Tipy na bezbariérové turistické chodníky a trasy na Slovensku

125,779FansLike
211,904FollowersFollow
114,324FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 infuencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Bezbariérové turistické chodníky a trasy nájdeme aj na Slovensku. Keď sme spoločne s Naty pripravovali témy do série článkov o bezbariérovom cestovaní s ľuďmi na vozíku, napadlo mi, že jedna z nich sa môže týkať bezbariérových turistických chodníkov.


Nemáte čas čítať? Pustite si článok ako podcast:


Bezbariérové turistické chodníky a trasy na Slovensku

Tipy na bezbariérové turistické chodníky a trasy na Slovensku
Tipy na bezbariérové turistické chodníky a trasy na Slovensku, foto: Natália Turčinová

Existujú vôbec turistické chodníky aj pre ľudí na vozíku? Turistika na vozíku patrí medzi Natyne záľuby a k téme má čo povedať. A to aj vďaka komunite svojich priateľov s postihnutím, ktorí majú rovnako, ako Naty, zbehané rôzne cesty – necesty. Nečakajte však all inclusive servis a bezbariérovú toaletu na každom rohu. Pobyt v prírode so sebou, samozrejme, nesie pre ľudí na vozíku aj isté obmedzenia.

  1. Bezbariérové turistické chodníky pod Kriváňom
  2. Trasy okolo Morského oka
  3. Jánska dolina
  4. Stratenský kaňon a jeho náučný bezbariérový chodník
  5. Látaná a Roháčska dolina na vozíku
  6. Popradské pleso

Bezbariérové turistické chodníky priamo pod Kriváňom, Tichá a Kôprová dolina

Krásy prírody môžu ľudia na vozíku obdivovať napríklad počas výletu cez Kôprovú a Tichú dolinu, priamo v lone Vysokých Tatier. V obidvoch prípadoch vedú asfaltové cestičky popri potoku priamo pod Kriváňom. Vstup do každej doliny je sprevádzaný závorou, ktorá keď je zatvorená, musíte poprosiť o pomoc okoloidúcich. Avšak podľa najnovších informácií Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR mal správca Štátnych lesov TANAP – Podbanské, Marián Jurík, zabezpečiť provizórne obchádzky popri závorách. Aj preto odporúčame zistiť si pred každým výletom kontakt na človeka, ktorý má danú oblasť na starosti.

TIP: Nedávno som navštívil Čajku v oblakoch pri Prievidzi. Ide o bezbariérovú vyhliadkovú vežu pri Bojnickom zámku. Odporúčam, či už s vozíkom alebo bez.


Bezbariérové turistické chodníky a trasy Morské oko

Tentokrát sa vydáme až na samotný východ Slovenska do obce Remetské Hámre, ktorá sa nachádza asi 12km od vodnej nádrže Šírava. Po vstupe do obce nezastavujeme, ideme ďalej. Prechádzame cez mostík ponad riečku Okna, za ktorou je otvorená závora a vchod do lesa. Pokračujeme ešte asi 8km širokou dolinou až na parkovisko zvané Krivec. Vystúpime z auta a ďalej pokračujeme pešo, až do útrob Vihorlatských lesov s najvyšším stupňom ochrany. Študujeme tabuľu s vyznačenými turistickými chodníkmi a ďalej sa už len vydáme za modrou značkou po peknej asfaltke.

Cesta za hladinou Morského oka trvá z parkoviska približne 20 minút, samotná prechádzka okolo jazera po náučnom chodníku zaberie približne hodinu. Za hrádzou už asfaltová cesta nie je taká kvalitná, je však postačujúca pre elektrický vozík, alebo vozík mechanický v sprievode zdatnejšieho osobného asistenta. Celkovo je možné absolvovať s vozíkom 5km dlhú turistickú trasu.


Jánska dolina a bezbariérové turistické chodníky a trasy pre výlet s vozíčkarom

Vďaka 18 kilometrovej dĺžke sa Jánska dolina radí medzi jednu z najdlhších dolín Nízkych Tatier. Dolina začína v obci Liptovský Ján, odkiaľ sa môžu aj ľudia s telesným postihnutím pohybujúci sa na vozíku prejsť po turistickom chodníku značenom modrou farbou.

Novovyasfaltované lesné cestičky Jánskej doliny sú ideálne pre bezbariérovú turistiku. Na svoje si tu prídu hlavne vyznávači smrekov a čistučkého vzduchu. A ak vám Liptov natoľko učaruje, že tu budete chcieť stráviť viacej dní, odporúčame ubytovanie v bezbariérovom hoteli Alexandra. Prečítajte si ako získať zľavy na ubytovanie.


