Takto vyzerá cestovanie vlakom v Indii ich najvyššou železnicou

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...

3 rady ako dostať odškodné za meškanie lietadla + zľavový kód

Odškodné za meškanie lietadla je niečo o čom mnohí ani len netušia, že môžu dostať a majú nárok. Veľakrát mi píšete na Instagrame, že...
97,246FansLike
163,701FollowersFollow
103,101FollowersFollow

Cestovanie vlakom v Indii? Každý o ňom počul. Nikdy som nebol veľkým fanúšikom železníc a láska k lietadlám bola vždy o niečo silnejšia, než láska k vlakom. Keď sa mi ale vyskytla príležitosť previezť sa najvyššie položenou železnicou v Indii, vysoko v Himalájach, povedal som si, že prečo nie.

Cestovanie vlakom v Indii a charakteristické vlaky

Takto vyzerá cestovanie vlakom v Indii ich najvyššou železnicou
Himalájska železnica.

Cestovanie vlakom v Indii

Táto železnica má za sebou veľmi zaujímavý príbeh jej vzniknutia a aj keď je dnes prevažne už iba pre turistov, stále ma fascinuje, čo všetko človek dokáže, keď naozaj chce. Vitajte na palube Himalájskej železnice v Darjeelingu. Tu si pozrite na akciové letenky do Indie a nezabudnite ani na cestvné poistenie. Tu som napísa recenziu na svoj obľúbený Safety Wing.

  • Trať bola postavená v rokoch 1881 až 1908
  • Pre svoju jedinečnosť je pamiatkou UNESCO
  • Ide o najvyššie položenú železničnú trať v Indii
  • Jej dĺžka je iba 88 kilometrov
  • Prejdenie celej trasy trvá až sedem hodín
  • Železnica si vyslúžila prezývku “hračkárska”

Darjeeling je známy po celom svete najmä vďaka kvalitnému čaju a filmu “Darjeeling Limited”, ktorý s týmto mestom nemá nič spoločné. Samotné mesto položené vysoko v indických horách s výhľadom na majestátne Himaláje, patrí medzi tie “kultivovanejšie” časti Indie. Popravde, v Darjeelingu mi Indiu nepripomínalo vôbec nič. Studené počasie, vlhko, dážď a počet kráv v uliciach je tiež o poznanie menší, než v zvyšku krajiny. Kraj čaju má však v rukáve aj inú atrakciu, než popíjanie prvotriedneho času – vyhliadkovú jazdu najvyššie položenou železničnou traťou v Indii.

Najvyššie položené železnice na svete

Aj keď sa v zozname najvyššie položených železníc sveta ocitla až na 24.mieste, v Indii si drží prvé miesto. Len pre zaujímavosť, najvyššie položená železničná trať sveta je v Číne na trase Xining – Golmud – Lhasa v nadmorskej výške až 5 068 metrov. Táto v Indii stojí “iba” 2257 metrov nad morom.

Prečo vôbec Himalájska železnica vznikla?

India má jednu z najkomplexnejších železničných sietí sveta o dĺžke 75 000 kilometrov, ktoré tu postavili Briti počas svojho rozmachu a kolonizácie sveta. Nepreviezť sa vlakom po Indii, je dnes ako neísť na Sochu Slobody v New Yorku, alebo nenavštíviť Big Ben v Londýne. Iba pre zaujímavosť, indické železnice sú najväčším zamestnávateľom na svete s počtom zamestnancov až 1,6 milióna ľudí. Na moje prekvapenie je teda cestovanie vlakom v Indii relatívne na úrovni a na indické pomery pekne zorganizované. Z hlavy som teda rýchlo vypustil známe fotky ľudí sediacich na strechách vlakov, či ľudí trčiacich z okien. Tieto fotky rozhodne z Indie neboli.

Jednou z tisícok železničných tratí, ktoré boli v Indii postavené, je aj tá Darjeelingská, známa tiež ako Himalájska železnica v štáte Západné Bengálsko pri hranici s Nepálom. Keď bola v roku 1825 v Anglicku otvorená prvá verejná železničná trať Stockton – Darlington, železnice zažili veľký rozmach po celom svete.

Doprava vlakom bola na tú dobu najmodernejší a najrýchlejší spôsob dopravy podobne, ako je to teraz lietadlo (a čoskoro Hyperloop :)). Prvé benzínom poháňané auto uzrelo svetlo sveta až v roku 1885 v Nemecku, čo je až 60 rokov po tom, ako začali ľudia využívať železnice.

