V Izraeli som skúsil bahno z mŕtveho mora. Tu je moja tvár PRED a PO

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Bahno z Mŕtveho mora? Na návštevu Izraelu som sa tešil a vždy som chcel vyskúšať, aké to je plávať v najviac slanom mori na svete. Konečne som si tento sen splnil a poviem vám, bol to zážitok. Kto sa chce utopiť alebo ukončiť svoj život s vetou „poďme si zaplávať, len dopime tú vodku“, v Mŕtvom mori nepochodí.


Nemáte čas čítať? Vypočujte si článok ako podcast:


Minerálne bahno z Mŕtveho mora priamo z Mŕtveho mora v Izraeli

Potopiť sa tu jednoducho nedá. Ideálne miesto pre toho, kto sa chce naučiť plávať – pomyslel som si. Mŕtve more je veľmi využívané aj v kozmetike, či už pre soli do kúpeľa alebo bahno, ktoré sa tu vo veľkom ťaží. Je však naozaj také úžasné, ako ho predávajú po celom svete? Vyskúšal som na vlastnej koži – doslova, priamo na pláži pri Mŕtvom mori v Izraeli.

Bahno z mŕtveho mora a jeho účinky na pleť

Stal sa mi hrozný trapas, keď som sa prechádzal na pláži popri Mŕtvom mori. Drvivá väčšina ľudí bola natretá pekným, čiernym bahnom. Nešlo mi do hlavy odkiaľ toto bahno majú, tak som začal s kamoškou Monikou hrabať a hrabať. Jediné, čo som vyhrabal bol oranžový piesok, no nič, čo by vyzeralo ako bahno z Mŕtveho mora.

Až potom poznamenala náhodná okoloidúca, že „to bahno si musíte ísť kúpiť“. Tak som sa zahanbene postavil, zahrabal slušnú jamu a išiel si opláchnuť ruky do mora. Takže NIE, bahno z Mŕtveho mora neskúšajte vyťažiť zo zeme vlastnými rukami – majú ho v obchode. To ako s tými kurencami, čo si ľudia myslia, že sa rodia v potravinách v regáli. Pozdĺž pláže je mnoho obchodov, kde si bahno môžete kúpiť priamo v balení a vyskúšať ho, alebo si ho zobrať domov ako suvenír. Pozor – do príručnej batožiny ale nemôže ísť, keďže ide o tekutinu. Prečítajte si ako sa zbaliť do príručnej batožiny.

Takže, čo to vlastne minerálne bahno je a na čo sa používa? Využitie má na pokožku, vlasy aj v lekárni

Teraz budem trochu múdry, ale zdroj na tieto informácie nájdete pod článkom (1). Bahno je prírodný element plný minerálov, ktorý sa prirodzene vyskytuje iba v Mŕtvom mori v Izraeli. Má hydratačné a uvoľňujúce účinky na pokožku a lieči rôzne kožné ochorenia. Urýchľuje detoxficikačý proces pokožky, vysušuje prebytočný olej a odstraňuje mŕtve časti pokožky.

Bahno z Mŕtveho mora má praktické využitie aj pre vlasy, keďže priamo vniká do vlasových korienkov, vysokou koncentráciou soli odstraňuje škodlivé baktérie a zvlhčuje. Zmierňuje suchú pokožku, podráždenú alebo červenú pokožku a zmierňuje bolesti. Okolo Mŕtveho mora nájdete veľa liečební a rezortov, kam chodia ľudia priamo za účelom liečenia kožných problémov.

Mŕtve more bolo historickým zdrojom živicového „asfaltu“ potrebného a používaného pri egyptskej mumifikácii, keďže Egypt je za rohom. Preto je egyptské slovo pre „múmiu“ – mūmiyā – rovnaké ako egyptské slovo pre asfalt. V nedávnej dobe sa Mŕtve more stalo zdrojom aj pre hnojivá a nájdená soľ a minerály sa tradične používajú na výrobu kozmetických a bylinkových vreciek, čím sa stalo kozmetickou „ingredienciou“. V súčasnosti je táto oblasť v Izraeli naďalej známa ako „fontána mladosti“ nielen preto, že má vodu, ktorá je výnimočne slaná a prekypuje hodnotnou organickou hmotou a zložením, ale tiež poskytuje výživné, minerálne bohaté terapeutické blato s regeneračnými a omladzujúcimi vlastnosťami.