Náučný bezbariérový chodník Stratenský kaňon

Náučný chodník Stratenský kaňnn patrí medzi prvé turistické zóny, ktoré sú vhodné aj pre ľudí na vozíku. Nenáročný chodník po spevnenej ceste prechádza kaňonovitým úsekom horného toku riečky Hnilec v Národnom parku Slovenský raj. Nachádza sa v prírodnej rezervácii Stratená a je súčasťou značeného turistického a cykloturistického chodníka. Najvhodnejší vstup na náučný chodník je z parkoviska pri východnom portáli cestného tunela.

Zaujímavosťou je, že náučné panely sú všetky osadené do skaly v takej výške, z ktorej sú pre vozičkárov čitateľné. Dĺžka trasy 1,1km s ôsmimi zastávkami je prechodná aj s vozíkom do pol hodiny.


Turistický prechod Látaná a Roháčska dolina s vozíkom

V okolí Roháčov môžete absolvovať dva nádherné výlety. Prvý pozdĺž horského potoka cez Látanú dolinu a druhý priamo popod Roháče cez Roháčsku dolinu. Dolinami vedie asfaltová cesta a červeno – značkovaný chodník, ľahko zdolateľný aj na invalidnom vozíku. Roháčskou dolinou vedie značkovaný chodník už zo Zuberca po Ťatliakovu chatu. Ak sa neponáhľate, v Zuberci sa zdržte a navštívte Múzeum oravskej dediny a prečítajte si čo navštíviť na Orave. Vstup je tu pre ťažko zdravotne postihnutých bezplatný a k dispozícii je aj bezbariérová toaleta.

Nástup na túru naprieč Roháčskou a Látanou dolinou je ideálny od parkoviska rekreačného strediska Zverovka, kde sa nachádza aj najnižšie položené pleso v Tatrách, pleso pod Zverovkou. Počas viac, ako trojkilometrovej prechádzky sa návštevníkom na vozíčku naskytnú krásne výhľady na hlavný hrebeň Roháčov a okolitú prírodu.


Popradské pleso ako bezbariérový výlet na terénnom vozíku

Počiatočným bodom tejto bezbariérovej turistickej trasy je parkovisko pri zastávke Tatranskej elektrickej železnice Popradské pleso. Celá bezbariérová trasa vedie po asfaltovej ceste v Mengusovskej doline. Správnym smerom vás povedie modrá turistická značka. Najnáročnejších je niekoľko pár prvých sto metrov, kedy sa musíte pripraviť na prudké stúpanie. Takže si pripravte buď elektrický vozík, alebo fyzicky zdatného osobného asistenta. Zvyšok trasy je už len v miernom stúpaní, treba však myslieť na cestu späť, kedy je potrebné poriadne brzdiť. Na záver 4,5km dlhej turistiky na vozíku vás v závere poteší pohľad na krásne Popradské pleso.


AssisTTour alebo sprievodcovia pre ľudí s telesným postihnutím

Hor sa do hôr vďaka asistovanému horskému turizmu. Milovníci prírodných krás z občianskeho združenia AssisTTour sa rozhodli sprevádzať telesne postihnutých v horskom teréne v spoločnosti ich rodiny a priateľov. Pomocou špeciálneho terénneho vozíka vedia sprístupniť také prírodné a kultúrne scenérie, ktoré sú inak len ťažko alebo vôbec dostupné. Horské turistické chodníky v dolinách hôr, zrúcaniny historických hradov, jaskyne, pútnické miesta, ale aj výhľad z kopca na rodné mesto či obec.

To všetko vďaka nadšencom, ktorým nechýbajú silné svaly a terénny vozík, ktorého pôvodnú verziu vymyslel francúzsky horský vodca v roku 1987. Napadla mu myšlienka vyrobiť terénny vozík, prostredníctvom ktorého by svojho synovca so svalovou dystrofiou brával do hôr.Prvý prototyp vyrobil za neuveriteľné dva dni! Odvtedy vozík prešiel tridsaťročným vývojom až po dnešnú verziu s vynikajúco premyslenými funkciami.

„O asistovanom horskom turizme som sa dozvedela len nedávno. Zatiaľ som si to nevyskúšala na vlastnej koži, ale predstava, že by som sa jedného dňa naozaj dostala na miesta, na ktoré som sa vždy pozerala len z diaľky, ma doslova nadchla.
Zároveň sa teším a snímam z hlavy pomyselný klobúk pred ľuďmi, ktorí toto vymysleli. Reálne uvažujem nad tým, že by som asistovaný horský turizmus vyskúšala. Už len zahodiť strach a hor sa na výlet,“ dodáva Natália.

Natália Turčinová & Milan Bez Mapy

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.