Kam ísť na výlet v Burgenlande a čo zažiť podľa Milana Bez Mapy

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Kam ísť na výlet v Burgenlande? K tejto časti Rakúska som to mal vždy veľmi blízko. Možno aj pre to, že Burgenland sa nachádza priamo pri hraniciach so Slovenskom a vždy bol „po ruke“. A hoci som Burgenland navštívil už niekoľkokrát, vždy som tu zažil niečo nové, kvôli čomu sa mi sem oplatilo prísť. Či išlo o prejdenie známej cyklotrasy okolo Neziderského jazera, ochutnávky vína v meste Rust, kajakovaniu na jazere, či relaxu vo wellnesse v termálnych hoteloch.

V tomto článku vám v spolupráci s Rakúskym Burgenlandom predstavím niekoľko dobrodružných aktivít, ktoré vám počas návštevy zvýšia tep minimálne na stodvadsať. Z Burgenlandu mám za tie roky na blogu viacero článkov. Všetky relevantné teda prelinkujem do tohto, aby ste sa dostali ku každej informácii.

TIP: Vedeli ste, že Burgenland sa môže pýšiť tým, že má viac ako 300 slnečných dní v roku? Matematicky je teda šanca, že budete mať zamračené alebo dážď práve počas vašej návštevy, veľmi nízka. Chvalabohu =)


Kam ísť na výlet v Burgenlande tipy na dobrodružné a športové zážitky

5 tipov kam ísť na výlet v Burgenlande a čo zažiť podľa Milana Bez Mapy
5 tipov kam ísť na výlet v Burgenlande a čo zažiť podľa Milana Bez Mapy

Kam ísť na výlet v Burgenlande a tipy na zážitky

  1. Splav rieky Pinka na kajaku,
  2. relax v thermal resorte AVITA
  3. Segway tour po vinici s degustáciou vína,
  4. návšteva mesta Rust s degustáciou vína,
  5. kayak a paddle board na jazere Neusiedler See

Splav rieky Pinka na kajaku

Celý Burgenland je známy svojimi vinicami, rovinatým terénom a vodou. Keď budete mať cestu aj cez jeho južnú časť, určite vám odporúčam splaviť si malú rieku Pinka. Tá má len niečo málo cez sto kilometrov a jej časť kopíruje rakúsko-maďarskú hranicu.

Splavy začínajú v malých skupinkách pred kaviarňou pri jazere Badesee Burg a trvajú približne dve hodinky aj so sprievodcom. Škoda, že ten môj nehovoril veľmi dobre po anglicky, Pinka totiž preteká významnými biotopmi, o ktorých veľa rozprával, a život v vode aj mimo nej sa tu doslova hemží. Miestami som sa cítil ako v dažďovom pralese v Brazílii, Pinka je naozaj divočina, kde sa vám na jej kľudnej vode podarí vypnúť od všetkého. Kam ísť na výlet v Burgenlande? Na jeho juh splavovať rieky.

TIP: Nezabudnite si zobrať repelent na komáre a topánky, za ktorými vám nebude ľúto, ak sa zaboria do bahna. Pinka má bahnité dno. Počas môjho splavu mala hladinu nižšie než je obvyklé a celý čas sme splavovali približne 45 centimetrov nad dnom. Splav Pinky je pokojný a vhodný aj pre deti. Nedávno som skúsil splav na Divokej Vode v Čunove a to rozhodne pre deti nebolo, haha. Splavy v Burgenlande si môžete rezervovať kliknutím na odkaz.

Ak vám vyhladne tak ako mne, na obed sa zastavte na rodinnej farme Buschenschank Bernhard. Majú otvorené len vtedy, keď majú z čoho variť. Robia sezónne jedlo a používajú najmä suroviny, ktoré si pestujú na vlastnej farme za reštauráciou. Ide o takú klasickú Rakúsku reštauráciu s prevažne studenou kuchyňou.

Kam ísť na výlet v Burgenlande

Splav rieky Pinka v Burgenlande na kajaku
Splav rieky Pinka v Burgenlande na kajaku.
Buschenschank Bernhard
Buschenschank Bernhard
Buschenschank Bernhard farma
Buschenschank Bernhard farma

Relax vo wellness hoteli AVITA resort

Som veľmi rád, že do svojho portfólia wellness hotelov v Burgenlande, ktoré som vyskúšal, môžem konečne pridať aj nový AVITA resort. Pred pár rokmi som písal obsiahlu recenziu na St Martins Therme & Lodge a uvedomil si, že s tými termálnymi vodami to tu myslia vážne a vedia, ako ich využiť v prospech zdravia turistov.