Minerálne bahno z Mŕtveho mora znižuje vypadávanie vlasov

Minerálne bahno z Mŕtveho mora, ktoré sa používa vo vlasoch, hydratuje a vyživuje pokožku hlavy a korene zvýšením krvného obehu. To znižuje pravdepodobnosť vypadávania vlasov posilňovaním a zvyšovaním zdravia vlasových folikulov, ktoré sa s vekom zmenšujú a stávajú sa užšími. Zmraštenie folikúl zabraňuje, aby vlasy prijali výživu a kyslík, čím negatívne ovplyvňuje bielkoviny potrebné pre rast vlasov. To opäť vedie k vypadávaniu vlasov.

Bahno z Mŕtveho mora sa preto snaží očistiť a zvlhčiť pokožku hlavy, aby znížilo alebo odstránilo suchosť a lupiny, čím predchádza zoslabeniu, oprave poškodenia a zanecháva matné vlasy so zvýšeným leskom. Minerálne bahno z Mŕtveho mora sa tiež pokladá za účinné odstraňovanie vzdušných environmentálnych toxínov absorbovaných vlasmi. S tým ale nemám skúsenosti.


ANKETA: Už ste vyskúšali na sebe minerálne bahno z Mŕtveho mora?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

Účinky bahna z Mŕtveho mora na pokožku

Aj keď nie som žiaden bio raw kozmetický guru, rozhodol som sa vyskúšať účinky bahna z mŕtveho mora priamo na sebe v Izraeli. Verte alebo nie, tak ako mi to bolo jedno, či mi to dačo spraví, o to viac som bol prekvapený! Avšak, viac ako bahno mi podľa mňa pomohla soľ.

TIP: Prečítajte si tiež, či je izraelská pečiatka v pase naozaj tak veľký problém, ako sa hovorí.

  • zo slanej vody mi zmizli lupiny vo vlasoch, nakoľko som si rukami opláchol vlasy (hlavu si v žiadnom prípade neponárajte do vody, jedna pani sa skoro povracala od toho, aká je voda slaná – videl som to na vlastné oči)
  • moja pokožka bola veľmi hebká a jemná na dotyk. Ako keď sa spálite a následne ošúpete. Úplne nová pokožka príjemná na dotyk, ako bábätko.
  • bahno z Mŕtveho mora mi spolu so soľou vyčistilo všetky póry a odstránilo akné
  • v tvári som pre to vyzeral oveľa mladšie a krajšie, a to už po prvej aplikácii priamo na pláži v Izraeli
  • verím, že ak by som používal soľ a bahno pravidelne, moja pokožka by vyzerala pekne dlhodobo
V Izraeli som skúsil bahno z mŕtveho mora. Toto je moja tvár PRED a PO
Ja pred použitím bahna z Mŕtveho mora, počas a po! Rozdiel tam veľmi nevidno, no na dotyk bola pokožka oveľa viac hebká.

Bahno z Mŕtveho mora na vlasy a pleť

Soľ spolu s bahnom z Mŕtveho mora mali pre moju pokožku naozaj pocitové účinky. Po čase mi zmizlo na pár dní akné, pokožka vyzerala oveľa lepšie a bola hebká na dotyk. Z vlasov mi zmizli lupiny a celkovo som vnímal účinky soli a bahna veľmi pozitívne. Predsa len, niečo na tom určite bude, no stále si myslím, že je bahno tak účinné najmä vďaka vysokej koncentrácii soli a s tým súvisiacim obsahom minerálov v nej.

 

 

 


ZDROJE:
(1) https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/products/all-about-dead-sea-mud.html

4 COMMENTS

  1. ludkovia moji krasni 🙂 ako odporucate riesit pozicanie auta? prilet mame TA, hned JER a chceme Betlehem, Masadu, Mrtve more atd.. je lepsie na 1den auto, ci na viac dni? pri hosteli sa plati parking. a v mestach asi nic moc autom, ci? vdaka vopred 🙂

    • Mali sme požičané auto na gro cesty, ale pred Jeruzalemom sme ho vrátili späť do požičovne. Autom sa do Betlehemu ísť nedá, je to v Palestíne za hranicou, bol by s tým problém, minimálne u všetkých svetových sietí požičovní. Preto sme sa nechali odviezť autobusom k hranici, prešli ju pešo a potom si splašili na celý deň anglicky hovoriaceho taxikára, ktorý nás vzal do Batiru, Betlehemu a Jericha a potom nás zasa vyhodil pri hranici na konci dňa. Tel Aviv aj Jeruzalem sú s parkovaním príšerné a určite treba vopred bookovať hotely s možnosťou parkovania. Detto, keď sme boli v Ramallahu, taxíkom ku hranici a tam už po svojej osi.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.