Tipy ako na výlet bicyklom okolo Neusiedler See, mora možností

Potrebujem cestovné poistenie či stačí Európsky zdravotný preukaz?

Európsky zdravotný preukaz alebo cestovné poistenie? “Ja mám preukaz poistenca, ja nepotrebujem cestovné poistenie”. Toto je najčastejší argument, ktorý čítam od čitateľov v komentároch k...

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...
101,217FansLike
175,421FollowersFollow
105,320FollowersFollow

Vedeli ste, že iba hodinu od Bratislavy máme more? More možností =) More, v ktorom sa dá kúpať, more po ktorom môžete brázdiť svoje plachetnice či more, ktoré viete za pár hodín obísť celé na bicykli. Toto „viedenské more“ má názov Neusiedler See. Prejsť bicyklom okolo Neziderského jazera po cyklotrase B10 bol môj malý sen už dlhé roky. Ísť na výlet k viedenskému moru, ktoré je iba hodinu od Bratislavy.

Prvýkrát som o tejto známej cyklotrase, a.k.a. po nemecky radweg, počul v roku 2018, keď som sa zúčastnil infocesty do rakúskeho Burgenlandu. To je región v ktorom sa nachádza aj jazero Neusiedler See. Ide o región známy pre kvalitné víno a vodné športy na jazere s majákom.

Bicyklom okolo Neusiedler See po cyklotrase Radweg B10

Tipy ako na výlet bicyklom okolo Neusiedler See, mora možností
Tipy ako na výlet bicyklom okolo Neusiedler See, mora možností

Cyklotrasa okolo Neusiedler See a more možností

Toto leto spustil Slovak Lines špeciálný výletný autobus z Bratislavy na Neusiedler See, ktorá prechádza Parndorfom, mestom Neusiedl am See a končí v Podersdorfe. Využil som ju spolu so svojim bicyklom som sa z centra Bratislavy odviezol priamo na konečnú do Podersdorfu. Tam som naskočil na cyklotrasu Radweg B10, ktorá vedie okolo celého Neziderského jazera a má dve alternatívy, po ktorých ju môžete absolvovať. Kratšiu a dlhšiu. Máte more možností =)

Autobus Slovak Lines odchádza z Bratislavy každý piatok, sobotu a nedeľu o 9:00 ráno. Do Bratislavy sa z Podersdorfu vracia o 17:00. Ak sa rozhodnete pre kratšiu alternatívu cyklotrasy okolo Neusiedler See, ktorá má „iba“ 75 kilometrov, bez problémov stihnete autobus naspäť do Bratislavy, no aj obed v niektorej z dediniek okolo jazera. Odporúčam dedinku Rust.

Zájazdová linka z Bratislavy na Neusiedler See so Slovak Lines odchádza z Bratislavy každý piatok, sobotu a nedeľu o 9tej ráno.
Zájazdový autobus z Bratislavy na Neusiedler See so Slovak Lines odchádza z Bratislavy každý piatok, sobotu a nedeľu o 9 tej ráno.

Autobusom na Neusiedler See z Bratislavy

Spoje jazdia s prívesmi na bicykle. Spiatočný lístok kúpite iba za 11 EUR pre dospelého a 8 EUR pre dieťa, plus príplatok jedno euro, ak si chcete zobrať do prívesu aj váš bicykel. Tu vám prikladám odkaz na lístky. K tým alternatívam o ktorých som hovoril vyššie, možno absolvovať celú cyklotrasu cez Maďarsko, ktorá má 132 kilometrov, to však jedine s prenocovaním. Jej kratšia verzia vedie iba po rakúskej strane a má dĺžku 75 kilometrov, ak využijete skratku cez kompu z mesta Illmitz do Mörbisch am See.

Kratšia alternatíva vám zaberie približne 4 a pol hodiny čistého času na bicykli. Mne to s čakaním na kompu a prestávkou na obed v meste Rust trvalo 5 hodín, 23 minút a 53 sekúnd 🙂 Tu prikladám pár štatistík z mojich smart watch.

Cyklotrasa okolo Neusiedler See
Cyklotrasa okolo Neusiedler See.

 

Cyklotrasa B10 okolo Neziderského jazera
Cyklotrasa B10 okolo Neziderského jazera v jej celej dĺžke.
Slovak Lines zájazdová linka z Bratislavy na Neusiedler See
Slovak Lines zájazdový autobus z Bratislavy na Neusiedler See.