AVITA resort hotel, spa, reštauráciu aj termálne kúpele v jednom. Väčšina klientely je z Rakúska a Nemecka. Keď som sa stretol s pani manežérkou hotela, vravela mi, že toto leto bolo pre nich lepšie ako minuloročné. Prečo? Rakúšania cestovali najmä po Rakúsku a naplnili všetky hotely v krajine. Niečo ako naše plné Tatry. Pobyt v AVITA resorte hodnotím veľmi pozitívne. Najmä masáže a saunové svety, ktoré si posledné roky idem. Architekti sa pri stavbe hotela a návrhom sáun naozaj vyhrali. Je ich tu nespočetné množstvo, konkrétne 16. Za jeden večer som, žiaľ, nestihol vyskúšať všetky, no do pozornosti by som vám rád dal schnee sauna.

Ide o saunu, ktorá nie je až tak sauna ako ochladzovacia miestnosť. Je v nej skutočný sneh, čomu už napovedá aj jej názov, snežná sauna. Schnee sauna skvelá po tom, ako strávite pätnásť minút v horúcej saune a potrebujete sa schladiť. Vraj ide o jeden z najkrajších wellness rezortov v Rakúsku. Neskúsil som všetky, no celkom by tom tomu aj uveril. Veď aha na tie fotografie =)

Izby v Avita Resort v Burgenlande
Izby v Avita Resort v Burgenlande
Saunový svet v Avita resort
Saunový svet v Avita resort
Snežná sauna (schnee sauna) v Avita resort
Snežná sauna (schnee sauna) v Avita resort
Thermal Avita Resort
Thermal Avita Resort

Segway tour s ochutnávkou vína v meste Deutschkreutz

Neviem, či je správne kombinovať jazdu na segwayi s ochutnávkou vína, no v Rakúsku sú v tomto trochu zhovievavejší. Tiež by som rád poznamenal, že degustácia vína v Rakúsku nie je to isté ako degustácia vína na Slovensku, alebo v Česku. V Rakúsku ide naozaj iba o ochutnávku a nie o žiadnu ožieračku. Našťastie.

Ako som spomenul vyššie, Burgenland, či už jeho južná alebo severná časť, je preslávený svojimi vinicami a vínom. Ja už mám so segwayom skúsenosť a myslím si, že ide o ideálny dopravný prostriedok na objavovanie nových miest, ak máte málo času. Burgenlandské vinice sú veľmi veľké a ak nemáte zrovna po ruke bicykel, prenajmite si segway, prejdite sa so sprievodcom po okolí a ochutnajte aj nejaké to vínko. Ja som schytal ako sprievodcu mladého Gréka, ktorého otec je vášnivý vinár. Určite vám aj on poradí pár zaujímavých miest na to kam ísť na výlet v Burgenlande.

Zobral nás k nemu na vinicu a ponúkol tým, čo jeho otec vyrobil v minulej sezóne. Ja som sa vozil po viniciach v meste Deutschkreutz, rezerváciu spravíte tu. V meste je aj fajn reštauráciua Das Blaufränkisch – Weinhotel, kde sa určite dobre najete.

Segway tour s ochutnávkou vína v meste Deutschkreutz
Segway tour s ochutnávkou vína v meste Deutschkreutz
kam ísť na výlet v Burgenlande
Tekvicovo kokosová polievka v Das Blaufränkisch – Weinhotel

Návšteva mesta Rust a ochutnávka vína

Keď som Rust navštívil prvýkrát v živote, iba som prechádzal cez mesto po cyklotrase, ktorá vedie okolo jazera. Dnes som tu ale prespal a dal si rannú prechádzku mestom pri východe slnka. Rust patrí medzi tie typické Rakúske mestečká, v ktorých máte pocit, že najväčším problémom všetkých obyvateľov je to, či má Ulrike dostatočne poliaté muškáty a že Inge včera vietor zlomil begónie. Taký je rust. V Ruste vám odporúčam degustáciu vína v niektorej z miestnych vinární. A že ich tu je habadej.