Himalájska železnica v Darjeelingu
Himalájska železnica v Darjeelingu.

Dôvodom, prečo bola Himalájska železnica zaradená medzi UNESCO pamiatky, je hlavne fakt, že ide o unikátny príklad technickej stavby z danej doby. Samotné vlaky ilustrujú odlišné fázy “technickej gramotnosti” obyvateľov v horských oblastiach Indie. Práve schopnosť technicky prispôsobiť vlak na jazdu v tak vysokej nadmorskej výške a kľukatom teréne, už na konci 19.storočia, robí Himalájsku železnicu svetovým unikátom. Koľajnice a šírka vlaku boli na mieru prispôsobené častým zákrutám tak, aby ostrými zákrutami mohol vlak prejsť bez problémov a nevykoľajil sa mimo trate.

Kvôli početným zárkutám a slučkám boli vagóny vyrobené menšie, užšie a rozpätie kolies bolo tiež upravené a zmenšené. Táto trať je veľmi úzka a špecifická, no to umožňuje vlaku ešte lepšie manévrovať v zákrutách, ktorý bol na to špeciálne prispôsobený. Možno aj vďaka tomu si Himalájska železnica vyslúžila prezývku “hračkárska”, keďže koľajnice a aj vlaky sú o poznanie menšie a môžu pôsobiť ako hračka.

Železnica, prezývaná aj ako “Toy Train” spája mestá New Jalpaiguri a známy Darjeeling. Prechádza mestom Ghoom v nadmorskej výške 2257 metrov, kde bola pre vysoké prevýšenie postavená slučka tzv. “Batasia Loop”, ktorá sa neskôr dostala na mnohé pohľadnice a zábery vo filmoch. Ak by tu táto slučka nebola a železnica by išla iba priamo hore do Darjeelingu, rušeň by to do kopca nevytiahol. Mimochodom, podobnú slučku nájdeme aj na Slovensku. Volá sa Telgártska slučka, kúsok od Charošského viaduktu a tiež bola postavená z rovnakých dôvodov, rýchle prekonanie výškového rozdielu.

cestovanie vlakom v Indii
Známa Batasia loop
múzeum Ghum
Múzeum Ghum
Himalájska železnica v Darjeelingu
V tesnej blízkosti domov.
Takto vyzerá cestovanie vlakom v Indii ich najvyššou železnicou
Železnica ide cez mesto.

Himalájska železnica dnes a moderné cestovanie vlakom v Indii

Dnes už ide skôr o turistickú atrakciu, ako hlavný dopravný prostriedok v Západnom Bengálsku. Celková dĺžka trate, 88 kilometrov, je hračkárskym vlakom prejdená až za 7 hodín, čo je dnešnom modernom svete neprípustné. Nejde tak o rýchlosť vlaku ale o množstvo zákrut, v ktorých musí rušeň brzdiť až na rýchlosť chôdze. Ak však máte viacej času a chcete si užiť dramatickú prírodou Himálají, dostupné sú aj lístky v prvej triede, kde sa z vlaku stane pohodlná chodiaca reštaurácia na kolesách. Prečítajte si čo ochutnať v Indii.

Tou tradičnejšou turistickou trasu je však okružná vyhliadková jazda z Darjeelingu cez Ghoom a naspäť. Vlak prejde po známej Batasia slučke, zastaví v meste Ghoom, kde je múzeum železníc a pokračuje naspäť do Darjeelingu. Ide o príjemný výlet na pol dňa a lístok stojí okolo 7 €.

Aj keď nie som až taký maniak do vlakov, túto vyhliadkovú jazdu by som odporučil každému, kto príde do Darjeelingu. Najbližšie letisko, Bagdogra, je vzdialené len dve hodiny letu z New Delhi. Z vlaku veľmi neodporúčam vystrkovať ruky a hlavy. Pre ostré zákruty často míňa okolité domy a skaly len ochlp a miestami som bol naozaj prekvapený, že sme nenarazili do skalných masívov či obchodíkov pozdĺž trasy. Vlak prechádza v tesnej blízkosti domov a mnohým ľuďom vidieť do obývačiek. Tento čisto “indický” zážitok bol perfektným štartom mojej mesačnej cesty po Indii.

S láskou, Milan Bez Mapy

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.