Safari v národnom parku Seewinkel, ako tip na výlet do Burgenlandu

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Safari v národnom parku Seewinkel? Popravde, sám som netušil, že v Rakúskom Burgenlande majú safari park. A to rovno vedľa národného parku Neusiedler see – Seewinkel. Práve safari v národnom parku Seewinkel je super spôsob, ako stráviť slnečnú nedeľu v prírode a ideálne sa naučiť niečo o zvieratách. Rakúsko má vlastné safari.

Safari v národnom parku Seewinkel v Rakúsku (Burgenland)

Naša sprievodkyňa z Denise Reiter zo St. Martins Therme & Lodge nám toho povedala viac, než dosť. Ako sa objednať na safari, ako prebieha a čo od neho očakávať si prečítaj v tomto článku. Safari som teda absolvoval so St. Martins Therme & Lodge, ktorého súčasťou je aj luxusný hotel s výhľadom na jazero. Recenziu na wellness v St. Martins Therme & Lodge si prečítajte tu.

Čo sa mi páčilo je, že podmienkou absolvovania prehliadky safari s odborným výkladom, dopravou, zabezpečením pitia a profesionálnych ďalekohľadov Swarovski, nie je ubytovanie v samotnom hoteli. Stačí prísť na recepciu a povedať, že máš záujem o návštevu safari parku s odborným sprievodcom.

Ak pôjdeš do safari parku na bicykli z Bratisky, sleduj cyklotrasy (nemceky: redweg). V Kitsee sa napoj na cyklotrasu, ktorá ťa odvezie priamo k Neziderskému jazeru smerom na Podersdorf am See. Okolo celého jazera vedie perfektne spravená cyklotrasa s názvom Neusiedler See Radweg o dĺžke 135 kilometrov. Jej časť ide aj cez Maďarsko. Choď smerom na juh a dostaneš sa až k národnému parku Seewinkel. Ak zabudneš odbočiť, celé obídenie jazera na bicykli trvá presne desať hodín. Jedine, že by si sa otočil. Lol.

EXTRA: Vybav si takzvanú „NEUSIEDLER SEE CARD„, vďaka ktorej sa môžeš po jazere prepravovať na kompách s 50% zľavou. Kartu dostane zadarmo každý, kto sa ubytuje v jednom z partnerských hotelov aspoň na jednu noc. Zoznam všetkých hotelov nájdeš tu.

Safari v národnom parku Seewinkel
Safari v národnom parku Seewinke a pozorovanie vtákov.

Pár faktov, ktoré som sa dozvedel počas návštevy safari v národnom parku Seewinkel

 • Celý park je rozdelený na viacero zón, kde do niektorých jevstup úplne zakázaný aj pre rangerov. Ak tam chcú vstúpiť, musí to byť jedine za účelom odborného výskumu.
 • Národný park Seewinkel patrí medzi pamiatky UNESCO a ide o chránené územie Natura2000.
 • Časť národného parku Seewinkel leží aj na území Maďarska.
 • Niektoré jazerá, ktoré sa v safari parku nachádzajú, sú slané. Keď neprší, úplne vyschnú a ostane po nich veľká biela plocha soli. Obvykle je to v letných mesiacoch. Naša sprievodkyňa, Denise Reiter, nám túto soľ z jazera dala ochutnať – som vďačný za to, že sa nepoužíva v kuchyni. Blé.
 • Na safari môžeš ísť aj bez toho, aby si bol ubytovaný v St. Martins Therme & Lodge, stačí zájsť na recepciu hotela a povedať, že máš záujem o prehliadku.
 • Zaujímavosťou je, že (hlavne vtáky) tu žijú v úplne voľnej prírode. Znamená to, že v rozličných častiach roka sú tu k videniu rozličné zvieratá. Môžeš sem prísť na jar, jeseň, v lete a pod., a vždy uvidíš niečo iné a nové.
 • Je tiež možnosť rezervovania súkromnej prehliadky, ktorá stojí 120€ pre 2 osoby. Maximum je však osem osôb, kvôli kapacite auta.
 • Ide o step a toto safari sa dá v pohode prejsť aj na vlastnom alebo prenajatom bicykli. Žiadne kopce.
 • Celý národný park Seewinkel má úplne nepoškvrnenú prírodu a najviac je tu vidno mnoho druhov vtákov.