Ja som vyskúšal degustáciu a zber u Feiler-Artinger Winery. Ide o jedného z výrobcov vlastného vína v Ruste a že ich má ale dobré. Po degustácii som si u neho kúpil sladučké víno do zásoby. Výhodou tejto lokality je mierne kopcovitý terén, ktorý pekne pracuje s vlkhom z Neziderského jazera. Na úpätí kopčekov, bližšie k jazeru, je vlhkosť vyššia ako na vrchu, čo ovplyvňuje sladkosť vína. V Ruste preto vedia vyrobiť rôzne vína rôznych chutí na relatívne malej ploche.

TIP: V Ruste som bol ubytovaný v malom rodinnom penzióne Cottage Rust. Ten sa nachádza iba pár minút pešo od centra.

Kam ísť na výlet v Burgenlande

Zber hrozna v meste Rust
Zber hrozna v meste Rust
Feiler-Artinger Traminer Beerenauslese mi chutil najviac
Feiler-Artinger Traminer Beerenauslese mi chutil najviac
Vinice v Ruste
Vinice v Ruste

Kajakovanie a paddleboard na Neusiedler See

Čo by to bola návšteva Burgenlandu bez namočenia sa do jazera? A nemyslím tým zrovna kúpanie. Iba pár minút jazdy autom z Burgenlandu leží pekne vybudované centrum vodných športov, kde som si v Paddelzentrum Rust prenajal kajak a povozil sa do jazere. Určite si zoberte so sebou vodotesný foťák a odfoťte si tie dokonalo vyzerajúce houseboaty v ktorých budem raz v budúcnosti bývať =) Do pozornosti by som rád dal aj reštauráciu Seerestaurant Katamaran, ktorá je vybudovaná z časti na jazere a tie výhľady pri obede naozaj stoja za to.

Z druhej strany jazera, v meste Podersdorf odporúčam skúsiť paddleboard. Ja som ho prvýkrát skúšal na Havaji v roku 2017 na mori a úplne zanevrel na tento druh športu. Neskôr som videl množstvo ľudí na Zlatých Pieskoch, ktorým to išlo až príliš dobre a uvedomil si, že chyba nebola vo mne ale v rozbúrenom mori.

Paddleboard na Neziderskom jazere je super aktivitka ak sa chcete opáliť a povoziť na pokojnej hladine jazera. V najhlbšej časti má iba dva metre a na väčšine jeho plochy dočiahnuť na zem. Zvládnu to aj horší plavci a nemusia sa báť. Paddleboard sa dá prenajať v Surfing and sailing school North beach. Len to hoďte do Google a ukáže vám polohu. Prečítajte si môj článok s tipmi na to kam na Neusiedler see a ako naplánovať výlet do Burgenlandu.

Kajakovanie a paddleboard na Neusiedler See
Kajakovanie a paddleboard na Neusiedler See
kam ísť na výlet v Burgenlande
Kajakovanie a paddleboard na Neusiedler See
kam ísť na výlet v Burgenlande
Seerestaurant Katamaran

Kam ísť na výlet v Burgenlande

Burgenland je zaujímavé miesto. Má víno, množstvo vinární, jedno z najväčších jazier v Európe, termálnu vodu, krásne cyklotrasy, kúpele aj príjemnú Rakúsku mentalitu. Burgenland rozhodne stojí za návštevu viackrát ako raz. Ja som sa tu za posledné roky zastavil už niekoľkokrát, skúsil bicykel, kajaky, paddleboard, kompy aj mieste víno.

Neziderská karta a jej využitie v Burgenlande

TIP: Burgenland má svoju vlastnú Neziderskú kartu s ktorou máte zľavy na ubytovanie, kompy po jazere či iné výhody. O tom ako ju získať, kde sa dá uplatniť a koľko s ňou môžete ušetriť, si prečítajte v mojom článku Neziderská karta, ako ju získať a využiť zľavy.

Ak budete mať občas chuť vypadnúť zo Slovenska no nesedieť hodiny v lietadle, vybehnite do Burgenlandu. Z Bratislavy to máte za menej ako hodinku autom. S láskou, Milan Bez Mapy

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.