V Izraeli som vyskúšal bahno z mŕtveho mora. Toto je moja tvár PRED a PO
4.7 (93.33%) 3 votes

Bahno z Mŕtveho mora? Nedávno som bol v Izraeli. Vždy som chcel vyskúšať, aké to je plávať v najslanšom mori na svete. Konečne som si tento sen splnil a poviem vám, bol to zážitok. Kto sa chce utopiť alebo ukončiť svoj život s vetou „poďme si zaplávať, len dopime tú vodku“, v Mŕtvom mori nepochodí. Potopiť sa tu jednoducho nedá. Ideálne miesto pre toho, kto sa chce naučiť plávať – pomyslel som si. Mŕtve more je veľmi využívané v kozmetike, či už pre takéto soli do kúpeľa alebo bahno, ktoré sa tu vo veľkom ťaží. Je však naozaj také úžasné, ako ho predávajú po celom svete? Vyskúšal som na vlastnej koži – doslova.

Bahno z mŕtveho mora a jeho účinky

Stal sa mi hrozný trapas, keď som sa prechádzal na pláži popri Mŕtvom mori. Drvivá väčšina ľudí bola natretá pekným, čiernym bahnom. Nešlo mi do hlavy odkiaľ toto bahno majú, tak som začal s kamoškou Monikou hrabať a hrabať. Jediné, čo som vyhrabal bol oranžový piesok, no nič, čo by vyzeralo ako bahno z Mŕtveho mora. Až potom poznamenala náhodná okoloidúca, že „to bahno si musíte ísť kúpiť“. Tak som sa zahanbene postavil, zahrabal naspäť slušnú jamu a išiel si opláchnuť ruky do mora. Takže NIE, bahno z Mŕtveho mora neskúšajte vyťažiť zo zeme vlastnými rukami – majú ho v obchode. To ako s tými kuraťami, čo si ľudia myslia, že sa rodia v potravinách v regáli.

Aj keď nie som žiaden bio raw kozmetický guru a sprchujem sa často len s mydlom, rozhodol som sa vyskúšať účinky bahna z mŕtveho mora. Verte alebo nie, tak ako mi to bolo jedno, či mi to dačo spraví, o to viac som bol prekvapený! Avšak, viac ako bahno mi podľa mňa pomohla soľ z Mŕtveho mora.


TIP: Vyskúšajte túto soľ do kúpeľa z Mŕtveho mora, ktorá má blahodárne účinky na pokožku.


  • zo slanej vody mi zmizli lupiny, nakoľko som si rukami opláchol vlasy (hlavu si v žiadnom prípade neponárajte do vody, jedna pani sa skoro povracala od toho, aká je voda slaná)
  • moja pokožka bola veľmi hebká a jemná na dotyk. Ako keď sa spálite a následne ošúpete. Úplne nová pokožka príjemná na dotyk.
  • bahno z Mŕtveho mora mi spolu so soľou vyčistilo všetky póry a odstránilo akné
  • v tvári som pre to vyzeral oveľa mladšie a krajšie
  • verím, že ak by som používal soľ a bahno pravidelne, moja pokožka by vyzerala pekne dlhodobo
Bahno z Mŕtveho mora
Ja pred použitím bahna z Mŕtveho mora, počas a po!

Aj keď mi je celý kozmetický priemysel úplne ukradnutý a ako som povedal, sprchujem sa s mydlom (to je jediná kozmetika, ktorú používam), soľ spolu s bahnom z Mŕtveho mora mali pre moju pokožku naozaj viditeľné účinky. Zmizlo mi akné, pokožka vyzerala oveľa lepšie a bola hebká na dotyk. Z vlasov mi zmizli lupiny a celkovo som vnímal účinky soli a bahna veľmi pozitívne. Vyzerá to tak, že nie všetko z kozmetického priemyslu je oklam.

Milan Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013

„Klíma v kancli nebola pre mňa. V roku 2016 som dal výpoveď a začal podnikať. Cestovateľský blog Bez Mapy sa stal mojim zamestnaním na plný úväzok. Lacné cestovanie ma neberie. Moja parketa je destinačný marketing. Píšem o zážitkoch a dobrodružstve. – Milan Bardún (26)

Čo si myslíš ty?