Bicyklom okolo Neziderského jazera po cyklotrase Radweg B10

Ak sa rozhodnete absolvovať radweg B10 v jeho skrátenej verzii tak ako ja, odporúčam vám vystúpiť z autobusu na konečnej v Podersdorfe, kde má autobus príjazd presne 10:10 kúsok od majáku. Tu by som vám rád odporučil celkom príjemnú raňajkáreň v Al Faro Lodge. Za normálne ceny sa v nej dá dobre naraňajkovať ešte predtým, ako sa vydáte na 75 kilometrovú cyklotrasu B10 okolo Neusiedler See. Prečítajte si tiež čo vidieť na Neusiedler See a kde sa zastaviť počas výletu.

Cyklotrasa Neusiedler See Radweg B10 okolo jazera

  • Celá cyklotrasa bez skratky kompou v meste Illmitz meria 132 kilometrov, jej skrátená časť má okolo 75 kilometrov. Skrátenú verziu možno bez problémov  stihnúť aj ako celodenný výlet z Bratislavy, pri kompletnej verzii rátajte aj s prespaním niekde pozdĺž cyklotrasy. Či už v Maďarsku alebo v Rakúsku.
  • Cyklotrasa vedie vo väčšine prípadov po rovine. Ja ako rekreačný cykloturista som ju zvládol úplne bez problémov a v pohode. Problém môže nastať iba v prípade, že fúka silný protivietor, to by som si na vašom mieste skontroloval vopred.
  • Časť cyklotrasy z Podersdorfu po kompu v meste Illmitz vedie najmä cez prírodné stepi a národný safaripark Seewinkel. Odporúčam vám zastaviť sa v jednej z vyhliadkových veží a pozrieť sa na bohaté vtáctvo a pasúcich sa byvolov vo voľnej prírode.
  • Druhá časť od kompy v meste Mörbisch am See vedie cez všetky tie pekné rakúske dedinky s muškátmi v oknách.
  • Na Instagrame ste sa ma pýtali, či je možné absolvovať cyklotrasu aj na korčuliach alebo s kočíkom. Jej časť určite, no nie celú. Približne 85% pozostáva z asfaltového povrchu, no zvyšok je poľná cesta, cez ktorú by ste na korčuliach neprešli.
  • Trajekt z mesta Illmitz do Mörbisch am See je sezónny, preto si vždy časy odchodov radšej overte vopred. Cena lístku bola počas mojej návštevy osem eur. Počas hlavnej sezóny premáva loď každú pol hodinu v čase od 9.30–17.00, no teraz cez koronu je všetko inak a odporúčam vám vopred zavolať (+4321752158) alebo si pozrieť info na ich web stránke.


Reštaurácia Al Faro Lodge v Podersdorfe
Reštaurácia Al Faro Lodge v Podersdorfe.
Časť cyklotrasy vedie cez národný park Seewinkel
Časť cyklotrasy vedie cez národný park Seewinkel.
Vinice okolo Neziderského jazera.
Vinice okolo Neziderského jazera.
Prístav v meste Illmitz
Prístav v meste Illmitz.
Kompa z Illmitz do Morbish
Kompa z Illmitz do Morbisch.
Neusiedler see Milan Bez Mapy bicykel
Cyklotrasa má veľa krásnych zákutí s rákosím.

Neusiedler See je jazero obklopené stepmi a rákosím. Zaujímavosťou je, že jeho najhlbší bod má iba 1,85 metra. Ide o veľmi plytké jazero, čo sa odrazilo aj na jeho zafarbení. Rákosový pás, ktorý obklopuje takmer celé jazero ponúka jedinečný biotop pre širokú škálu zvierat. Pri dedinke Donnerskirchen má pás trstiny šírku až päť kilometrov. Naopak, Podersdorf leží na jedinom úseku jazera, ktorý je pre silný vietor takmer úplne bez trstiny.

Keď pôjdete na bicykli okolo Neusiedler See, určite sa zastavte aj na týchto miestach, pri majáku v Podersdorfe, vybehnite si na niektorú z pozorovateľní vtáctva na východnej strane jazera a zastavte sa v krásnom meste Rust na obed, cyklotrasa vedie priamo centrom. Odporúčam schnitzel v reštaurácii Alte Schmiede, ktorá je priamo na cyklotrase a, samozrejme, má stojany na bicykle. Neusiedler See má more možností na aktívný športový cyklo výlet, či relax na vode.

 

 

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.