Ako som spomínal, nachádzajú sa tu slané jazerá, piesočné duny, mokrade a pastviny pre zvieratá. Ide o veľmi netradičné prostredie pre hornatú krajinu, akou je Rakúsko. Táto oblasť je už roky populárna aj medzi ornitológmi, ktorí sem chodia pozorovať vtáctvo. Nachádza sa tu vyše 350 druhov vtákov a medzi tie najznámejšie patria labute či sokol sťahovavý. Je super tam mať sprievodkyňu, bežne si vtáky vo voľnej prírode nevšímam a ak by mi Denise k tomu toho nepovedaľa toľko, asi by som si an nevšimol, že okolo mňa letí vzácny druh vtáka.

Safari v národnom parku Seewinkel
Byvoly radi pózujú do kamery.
Safari v národnom parku Seewinkel
Safari v národnom parku Seewinkel.
Safari v národnom parku Seewinkel
Zajace tu behajú jedna radosť.
Safari v národnom parku Seewinkel
Pozorovanie vtákov je gro programu.

Safari v národnom parku Seewinkel v Rakúsku ako tip na výlet

EXTRA: Národný park Seewinkel je v období od marca až do začiatku júna tranzitnou stanicou pre sťahovavé vtáky, ktoré prelietajú medzi Európou a Afrikou. Hniezdia tu veľmi vzácne druhy, ktoré môžeš pozorovať z rôznych posedov po celom parku. 

Moje tri tipy pre pohodlnú návštevu safari v Burgenlande

Na Safari som okrem Burgenlandu bol aj v Juhoafrickej republike v národnom parku Pilanesberg. Keďže to bolo vtedy moje prvé safari, spravil som hneď niekoľko chýb. Išiel som tam úplne nepripravený, čo bolo na úkor všetkého, čo som (ne)videl.

 1. Určite si zaobstaraj ďalekohľad. Ten je absolútnym kľúčom k úspešnej návšteve safari. Či už v Burgenlande, alebo hocikde inde na svete. My sme ho mali ako súčasť výbavy do safari.
 2. Neočakávaj, že uvidíš zvieratá z extrémnej blízkosti. Žijú tu vo voľnej prírode a aj keď sú na ľudí zvyknuté, stále si držia odstup. Na hladkanie či ťahanie za chvost zabudni úplne.
 3. Ideálny čas na návštevu safari je skoro ráno alebo poobede, hlavne v letnej sezóne, keď je horúco. Cez deň mnoho zvierat spí a relaxuje v tieni kríkov.
Denise Reiter safari
Prestávka na vodu.
Safari v národnom parku Seewinkel
Súčasťou prehliadky je aj ďalekohľad Swarovski. Musel som ho vrátiť.
Safari v národnom parku Seewinkel
Denise nám vysvetľuje chod národného parku.
Safari v národnom parku Seewinkel
Rozhľadňa na pozorovanie vtákov.
Safari v národnom parku Seewinkel
Jedno zo slaných jazier, ktoré v lete zmizne.
Safari v národnom parku Seewinkel
Ochutnávka soli z jazera. Nikdy viac!

Návšteva národného safari parku Seewinkel bola pre mňa zaujímavá v tom zmysle, že som absolútne netušil, že aj Rakúsko má vlastný safari park. Keď mi niekto povie „safari“, predstavím si slony, žirafy a zebry. To je ale iba jeden pohľad na to, čo safari znamená a to mi potvrdila aj Denise. Ak ťa ale zaujímajú rôzne druhy vtákov, či oslíkovia alebo byvoly, zastav sa v St. Martins Therme & Lodge na safari v národnom parku Seewinkel v Rakúsku. So sprievodcom je to zaujímavý spôsob, ako stráviť celý deň a načerpať veľa mrte infošiek.


Safari v Rakúsku? Navštív národný park Seewinkel v Rakúskom Burgenlande a navštív safari. Táto UNESCO pamiatka len kúsok od Bratislavy je super tip, ako stráviť slnečný deň mimo mesta.
Safari v Rakúsku? Navštív národný park Seewinkel v Rakúskom Burgenlande a navštív safari. Táto UNESCO pamiatka, len kúsok od Bratislavy, je super tip, ako stráviť slnečný deň mimo mesta.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.