Samotné zariadenie stojí okolo 100 € (bez disku, ktorý sa kupuje zvlášť).
 • Iné cloudové riešenia (Google Drive, Mega..) sú kapacitne obmedzené a ak potrebujete viac úložného priestoru pre dáta, musíte si viac zaplatiť. V prípade Moments od Synology je čisto na vás, aký veľký disk si zakúpite a ide o jednorazovú platbu. Navyše, aplikácia nijako neznižuje kvalitu fotografií, čo oceňujem, keďže určité zábery, ktoré fotím na mobil, fotím do rawu.

Výhody privátneho cloudu Synology DS119j

 • jedinou nevýhodou, ktorú vidím, je nutnosť kúpenia HDD disku, no ide o jednorazovú záležitosť. Pokiaľ viem, disky vyrábajú iné firmy (napr. Seagate) a preto nie sú súčasťou balenia.
Privátny domáci loud, na ktorý môžete zálohovať aj fotografie z mobilu cez aplikáciu Moments.
Privátny domáci cloud, na ktorý môžete zálohovať aj fotografie z mobilu cez aplikáciu Moments. Autor: Milan Bez Mapy
DS119j aplikacie
DS119j aplikácie.

Takýto privátny cloud si viete objednať na tomto odkaze so špeciálnou zľavou.


Dropbox na zálohovanie fotografií z mobilu a cena

Dropbox som dlho používal a bol to zrejme môj prvý cloud, kde som mal uložené svoje digitálne dáta. Ešte ako študentovi mi dali okolo 25 GB voľného úložiska vďaka ISIC karte, ktoré ale po čase vypršali. Bezpochyby, Dropbox je jeden z tých najlepších, no aj najdrahších cloudových riešení. Dátové úložisko o kapacite 2TB stojí od 9,99 € mesačne pre bežného používateľa. Ak si licenciu zakúpite na rok, vyjde vás to 120 €.

Dropbox má tiež free plan a zadarmo vám dá 2GB, čo je pre mňa nič. Jeho nevýhodou je, že dáta nemáte u seba doma, ale na serveroch v zahraničí. Pozitívne ale hodnotím veľmi pekne prepracovanú mobilnú appku, ktorá jednoducho komunikuje s programom do počítača. Je však potrebné nainštalovať oba.

Výhody Dropboxu

 • veľmi pekné užívateľské prostredie a rýchla aplikácia

Nevýhody Dropboxu

 • veľmi vysoká cena, ak potrebujete viac ako 2GB úložného priestoru v cloude na nahrávanie fotografií a videí priamo z mobilu, čo potrebujete určite =)
aplikácie pre cestovateľov na rýchle zálohovanie fotiek a videí z mobilu
Dropbox aplikácia v mobile. Autor: Pixabay

MEGA na automatické zálohovanie fotografií z mobilu

Aplikáciu MEGA som začal používať po tom, ako mi v Dropboxe vypršalo mojich študentských 25 GB a ostal som na klasike, 2 GB miesta na dáta zdarma. Čo mi, pochopiteľne, ako blogerovi a videomakerovi nestačilo. MEGA ponúka zadarmo 50 GB cloudového priestoru a tiež mobilnú appku na automatické zálohovanie fotografií. Nevýhodou je obmedzená prenosová kvóta. Čo to ale je?

Prenosová kvóta je množstvo údajov, ktoré môžete preniesť medzi vašimi zariadeniami a MEGA za mesiac. V účte zadarmo je to okolo 5GB. Znamená to, že ak v danom mesiaci prenesiete a zálohujete viac ako 5GB údajov, nahrávanie sa zastaví. MEGA odporúčam ako vhodný nástroj najmä pre zálohovanie malých súborov a dokumentov, či občasných fotiek z dovolenky. Rozhodne nie ako trvalé riešenie, keďže 5 gigabitová kvóta sa minie rýchlo.

Výhody MEGA cloudového úložiska

 • ako free užívateľ dostanete 50 GB zdarma, čo je veľmi štedré

Nevýhody MEGA cloudového úložiska

 • obmedzená mesačná prenosová kvóta je pre mňa malým limitom

Aplikácie pre cestovateľov na rýchle zálohovanie fotiek a videí do cloudu priamo z dovolenky

Aby som to zhrnul, rôzne aplikácie vyhovujú rôznym typom používateľov podľa ich náročnosti. Osobne preferujem aplikácie, ktoré všetko zálohujú za mňa, v pozadí telefónu a nemusím sa báť plnej pamäte, či už v mobile alebo v cloude. Následne zapnem laptop a všetky fotografie tam hneď mám. Ak má niekto obavy o bezpečnosť, určite by som išiel do privátneho cloudu. *Článok vznikol v spolupráci so Synology. Všetky názory v ňom sú moje vlastné.

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.